Jump to content
Sign in to follow this  
FreeS

zrealizowana opcja na allegro.pl

Recommended Posts

Hipotetycznie:

 

1. Ktoś sobie kupił opcję na allegro.pl

2. Allegro jakimś trafem zapomniało zapłacić, oraz nie zauważyło że przez 2 tygodnie im strona nie działa ;);) (okres kiedy domena wygasła ale klient może jeszcze zapłacić)

3. pan X został właścicielem domeny allegro.pl

4. allegro składa pozew Panu X bo przecież allegro to zastrzeżony znak towarowy(?) albo jakiś inny

5. Allegro oczywiście wygrywa sprawę

6. Pan X jest w głębokiej d...

 

 

Więc pytam: po co ludzie wystawiają opcje na serwisy typu allegro.pl, google.pl itp????? Przecież to kasa wyrzucona w błoto...

 

A czy Wy macie jakieś opcje z znakami zastrzeżonymi? Jaki widzicie sens w kupowaniu takich opcji... Wg mnie to strata kasy...

Edited by FreeS

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupują naiwni...

przeważnie takie firmy jak alle mają opłaconą domene na max termin ze wszystkimi pierdołkami typu clientDeleteProhibited, clientTransferProhibited, clientUpdateProhibited

Share this post


Link to post
Share on other sites
kupują naiwni...

przeważnie takie firmy jak alle mają opłaconą domene na max termin ze wszystkimi pierdołkami typu clientDeleteProhibited, clientTransferProhibited, clientUpdateProhibited

 

Allegro.pl jest akurat opłacana co roku i teoretycznie rzeczywiście może spaść. ;) By się działo. ;)

 

Wg mnie bardzo trudno byłoby Allegro udowodnić prawa do swojej domeny, bo to termin muzyczny jest i wystarczyłoby, żeby ktoś postawił serwis o muzyce, żeby nie mieli szans wygrać takiej domeny. To samo tyczy się domen typu wp.pl czy bankier.pl (mają opcje). Z Google.pl to chyba wróciłaby do tej firmy szybko. Oczywiście mocno teoretyzujemy, bo nawet kilka minut przerwy działania takich serwisów byłoby już zauważalne, a co dopiero 15 dni. :P Jedyna szansa to właściwie, że były, zwolniony z pracy pracownik z IT w odwecie mając hasła do panelu by skasował albo wytransferował domenę (teoretycznie takie rzeczy się mogą zdarzyć).

 

Ogólnie szansa na realizację takiej opcji to jest chyba porównywalna do wygranej w Totka albo i dużo niższa, ale widać niektórzy przesadnie wierzą w swoje szczęście.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak jak mówi thomaso, tylko nie chciało mi sie rozwodzić ;)

generalnie nie ma sensu taka zabawa

 

 

wystarczyłoby, żeby ktoś postawił serwis o muzyce, żeby nie mieli szans wygrać takiej domeny.

tutaj sie nie zgodze, marka jest znana od lat na rynku...

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites
tak jak mówi thomaso, tylko nie chciało mi sie rozwodzić ;)

generalnie nie ma sensu taka zabawa

 

 

 

tutaj sie nie zgodze, marka jest znana od lat na rynku...

 

do końca nie wiadomo jakby to było z allegro(po dłuższym zastanowieniu). Pamiętacie sprawę z gmail.pl?

 

Grupa Młodych Artystów I Literatów z tego co wiem wygrała(!) sprawę z google inc... więc nie wiadomo, ale czy nikt by nie zauważył że allegro nie działa przez te 2 tygodnie ? ;)

 

Przyznać się, kto ma opcję na google.pl i allegro.pl? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze jest przykład, że Nissan długo, długo walczy o domenę nissan.com i przegrał już mnóstwo spraw, bo posiada ją osoba o nazwisku Nissan i ma firmę tak się nazywającą i która udowodniła bez problemu do niej prawa.

 

Domena opel.pl należała do osoby o nazwisku Opel, koncern dopiero niedawno ją odkupił (nie odebrał, bo nie był w stanie).

 

Jest wiele takich sytuacji, która mogą zaważyć na tym, że domena zostanie odebrana lub nie, szczególnie w przypadku zwrotów słownikowych. Można by może założyć zespół muzyczny o nazwie Allegro? Fajna nazwa na taki. ;) A jakiś bankier może założyć blog o bankowości albo stronę domową pod bankier.pl

 

Ja się zawsze zastanawiałem w jaki sposób jest rozwiązane przedłużanie domen w dużych serwisach, portalach, które są niejako uzależnione od domeny i jakie poziomy bezpieczeństwa są na to nałożone, na pewno jakieś ogromne. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
do końca nie wiadomo jakby to było z allegro(po dłuższym zastanowieniu). Pamiętacie sprawę z gmail.pl?

to jest inna sytuacja...

nie mozna porównywac tych spraw, a Nissan to jeszcze inny przypadek - przypomina naszego opla, o czym juz wspomniał thomaso

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites
to jest inna sytuacja...

nie mozna porównywac tych spraw, a Nissan to jeszcze inny przypadek...

 

To inne przypadki, bo te firmy nie posiadały wcześniej nigdy domen gmail.pl i nissan.com, ale jest przecież tak (nawet gorzej), że po nieprzedłużeniu domeny tracisz bezpowrotnie do niej prawa i dopiero musisz je ponownie udowodnić, żeby pozyskać / odzyskać domenę.

