Jump to content
Sign in to follow this  
Icebreaker

Czy zawsze .pl ? Czemu nie samo .com.pl ?

Recommended Posts

Właśnie takie dość zabawne pytanie nasunęło mi się przed chwilą po odpowiedzi na maila do jednej z firm :)

 

Tak , tak wiem mailing z pytaniem o zainteresowaniem domeną jest ble i fuj, ale nie o to tym razem chodzi ;)

 

Odpowiedź jaką dostałem to :

Byliśmy właścicielami tej domeny, ale z niej zrezygnowaliśmy więc dziękujemy

 

Zrezygnowali z .pl , mają tylko i wyłącznie .com.pl .

 

Czy są jakieś racjonalne wyjaśnienia takiego stanu rzeczy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Właśnie takie dość zabawne pytanie nasunęło mi się przed chwilą po odpowiedzi na maila do jednej z firm :)

 

Tak , tak wiem mailing z pytaniem o zainteresowaniem domeną jest ble i fuj, ale nie o to tym razem chodzi ;)

 

Odpowiedź jaką dostałem to :

 

 

Zrezygnowali z .pl , mają tylko i wyłącznie .com.pl .

 

Czy są jakieś racjonalne wyjaśnienia takiego stanu rzeczy ?

 

 

tak - nie znają się na domenach.

 

albo zapomnieli przedłużyć i nie chcą się przyznać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
oszczędzają na przedłużeniu ? ;)

hm;) to lepszym wyjściem były IDN ich domeny ( nazwa firmy jest właśnie IDN ), a nawet domena w .com IDN jak również nIDN są wolne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

domena .pl to podstawa moim zdaniem

 

kiedy chcemy odwiedzić jakąś stronę "z palca", np. sklepu Biedronka to pierwsze co wpiszemy: biedronka.pl a nie .com.pl .eu czy inne

 

druga sprawa jest taka, że jak gdzieś kiedyś usłyszymy (np. w radio) reklamę firmy XYZ i nie zapamiętamy, że zapraszali nas na XYZ.com.pl ale mamy przebłysk i dochodzimy do wniosku, że mieliśmy odwiedzić ich stronę... to wpiszemy XYZ.pl

 

ja osobiście, gdybym miał założyć firmę i chciałbym stronę to zmieniłbym nawet jej nazwę... ale wolałbym posiadać .pl bo bałbym się o niechciane odwiedziny mojej konkurencji

Share this post


Link to post
Share on other sites

kilka dni temu również sie zastanawiałem nad tą sprawą.

Domena com.pl zagospodarowana i wisi na bilbordzie a .pl wisi niezarejestrowana - nie kumam tego.

 

jesli tworzy się coś poważnego to nie wyobrażam sobie nie mieć .pl , nawet .eu nie wygląda tak jak nasza narowdowa koncówka -ale to jest tylko moje zdanie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

w tamtym roku przechwyciłem kilka domen .pl firm które mają strony pod com.pl

już zaprzestałem tej praktyki:)to jakaś masakra..wszystkie .pl leżą i nie ma odzewu nawet na oferty z mojej strony.

 

powłączałem catchall na domenach i tylko zbieram korespondencje;)czasem jestem taki mily i przesyłam na com.pl

 

 

także też nie rozumiem kompletnie tego podejścia..

 

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś także myślałem, że com.pl to prestiż, że to dla firm, że tak jest poprawnie i tak należy... Dziś wielu (większość?) przedsiębiorców nadal tak myśli i będą tak myśleć jeszcze przez lata. Widuję często przewijające się drogą tiry i większość z nich ma adres firmy .com.pl.

Potrzeba jeszcze lat, żeby zmieniła się świadomość ludzi. Chyba, że w telewizji pojawi się kampania na rzecz pelek, która dotrze do milionów ludzi. Tylko kto miałby zrobić taką kampanię za ciężkie pieniądze? Na pewno nie żaden rejestrator, bo w jego interesie jest sprzedaż "wszystkiego co się rusza i na drzewo nie ucieka". No chyba, że jakiś domainer z dużym, wartościowym portfolio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

może się złożymy? :)

 

chociaż wolałbym rozpropagować .eu - tyle pięknych domen czeka...

Edited by eizo

Share this post


Link to post
Share on other sites

W świadomości "przeciętnego przedsiębiorcy" domeny com.pl są bardziej prestiżowe i przeznaczone specjalnie dla firm. Inni z kolei nie przywiązują do adresu dużej wagi i po prostu wola zapłacić mniej za com.pl.

Pozdrawiam

ORES

Share this post


Link to post
Share on other sites
W świadomości "przeciętnego przedsiębiorcy" domeny com.pl są bardziej prestiżowe i przeznaczone specjalnie dla firm. Inni z kolei nie przywiązują do adresu dużej wagi i po prostu wola zapłacić mniej za com.pl.

Pozdrawiam

ORES

 

Teraz już nie pamiętam jakiej domeny dotyczyło to zapytanie, ale swojego razu KK zapytał mnie o cenę domeny .com.pl. Z racji faktu, że zawsze nim odpowiem sprawdzam czy domena w innej końcówce nie jest wystawiona na sprzedaż, a jeśli tak to za jaką kwotę tak samo zrobiłem i tym razem.

Jak wielkie było moje zdziwienie kiedy okazało się, że ta sama domena w końcówce .pl była wolna :) Nie nadążysz za KK ;)

 

Mimo tych wszystkich szumnych zapowiedzi końca ery .com.pl (które jak zauważyłem pojawiają się na forum od kilku lat) jak widać wyraźnie w statystykach wciąż przybywa rejestracji domen z tą końcówką, a więc jako taki koniec jeszcze nam nie grozi.

