Jump to content
Kangur

Paywall czyli płatny dostęp do treści

Czy korzystasz z Paywall ?  

20 members have voted

  1. 1. Czy korzystasz z Paywall - płatnego dostępu do treści ?

    • Korzystam
    • Nie korzystam
    • Być może zacznę korzystać regularnie
    • Być może skorzystam jeśli nie będzie innego wyjścia
    • Nie skorzystam nigdy


Recommended Posts

Coraz więcej serwisów wprowadza płatny dostęp do swoich treści.

W lutym br. Agora wprowadziła częściowo paywall , jesienią br. ma zamiar zrobić to Grupa Polskapresse w subdomenach serwisów lokalnych i mediów regionalnych.

Podobne rozwiązania zaczynam spotykać już teraz w mniejszych serwisach lokalnych a także w większych serwisach branżowych.

Czy jest to nieunikniony kierunek monetyzacji contentu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie szukajmy trendów w firmach, które bez dotacji rządu z dnia na dzień przestałyby istnieć. Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów, w czasie kiedy kończą się czasy "kolesiostwa", wydaje się naturalną koleją rzeczy. Paywall ma sens przy wysokiej jakości treści, a w dodatku treści niszowej. Twory typu GW, które jako gazety mogą służyć tylko do jednej czynności, w internecie niestety pozostają zupełnie bezużyteczne. Przechodząc do meritum - paywall nie sprawdzi się przy masowej treści, chyba że chodzi tutaj jedynie o alternatywę wyboru dla strony całkowicie pokrytej reklamami. Na pewno płatna treść nie będzie nieuniknionym kierunkiem monetyzacji, wszystko w dużej mierze zależy od profilu odbiorcy.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie szukajmy trendów w firmach, które bez dotacji rządu z dnia na dzień przestałyby istnieć.

Nie mieszajmy do tego polityki.

Napisałem też o serwisach lokalnych albo ich częściach i o portalach branżowych.

Podam przykłady: sekcja Sport w lokalnych serwisie, prywatnego, lokalnego radia: http://sport.elka.pl/

Albo portal spożywczy: http://www.portalspozywczy.pl/strefa-premium/korzysci/

Alternatywa do korzystania z serwisu bez masy reklam, też jest warta rozważenia dla niektórych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest "mieszanie do tego polityki".

To, co napisał Warszawiak, to fakty.

 

Ja osobiście wiążę wprowadzanie paywalli w e-mediach głównego nurtu wyłącznie z próbą szukania zawczasu innych źródeł utrzymania niż dotacje obecnie rządzących.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Norweski Fedrelandsvennen , wydawnictwa amerykańskie , niemieckie i szwajcarskie , tudzież wszelakie inne też wiążesz z dotacjami rządowymi ?

To jest kierunek zmian, który jest rozpatrywany w wielu miejscach na świecie więc proponuję jednak nie ograniczać się tylko do polskich dotacji rządowych.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inny trend to "wyłącz adblocka, bo nie zobaczysz treści/wideo"

 

Moim zdaniem 19,90 zł za dostęp do serwisów Agora S.A. na miesiąc to gruba przesada. Ja jestem w stanie zapłacic 5 zł.

 

A tak: 20 zł tu, 5 zł za VOD za jeden film na przykład, ileś tam za ipla i uzbiera się niezła sumka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę na PianoMedia 19,90 kosztuje miesięczny dostęp do wszystkich serwisów, które mają z nimi umowę.

O ile z innych się korzysta.

Ale jak widać w przykładach, które podałem wyżej, nie wszyscy korzystają z ich oferty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bullet_star_rated.png Być może skorzystam jeśli nie będzie innego wyjścia


Tak to widzę na przyszłość.


Już teraz czasem brakuje mi szybkiego dostępu do treści która mnie interesuje.


Przykład z tego forum: pojawił się na PB art "Krezus hostingu idzie w design i hotele".


Parę osób zapewne szybko chciało się zapoznać z jego treścią. Nie był wysokiej jakości ani za specjalnie niszowy.


Gdyby nie to że miałem dostęp do papierowego wydania to pewnie by się zakończyło opłatą za zaspokojenie ciekawości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

bullet_star_rated.png Być może skorzystam jeśli nie będzie innego wyjścia

Tak to widzę na przyszłość.