 

Wtedy linia obrony musi być zawsze rozpatrzona i jeśli jest ona oparta na solidnych podstawach to wcale nie będzie jakaś prosta sprawa typu firma mówi "oddaj domenę" i ktoś oddaje, istnieje też szansa, że gdy sprawa (zgodnie z prawem) trafiłaby do arbitrażu to mogłoby być całkiem różnie i nawet orzeknięcie na korzyść obecnego abonenta (tak przynajmniej się wydaje czytając wyroki, że czasem jest w nich dobra logika, a czasem pokrętna). ;)

 

Nie wydaje mi się, żeby ktoś zakładał takie opcje i z góry oczekiwał po realizacji opcji "przekazania za darmo" z powrotem takich domen. Sam nie mam takich opcji, bo szkoda mi pieniędzy przy takiej 0,0000001% szansie.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wtedy linia obrony musi być zawsze rozpatrzona i jeśli jest ona oparta na solidnych podstawach to wcale nie będzie jakaś prosta sprawa typu firma mówi "oddaj domenę" i ktoś oddaje, istnieje też szansa, że sprawa (zgodnie z prawem) trafi do arbitrażu, a wtedy może być różnie (tak przynajmniej się wydaje czytając wyroki, że czasem jest w nich dobra logika, a czasem pokrętna). ;)

oczywiscie, tylko ze firma ma solidne argumenty na papierze, a ty masz cos w stylu "Grupa Młodych Artystów I Literatów" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
oczywiscie, tylko ze firma ma solidne argumenty na papierze, a ty masz cos w stylu "Grupa Młodych Artystów I Literatów" ;)

 

To akurat nie jest dobry przykład, bo gmail.pl mieli "Grupę Młodych Artystów i Literatów" i takie "coś w stylu" im wystarczyło do tego, by Google nie dało rady odebrać tej domeny. ;)

 

Dlatego uważam, że Allegro miałoby nawet większy problem niż Google (zakładając hipotetycznie, że kiedyś nie przedłużyliby tej domeny Allegro.pl), bo domena jest naprawdę muzyczna, a nie aukcyjna, a nie mają znaku towarowego w żadnych muzycznych klasach.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
To akurat nie jest dobry przykład, bo gmail.pl mieli "Grupę Młodych Artystów i Literatów" i takie "coś w stylu" im wystarczyło do tego, by Google nie dało rady odebrać tej domeny. ;)

to powiedziałem ogólnie, z alle by to nie przeszło

gmail - tylko dlatego ze Polska nie jest dla nich az taka wazna

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites
tylko dlatego ze Polska nie jest dla nich az taka wazna

 

Chyba jest ważna, bo może przegapiłeś moment, że domena gmail.pl należy już do Google:

 

ABONENT:

 

firma: DNS Admin

Google Inc.

 

Gdyby Polska nie była ważna to kompletnie nie przejmowaliby się tym, że domena jest w rękach osób prywatnych, myląc użytkowników poczty. Dlatego odkupili tę domenę, bo nie potrafili udowodnić do niej praw lub było to dla nich za bardzo kosztowne i czasochłonne.

 

Tyle, że gmail to sztuczny twór (Google Mail), a allegro jest terminem muzycznym, a nie aukcyjnym. To tylko pozornie prosta sprawa, łatwa do rozwikłania w przypadku sztucznych nazw , gdzie w większości przypadków należą się one firmom, które je wypromowały, ale w przypadku utraty domeny słownikowej przez nieprzedłużenie domeny już nie, szczególnie, że Allegro posiada , ale jest on tylko w klasach powiązanych z aukcjami i jakiekolwiek użycie domeny allegro.pl poza tymi klasami nie naruszałoby prawa.

 

Oczywiście cały czas rozmawiamy hipotetycznie - taka sytuacja, że tak duży serwis aukcyjny nie przedłuży domeny się nie zdarzy. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
zauważyłem...

widocznie ich korporacyjne macki nie sięgają jeszcze naszych sądów

 

Sądy są przecież niezawisłe. ;)

 

Co do Allegro:

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4007547

http://www.sjp.pl/allegro

 

Dlatego zakładanie opcji na takie domeny nie uważam za cybersquatting (sam mam sporo opcji na domeny "muzyczne", bo one mi się bardzo podobają, pod częścią są jakieś serwisy, może na allegro też mam, musiałbym sprawdzić w panelu). ;) EDIT: na allegro jednak nie mam, ale mam np. na takt*pl (dobra też na serwis aukcyjny).

 

A zakładanie na -y sztucznie stworzone typu volvo.pl (ma opcję) czy wspomniane wyżej google.pl to już pewnie jest z zamiarami cybersquattingu i tego to już nie rozumiem / nie popieram, pomijając zerową szansę na realizację oczywiście.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
A zakładanie na ™-y sztucznie stworzone typu volvo.pl (ma opcję) czy wspomniane wyżej google.pl to już pewnie jest z zamiarami cybersquattingu i tego to już nie rozumiem / nie popieram, pomijając zerową szansę na realizację oczywiście.

 

własnie o sensie zakladania i kupowania takich opcji mówię, realizacja malo prawdopodobna a ryzyko odebrania wysokie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×