Jump to content
Sign in to follow this  
lisz55

podatki

Recommended Posts

Czy trzeba przy sprzedawaniu domeny lub przy odbieraniu forsy za jej zaparkowanie płacić jakieś podatki?? Jeśli tak to ile i czemu tak drogo? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy trzeba przy sprzedawaniu domeny lub przy odbieraniu forsy za jej zaparkowanie płacić jakieś podatki?? Jeśli tak to ile i czemu tak drogo? :P

Dochodowy – 19% (minus 20% koszt uzyskania przychodu). Jak prowadzisz działalność, to oczywiście odprowadzasz dochodowy tylko od faktycznych dochodów. No ale pewnie nie prowadzisz, skoro pytasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wpisz też "podatek adsense" w google. Sporo ciekawych rozważań w różnych wątkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dochodowy – 19% (minus 20% koszt uzyskania przychodu). Jak prowadzisz działalność, to oczywiście odprowadzasz dochodowy tylko od faktycznych dochodów. No ale pewnie nie prowadzisz, skoro pytasz.

O co chodzi z tymi 20%?? No nie prowadze żadnej działalności gospodarczej. Poczytałem trochę w necie i już sam nie wiem ile czego i jak trzeba zapłacić. Pozatym przeczytałem, że jak nie mam firmy to podobno kosztów sobie odliczyć nie moge i nawet jakbym na 0 wychodził to podatek trzeba zapłacić. No ja sie teraz nie dziwie, że szara strefa ejst tak duża.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O co chodzi z tymi 20%?? No nie prowadze żadnej działalności gospodarczej. Poczytałem trochę w necie i już sam nie wiem ile czego i jak trzeba zapłacić. Pozatym przeczytałem, że jak nie mam firmy to podobno kosztów sobie odliczyć nie moge i nawet jakbym na 0 wychodził to podatek trzeba zapłacić. No ja sie teraz nie dziwie, że szara strefa ejst tak duża.

 

20% to zryczałtowany koszt uzyskania przychodu dla osób fizycznych (przy działalności związanej z prawem autorskim jest to 50%). Jak będziesz wypełniał PIT, to wpisz tam swoje dochody domenowe i rozlicz się z tego normalnie. Poczytaj też ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), do pobrania np. z isip.sejm.gov.pl, chociaż tam nie będziesz miał napisane jak konkretnie rozliczać dochody ze sprzedaży domen i reklamy internetowej, a tylko ogólne zasady - ale widzę, że i to ci się przyda.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy trzeba przy sprzedawaniu domeny lub przy odbieraniu forsy za jej zaparkowanie płacić jakieś podatki?? Jeśli tak to ile i czemu tak drogo? :P

 

Tutaj jest to dokladnie opisane: http://ehandel.pit.pl/pages/i/1428.php

 

"Od 1 stycznia 2007r. obowiązek podatkowy w zakresie PCC ciąży wyłącznie na kupującym, sprzedający nie ma w tym zakresie żadnych obowiązków."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tutaj jest to dokladnie opisane: http://ehandel.pit.pl/pages/i/1428.php

 

"Od 1 stycznia 2007r. obowiązek podatkowy w zakresie PCC ciąży wyłącznie na kupującym, sprzedający nie ma w tym zakresie żadnych obowiązków."

 

Z tym że PCC płaci się, jeśli domenę miało się ponad pół roku, a jej cena przekroczyła 1000 zł. Jeśli domenę miało się poniżej pół roku (a tak jest w przypadku wielu sprzedaży), płaci się PIT, czyli owo 19%. Jeśli dodatkowo cena przekroczy 1000 zł, płaci się PIT i PCC. Najwygodniejsza jest sytuacja, gdy sprzedaż nastąpi po ponad pół roku, a cena nie przekroczy 1000 zł – wtedy podatek nie występuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tym że PCC płaci się, jeśli domenę miało się ponad pół roku, a jej cena przekroczyła 1000 zł. Jeśli domenę miało się poniżej pół roku (a tak jest w przypadku wielu sprzedaży), płaci się PIT, czyli owo 19%. Jeśli dodatkowo cena przekroczy 1000 zł, płaci się PIT i PCC. Najwygodniejsza jest sytuacja, gdy sprzedaż nastąpi po ponad pół roku, a cena nie przekroczy 1000 zł – wtedy podatek nie występuje.

