Jump to content
Sign in to follow this  
Dropped.pl

Firmy nie muszą płacić VAT od zakupów w Dropped.pl?

Recommended Posts

Znalazłem dzisiaj w Rzepie taki oto artykuł:

http://www.rp.pl/artykul/57774.html

 

A w nim napisano co następuje:

 

Import usług należy udokumentować fakturą wewnętrzną (art. 106ust. 7 ustawy o VAT). Kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się według kursów średnich NBP z dnia wystawienia faktury (§ 37 ust. 4rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług,DzU nr 97, poz. 970 ze zm.).

 

Obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu, w którym zagraniczny kontrahent wystawił fakturę (art. 19 ust. 19 w związku z art. 19ust. 4 ustawy o VAT). Podatek należny wykazuje się w deklaracji za ten właśnie miesiąc. Jednocześnie jest to podatek naliczony (art.86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT).

 

Jeśli zakupione usługi elektroniczne są związane z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej, to podatek naliczony podlega odliczeniu. Można go odliczyć w deklaracji za ten sam miesiąc, w którym został wykazany podatek należny (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). W istocie zatem podatek należny i naliczony "wyzerują się".

 

Wychodzi więc na to, że choć zakupy w Dropped.pl dla firm są opodatkowane VAT, to VAT ten od razu się w całości odlicza, czyli firma nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów w związku z zakupem usług. Tak więc i dla firm ceny z cennika są cenami końcowymi.

 

Muszę jeszcze postudiować dokładnie ustawę, i powisieć trochę na infolinii podatkowej Ministerstwa Finansów, ale wygląda na to że to ma ręce i nogi (a przynajmniej pobieżne spojrzenie na cytowane ustępy ustawy to potwierdza).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielka mi nowość, od roku tak robię. :-P

 

Każdy dobry księgowy to wie, a jak nie wie, to poczyta i już wie. Ciekawe ilu jest takich księgowych, bo z tego co na forum czytałem, to niewielu.

 

Ja nie mam żadnego księgowego, ale dotarcie do tego zajęło mi (dawno temu) max kilka godzin szperania w sieci plus przeczytanie odpowiednich fragmentów ustawy o VAT. Zresztą na forum też chyba pisałem jak to robić, tylko nie wszyscy uwierzyli, bo "księgowa powiedziała że inaczej". :-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja po zakupie w Dropped zadzwoniłem do Krajowej Informacji Podatkowej z zapytaniem jak to rozliczać i dokładnie tak powiedzieli to znaczy że:

 

1. Należy wystawić fakturę wewnętrzną (sprzedający tak jak faktycznie, kupujący nasza firma) wraz z doliczonym podatkiem VAT (22%)

 

2. W deklaracji VAT w polu import usług rozliczamy taką fakturę (podatek należny), natomiast w polu pozostałe wydatki (podatek naliczony), tak więc podaki się teoretycznie zerują

 

Wychodzi więc na to, że choć zakupy w Dropped.pl dla firm są opodatkowane VAT, to VAT ten od razu się w całości odlicza, czyli firma nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów w związku z zakupem usług. Tak więc i dla firm ceny z cennika są cenami końcowymi.

 

Nie do końca - bo choć podatek się zeruje przy zakupie to podczas sprzedaży domeny zostanie już tylko podatek należny, a więc sprzedając musimy pamiętać że trzeba sprzedać o 22% drożej żeby wyjśc na zero !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie do końca - bo choć podatek się zeruje przy zakupie to podczas sprzedaży domeny zostanie już tylko podatek należny, a więc sprzedając musimy pamiętać że trzeba sprzedać o 22% drożej żeby wyjśc na zero !

No w tym sensie tak. Ale 22% doliczasz i tak zawsze kiedy sprzedajesz, niezależnie od tego gdzie kupiłeś. Jeśli kupisz domenę u polskiego sprzedawcy, to na wstępie zapłacisz 22% drożej, więc też musisz doliczyć potem 22% żeby wyjść na zero :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli zakupione usługi elektroniczne są związane z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej, to podatek naliczony podlega odliczeniu. Można go odliczyć w deklaracji za ten sam miesiąc, w którym został wykazany podatek należny (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). W istocie zatem podatek należny i naliczony "wyzerują się".[/i]

 

Ciekawe co praktycznie oznacza "Jeśli zakupione usługi elektroniczne są związane z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej", czy są jakieś wyjątki.

