Jump to content
Szkokur

Sprzedaż domeny po 6 miesiącach.

Recommended Posts

Witam,

 

chciałem zapytać jak to jest ze sprzedaża domeny po upływie 6 miesięcy od momentu kupna (lub zarejestrowania). Czy można ją sprzedać podobnie jak samochód czyli umowa cywilno-prawna i kupujący płaci podatek do US z tego tytułu w wysokości 2%? Chodzi mi oczywiście o sprzedaż jednorazową bądz max 2 razy do roku. Czy po upływie tych 6 miesięcy od kupna można uznać domenę za "używaną" i nie wyniknie wtedy obowiązek płacenia podatku dochodowego od sprzedaży?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

chciałem zapytać jak to jest ze sprzedaża domeny po upływie 6 miesięcy od momentu kupna (lub zarejestrowania). Czy można ją sprzedać podobnie jak samochód czyli umowa cywilno-prawna i kupujący płaci podatek do US z tego tytułu w wysokości 2%? Chodzi mi oczywiście o sprzedaż jednorazową bądz max 2 razy do roku. Czy po upływie tych 6 miesięcy od kupna można uznać domenę za "używaną" i nie wyniknie wtedy obowiązek płacenia podatku dochodowego od sprzedaży?

 

o ile w pytaniu nie inspirowales sie wyjatkami takimi jak ten:

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/773301,handel-na-allegro-kiedy-nie-placi-sie-pit.html

to regula jest, ze podatek dochodowy od sprzedazy domen (nie mylic z PCC) nalezy odprowadzic do urzedu skarbowego ;)

 

jesli prowadzisz dzialalnosc w sposob regularny i zorganizowany to dodatkowo powinienes zarejestrowac dzialalnosc gospodarcza, chociaz jak widac na podstawie powyzszego wyroku sadu czasem moze byc inaczej (co nie nie oznacza reguly i nie jest jeszcze wykladnia prawa).

 

jesli zalozysz, ze nie prowadzisz dzialalnosci w sposob regularny i zorganizowany to przy sprzedaz domeny jednorazowo uwzgledniasz ja w PIT 37 (btw: jesli w danym roku podatkowym nie przekroczysz ze sprzedazy domen kwoty wolnej od podatku to skladajac PITa i wykazujac dochod nie zaplacisz podatku).

 

reszte odpowiedzi znajdziesz na forum

 

 

ps. domena (prawo do uzytkownia/wartosc niematerialna i prawna) to nie samochod (rzecz/majatek trwaly) z punktu widzenia ksiegowosci wiec nie ma co wrzucac tych pojec do jednego worka myslac o umowie cywilno-prawnej i 2%... chociaz zapewne kreatywnie myslac mozna tu cos wymyslic (ale to nie regula, ktorych obowiazuje wszystkich).

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×