 

http://dns.pl/zonestats.html

 

PS. Swoją drogą domena mojego miasta na 19-tym miejscu, ciekawe kto tak szaleje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiedyś także myślałem, że com.pl to prestiż, że to dla firm, że tak jest poprawnie i tak należy... Dziś wielu (większość?) przedsiębiorców nadal tak myśli i będą tak myśleć jeszcze przez lata. Widuję często przewijające się drogą tiry i większość z nich ma adres firmy .com.pl.

Potrzeba jeszcze lat, żeby zmieniła się świadomość ludzi.

...

 

Problem czesto lezy nie po stronie wlascicieli, bo oni kase maja, tylko po stronie przydupasow nierobow (czyt. managerow). Sam bylem osobiscie swiadkiem, gdy managerowi proponowalem odkupienie .pl, bo uzywali .com.pl, a na .pl byl jakis blog. Na co uslyszalem, ze .com.pl to prestiz, a poza tym, klienci i tak zamawiaja wszystko przez tel., ze jest dzial sprzedazy itd Gdy wytlumaczylem, ze klienci mogliby przeciez na www sprawdzac oferty badz promocje, to jak mantre tlumaczono mi powyzsze, ze jest dzial zamowien, ze klienci dzwonia itd. No i ze odkupienie takiej domeny to wywalanie kasy w bloto. Oszczedzano doslownie na wszystkim. Nawet papier, ktory byl zadrukowany z jednej strony, nalezalo zamiast wyrzucic do kosza, odwrocic i mial sluzyc do notatek. Manager byl takim cwokiem, ktory szefowi wlazil w 4 litery i pokazywal, ze dzieki niemu zaklad ma mega oszczednosci. To, ze zaklad dzieki niemu byl czesto posmiewiskiem (targowanie sie o grosze, notoryczne zamawianie/testowanie probek produktow, zamiast ich normalny zakup, potracanie na wszystkim z wyplaty pracownikom etc), to akurat szefa nie interesowalo. Wazne, zeby byla pozorna oszczednosc. To, co zaklad oszczedzil, to stracil na wyplate dla manago :) Pomijam juz, ze dzieci szefa tygodniowo na pierdoly tracily wiecej, niz cena dobrego generyka ;) Zatem z tymi domenami roznie bywa. Tam, gdzie firma jest nastawiona na wizerunek zewnatrzny i dba o swoja marke, tam jest szansa sprzedac nawet kilka domen. Jednakze w wiekszosci srednich firm zatrudnieni sa buraki managerowie, szkoleni wg starych standardow, badz nie ma nikogo od wizerunku, a firma ma stalych klientow/kontrachentow i to wystarcza. I tam jest loteria... Ba! Czesto w takich firmach o wizerunku firmy decyduje firma/dzial IT, ktora tworzy strone internetowa. Tam jest jeszcze gorzej, bo "ale my juz mamy strone" (nie domene, tylko strone!), "prosze zadzwonic do naszego informatyka", "panie, wole ta kase wydac na AdWords".

Wszystko zalezy tez od branzy. Jak napisalem, jesli jest to firma, ktora nie nastawia sie na masowosc, ma stalych odbiorcow, badz dociera kanalami bezposrednimi do klientow, wowczas wystarczy jej .com.pl i wcale to dziwne nie jest. Czesto sa to tez firmy lokalne, bez aspiracji, ktore zadawalaja sie tym, co osiagnely.

Podsumowujac - wszystko zalezy od branzy, jej specyfiki,od strategii i od kadry zarzadzajacej. No i od ceny. Za srednie xxx sa duze szanse na sprzedaz, ale za srednie xxxx i wiecej to lepiej totka puscic niz wydawac kase na lapanie tych domen ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj Szef pytany o to czemu nie mamy w adresie firmy .pl tylko .com.pl odpowiedział pewniakiem, że przecież com.pl jest taka uniwersalna...zarówno dla klientów polskich i zagranicznych odwiedzających str...więc My jako hurtownia po co Robercie ograniczać się bedziemy tylko nazewnictwem polskim ?!

 

hehe no i Robert osłupiał ... :)

 

pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moj Szef pytany o to czemu nie mamy w adresie firmy .pl tylko .com.pl odpowiedział pewniakiem, że przecież com.pl jest taka uniwersalna...zarówno dla klientów polskich i zagranicznych odwiedzających str...więc My jako hurtownia po co Robercie ograniczać się bedziemy tylko nazewnictwem polskim ?!

 

hehe no i Robert osłupiał ... :)

 

pzdr

Ładnie szefa zmanipulowałeś :)

 

Jak zaczynałem przygodę z domenami , czytałem poradnik o domenach i tam było napisane że com.pl jest dla firm komercyjnych , lecz to było w czasach kiedy w to wierzono ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

no albo coś takiego :

 

dana firma jest w posiadaniu obydwu domen ; .pl oraz .com.pl

i pl przekierowuje na com.pl i to ona jest własnie stroną "główną" firmy :)

 

to takie moje spostrzeżenie o które wszyscy pewnie zauwazyli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zaczynałem przygodę z domenami , czytałem poradnik o domenach i tam było napisane że com.pl jest dla firm komercyjnych , lecz to było w czasach kiedy w to wierzono ;)

 

Kiedys nie tyle w to wierzono, a takie były zasady - przeciętna firma nie mogła kupić domeny .pl musiała .com.pl.

Zresztą do dziś w niektórych krajach dalej takmjest np. Co.uk, co.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×