Jump to content
trzyliterowe

Koszt stworzenia giełdy ogłoszeń

Recommended Posts

Dzień Dobry,

 

Czy macie może doświadczenie z firmami, osobami które mają w swoim portfolio wykonanie giełdy ? hmm cieżko coś takiego wprost przytoczyć ale pierwsze co przychodzi mi na myśl to automarket.pl. panel klienta + podstawowa wyszukiwarka gdzie można ją pod swoją branżę dostosować. 

 

Jaki jest koszt takiego projektu? jaki serwer ? w jakim języku programowania ? 

 

Tak wiem widziałem jakieś proste rozwiązania takich portali ogłoszeniowych ale czy warto w ogóle się nad nimi pochylać ?

 

 Wiem, wiemy że mamy :D tu też osobę od serwerów i w sumie bardzo chętnie przeczytam też jego w tym temacie sugestie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ile osób ma odwiedzać tą stronę miesięcznie i ile w jednej chwili. Druga sprawa jak to ma działać, jak wyglądać, jak się skalować, itd. Trzecia sprawa - czy to ma być giełda w PL czy w Europie czy globalnie?

Taki projekt może kosztować 5-10k zł "u Studenta"  i 5 milionów zł (w dobrym software house i coś na miarę GoDaddy czy Sedo) i tu te miliony są bez przesady! Podejrzewam, że największe giełdy kosztowały sporo więcej.

Taki odpowiednik AfterMarket.pl to firmy krzykną kilkaset tys. zł. za projekt. Żeby projekt przyciągnął ludzi, którzy będą chcieli na nim kupować i sprzedawać domeny, to trzeba się liczyć z większą inwestycją.

 

Zresztą koszt systemu informatycznego to drobnostka przy kosztach promocji i marketingu. Na reklamę można wydać każde pieniądze - Google i reszta cwaniaków przyjmą każdą kasę :)

Bez porządnej  promocji żaden serwis nie ma (żadnych) szans na rynku. Co roku w Polsce powstaje kilkadziesiąt serwisów ogłoszeniowych, które chcą zagrozić OLX, Lento i Sprzedajemy. I co roku kilkadziesiąt serwisów pada :)

Sprzedajemy_pl żeby rozkręcić biznes zainwestowało kilka baniek w reklamę. OLX wielokrotnie więcej (zobaczcie ile kosztuje jedna reklama w TV - a oni emitowali setki reklam).

 

Więc to, że masz przykładowo 50k czy 250k zł na serwis to to nie jeszcze nawet przysłowiowa połowa sukcesu :)

 

Oczywiście zaraz będą głosy, typu: ....mój znajomy zrobił mi stronę na skrypcie JOOMLA, MAMBO, Wordpress, DjangoCMS, Wagtail, czy w innym darmowym CMS za kilkaset zł czy kilka tysięcy zł....... OK.  Jaki sukces odniosła ta strona? Czy ma oglądalność i liczbę użytkowników na poziomie zbliżonym do OLX?

 

 

Edited by YamahaFan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bym szacował 30-50k w zależności od pełnej specyifkacji itd :)
Jak masz jakąś specyfikację - zapraszam wycenimy dokładniej 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×