Już teraz czasem brakuje mi szybkiego dostępu do treści która mnie interesuje.

Przykład z tego forum: pojawił się na PB art "Krezus hostingu idzie w design i hotele".

Parę osób zapewne szybko chciało się zapoznać z jego treścią. Nie był wysokiej jakości ani za specjalnie niszowy.

Gdyby nie to że miałem dostęp do papierowego wydania to pewnie by się zakończyło opłatą za zaspokojenie ciekawości.

Akurat oferta paywalla pb.pl jest MOCNO zawyżona. A to nie jest Wall Street Journal, chciałbym zauważyć, żeby się tak wysoko cenić.

 

Poza tym są paywalle, ale serwisy nadal nie rezygnują z inwazyjnych reklam. W sekcjach za paywallami powinny być mniej inwazyjne reklamy, nie te mainstremowa "błyskające" badziewia, tylko jakieś akcje marketingowe, ekskluzywne oferty połączone z treścią itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma się co dziwić, że paywalla coraz więcej serwisów wprowadza.. W dzisiejszych czasach społeczeństwo robi się coraz bardziej mobilne i papierowa prasa (którą ja osobiście uwielbiam tak samo jak zwykłe papierowe pachnące książki :) ) odchodzą do lamusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja osobiście nigdy nie wykupiłem dostępu do internetowego wydania prasy. Wiem, jaki dostarczali syf zanim było płatne więc nie ma o czym gadać.

 

Wydaje mi się, że ten trend płatnych treści jest głównie wśród gazet których systematycznie spada sprzedaż i próbują swój model przenieść do internetu. Może się to przyjmie a może nie. Wystarczy, że będzie się opłacało dostarczać treści monetyzując ruch tylko na reklamach. Ktoś w to wejdzie a GW itd będą miały problem.

 

Kiedyś był dosyć długo prosperujący biznes płatnych treści który miał się nieźle - strony erotyczne z filmami do pobrania za smsy premium. Wystarczyło, że komuś się zaczęło opłacać udostępniać te treści za darmo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że ten trend płatnych treści jest głównie wśród gazet których systematycznie spada sprzedaż i próbują swój model przenieść do internetu. Może się to przyjmie a może nie.

Niektórzy od początku z płatnym dostępem do treści zaczynali, np. Legalsupport ze swoim e-prawnik.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treści bardzo specjalistyczne jak najbardziej. W tym przypadku wszyscy wygrywają bo ludzie nie muszą korzystać z drogiej porady prawnej a serwis ma zyski. Jednak w przypadku treści które są na GW gdzie 95% to piszą gimbo-copy za 5zł to nie ma o czym dyskutować :P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednak w przypadku treści które są na GW ...

Że mnie coś podkusiło powiedzieć jego ten sęk.... ja cofam ten sęk. Ja cofam wszystkie sęki na świecie! :)

Odczepcie się od tej Wyborczej, nieszczęścia Wy moje ;)

Chcę porozmawiać o szeroko rozumianym płatnym dostępie do treści a nie o Wyborczej.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treści bardzo specjalistyczne jak najbardziej. W tym przypadku wszyscy wygrywają bo ludzie nie muszą korzystać z drogiej porady prawnej a serwis ma zyski. Jednak w przypadku treści które są na GW gdzie 95% to piszą gimbo-copy za 5zł to nie ma o czym dyskutować :P

Taa, najbardziej lubię dostęp do czasopism naukowych:

 

01js2l.png

 

Są też oczywiście artykuły po kilkadziesiąt USD.

 

BTW, podoba mi się model iBuk.pl dostępu do serwisu. MOzna kupić, można wypożyczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem dziś jest taki ze każdy chce zarabiać w internecie. dlatego coraz więcej rzeczy jest płatnych. ja powiem szczerze ,że ubolewam ,ze tak się rozwinął internet. spójrzmy 5-7 lat do tyłu to były fajne czasy a dziś co to jest. jak syf za oknem tak i w necie.

jeszcze kilka lat dojdziemy do tego ,ze będziemy za większość rzeczy płacić. a cos darmowego będzie na wagę złota.

w życiu nie mam zamiaru zapłacić by czytać gazetę wirtualną. pozostaną wartościowe blogi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×