Jump to content
Sign in to follow this  
Pan_Grzegorz

.рф

Recommended Posts

moze ktos ma informacje na temat domeny .рф , czy ona juz funkcjonuje, a jak nie to kiedy ma zastac wprowadzona??

 

.рф (ros. Росси́йская Федера́ция, Federacja Rosyjska) to krajowa domena internetowa najwyższego poziomu przydzielona do Federacji Rosyjskiej. Będzie ona wprowadzona w 2008 roku.

Nazwy stron internetowych w tej domenie zapisywane będą tylko w cyrylicy. Będzie to pierwsza na świecie domena w tym alfabecie.

 

http://www.cctld.ru/ru/news/index.php?id20=114

Edited by cabona

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rosyjski rząd, poszukując większej kontroli nad zawartością rosyjskojęzycznej Sieci, zażądał od ICANN przyznania Rosji nowej domeny narodowej. Obecnie używana domena .ru jest zapisywana cyrylicą za pomocą znaków .py, które w pisowni łacińskiej oznaczają domenę narodową Paragwaju. Nową domeną Rosji ma być .РФ.

 

Oficjalnie potrzeba zmiany uzasadniana jest przez zagrożenie ze strony posługujących się paragwajskimi witrynami cyberoszustów, którzy mogliby wprowadzać w błąd rosyjskich użytkowników. Jednak Wolfgang Kleinwachter, doradca Internet Governance Forum, stwierdził, że wprowadzenie nowej nazwy domeny narodowej ma umożliwić rosyjskim władzom praktyki, które obecnie testowane są w Chinach, gdzie trzy główne domeny .cn, .com i .net zastępowane są przez .中国, .公司 i .网络.

 

Wprowadzenie nowej domeny narodowej będzie związane z uruchomieniem własnych rootserwerów DNS. Jeśli każdy właściciel rosyjskiej domeny będzie musiał przerejestrować ją w domenie narodowej .РФ, rządowi Rosji będzie o wiele łatwiej kontrolować Internet. Użytkownicy w Rosji korzystają zwykle z klawiatur z cyrylicą i trudno wyszukiwać im nazwy domen zapisane w alfabecie łacińskim. Bez pomostu koordynującego rosyjski DNS z Siecią korzystającą z alfabetu łacińskiego Rosjanie pozostaną odcięci od globalnej Sieci.

 

Podobnie wygląda sytuacja w Chinach, które nie zdecydowały jeszcze, czy zachowają domenę .cn czy odrzucą ją na rzecz .中国. Jeśli .cn zostanie odrzucona, Chińczycy będą mogli zbudować pomost pomiędzy chińskim a międzynarodowym Internetem. Pomost taki będzie znacznie łatwiej kontrolować niż obecne połączenia ze światem. Według Kima Daviesa, który kontroluje przyznawanie domen międzynarodowych w ICANN, kluczowym problemem jest to, ilu Rosjan gotowych jest zrezygnować z ogólnoświatowej komunikacji. W chwili obecnej rosyjskie władze oceniają, że 90% komunikacji Rosjan dzieje się wewnątrz Rosji, a jedynie 10% wychodzi na zewnątrz. Zatem jedynie te 10% w ogóle zauważy problem. Możliwe, że korzystanie z globalnego Internetu będzie wymagało haseł przyznawanych przez agencje rządowe – już teraz rząd rosyjski twierdzi, że pomogłoby to w monitorowaniu cyberprzestępstw.

 

Optymizmem w tej sytuacji napawają słowa Guillaume'a Loveta, specjalisty do spraw bezpieczeństwa sieciowego z firmy Fortinet. Powiedział on, że Rosja ma wspaniałą tradycję politechniczną, wychowującą wybitnych uczonych – informatyków, a zarazem dochód narodowy na osobę jest tam bardzo niski. To mieszanka wybuchowa – wszelkie próby zamknięcia rosyjskich hakerów wewnątrz kontrolowanej rosyjskiej cyberprzestrzeni muszą zawieść.

 

źródło: The Guardian

 

 

Na początku stycznia 2008 informowaliśmy o planach władz Federacji Rosyjskiej, mających na celu utworzenie nowej domeny narodowej – .РФ – i postulowanej przez brytyjską gazetę "The Guardian" izolacji rosyjskojęzycznego Internetu od reszty świata. Wczoraj jeden z ojców bułgarskiego Internetu i członek ICANN Veni Markovski skrytykował rewelacje "The Guardiana".

 

Markovski w oficjalnym blogu ICANN napisał, że spekulacje na temat możliwego podziału Internetu w Rosji dzięki wykorzystaniu nowych nazw domen pisanych cyrylicą pochodzą wyłącznie z artykułu w "The Guardianie", który został następnie przetłumaczony i pojawił się w wielu rosyjskich publikatorach.

