Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Michal

NASK jest otwarty na życzenia inwestorów domenowych

Recommended Posts

Właśnie nie jest, gdyż ktoś np. nie doda domeny do przechwycenia w innym serwisie i już nie ma szans na licytowanie jeżeli dany serwis ją przechwyci (nie mówiąc nawet już o prywatnych łapaczach).

 

Ale co dodawac skoro sam syf leci?

 

Z tego co kojarze to zaden z lapaczy (dropped.pl, parkdomen.pl, ppd.pl) nie zabrania nikomu dodawac domen.

To albo dbasz o sprawiedliwosc albo pod jej plaszczykiem dbasz o swoja wygode?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Ale co dodawac skoro sam syf leci?

"Syf" to pojęcie względne. Jest chyba takie przysłowie: Co dla jednych to śmieci, to dla drugich złoto. Nie wykluczam, że od czasu do czasu jednak spadnie coś ciekawego (np. domena niezaopcjonowana posiadająca dobre linki).

 

Z tego co kojarze to zaden z lapaczy (dropped.pl, parkdomen.pl, ppd.pl) nie zabrania nikomu dodawac domen.

To albo dbasz o sprawiedliwosc albo pod jej plaszczykiem dbasz o swoja wygode?

Nie istnieją na rynku tylko ci 3 łapacze, ale również firmy prywatne zatrzymujące domeny dla siebie, których tutaj nie będę wymieniał (ten, kto w tym siedzi, wie o kim mowa). Czy społeczeństwo przegra na tym, jeżeli dla wszystkich będzie wygodniej łapać domeny? Wręcz przeciwnie: wygra. Zaoszczędzony czas może poświęcić wtedy innym czynnościom.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy społeczeństwo przegra na tym, jeżeli dla wszystkich będzie wygodniej łapać domeny? Wręcz przeciwnie: wygra. Zaoszczędzony czas może poświęcić wtedy innym czynnościom.

 

Dodatkowo (również jako inwestor domenowy i partner NASK, tak samo z zagranicy) oczekuję od NASK realizacji następujących punktów:

...

Możliwość przedłużania opcji,

 

W mojej logice sprawiedliwość polega na tym, że dane dobro otrzymuje podmiot, który za nie najwięcej zapłaci.

 

Po co przedluzac skoro NASK moze wystawic spadajace opcje na aukcje? Spoleczenstwo wtedy zyska bardziej. Opcja zostanie sprzedana drozej niz 30 zl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Po co przedluzac skoro NASK moze wystawic spadajace opcje na aukcje? Spoleczenstwo wtedy zyska bardziej. Opcja zostanie sprzedana drozej niz 30 zl.

Skończyły się Twoje argumenty, więc zaczynasz nowy temat. Też tak można :)

 

Opcja jest usługą taką jak domena. Moim zdaniem jej istnienie nie jest uczciwe. Aczkolwiek jak już NASK wprowadził takie narzędzie to oczywiście również z niego skorzystałem. Więc jest w moim interesie, żeby NASK wprowadził taką możliwość. Tak czy inaczej przedłużanie opcji będzie możliwe jak NASK wprowadzi możliwość usuwania opcji, więc jest to życzenie symboliczne. Aczkolwiek jeżeli NASK zdecyduje że opcji już nie będzie (po prostu wygasną te dotychczasowe) i wszystko będzie lądować w NASKowej giełdzie spadów, to byłoby jeszcze lepiej dla ogółu. Oczywiście dla mnie to nie jest optymalne gdyż najlepiej byłoby dla mnie gdybym mógł moje opcje przedłużać do końca życia ;) Ale jeżeli NASK się zdecyduje to wszystko zmienić w ten sposób, to się nie obrażę, bo niby z jakiej racji? Za to, że NASK chce zoptymalizować działanie rynku? Otrzymałem tylko możliwość zakupienia opcji na 3 lata, nic więcej mi nie obiecano.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na NASKowych aukcjach również by wygrała osoba, która najwięcej zapłaci, tylko że dostęp byłby otwarty dla wszystkich, w każdym momencie i zyskałby bezpośrednio skarb państwa, a nie prywatna firma.