 

Informacja z pomocy jakby kłóciła sie z informacją z tego tematu:

 

"Faktury otrzymane od serwisu Dropped.pl należy rozliczyć na zasadach odpowiednich dla importu usług:

 

* Należy wystawić fakturę wewnętrzną (dowód wewnętrzny) dokumentujący import usług, zgodnie z otrzymaną fakturą.

* Odprowadzić należny podatek VAT na konto Urzędu Skarbowego (dotyczy płatników VAT; osoby niezarejestrowane jako płatnicy VAT nie odprowadzają tego podatku)."

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja teraz wtrącę swoje 0,03 PLN. ;) Może trochę rewolucyjnie. ;) Poprawcie mnie jeśli się mylę. Mówię o podatniku polskim.

Otóż... faktury w Dropped.pl nie powinny być wystawiane na poszczególne domeny! Przynajmniej nie w każdym przypadku.

Zacytuję fragment interpretacji dla importu usług:

"Wyjaśnić należy ustawowe rozstrzygnięcie kilku kwestii:

- moment powstania obowiązku podatkowego, czyli w jakim terminie musimy rozliczyć

transakcję na deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K). Najczęściej jest to data wystawienia faktury przez

sprzedawcę, ale jeżeli faktura nie zostanie wystawiona, to moment powstania obowiązku

podatkowego przypada na dzień wykonania usługi.

Gdy przed wykonaniem usługi zleceniobiorca dokonał przedpłaty, zaliczki wpłaty raty to

obowiązek podatkowy powstaje w dacie zapłaty"

W Dropped.pl mamy możliwość przedpłacić środki na poczet przyszłych usług. Na tę właśnie przedpłatę powinna zostać wystawiona faktura.

Inna sytuacja to gdy płacimy "post factum" - wtedy istotnie faktura powinna zostać wystawiona na wykonaną usługę... jednak pozostała część powinna zostać już zafakturowana jako przedpłata. Przeważnie pozostaje jakaś część, bo jak wiemy, w Dropped można wpłacać jedynie okrągłe dziesiątki zł.

 

Proszę Michała o ustosunkowanie się do tej kwestii i najlepiej konsultację z księgowym. ;)

 

Edit: dodam tylko, że np. w Dynadot jest możliwość wygenerowania faktury dla wpłaty.

 

Edit2: uprzedzając pytanie - co w sytuacji, gdy zdecydujemy się wycofać środki z Dropped? W takim wypadku wystawia się f-rę korygującą do faktury, która wykazuje przedpłatę.

Edited by Tobi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie natomiast, co wtedy gdy przedpłata jest wpłacona, a potem wypłacona... Generalnie wpłacając przedpłatę, nie wiemy jeszcze czy i na jaką usługę zostanie ona wykonana. Postaram się dowiedzieć co z tym fantem zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpowiedziałem na to pytanie w Edicie - wtedy wystawiamy f-rę korygującą. Może i jest to niewygodne ale ja mówię o rzeczywistym stanie prawnym (wg mojej wiedzy). Dlatego prosiłbym o zweryfikowanie moich słów, najlepiej przez osobę biegłą w księgowości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdy przed wykonaniem usługi zleceniobiorca dokonał przedpłaty, zaliczki wpłaty raty to

obowiązek podatkowy powstaje w dacie zapłaty"

 

Sprawa oczywista, choć bardzo często nieprzestrzegana, także przez polskie firmy. Np. AZ bardzo ładnie wystawia faktury co tydzień i uwzględnia na nich przedpłatę, wszystko jest pięknie. Ale niektóre inne firmy owszem, pozwalają na przedpłatę, ale faktury dostaje się za poszczególne domeny, więc nie tylko niezgodnie z prawem podatkowym, ale też bardzo niekorzystnie z punktu widzenia finansów firmy (która wpłaciła).

 

Ciekaw jestem jak to jest gdzie indziej, ale mój US przykłada wagę do takich spraw, niedawno duża firma dostała solidną karę za niewystawianie faktur zaliczkowych...