 

Według Markovskiego brytyjska gazeta narobiła jedynie szumu medialnego. Nowa domena narodowa ma pozwolić ludziom, którzy używają w swych komputerach tylko języka rosyjskiego (czy też bułgarskiego, macedońskiego, ukraińskiego itp.), na dostęp do Internetu. Umożliwi ona także zarejestrowanie interesujących nazw domen. Obecnie nie jest wcale łatwo zarejestrować cokolwiek ciekawego w domenie .ru, bo wszystko zostało już zajęte. Liczba domen w Federacji Rosyjskiej przekroczyła już milion.

 

Markovski jest przekonany, że w rosyjskim Internecie domen zapisanych cyrylicą będzie około 20%. Innymi słowy, ani rosyjski rząd, ani rosyjska społeczność internetowa nie mają zamiaru izolować Rosjan od światowego Internetu, ale wręcz przeciwnie – domena .РФ pozwoli wszystkim na łatwiejszy dostęp do treści w języku rosyjskim. To samo dotyczy wszystkich innych nowych domen narodowych, które przechodzą testy w ICANN. Celem ICANN jest jednoczenie ludzi, a nie ich dzielenie.

 

Najbliższy rok pokaże, kto miał rację. Władze rosyjskie nie były nigdy znane ze swego zamiłowania do wolności słowa

 

źródło: DomainNews.com

Edited by cabona

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomysł rejestracji takich domen przez kogoś z innego kraju niż kraj pochodzenia domeny uznaje jako pomysł tragikomiczny :lol:

 

Росси́йская.рф

Федера́ция.рф

 

Przykładowe jedno literówki:

网.中国

络.公司

司.网络

 

Takim sposobem zamykają kraje na rynki zewnętrzne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jezeli domena bedzie dostepna do rejestracji dla wszystkich to szykuje sie ladna alternatywa pod inwestycje, co o tym myslicie??

 

Russia is projected to have nearly 43% of its population using the Web by 2012, up 72% from the 2007 level.

 

Internet users and penetration in Russia, 2007-2012:

 

* 2007: 25.0 million (24.8% of population)

* 2008: 40.3 million (28.6%)

* 2009: 45.4 million (32.4%)

* 2010: 50.4 million (36.2%)

* 2011: 54.9 million (39.6%)

* 2012: 59.0 million (42.7%)

 

http://www.etcnewmedia.com/review/default....mp;CountryID=83

 

Czyli w tym roku ma być w Rosji 40 milionów użytkowników Internetu. To wystarczy, żeby opłacało się uruchamiać serwisy w domenach, które będzie można wpisać tylko przez użytkoników rosyjskich. Ale skoro cała strona nie będzie zrozumiała dla obcokrajowców, to w sumie bez różnicy, że nie będą też mogli na tą stronę wejść. No i zawsze można mieć drugą wersję serwisu np. firmy pod domeną "normalną" .ru lub .com w języku nagielskim.

 

Nowa domena wygląda z tej perspektywy bardzo interesująco i myślę, że warto się jej bliżej przyjrzeć.. :lol:

 

Tak swoją drogą to na tej stronie etcnewmedia.com jest sporo interesujących statystyk różnych krajów, np. tutaj statystyki dla Polski dla porównania:

http://www.etcnewmedia.com/review/default....mp;CountryID=79

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomysł rejestracji takich domen przez kogoś z innego kraju niż kraj pochodzenia domeny uznaje jako pomysł tragikomiczny :)

 

dlaczego?? bedziesz mogl u nich zarejestrowac odpowiednik swojego zachpom.pl :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

dd dodaj do tego uzytkownikow z Ukrainy, Moldawii, Bialorusi, Grecji, republik kaukaskich, Azji srodkowej i miliony osob na swiecie poslugijacych sie cyrylicom

Share this post


Link to post
Share on other sites
dd dodaj do tego uzytkownikow z Ukrainy, Moldawii, Bialorusi, Grecji, republik kaukaskich, Azji srodkowej i miliony osob na swiecie poslugijacych sie cyrylicom

Cyrylicą, jeśli już :) Ale oni już tak chętnie nie będą korzystali z domeny rosyjskiej, ale zgadzam się, że chociażby użytkownicy z Ukrainy czy Białorusi to jak najbardziej również potencjalni użytkownicy domen w cyrylicy. Tylko na razie Internautów w tych krajach jak na lekarstwo :lol: No ale w przyszłości..

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cyrylicą, jeśli już ;) Ale oni już tak chętnie nie będą korzystali z domeny rosyjskiej, ale zgadzam się, że chociażby użytkownicy z Ukrainy czy Białorusi to jak najbardziej również potencjalni użytkownicy domen w cyrylicy. Tylko na razie Internautów w tych krajach jak na lekarstwo :lol: No ale w przyszłości..