To jest właśnie najlepszy argument przeciwko takiemu systemowi. Przez analogię: Twoje domeny powinny zostać odebrane przez rejestr i być sprzedawane bezpośrednio klientom końcowym, bo zyskałby bezpośrednio skarb państwa, a nie prywatna osoba. Gdyby takie poglądy zastosować sprawiedliwie (wszystkie podmioty równe wobec prawa) także w pozostałych gałęziach gospodarki, to byśmy mieli z powrotem centralne sterowanie, które ma to do siebie, że może działać tylko przy całkowitym zniewoleniu społeczeństwa. Nie, dziękuję!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
To jest właśnie najlepszy argument przeciwko takiemu systemowi. Przez analogię: Twoje domeny powinny zostać odebrane przez rejestr i być sprzedawane bezpośrednio klientom końcowym, bo zyskałby bezpośrednio skarb państwa, a nie prywatna osoba. Gdyby takie poglądy zastosować sprawiedliwie (wszystkie podmioty równe wobec prawa) także w pozostałych gałęziach gospodarki, to byśmy mieli z powrotem centralne sterowanie, które ma to do siebie, że może działać tylko przy całkowitym zniewoleniu społeczeństwa. Nie, dziękuję!

Ale skąd Ty chcesz wiedzieć czy ja już może sam nie jestem klientem końcowym moich domen? Nie rozumiem również, co sprzedawanie dóbr na aukcji ma wspólnego z centralnym sterowaniem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale skąd Ty chcesz wiedzieć czy ja już może sam nie jestem klientem końcowym moich domen? Nie rozumiem również, co sprzedawanie dóbr na aukcji ma wspólnego z centralnym sterowaniem...

Chodzi ogólnie o koncepcję kto ma w gospodarce obracać towarami i czerpać z tego zysk. Jeśli uważasz, że to źle, że prywatne przedsiębiorstwa zarabiają to pokazałem Ci, że równie dobrze można znaleźć inne potencjalne źródła bezpośredniego zarobku dla skarbu państwa z pominięciem podmiotów prywatnych - w tym przypadku Ciebie. Natomiast ogólne zastosowanie pominięcia podmiotów prywatnych to nic innego jak gospodarka centralnie sterowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

zbędny komentarz nt. wypowiedzi deha

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

 

1. Skarb Panstwa nie jest od detalu

2. Panstwo powinno jedynie regulowac, a nie konkurowac

3. To, co proponujesz, to nic innego, jak kolejny monopol

4. Pieniadze, jakie ma Skarb Panstwa z NASK, to kwoty za ktore mozna kupic malpki dla prezydenta, bo na wiecej nie starczy.

5. Panstwo powinno ustalic taka polityke, by np. dropped z ochota przeniosl biznes do Polski, a nie musial kombinowac na Cyprze

6. Nie znasz dawnych i obecnych monopolistow TP, PP, PKP itp zatem bzdury mozesz nieswiadomie wypisywac...

7. Zabraniasz dropped dziala na Cyprze, a sam nie mieszkasz w PL

8. itd itd

 

BTW mieszkam w rejonie, gdzie nie bylo (nadal miejscami jeszcze nie ma) pradu od prawie miesiaca. Panuje nam tutaj Enion. Dziennikarze rzucili sie na firme, nomen omen firme panstwowa, a okazalo sie, ze byloby ok, gdyby Ministerstwo Skarbu nie drenowalo naszych kieszeni. To nie do konca Enion jest winien temu, ze slupy sa stare i sie lamia. To kolejni ministrowie skarbu panstwa nakazywali prezesom Enionu wszelakie zyski wplacac do kasy panstwa, nie pozwalajac na inwestycje. Masz oto przyklad swojej sprawiedliwosci. Nastepnym razem, jak znowu napiszesz swoje "madrosci", przyjedz na rok, dwa, 10 lat do Polski, pomieszkaj tu troche i poznaj mentalnosc naszego "sprawiedliwego" Panstwa, oraz jego "sprawiedliwego" podzialu zarobionych pieniedzy.

