Jump to content
necik

Nie można przedłużyć opcji na domenę będącą w trakcie sporu prawnego?

Recommended Posts

Witam,

 

Mam założona opcję na pewna domenę .pl, która w bazie whois wygląda tak (dane przybliżone):

 

Utworzona: 2001.08.15

Ostatnia modyfikacja: 2004.08.17

Rejestrator: NASK

 

Opcja utworzona: 2008.08.25

Opcja wygasa: 2011.08.25

 

Gdy dzisiaj próbowałem przedłużyć wspomnianą opcję (dropped), to otrzymałem komunikat: "Nie można przedłużyć opcji. Domena jest w trakcie wygasania". Sprawdziłem domenę na dns.pl i okazało się, że ma normalny status "domena zarejestrowana". Dopiero z supportu dropped dowiedziałem się, że nie mogę przedłużyć opcji z powodu sporu prawnego jaki został zgłoszony dla tej domeny.

 

Co w takiej sytuacji polecacie zrobić? W bazie UPRP nie ma żadnego TM na nazwę domeny (nawet bez końcówki .pl).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdy dzisiaj próbowałem przedłużyć wspomnianą opcję (dropped), to otrzymałem komunikat: "Nie można przedłużyć opcji. Domena jest w trakcie wygasania". Sprawdziłem domenę na dns.pl i okazało się, że ma normalny status "domena zarejestrowana". Dopiero z supportu dropped dowiedziałem się, że nie mogę przedłużyć opcji z powodu sporu prawnego jaki został zgłoszony dla tej domeny.

Jeśli dropped nadal przedłuża opcje przez kasowanie i utworzenie ponowne, to może przenieś opcję gdzieś, gdzie robią na prawdę przedłużenie opcji. (ale może dropped teraz tak robi, nie wiem).

a.

Edited by ams

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przytoczonym przez Ciebie linku znalazłem takie oto zdanie:

"O uzyskaniu informacji NASK zawiadamia tylko Usługobiorcę"

Rozumiem że jako usługobiorcę NASK rozumie abonenta domeny. Tak się zastanawiam jak zakwalifikować opcje - dorabianie na boku? Opcja też trafia do usługobiorcy...

Jeśli opcja ma być wykasowana to raczej po zakończeniu sporu a nie w trakcie jego rozpoczęcia.

Rozumiem że to dla nich wygodniejsze w przypadku realizacji opcji w trakcie sporu. Zmiana abonenta a tym samym zakończenie sporu i ew następny z nowym abonentem.

A tak przy okazji.

Czy monitor AM wyłapie i powiadomi o kasacji domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem że jako usługobiorcę NASK rozumie abonenta domeny.

Niestety źle rozumiesz.

3. Umowa zostaje zawarta przy udziale podmiotu, który jest stroną porozumienia z NASK o obsłudze rejestracji i utrzymywania nazw domen internetowych oraz udostępnienia opcji na rejestrację nazwy domeny (...), zwany dalej "Usługobiorcą", (...) Usługobiorca działa w imieniu i na rzecz uzyskującego opcję.

Regulamin opcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skłoniło mnie to do przeczytania całego regulaminu.

I co ciekawego dała Tobie ta lektura ?

Bo Necik pewnie już wie, że jeżeli koniecznie będzie chciał wydać te pieniądze to musi się zaczaić na moment kiedy spór zostanie rozstrzygnięty i ponownie będzie można dać zarobić NASKowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Że nASK jakoś dziwnie mało przyznaje się do usługi opcji. Umożliwiając ich zakladanie tylko przez partnerów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem rozwiązany. Informacja o tym, że na domenie jest spór pochodziła z komendy zwrotnej podawanej przez NASK (która w dalszym ciągu podawana jest w tej formie). Dziwne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×