Jump to content
Konrad

To można już kupić te nowe końcówki czy nie?

Recommended Posts

Cześć, witam Was po latach, dawno mnie nie było.. Generalnie zmieniłem branżę na SEO, ale kilkanaście domen w portfolio mi jeszcze zostało :)

 

Chciałbym podpytać jak wygląda aktualnie temat nowych końcówek typu .pizza czy .photography - wiem, że przez długi czas była możliwa jedynie prerejestracja tego typu domen, a obecnie chyba można je już kupić? Zgadza się?

 

Generalnie przewertowałem forum i uderzyło mnie, że nikt tutaj o tym nie pisze. Spodziewałem się, że będzie zatrzesienie rozmów na ten temat, a tu cisza... Z czego to wynika?!

Edited by Konrad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisza wynika z tego, że nie ma to jak dobra .pl dla Polski, .de dla niemiec czy .com z anglojęzyczną frazą!

3/4 nowych TLD zostało porejestrowanych wyłącznie w celach spekulacyjnych.

Ceny ich są po prostu wysokie (nie licząc paru wyjątków, większość w granicach 20-40 USD), a zwykła .com to jakieś 10 USD.

 

http://di.pl/topic/27445-nowe-gtld/

 

http://ntldstats.com/tld

- BTW, będąc ostatnio parę dni w Berlinie, nie widziałem na oczy ani jednego szyldu z końcówką .berlin

- a .xyz zrobiło dobry ruch z szybkim wejściem i zgarnęło dużą część rynku nTLDs. Gdyby .web wystartowało szybko, mogłoby mieć jeszcze więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umberto, dzięki za info. Bez względu na to czy mamy rok 2008 czy 2014, to zawsze można na Ciebie liczyć :)


PS. Dokładnie to samo, co napisałeś wyżej, pisaliśmy kilka lat temu na temat .EU, a później polskich IDN-ów... Te ostatnie od początku były niewypałem, ale na .EU niektórzy trochę pozarabiali. Reasumując, widzę że prawie nic się w tej branży nie zmieniło :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież domeny z końcówkami .pizza wyglądają okropnie.... zero profesjonalności, i jak taką domenę pokazałbyś klientowi jako swoje zaplecze czy portfolio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież domeny z końcówkami .pizza wyglądają okropnie.... zero profesjonalności, i jak taką domenę pokazałbyś klientowi jako swoje zaplecze czy portfolio?

Nie sądzę, że problemem jest wygląd domeny, nawet uwzględniając to, że domeny te są długie.

Założę się, że gdy spytasz osoby, czy kojarzą domeny np. .fm, .to, .me, nie będą wiedziały o co chodzi.

Wyzwaniem jest znajomość domen. Znajomość i wiedza są kluczem, bo czy to będzie .pl czy .photos, zawsze może kryć się na stronie w tej domenie phishing dla przeciętnego Kowalskiego coś abstrakcyjnego. Domena np. mark.photos nie jest wcale gorsza od mark-photos.com (bo markphotos.com jest zajęta). Problem może sprawiać mimowolne dodawanie końcówki wynikające z braku zrozumienia czym są nTLDs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemem w tych domenach jest chyba to że domena musi być zawsze dwuczłonowa. Czyli np. gdy ktoś chce mieć stronę o butach to musi mieć albo dobre.buty albo super.buty itp. Więc generykiem numer 1 zawsze będzie rzeczownik czyli buty.pl i to jest ta przewaga normalnych domen. W przypadku wyrazów dwuczlonowych faktycznie może być lepsza np. włoskie.buty

Powinni jeszcze umoźiwic rejestrację domen bez kropek czyli np. "buty"

Może albo może na pewno to tez kiedys nastąpi.

Problem w tym że nie będzie wiadomo czy to zwykle slowo czy adres jezeli będziemy pisać albo mówić. A tak jak jest .com albo .pl to zawsze wiadomo że to adres internetowy i dlatego chyba domeny z normalnymi końcówkami pozostaną najlepsze

Edited by opel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam, że jakiś czas temu podobne rozterki dotyczyły polskich IDN-nów. Sam kupiłem kilkadziesiąt tego typu adresów i cierpliwie czekałem na moment, w którym internauci w końcu załapią o co chodzi i zaczną traktować te domeny na równi z non-IDN. Tymczasem mamy rok 2014, a ja pracując w dużej firmie informatycznej, muszę tłumaczyć swoim kolegom-programistom, że można kupić domenę z polskim znakiem i że jest ona całkowicie odrębnym tworem niż jej odpowiednik non-IDN.