 

Kolejna parodia jest taka, ze Enion nalezy do tego samego wlasciciela, co Lasy Polskie, przez ktore przebiegaja trakcje elektryczne. Latem sam bylem swiadkiem, jak Enion musial skladac o kazda galaz podanie na wycinke, a nadlesnictwo odrzucalo wiekszosc podan, ze wzgledu na "niszczenie dobra narodowego", tlumaczac na polski: za duze koszta ponioslyby Lasy Polskie z wycinki tylu drzew, przez co wplywy do budzetu bylyby mniejsze. Ot kolejna sprawiedliwosc, ktora chcesz na sile nam znowu wciskac. Dodaj do tego popie...ych ekologow, ktorych teraz nie widzialem ani jednego, jak drzewa sie lamaly i jak teraz stare drzewa trzeba bylo wycinac w calosci, bo zagrazaly zyciu ludzi.

 

Wracajac do domen, to jak juz wczesniej napisalem - polski rzad niech stworzy takie warunki swoim (i nie tylko) obywatelom, by chcieli dzialac TU W POLSCE, a nie wyreczac obywateli tam, gdzie nie powinien. Ty Proponujesz Michauowi i pb isc na zasilek, a rzadowi zajmowac sie nie tym, co potrzeba. Jednym slowem "komuno wroc" - tak brzmi Twoja odpowiedz w skrocie. Jakie byloby to piekne, gdybym szedl do US i poprosil o wypelnienie PIT. Wiesz co mi sprawiedliwa pani w okienku odpowie? Ze od tego sa ksiegowi. I BEDZIE MIEC RACJE! Tak i NASK niech zajmuje sie tym, czym ma sie zajmowac, a nie "odbieraniem pracy ksiegowym".

 

No i dochodzi do tego Twoja przeszlosc, gdzie jak juz zostalo napisane - gdy bylo Ci wygodnie lapac, to nic sie nie odezwales. Teraz nagle jak juz przestalo Cie to interesowac, chcesz zabronic tego innym i pod plaszczykiem "sprawiedliwosci dziejowej" probujesz znowu zablysnac kolejna madroscia, jako ten sprawiedliwy i szlachetny. Kolejny raz sie zaczynasz osmieszac. Za 2-3 lata, jak juz nie bedzie na co opcji zakladac, napiszesz, ze powinni zlikwidowac opcje, by kazdy mogl "sprawiedliwie" nabyc domene na rynku wtornym?! Przypomnij sobie, ze dawniej sprawiedliwie NASK mial ceny po kilkaset zl, trzeba bylo wysylac podania z uzasadnieniem na co i po co komus dana domena etc Bylo naprawde "sprawiedliwie". Na tyle sprawiedliwie, ze zamiast .pl mialem .com za o wiele mniejsze pieniadze i w kilka minut.

 

Wspomniales tez, ze trzeba dodawac spady do kilku lapaczy. Nikt nikomu tego nie nakazuje. Ja osobiscie dodaje do ppd i jestem zadowolony. Nie wszystko to, co chce, mam, ale i nie jestem zachlanny. Mowisz, ze sprawiedliwie byloby, gdyby wygrywal ten, co ma najwiecej kasy? Sprawiedliwosc mierzysz wielkoscia portfela? Im ktos bogatszy, tym bardziej sprawiedliwy... A co z tymi, ktorzy nie maja na tyle pieniedzy? To wlasnie teraz kazdy ma szanse na zdobycie jakiejs domeny, bo nawet ten, co nie ma za duzo kasy, moze dodac do takiego lapacza domene, ze jakis procent z tego zlapie dla siebie.

 

I na koniec tego referatu - jedyna sprawiedliwosc, jakiej zazna kazdy, to fakt, ze umrzemy. Wszystko inne to tylko utopia sprawiedliwosci, ktora chcemy mamic innych i siebie, by osiagnac jakies cele.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

 

Dziwię się, że ktoś działający na tym rynku optuje za jego całkowitym zmonopolizowaniem. Fakt, NASK może wszystko i może jakąś decyzją uwalić kilka podmiotów wprowadzając takie a nie inne zmiany. NASK winien skupić się na tym co robi do tej pory czyli działać powinien jako regulator (choć lepszym byłoby gdyby regulował to podmiot niezależny jak np. UKE) i operator a nie jako konkurencja dla partnerów.