 

Aczkolwiek przyznam szczerze że wolę mieć pod fakturę podpiętą listę domen, bo wtedy mam czystą sytuację w razie kontroli, a nie że wpłaciłem sobie gdzieś zaliczkę 10k „na poczet usług internetowych” i potem muszę sam generować jakieś papiery z listą domen czy co tam jeszcze, żeby spać spokojnie. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętajcie że Michała nie obowiązują przepisy o VAT. Przepis o wykazywaniu przedpłaty w deklaracji VAT dotyczy sprzedawców - płatników VAT a nie importerów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pamiętajcie że Michała nie obowiązują przepisy o VAT. Przepis o wykazywaniu przedpłaty w deklaracji VAT dotyczy sprzedawców - płatników VAT a nie importerów.

 

Nie znam przepisów podatkowych w USA, ale kto wie czy tam też nie ma obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych. Dynadot wystawia, a nie znam żadnej innej firmy przyjmującej przedpłaty, cała reszta pobiera kasę z karty przy dokonywaniu transakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informacja z Ministerstwa Finansów jest taka: Osoba dokonująca przedpłaty wystawia fakturę wewnętrzną dokumentującą przedpłatę, zaś potem nie wystawia jej już na usługi zakupione za tę przedpłatę. Nie ma znaczenia kiedy i jakie faktury otrzymała od zagranicznego usługodawcy (może ich nawet nie otrzymać wcale). Zagraniczny usługodawca nie ma obowiązku wystawić faktury zaliczkowej, gdyż nie ma on w ogóle obowiązku wystawić żadnej faktury zgodnej z polską ustawą o VAT (gdyż tej ustawie nie podlega).

 

Nie znam przepisów podatkowych w USA, ale kto wie czy tam też nie ma obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych.

Z tego co się dowiedziałem, to nie ma.

Edited by Dropped.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Informacja z Ministerstwa Finansów jest taka: Osoba dokonująca przedpłaty wystawia fakturę wewnętrzną dokumentującą przedpłatę, zaś potem nie wystawia jej już na usługi zakupione za tę przedpłatę. Nie ma znaczenia kiedy i jakie faktury otrzymała od zagranicznego usługodawcy (może ich nawet nie otrzymać wcale). Zagraniczny usługodawca nie ma obowiązku wystawić faktury zaliczkowej, gdyż nie ma on w ogóle obowiązku wystawić żadnej faktury zgodnej z polską ustawą o VAT (gdyż tej ustawie nie podlega).

 

Ok, wszystko jest jasne, tylko teraz... jak mam rozgraniczyć kiedy już nie wystawiać FW na faktury z dropped i zacząć wystawiać na przedpłatę? ;)

Chyba pozostanę przy obecnym rozwiązaniu, i tak każda wpłata się rozchodzi w tydzień czy dwa... ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ok, wszystko jest jasne, tylko teraz... jak mam rozgraniczyć kiedy już nie wystawiać FW na faktury z dropped i zacząć wystawiać na przedpłatę? ;)

Trzeba sobie policzyć ;) Choć IMHO, jest to nieco bez sensu.

 

Chyba pozostanę przy obecnym rozwiązaniu, i tak każda wpłata się rozchodzi w tydzień czy dwa... ;-)

No właśnie ;) Ewentualnie możnaby pomyśleć o jakimś mechanizmie zliczania przedpłat pozostałych na koniec miesiąca (tygodnia?).

Share this post


Link to post
Share on other sites

No cóż, moim zdaniem powinno się fakturować fakturą wewnętrzną zasilenia konta - dostępne w historii operacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak

Kto kawę, a kto herbatę? Ja! :huh:

 

Pytałem czy chodziło Ci o kwestię zasileń, czy o kwestię VAT, a Ty odpowiadasz "tak" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Najnowsze posty na forum

    • zomo.pl   Zapraszam na aukcję domeny od 69 PLN bez ceny minimalnej:   https://ddregistrar.pl/aukcje/10052/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-29 15:37:30) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-08 godz. 19:15   DD
    • logistyczna.pl   Aukcja od 1 zł bez ceny minimalnej:  https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605727/  
    • Zapraszam na aukcję domen od 89 PLN bez ceny minimalnej:   pokolorujto.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10012/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:53:48) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   ginekolog24.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10011/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:50:34) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   DD
    • receptomaty24.pl   aukcja BCM
    • dorabiaj.pl dorabianie.pl pracedomowe.pl   Sprzedam
    • dziś zakończenie aukcji
    • http://www.wypozyczalniaprzyczepkrosnostyrus.pl/  
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,180
    • Most Online
      898

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×