 

Mam wrażenie, że polskie IDN-y nigdy nie będą dostatecznie popularne. Czy tak samo będzie z nowymi domenami? Trudno powiedzieć, bo to jednak zupełnie inny case. Wspólną cechą nowych GTLD i polskich IDN-ów jest to, że ludzie muszą w ogóle załapać o co chodzi. Nie tylko internauci, ale także marketerzy i cała rzesza innych osób tworzących internet. Plusem jest fakt, że za nowymi GTLD stoi całe lobby internetowe, z Google włącznie. To na pewno będzie powodować ich popularyzację. Pytanie jak szybką i na ile istotną...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Powinni jeszcze umoźiwic rejestrację domen bez kropek czyli np. "buty"

 

 

Ale nie umożliwią, nie ma takiej opcji. Google próbował przeforsować taką opcję, ale ICANN kazało spadać im na drzewo. Doprowadziłoby to do zbyt poważnych konsekwencji i byłoby niespójne z systemem DNS.

 

 

Mam wrażenie, że polskie IDN-y nigdy nie będą dostatecznie popularne. Czy tak samo będzie z nowymi domenami? Trudno powiedzieć, bo to jednak zupełnie inny case.

Dokładnie, to zupełnie inny przypadek i nie ma co porównywać. Szczególnie, że również niektóre nTLDs są same w sobie IDN. A co do popularności IDN, to jeśli pamiętam, to Niemcy mają najwiekszy odsetek rejestracji IDN w swoim rejestrze narodowym i obecnie na ponad 15 mln. domen .de tylko 635 tys. stanowią domeny IDN (stan na 1.10.2014) czyli de facto 4%. Również rejestracji .eu IDN (gdzie Niemcy też wiodą prym) nie jest zbyt wiele.

 

Problemem nTLDs jest ich ogromna liczba. 2000 końcówek, kiedy przez ostatnich 20 lat było jedynie kilkanascie, a liczyły się tylko .com, .net, .org, .info , otwiera zupełnie inną perspektywę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale nie umożliwią, nie ma takiej opcji. Google próbował przeforsować taką opcję, ale ICANN kazało spadać im na drzewo. Doprowadziłoby to do zbyt poważnych konsekwencji i byłoby niespójne z systemem DNS.

 

 

Tak całkiem bez kropek to nie, ale teoretycznie i praktycznie możliwe jest używanie samej domeny TLD z kropką na końcu, czyli moglibyśmy mieć (= rejestry mogłyby sprzedać) domeny typu clothing. czy technology.

 

Dla niedowiarków: http://to./

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemem w tych domenach jest chyba to że domena musi być zawsze dwuczłonowa. Czyli np. gdy ktoś chce mieć stronę o butach to musi mieć albo dobre.buty albo super.buty itp. Więc generykiem numer 1 zawsze będzie rzeczownik czyli buty.pl i to jest ta przewaga normalnych domen. W przypadku wyrazów dwuczlonowych faktycznie może być lepsza np. włoskie.buty

Powinni jeszcze umoźiwic rejestrację domen bez kropek czyli np. "buty"

 

 

Nie muszą. Przecież są końcówki takie jak .xyz, które nie wskazują konkretnego zastosowania jak np .shoes, Zresztą dla Polaków tylko ogólno-tematyczne gtld wchodzą w grę bo przecież nikt nie będzie rejestrował domen na .shoes czy .flowers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie muszą. Przecież są końcówki takie jak .xyz, które nie wskazują konkretnego zastosowania jak np .shoes, Zresztą dla Polaków tylko ogólno-tematyczne gtld wchodzą w grę bo przecież nikt nie będzie rejestrował domen na .shoes czy .flowers.

 

A .moda? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • zomo.pl   Zapraszam na aukcję domeny od 69 PLN bez ceny minimalnej:   https://ddregistrar.pl/aukcje/10052/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-29 15:37:30) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-08 godz. 19:15   DD
    • logistyczna.pl   Aukcja od 1 zł bez ceny minimalnej:  https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605727/  
    • Zapraszam na aukcję domen od 89 PLN bez ceny minimalnej:   pokolorujto.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10012/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:53:48) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   ginekolog24.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10011/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:50:34) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   DD
    • receptomaty24.pl   aukcja BCM
    • dorabiaj.pl dorabianie.pl pracedomowe.pl   Sprzedam
    • dziś zakończenie aukcji
    • http://www.wypozyczalniaprzyczepkrosnostyrus.pl/  
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,180
    • Most Online
      898

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×