 

 

I darujmy sobie proszę teksty o sprawiedliwości społecznej bo ktoś chciałby mieć domenę a nie może jej kupić bo to się kupy nie trzyma. Kto głównie kupuje spadające domeny? Inwestorzy i domeniarze. Jak klient końcowy przegapi swoją szansę to zawsze będzie mógł ją odkupić. Proste. A jak nie stać to kupi inną. Mnie nie stać na Mercedesa i jeżdżę starą Hondą :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jestem w stanie zrozumieć głosów, które uważają, że NASK jako monopolista na wtórnym rynku domen to dobre rozwiązanie. Wolę konkurencję i firmy prywatne, tak jak wolę konkurencję niż monopol i kapitalizm niż socjalizm.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

złamałem nogę i już nie mogę jezdzić na nartach..... w sumie ja już pojezdziłem, teraz już nie moge to zamknać wszystkie wyciagi i trasy dla dobra tych co jeszcze mogą jezdzić.

 

dla "takich" ludzi jest kilka dobrych krajów.... Chiny, Białoruś i pare innych też się znajdzie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
1. Skarb Panstwa nie jest od detalu

2. Panstwo powinno jedynie regulowac, a nie konkurowac

3. To, co proponujesz, to nic innego, jak kolejny monopol

4. Pieniadze, jakie ma Skarb Panstwa z NASK, to kwoty za ktore mozna kupic malpki dla prezydenta, bo na wiecej nie starczy.

5. Panstwo powinno ustalic taka polityke, by np. dropped z ochota przeniosl biznes do Polski, a nie musial kombinowac na Cyprze

6. Nie znasz dawnych i obecnych monopolistow TP, PP, PKP itp zatem bzdury mozesz nieswiadomie wypisywac...

7. Zabraniasz dropped dziala na Cyprze, a sam nie mieszkasz w PL

8. itd itd

Ad. 3: Już teraz NASK posiada monopol domen .pl. Dla klienta końcowego (= również domeniarza) tylko będzie łatwiej kupić spady.

Ad. 7: Nikomu nic nie zabraniam, nie propaguj nieprawdy.

 

 

Dziwię się, że ktoś działający na tym rynku optuje za jego całkowitym zmonopolizowaniem. Fakt, NASK może wszystko i może jakąś decyzją uwalić kilka podmiotów wprowadzając takie a nie inne zmiany. NASK winien skupić się na tym co robi do tej pory czyli działać powinien jako regulator (choć lepszym byłoby gdyby regulował to podmiot niezależny jak np. UKE) i operator a nie jako konkurencja dla partnerów.

Czy NASKowa giełda spadów to całkowite zmonopolizowanie rynku domen? W moich odczuciu nie. No chyba że wg Ciebie tylko na tym da się zarobić, wtedy rozumiem Twoje zdanie, ale tak na szczęście nie jest.

 

Nie jestem w stanie zrozumieć głosów, które uważają, że NASK jako monopolista na wtórnym rynku domen to dobre rozwiązanie. Wolę konkurencję i firmy prywatne, tak jak wolę konkurencję niż monopol i kapitalizm niż socjalizm.

 

DD

Twoim zdaniem rynek wtórny = rynek spadów? Rynek spadów w moim odczuciu wciąż należy do rynku pierwotnego z punktu widzenia łapaczy, a to tylko dla nich się pojawi jakakolwiek zmiana negatywna jeżeli NASK wprowadzi NASKową giełdę spadów, która nie ma nic wspólnego z socjalizmem. Może NASK powinien również uniemożliwić rejestracji i utrzymywanie domen u siebie, tak samo jak dodatkowe funkcje typu Very Important Domain. Nie rozmawiamy tutaj o NASKowej giełdzie domen (typu Aftermarket).

 

złamałem nogę i już nie mogę jezdzić na nartach..... w sumie ja już pojezdziłem, teraz już nie moge to zamknać wszystkie wyciagi i trasy dla dobra tych co jeszcze mogą jezdzić.

Widać, że kompletnie nie rozumiesz, o chodzi. Wiadomo, że na tym stracą łapacze bezpośredni, ale wszyscy inni tylko wygrają.

 

dla "takich" ludzi jest kilka dobrych krajów.... Chiny, Białoruś i pare innych też się znajdzie

Szkoda, że na tym forum nie można o takich ideach rzeczownie rozmawiać, bo ciągle się będą pojawiać jakieś iracjonalne personalne docinki.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widać, że kompletnie nie rozumiesz, o chodzi. Wiadomo, że na tym stracą łapacze bezpośredni, ale wszyscy inni tylko wygrają.