DD

Dziekuje, ze czuwasz nad poprawnoscia mojego jezyka;) Od siebie dodam jeszcze, ze popularnosc domen moze pojsc za popularnoscia serwisow, o ile takie powstana pod nowa domena, a kazdy woli jak internet dostosowuje sie do jego potrzeb, a nie odwrotnie. Inicjatywa ta nie jest odgorna i narzucona, tylko wynika z potrzeb spoleczenstwa i dlatego jest perspyktywiczna i ciekawa, bez wzgledu na to co Amerykanie i ich slugusy np. my o tym nie napiszemy...

 

mam nadzieje, ze wszystko napisalem poprawnie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziekuje, ze czuwasz nad poprawnoscia mojego jezyka;) Od siebie dodam jeszcze, ze popularnosc domen moze pojsc za popularnoscia serwisow, o ile takie powstana pod nowa domena, a kazdy woli jak internet dostosowuje sie do jego potrzeb, a nie odwrotnie. Inicjatywa ta nie jest odgorna i narzucona, tylko wynika z potrzeb spoleczenstwa i dlatego jest perspyktywiczna i ciekawa, bez wzgledu na to co Amerykanie i ich slugusy np. my o tym nie napiszemy...

 

mam nadzieje, ze wszystko napisalem poprawnie :)

Nic nie poradzę, że mnie niektóre błędy rażą i muszę to jakoś uzewnętrznić ;) Mnie np. weryfikuje cały czas Firefox i bardzo mu za to jestem wdzięczny, bo w końcu nikt z nas nie jest alfą i omegą :lol:

 

I masz rację - szczególnie do Amerykanów - oni świata poza .com nie widzą, zdziwią się za parę lat jak się okaże, że rynek ccTLD jest kilka razy większy od ich rynku .com, ale to już naprawdę nie nasze zmartwienie ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
I masz rację - szczególnie do Amerykanów - oni świata poza .com nie widzą, zdziwią się za parę lat jak się okaże, że rynek ccTLD jest kilka razy większy od ich rynku .com, ale to już naprawdę nie nasze zmartwienie :lol:

DD

 

O Amerykanach pisalem wzgledem ich insynuacji, ze wprowadzenie nowej domeny ma sluzyc kontroli nad spoleczenstwem przez wladze.

 

Dzieki za opinie Daniel, ale zachecam tez innych do zabrania glosu bo wydaje mi sie ze temat ciekawy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Amerykanach pisalem wzgledem ich insynuacji, ze wprowadzenie nowej domeny ma sluzyc kontroli nad spoleczenstwem przez wladze.

No tak - to była w sumie dodatkowa dygresja z mojej strony na temat Amerykanów :lol: To ja też zapraszam innych do opinii, bo faktycznie temat wydaje się ogromnie ciekawy. Na pewno z naszego punktu widzenia i położenia ciekawszy niż domeny .asia :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja trzymam się zasady, że gdy nie znam języka i kultury, nie mieszam się w dany ccTLD/TLD. Bez problemu można się przejechać na domenach .cn, bez problemu zagraniczniacy potrafią przejechać się na polskich domenach... Tym bardziej jak zaczyna w to wchodzić jeszcze cyrylica czy wschodnie krzaki.

 

Zdaje mi się, że Rosja wywalczyła sobie to ccTLD w ramach umowy dotyczącej .su.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo juz mniej wiecej kiedy wejdzie to ich rozszerzenie?:P

 

 

@quaq musialbys zapytac sie robsons2'a on w tych tematach pewnie siedzi.....

 

A co do samego zakonczenia to moim zdaniem moze sie nie przyjac ze wzgledu na to ze wiekszosc swiata korzysta z alfabetu "normalenego". Ciekawe ze japonczycy nie weszli ze swoim alfabetem do gry chyba ze weszli a ja jeszcze o tym nie wiem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie domeny pisane np cyrylicą to tak naprawdę odpwiednik naszego IDNa, który również zawęża grupę odbiorców do naszgo kraju.

Myślę, że w Rosji będę cieszyły się one więc podobną popularnością co u nas IDN - oczywiście proporcjonalnie do populacji.

Pozostaje jeszcze pytanie czy sprzedaż tych domen nie zostanie ograniczona i będą np sprzedawane tylko dla Rosjan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno domeny cyrylicą będą w Rosji o wiele popularniejsze niż u nas IDNy, bo u nas to wciąż ten sam alfabet i obcięcie ogonka to żaden problem, zaś tam cyrylica to zupełnie inny alfabet, aby wpisać nazwę łacińską trzeba się ciut nagimnastykować a w cyrylicy byłoby to naturalne. nawet układ klawiatury jest zupełnie inny (JCUKENG).

 

Zresztą widziałem już nieco domen ukraińskich i rosyjskich zarejestrowanych tak, aby wykorzystać podobieństwo liter alfabetu łacińskiego do liter z cyrylicy (nawet jeśli znaczenie znaku jest inne), czyli taki de facto zapis graficzny :)

Edited by Dropped.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×