Jump to content
RRI

Czy rozwój AI zabije domeny?

Recommended Posts

Mam pytanie i powiem,  ze nie mam wiedzy na ten temat, ale zastanawia mnie czy Google jako wyszukiwarka będzie za parę lat spełniać swoją funkcje gdzie istotną rzeczą są linki i domeny internetowe?

Jeżeli AI i ten ChatGPT będzie dawał nam odpowiedź na wszystko to ja tu już nie widzę przyszłości dla domen, bo ludzie będą mieli informacje od "Chata" więc po co im klikać w adresy internetowe?

Oczywiści zakładamy rozwój tego bota i za 5 lat on będzie "doskonały"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że na pocztaku będzie to miało bardziej negatywne skutki niż pozytywne ale z czasem się to zmieni. Też uważam to za zagrożenie ale jeszcze nie w takim stopniu żebym panikował ze swoim skromnym portfolio. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strony typu poradnikowego (np. o wychowaniu dzieci, o majsterkowaniu, o ogrodnictwie, o zdrowiu, itp.) mogą przestać być odwiedzane i potrzebne, a więc i domeny dla nich stracą wartość. Internauta zada spersonalizowane pytanie sztucznej inteligencji i dostanie wyczerpującą odpowiedź dla swojego konkretnego problemu.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adresy internetowe od początku były rozwiązaniem technicznym, więc jeśli nawet nie będą używane przez 90% ludzi, to pozostałe 10% to będzie te kilkadziesiąt-kilkaset milionów potencjalnych klientów, więc wiele domen nie będzie przedłużanych, ale nie sądzę by w perspektywie 20 lat w ogóle przestały być potrzebne z uwagi na brak sensownych alternatyw.

To nie do końca może tak wyglądać, że od razu przestaniemy używać url, bo one są podstawą budowania sieci usług, 30 lat temu wystarczył html, potem języki skryptowe a dziś prawie każdy może uruchomić usługę SaaS, więc zmienia się poziom zaawansowania świadczonych usług online, ale domeny nie są problemem, tylko świadomość użytkowników i zanim dojrzeją być może właśnie ci asystenci i interfejsy głosowe pomogą w tworzeniu usług wymagających domen przy okazji, skoro to będzie tak proste to i popularność użycia dłuższych domen wyspecjalizowanych domen może wzrosnąć...

Aktualnie można sporo rzeczy zautomatyzować, ale zawsze problemem jest wiedza klienta, chociażby zmiana rekordów wymaga ingerencji kogoś technicznego i to według mnie jest problemem, dlatego, że to rejestry i providerzy platform mają większą szansę na dystrybucję domen z rynków wtórnego a coraz mniej indywidualni sprzedawcy, takie odnoszę wrażenie ...

Edited by Czyzis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zabije żadnych domen, na pewno nie w 100%. Internet też nie uwalił telewizji co jest za free, radia itp.. na pewno nie zrobi tego w 100% każdy będzie chciał wejść na stronę firmową, poczytać o danej firmie itp, a samo AI tego nie będzie wiedzieć w 100%, a na pewno nie będzie miało takiego szybkiego przepływu informacji np. po zmianie cennika na stronie. AI tego nie wyłapie w 12h.

 

Milego :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×