 

 

Szkoda, że na tym forum nie można o takich ideach rzeczownie rozmawiać, bo ciągle się będą pojawiać jakieś iracjonalne personalne docinki.

 

Chyba to ty mało rozumiesz, ale już wyjaśniam

 

Sytuacja obecna: Dodaje domene do przechwycenia u "łapacza" który ma mało klientów:

Sytuacja "przyszła": Biore udział w aukcji NASKu

 

i teraz zagadka:

 

Gdzie jest większe prawdopodobieństwo, że mniej zapłace ?? u takiego niszowego łapacza czy na ogólnopolskiej aukcji ??

 

Jeśli zwycięstwem ma być dla mnie większa cena to można mnie uznać z wygranego w tej sytuacji

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Chyba to ty mało rozumiesz, ale już wyjaśniam

 

Sytuacja obecna: Dodaje domene do przechwycenia u "łapacza" który ma mało klientów:

Sytuacja "przyszła": Biore udział w aukcji NASKu

 

i teraz zagadka:

 

Gdzie jest większe prawdopodobieństwo, że mniej zapłace ?? u takiego niszowego łapacza czy na ogólnopolskiej aukcji ??

 

Jeśli zwycięstwem ma być dla mnie większa cena to można mnie uznać z wygranego w tej sytuacji

Myślisz tylko o sobie, nie o wszystkich (ja mówię o sumarycznej korzyści uzględniając wszystkie zamieszane w tym podmioty, która powstanie po wprowadzeniu takiej giełdy spadów). Właśnie na tym polega problem, przez co się nie możemy dogadać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
to po co handlujesz domenami ?? nie dla własnych korzyści ??

Oczywiście, że dla własnych. Ale ja tutaj mówię o teorii, która ma cel zwiększyć sumaryczne korzyści na podstawie uwzględnienia wszystkich podmiotów powiązanych. Politycy działają na tej samej zasadzie (tzn. powinni :) ), a nie dbają o to, żeby tylko mały krąg osób skorzystał.

 

Co w tym złego, że ktoś chce, żeby coś było fair?

 

Rozumiem, że może się Tobie to nie podobać, ale spójrzmy na to okiem ogółu, a nie tylko swoim.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

wszystko mi jedno, bylebym mógł taniej upować spadajace domeny

 

więc teraz pytanie: w jakiej konfiguracji kupowanie spadów bedzie tańsze:

 

1. jedna giełda nask

2. kilka giełd

 

tak czy siak cena zależy od tego ile osób bedzie brało w aukcji i jak nagłosniona bedzie aukcja oraz możiwośc przystapienia do niej

 

w moim interesie ejst, aby o aukcji dobrej domeny wiedziało jak najmniej osób i jaknajmniej osób mogło w tej aukcji uczestniczyć, w interesie sprzedawcy /nask, ppd, droppde/ jest aby liczba licytujących bya jak najwięskza i każdy mógł w dowolnym momencie dołaczyć do aukcji

 

jak widać interesy dwóch stron są rozbieżne

Edited by networker

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozumiem, że może się Tobie to nie podobać, ale spójrzmy na to okiem ogółu, a nie tylko swoim.

Odnoszę wrażenie, że ogół tu nie ma znaczenia.

 

Owszem Nask mógłby oferować usługi wspomagające rynek wtórny typu reklama we whois itp., ale nie widzę możliwości aby brał w nim udział.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy NASKowa giełda spadów to całkowite zmonopolizowanie rynku domen? W moich odczuciu nie. No chyba że wg Ciebie tylko na tym da się zarobić, wtedy rozumiem Twoje zdanie, ale tak na szczęście nie jest.

