Jump to content
Saint

Oferty kupna i ich nie opłacanie

Recommended Posts

Takie nieopłacone oferty, to jednak poważne zamieszanie.

 

Powinna być niezwrotna zaliczka 5-10% dla sprzedającego, wtedy nie byłoby nieporozumień. Kara nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż jeżeli ktoś spóźnił się, ale dalej jest zainteresowany domeną, to z kupującym zawsze się porozumie, by ten obniżył cenę o wcześniejszą zaliczkę. Natomiast kara to strata, i nie ma co liczyć na ponowienie transakcji. Dodatkowo można by na koncie ustawiać, czy oferty mają być z zaliczką czy bez. Wtedy sprzedający świadomie wybierałby taką wersję, która mu bardziej odpowiada.

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że najprostszym sposobem byłoby to co już ktoś wcześniej sugerował. Trzeba wymusić (nie tylko na nowych,ale na wszystkich) użytkownikach zasilenie konta przed jakimikolwiek akcjami. Wtedy będzie z czego ściagnąć regulaminową karę i taki fikcyjny użytkownik finansowo odczuje swoje wybiegi. Bez rzeczywistego egzekwowania kar finansowych nie ma mowy o wyeliminowaniu tego typu zjawiska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Funkcjonalność kaucji wymaganych przed złożeniem oferty na giełdzie domen została już napisana, i właśnie jest testowana na środowisku deweloperskim. Zostanie wdrożona we wtorek, po zakończeniu testów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Funkcjonalność kaucji wymaganych przed złożeniem oferty na giełdzie domen została już napisana, i właśnie jest testowana na środowisku deweloperskim. Zostanie wdrożona we wtorek, po zakończeniu testów.

Świetnie. Może napisz jak konkretnie ma to funkcjonować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na razie prosto - w ustawieniach sprzedaży dla konta wybierasz, czy wymagasz kaucji dla swoich domen, czy nie (domyślnie nie). Jeśli tak, to przed złożeniem oferty wyższej niż 200 PLN kupujący musi wpłacić kaucję (zależną od kwoty, i od jego ratingu).

Share this post


Link to post
Share on other sites
To chyba oczywiste! Czy jednak nie..? :)

Chyba, że zrobisz wypłatę to wtedy te dwa z czymś procent.

Share this post


Link to post
Share on other sites
czy kupujacy placi 100% kary przy zakupie na aftermarket czy nie ? prosze o odpowiedz.

 

Przyłączam się do pytania.

Tak w ogóle to nie rozumiem gości, którzy składają oferty na domeny, a później nie wpłacają pieniędzy - po co w ogóle zawracają człowiekowi gitarę?

Te kaucje to może i dobry pomysł, ale nie doskonały.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konsumenci są chronieni przez Ustawę z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.). Dokładnie chodzi tutaj o artykuł 7:

 

Art. 7. 1. (5) Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).

3. (6) W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

 

W przypadku składania ofert poprzez Aftermarket, ofert kup teraz w serwisie Allegro czy zakupu w sklepie internetowym to z prawnego punktu widzenia tylko sprzedający jest zobowiązany prawnie do przeprowadzenia transakcji. Kupujący może się wycofać przed dokonaniem transakcji jak i do 10 dni po zawarciu tej transakcji. Są tutaj wyjątki ale nie da się ich odnieść do sprzedaży domen internetowych na zasadach ogólnych (wyjątkiem jest np. zwarcie umowy o produktu na zamówienie - przykładowo wykonanie strony internetowej na zamówienie lub w przypadku domen internetowych mogło by to być pozyskanie konkretnej zamówionej wcześniej przez kupującego domeny przez pośrednika). Klient nie może odstąpić od umowy w przypadku zawarcia transakcji poprzez tak zwaną licytację, lecz definicja licytacji zakłada np. z góry określony czas zakończenia aukcji (tak jak na Allegro), a w przypadku przedłużania czasu trwania aukcji (jak na Aftermarket) definicja licytacji nie jest już tak oczywista i może być różnie interpretowana.

 

Ustawa mówi również o konieczności pisemnego poinformowania sprzedającego przez kupującego o odstąpieniu od umowy, lecz nie przewidując żadnych konsekwencji za brak takiej informacji w przypadku gdy do transakcji jeszcze nie doszło. Zastosowane zapisu o formie pisemnej odnosi się głównie do przypadku, w którym umowa została już zawarta a towar/usługa przekazane.

