Jump to content
CzarnyElo

Pozycjonowanie, a domeny generyczne.

Recommended Posts

Chciałbym zapytać jeszcze forumowiczów, czy rejestrowanie domen funkcjonalnych ze słowami kluczowymi ma sens przy pozycjonowaniu? Np. restauracja.com.pl podpięta pod stronę restauracji o dowolnej nazwie, przy założeniu, że restauracja posługuje się adresem nazwa_restauracji.pl

zdefiniuj słowo "podpięta" wydaje mi się, że ma to kluczowe znaczenia przy odpowiedzi na Twoje pytanie.

Jeśli masz na myśli przekierowanie np 301 - nie ma znaczenia jakie domeny masz podpięte. Natomiast jeśli masz na myśli stawianie zaplecza na domenach z odpowiednimi keywordami - jak najbardziej będzie to pomocny zabieg.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@donaldduck... fajnie abys sprawdzil czy domeny ktore chcesz uzyc do 301 albo pod zaplecze, mialy jakas historie branzowa. Warto sie zastanowic po co takie domeny Ci sa potrzebne. Google dobrze weryfikuje potem przydatnosc stron/domen i to jaki maja ruch i jakie maja sasiedztwo i kto dana domene wspiera linkami. szczerze to szybko mozesz dojsc do wniosku ze taka domena jak kredyty.id jest tyle samo warto co ZycieNaMinusie.pl - tzn nie ma extra bonusu jesli chodzi o SEO, ani tez o to ze firma bedzie wiecej sprzedawac produktow posiadajac takiego "generyka". czesto ludzie moga popelniac blad wpisujac z glowy adres takiej firmy i kto inny na tym skorzysta (kto? pewno ten kto ma .pl - dlatego generyk w tym przypadku ma "extra moc" tj samo posiadanie jego moze dac dodatkowe bonusy)

obie ww. domeny "maja taki sam start" jesli do tej pory nic w zyciu sie z nimi nie dzialo. warto pamietac ze domeny z koncowkami narodowymi domyslnie kieruja (geolokalizacje mozna zmieniac w GWT) na dany kraj wiec nie rzucal bym sie na jakies dziwne koncowki, chociaz nTLD w niektorych przypadkach maja sens. warto dlatego zadac sobie pytanie po co domena inna niz .pl i jakie ona bedzie miala atuty i kto na tym najwiecej skorzysta.

 

tak jak Icebreaker mowi.. mozna domeny z keywordami uzywac pod zaplecze (byle madrze: wiec .com.pl mysle ze ujdzie bo wiele porzucanych domen ma branzowa historie), ale wszystko musi miec rece i nogi. do myslenia moze dac to dlaczego domeny takie o ktore pytasz sa jeszcze wciaz wolne... byc moze sa malo warte?

Edited by limo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie do końca się zgodzę - że historia branżowa ma znaczenie - jeśli domena 3-4 lata temu była w top3 na grube frazy - i została porzucona - to najbardziej prawdopodobne jest to że wisi z filtem :)

 

Od 2-3 lat ( a zjawisko to coraz bardziej się pogłębia ) pozycjonowanie coraz bliżej łączy się z bardzo szeroko pojętym marketingiem i staje się zdecydowanie strategią niż mechanicznym pozycjonowaniem - co miało miejsce jeszcze właśnie jakieś 2-3 lata temu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@limo póki co nie zamierzam niczego rejestrować, kupować ani pozycjonować, byłem po prostu ciekaw i spytałem ;-) Nie chodziło mi też o domeny z innymi końcówkami niż .pl, pisałem o domenach funkcjonalnych (typu com.pl, net.pl, org.pl itd.). Chodziło mi o to, czy jest jakikolwiek sens rejestracji domeny np. kawa.org.pl ; skoro ktoś nie ma .pl-ki, to czy taki adres może się komukolwiek do czegokolwiek przydać?

@Icebreaker chodziło mi zarówno o przekierowanie proste, jak i "zaplecze z odpowiednimi keywordami". Przykład masz powyżej - po co komu domena kawa.org.pl, zakładając, że nie jest to Stowarzyszenie Importerów Kawy Kolumbijskiej ani żadne inne takie ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@limo póki co nie zamierzam niczego rejestrować, kupować ani pozycjonować, byłem po prostu ciekaw i spytałem ;-) Nie chodziło mi też o domeny z innymi końcówkami niż .pl, pisałem o domenach funkcjonalnych (typu com.pl, net.pl, org.pl itd.). Chodziło mi o to, czy jest jakikolwiek sens rejestracji domeny np. kawa.org.pl ; skoro ktoś nie ma .pl-ki, to czy taki adres może się komukolwiek do czegokolwiek przydać?

 

@Icebreaker chodziło mi zarówno o przekierowanie proste, jak i "zaplecze z odpowiednimi keywordami". Przykład masz powyżej - po co komu domena kawa.org.pl, zakładając, że nie jest to Stowarzyszenie Importerów Kawy Kolumbijskiej ani żadne inne takie ;-)

 

 

przekierowanie nic nie da - o ile domena generyczna nie była wcześniej dobrze pozycjonowana*

Jako zaplecze - tak może to troszkę pomóc.

 

*jakby była dobrze pozycjonowana to raczej by nie była teraz wolna;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×