 

Nie. Jezeli nie masz dzialalnosci gospodarczej, nie placisz PCC nawet jezeli kwota przekroczy 1000 zl. Na tej stronie (po lewej) jest tabelka o nad nia pisze PCC tylko kupujący

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie. Jezeli nie masz dzialalnosci gospodarczej, nie placisz PCC nawet jezeli kwota przekroczy 1000 zl. Na tej stronie (po lewej) jest tabelka o nad nia pisze PCC tylko kupujący

Nie napisałem, że płacisz, tylko że *się płaci*. Ktoś to zapłacić musi. ;-)

No ale fakt faktem, że zmieniło się to od stycznia 2007, a w tym roku już mnie to nie dotyczy, więc nie aktualizowałem wiadomości z tego zakresu. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy trzeba przy sprzedawaniu domeny lub przy odbieraniu forsy za jej zaparkowanie płacić jakieś podatki?? Jeśli tak to ile i czemu tak drogo? ;)

 

 

Nie, nie trzeba odprowadzać podatków :P . Wystarczy że masz firme w jakimś raju podatkowym - Bahamy, Wyspy Kanaryjskie czy stan Delaware w USA (którą zresztą można założyć przez internet).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie, nie trzeba odprowadzać podatków :P . Wystarczy że masz firme w jakimś raju podatkowym - Bahamy, Wyspy Kanaryjskie czy stan Delaware w USA (którą zresztą można założyć przez internet).

O to jest ciekawy pomysl ;) A czy zakładając tam firmę płaci sie cos typu zus albo jakąś opłate za korzystanie z ich "usług podatkowych" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Placisz tylko za zalozenie i roczne utrzymanie firmy.

Ale czy czasami fiskus nie przyczepi się i tak jak pieniądze wpłyną na moje konto w Polsce??

Share this post


Link to post
Share on other sites

To chyba oczywiste ze musisz opodatkowac pozniej pieniadze które próbojesz przetransferować do Polski. Jednak istnieje dużo sposobów aby zminimalizować opodatkowanie. Dodatkowe zalety posiadania spolki offshore to np. minimalna ksiegowosc bądz jej brak, mozliwosc zakupu domen za kapitał spółki itd. Nie każdemu sie to opłaca i dlatego trzeba ocenić czy warto zakładać tego typu firmę, jednak zdecydowaną korzyścią jest zminimalizowana biurokracja w przypadku domenowego biznesu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka pytań do tmi:

Czy masz taką firmę lub znasz kogoś, kto (z powodzeniem) w ten sposób działa? Czy możesz coś więcej napisać? Czy możesz podać jakiś link do informacji i/lub strony gdzie można taką firmę założyć?

 

Pytam w sumie bardziej z ciekawości (chociaż kto wie...), bo i tak prowadzę tu DG w innej branży, a domeny są jedynie działalnością poboczną, ale zawsze warto eksplorować nowe opcje. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko na delawareinc.com

 

Dzięki, a co z pierwszym pytaniem?

Delaware to trochę daleko, wolałbym Kanary, ale ok, sam poszukam informacji. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przykladem moze byc dropped.pl

 

To już wcześniej zauważyłem. Dzięki za wszystkie informacje. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To chyba oczywiste ze musisz opodatkowac pozniej pieniadze które próbojesz przetransferować do Polski.

 

Ale czy koniecznie trzeba mieć konto za granicą?

 

Chodzi mi o tak sytuację, gdy masz firmę zarejstrowaną gdzieś za granicą, np. w tym stanie Delaware, a mieszkasz i ją prowadzisz tu w Polsce, to chyba niekoniecznie potrzebne jest konto zagraniczne? Pieniądz zarabiasz tutaj, a jeżeli chcesz uiścić jakieś płatności wobec Delaware, to można chyba skorzystać z przelewu zagranicznego. Więc tak na prawdę, nie ma żadnego transferu pieniędzy do Polski :rolleyes:

Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem. Jeżeli się mylę to poprawcie mnie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale czy koniecznie trzeba mieć konto za granicą?

 

Chodzi mi o tak sytuację, gdy masz firmę zarejstrowaną gdzieś za granicą, np. w tym stanie Delaware, a mieszkasz i ją prowadzisz tu w Polsce, to chyba niekoniecznie potrzebne jest konto zagraniczne? Pieniądz zarabiasz tutaj, a jeżeli chcesz uiścić jakieś płatności wobec Delaware, to można chyba skorzystać z przelewu zagranicznego. Więc tak na prawdę, nie ma żadnego transferu pieniędzy do Polski :rolleyes:

Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem. Jeżeli się mylę to poprawcie mnie :)

 

Na delawareinc.com jest napisane, że konto możesz mieć gdzie chcesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na delawareinc.com jest napisane, że konto możesz mieć gdzie chcesz.

Zgadza się.

Czy wobec państwa polskiego nie ma się żadnych zobowiązań finansowych, kiedy założymy firmę gdzieś za granicą, np. w Delaware?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy wobec państwa polskiego nie ma się żadnych zobowiązań finansowych, kiedy założymy firmę gdzieś za granicą, np. w Delaware?

 

Firma nie ma – obowiązują ją przepisy podatkowe w kraju, gdzie jest zarejestrowana.

Ty masz – podatek dochodowy płacisz w miejscu zamieszkania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Firma nie ma – obowiązują ją przepisy podatkowe w kraju, gdzie jest zarejestrowana.

Ty masz – podatek dochodowy płacisz w miejscu zamieszkania.

Czyli należy rozumieć to tak, że jeżeli firma osiągnie dochód, to nie płaci się od niego podatku, ale właściciel, oraz pracownicy muszą zapłącić podatek dochodowy od tego co zarobili w tej firmie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×