 

Przydatna może się okazać lektura artykułu z Gazety Prawnej na ten temat: Konsument ma 10 dni na rezygnację z usługi, którą wylicytował na aukcji

oraz informacja Federacji Konsumentów na temat zawierania umów: ABC konsumenta - zawieranie umowy

 

Polecam szczególnie tym, którzy chcieli wytaczać kupującym procesy, wpisywać ich do KRD oraz ścigać listem gończym ;)

Edited by gtz

Share this post


Link to post
Share on other sites
A narażanie sprzedającego na ewentualne straty? Najbardziej śmieszy mnie to, że założyciel tego tematu tak nadgorliwie wałczył słownie z osobami, które nie opłacają ofert, a sam postępuje tak samo jak oni.

 

Nie spodziewałem się tego po Saincie, próbowałeś dogadać się z nim na pw/maila? Może nie ma dostępu do konta ;)

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz rację, jest to trochę uciążliwe, więc jak możesz to nie ignoruj moich wiadomości i opłać domenę, ponieważ jutro mija termin płatności.

 

Pozdrawiam

 

 

A narażanie sprzedającego na ewentualne straty? Najbardziej śmieszy mnie to, że założyciel tego tematu tak nadgorliwie wałczył słownie z osobami, które nie opłacają ofert, a sam postępuje tak samo jak oni.

 

 

Proszę was bardzo nie pieprzcie obaj głupot.

 

1. Maile czytam i nie mam obowiązku na wszystkie odpisywać. Jeśli masz posługiwać się takimi argumentami i publicznie wylewając na mnie pomyje to mogę zacytować Twój mail w całości. Prawdę mówiąc mało mnie interesuje to jakie rachunki masz do zapłacenia ja swoje zobowiązania uregulowałem.

2. Kasa została wysłana we wtorek do dropped i znalazła się tam w środe

 

2009-04-01 19:14:25 2045.00 PLN Zasilenie konta

 

ale w wyniku moich pewnych ustaleń indywidualnych z Michałem - nie istotne jakich - namieszał coś trochę na moim koncie i domeny nie zostały automatycznie opłacone po nadejściu przelewu na konto jak to powinno się stać normalnie.

3. Komputery u mnie chodzą zazwyczaj 24/7 więc jestem zalogowany cały czas praktycznie nonstop.

4. Pracuje dość intensywnie i raczej nie odpisuje na prywatną korespondencje w pracy. Zapytania typu "Sorry, że tutaj piszę i cię męczę, ale mógłbyś odpowiedzieć mi na maila?" kiedy dostaje ileś set maili dziennie od różnych osób i kiedy nie wiem o co chodzi dokładnie to odpowiedź jest nie możliwa bo zapewniam, że mam inne rzeczy do roboty w pracy niż szukanie czyjegoś maila, który mam w domu.

5. Od czwartku popołudniu byłem z delegacji.

6. Aby się mądrzyć na różne tematy trzeba wiedzieć o czym się mówi i do kogo się mówi, a nie robić chamskie uwagi.

7. To był mój pierwszy i ostatni zakup u Ciebie dodaje cię do ignorowanych bo szkoda mi czasu i zdrowia na takie przypadki ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz rację zachowałem się nie w porządku - bardzo przepraszam. Prosiłbym administrację o usunięcie moich wcześniejszych wypowiedzi.

Edited by namietnyflow@o2.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz rację zachowałem się nie w porządku - bardzo przepraszam. Prosiłbym administrację o usunięcie moich wcześniejszych wypowiedzi.

 

To się nazywa manipulacja językowa ;)

Tak namonciłeś, że trudno było wywnioskować czy termin płatności minął czy też nie. Pamiętaj, że słowo 'przepraszam' nie zawsze wystarczy. Teraz z kwiatkami i bombonierką waruj pod drzwiami Sainta ;)

 

U was też taka piękna pogoda? ;)

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz z kwiatkami i bombonierką waruj pod drzwiami Sainta ;)

 

z tym warowanie to nie przesada? ;)

 

u mnie pogoda jest super aż się nie chce siedzieć w domu

 

@temat mnie też dziwią ludzie którzy licytują za 500+ a potem nie opłacają tego? :| po jaką cho****

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×