 

Dalej nie rozumiesz o co mi chodzi. Chodzi mi o rolę jaką NASK jako regulator rynku ma pełnić. W mojej ocenie powinien skupić się na pracy operacyjnej (w tym podnoszeniu stabilności funkcjonowania systemu i jego bezpieczeństwa) oraz zająć się promocją domeny .pl. Uważam że wejście w taką niszę jak przechwytywanie czy "prawie" rynek wtórny nie jest dobrym rozwiązaniem. Pomijam fakt, że moja, Przemka czy Michau'a działalność by na tym ucierpiała ale jesteśmy sprytne chłopaki i sobie poradzimy :) Nie sądzę, że bylibyśmy za prawem Kalego ;)

 

Nie, nie będzie to zmonopolizowanie rynku domen. Ale może od razu idąc Twoim tokiem rozumowania, NASK powinien wrócić do korzeni, zmienić politykę cenową dla Partnerów (wprowadzając ceny po 200 zł), sam je sprzedawać po 40 zł i stać się mega Registrarem. Zobacz jaka korzyść dla społeczeństwa: każdy będzie miał domenę w jednej firmie, nie będzie problemów z transferami, nie będzie się musiał zastanawiać czy lepszą ofertę ma Home czy AZ... Cud, miód. A że Home czy AZ ucierpią... ale czymże to jest w porównaniu do korzyści jakie będzie miało z tego społeczeństwo.

 

A na poważnie to jeżeli Twoim jedynym argumentem za tym by przechwytywaniem domen zajął się NASK jest to, żeby te domeny były bardziej dostępne to chyba tylko siebie tym przekonasz. Bo na razie to wygląda faktycznie na to, że umknęła Ci możliwość licytacji kilku lepszych domen i teraz chcesz przewracać wszystko do góry nogami ;)

 

 

 

G.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cena zależy od tego ile osób bedzie brało w aukcji i jak nagłosniona bedzie aukcja oraz możiwośc przystapienia do niej

Dodajmy, że cena przechwyconej domeny może też zależeć od ustalenia kwoty startowej.

Zwłaszcza dotyczy to aukcji domen, w których jest tylko jeden zainteresowany.

 

I tu wcale bym się nie zdziwił gdyby NASK ( przejmując spady ) ustalił cenę minimalną na poziomie opcja+nowa rejestracja czyli nie 20, 30 tylko 40 zł.

Gdy nie ma konkurencji, to takie posunięcia są bardzo prawdopodobne.

Zwłaszcza gdy rynek się rozwinie i pojawią się znaczący krajowi i zagraniczni gracze.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślisz tylko o sobie, nie o wszystkich (ja mówię o sumarycznej korzyści uzględniając wszystkie zamieszane w tym podmioty, która powstanie po wprowadzeniu takiej giełdy spadów). Właśnie na tym polega problem, przez co się nie możemy dogadać.

 

A jestes za tym aby spowrotem cena odnowienia IDN byla taka sama jak nIDN? Zyskaja wszyscy (spoleczenstwo) a m.in. Ty m.in. na tym stracisz. Jestes za czy przeciw?

 

Bo na razie to wygląda faktycznie na to, że umknęła Ci możliwość licytacji kilku lepszych domen i teraz chcesz przewracać wszystko do góry nogami :)

 

Rowniez odnosze podobne wrazenie. Ladnie to ujales.

Edited by heden.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Odnoszę wrażenie, że ogół tu nie ma znaczenia.

Racja, na tym forum raczej nie ma. Pewnie nie jest to optymalne miejsce do rozmów tego typu.

 

Dalej nie rozumiesz o co mi chodzi. Chodzi mi o rolę jaką NASK jako regulator rynku ma pełnić. W mojej ocenie powinien skupić się na pracy operacyjnej (w tym podnoszeniu stabilności funkcjonowania systemu i jego bezpieczeństwa) oraz zająć się promocją domeny .pl. Uważam że wejście w taką niszę jak przechwytywanie czy \"prawie\" rynek wtórny nie jest dobrym rozwiązaniem. Pomijam fakt, że moja, Przemka czy Michau\'a działalność by na tym ucierpiała ale jesteśmy sprytne chłopaki i sobie poradzimy :) Nie sądzę, że bylibyśmy za prawem Kalego ;)

Bardzo dobrze rozumiem, o co Tobie chodzi. Jeżeli NASK miałby się skupić na \"podnoszeniu stabilności funkcjonowania systemu i jego bezpieczeństwa\", to powinien zakazać obecnej praktyki łapania domen, gdyż niepotrzebne przeciąża ona systemy. Mógłby znacznie zmniejszyć ilość dopuszczalnych komend w danym okresie czasu związanych z 1 tą samą domeną, aby serwery już nie były floodowane niepotrzebnymi komendami. Dodatkowo jestem zdania, że zarządzanie spadami również należy do części operacyjnej -- promowanie końcówki .pl jednak nie, aczkolwiek również chętnie bym widział działania w tej kwestii, które dotychczas zdaje się były prowadzone głównie przez firmy takie jak NetArt i Home.pl.

 

Oczwywiście, że sobie poradzicie. Jest jeszcze duży rynek do zdobycia pt. \"giełdy domen\" (nie spadów). AfterMarket.pl na razie króluje, ale jeszcze nie jest na tyle znany w Polsce, żeby inni nie mieli już pola do popisu.

 

Nie, nie będzie to zmonopolizowanie rynku domen. Ale może od razu idąc Twoim tokiem rozumowania, NASK powinien wrócić do korzeni, zmienić politykę cenową dla Partnerów (wprowadzając ceny po 200 zł), sam je sprzedawać po 40 zł i stać się mega Registrarem. Zobacz jaka korzyść dla społeczeństwa: każdy będzie miał domenę w jednej firmie, nie będzie problemów z transferami, nie będzie się musiał zastanawiać czy lepszą ofertę ma Home czy AZ... Cud, miód. A że Home czy AZ ucierpią... ale czymże to jest w porównaniu do korzyści jakie będzie miało z tego społeczeństwo.

Ale jaki to ma logiczny związek z giełdą spadów? Ja go nie widzę. NASK posiada partnerów z różnych względów. Po pierwsze, to dzięki nim nie musi zajmować się supportem takiej masy klientów (widocznie nie posiada takich możliwości), po drugie jak już wcześniej napisałem, to sami partnerzy reklamują domenę .pl, żeby zdobyć klientów. A więc dalszy ciężar NASK przekazuje komuś innemu, i to efektywnie. Myślę, że gdyby Home.pl i NetArt nie reklamowali tak głośno domen .pl, tylko np. .com albo .eu, to .pl nie byłoby dzisiaj takie popularne. Pewnie istnieją jeszcze inne powody, które Ty powinieneś lepiej znać ;) Poza tym dzięki temu, że mamy różnych registrarów, możemy wybrać spośród różnej gamy ofert: np. dodatki (hosting), support. Moim zdaniem akurat istnienie takiej sytuacji jest optymalne, gdyż NASK się koncentruje na zarządzaniu domenami z punktu widzenia technicznego -- do czego również doliczam zarządzanie spadami: W tym momencie są one po prostu uwalniane, ale mogłby być sprzedawane na ogólnodostępnej giełdzie: Można to nawet robić poprzez partnerów, tzn. NASK tak na prawdę sprzedaje te spady partnerom za kwoty które wylicytują ich klienci na aukcjach dostępnych na ich stronach (żeby się nie musiał bawić w zbieranie pieniędzy od różnych podmiotów). Partner, u którego zostanie złożona najwyższa oferta (więc wygrywająca), płaci NASKowi daną kwotę i dostaje od tego prowizję (np. 20%). Wtedy ludzie będą licytować u tego partnera, który stworzy najlepszą giełdę i będzie miał najlepszy support, a więc partnerzy będą dążyć do tego, żeby ich serwisy były jak najlepsze. Może dojść do sytuacji, że licytujący nie zapłaci: wtedy domena np. zostaje zwalniana (będzie wolna do zarejestrowania), i parnter nie musi wtedy płacić NASKowi. Taki pomysł mi się nawet lepiej podoba niż ten pierwotny, który polegał na tym, że NASK miałby się tym wszystkim zająć. A więc przekonałeś mnie w pewnym sensie do funkcjonalności operacyjnej NASKu ;) Pomysł ten miałem przed momentem, więc na pewno można go dopracować.

 

Zalety tego pomysłu:

- Dostępność spadów dla wszystkich

- Zwiększony dochód NASK (ta zaleta to tylko NASKowa ;) ) -> może doprowadzić do zmniejszenia ceny za przedłużenia domen

- Mniejsze obciążenie serwerów NASK -> większa stabilność systemu domen .pl

- Serwisy partnerów którzy oferują aukcje tych spadów stają się coraz lepsze

- Partnerzy (łapacze) wciąż zarabiają na spadach na podstawie prowizji

- Propagacja płacenia większych kwot za domeny niż cenę rejestracji -> możliwość uzyskania wyższych cen domen na rynku wtórnym

 

A na poważnie to jeżeli Twoim jedynym argumentem za tym by przechwytywaniem domen zajął się NASK jest to, żeby te domeny były bardziej dostępne to chyba tylko siebie tym przekonasz. Bo na razie to wygląda faktycznie na to, że umknęła Ci możliwość licytacji kilku lepszych domen i teraz chcesz przewracać wszystko do góry nogami ;)

Jak zwykle. Nic mi nie umknęło, nigdzie nie chciałem licytować gdzie bym nie mógł. Nie myśl, że każdy tutaj myśli tylko o swoich prywatnych wynikach finansowych. Po prostu nieraz lubię polepszyć systemy i tyle :P Niektórzy mają też inne potrzeby, a nie tylko ganianie za pieniędzmi.

 

A jestes za tym aby spowrotem cena odnowienia IDN byla taka sama jak nIDN? Zyskaja wszyscy (spoleczenstwo) a m.in. Ty m.in. na tym stracisz. Jestes za czy przeciw?

Na jakiej podstawie zyskają? Proszę mi to wytłumacz. Rozumiem, że jesteś zdania, że lepiej będzie jak przedłużenie .pl będzie kosztować 40 PLN, zamiast 10 PLN? Znasz się trochę na teoriach ekonomicznych żeby móc tworzyć takie wywody?

 

Rowniez odnosze podobne wrazenie. Ladnie to ujales.

Patrz wyżej.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites
W tym momencie są one po prostu uwalniane, ale mogłby być sprzedawane na ogólnodostępnej giełdzie: Można to nawet robić poprzez partnerów, tzn. NASK tak na prawdę sprzedaje te spady partnerom za kwoty które wylicytują ich klienci na aukcjach dostępnych na ich stronach (żeby się nie musiał bawić w zbieranie pieniędzy od różnych podmiotów). Partner, u którego zostanie złożona najwyższa oferta (więc wygrywająca), płaci NASKowi daną kwotę i dostaje od tego prowizję (np. 20%). Wtedy ludzie będą licytować u tego partnera, który stworzy najlepszą giełdę i będzie miał najlepszy support, a więc partnerzy będą dążyć do tego, żeby ich serwisy były jak najlepsze. Może dojść do sytuacji, że licytujący nie zapłaci: wtedy domena np. zostaje zwalniana (będzie wolna do zarejestrowania), i parnter nie musi wtedy płacić NASKowi.

 

Przepraszam, że odnoszę się tylko do części Twojego postu, ale dla mnie to kolejny utopijny pomysł i w dodatku będący zaprzeczeniem tego co wcześniej napisałeś:

 

Jeżeli wszystkie spady będą do kupienia bezpośrednio w NASK, to po pierwsze wszyscy licytujący domeny na obecnie istniejących giełdach nie będą musieli marnować czasu na dodawanie domeny do większej ilości serwisów, tylko będą mogli się skoncentrować na jednym źródle. Dodatkowo domenę otrzyma po prostu osoba, która najwięcej za nią zapłaci. Sytuacja staje się klarowna i dzięki temu sprawiedliwa.

 

Jeśli powstałby taki mechanizm, że ludzie licytowaliby domeny w serwisach partnerów przed spadem to gdzie tu oszczędność czasu? Zamiast dodawać domeny do kilku łapaczy musiałbym licytować i sprawdzać na bieżąco aukcje u kilku partnerów czy aby cena danej domeny gdzieś nie jest wyższa niż w innym serwisie. To ja dziękuję za taki pomysł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Jeśli powstałby taki mechanizm, że ludzie licytowaliby domeny w serwisach partnerów przed spadem to gdzie tu oszczędność czasu? Zamiast dodawać domeny do kilku łapaczy musiałbym licytować i sprawdzać na bieżąco aukcje u kilku partnerów czy aby cena danej domeny gdzieś nie jest wyższa niż w innym serwisie. To ja dziękuję za taki pomysł.

Cena u każdego partnera będzie identyczna, przecież mówimy o 1 aukcji, a nie o X aukcjach (X = ilość współdziałających partnerów). Więc każdy będzie mógł wszędzie licytować. Nie zaprzeczam sobie.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×