Jump to content
Konrad

nazwy miejscowości

Recommended Posts

Większe miasta mają swoje domeny regionalne np. otwock.pl warszawa.pl czy lublin.pl . Jest sporo miast w Polsce, które mają nazwy jeszcze nie zajęte, jednak czytałem że nie można zajmować nazw miast ponieważ prawne pierwszeństwo do nich mają Urzędy tych miast tzn. państwowi reprezentanci. No dobra, ale jak sprawa ma się do IDNów i innych kombinacji? Np. jest domena regionalna babia-gora.pl ale czy mógłbym sobie wykupić babia-góra.pl jeżeli byłaby wolna? Albo np. babiagora.pl ? Czy mam prawo dysponować taką domeną, czy w każdej chwili może się zgłosić urząd tego miasta z nakazem oddania domeny? Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Technicznie mogę, ale czy prawnie również? :( Bo jeśli ktoś ma mi to kiedyś zabrać, to nie ma sensu rejestrować ;)

 

http://dokumentacja.icenter.pl/index.php/Rejestracja_domeny

 

W końcowej części jest napisane:

 

W domenie .pl nie będą rejestrowane nazwy miejscowości będące siedzibami gmin, powiatów i województw. Stosowne regulacje w tym zakresie zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r., Dz. U. nr 110/99 poz. 1267

 

Co o tym sądzicie? Prawda czy tylko martwy przepis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posiadam w swoim portfolio "kilka" IDNów miast, jakbyś był zainteresowany, daj znać.

 

PS. Znalezienie IDNa, zwłaszcza .pl, miasta powyżej powiedzmy 20k ludności, jest już praktycznie niemożliwe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, wiem że to nie takie proste znaleźć coś ciekawego w tym temacie :( Jednak mnie bardziej interesuje zagadnienie prawne. Wkleję Wam jeszcze jeden cytat ze strony http://www.dns.pl/rejestracja-domen.html#2 :

 

Kto jest upoważniony do rejestracji nazw regionalnych w domenie .pl?

Nazwę regionalną odpowiadającą nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w domenie .pl może zarejestrować jedynie właściwa jednostka samorządu terytorialnego albo właściwy organ administracji reprezentujący Skarb Państwa. Szczegółowy wykaz województw, powiatów i gmin zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r., Dz. U. nr 110/99 poz. 1267. Oferta dotycząca takich nazw domeny może być złożona tylko bezpośrednio w NASK. Zobacz też: pkt 6c Regulaminu nazw domeny .pl z dnia 18 grudnia 2006 r. [powrót]

 

Czyli jak wół napisane jest, że nie można. No chyba, że ja to jakoś źle rozumiem, jeśli tak poprawcie mnie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy nie spotkałem się z wolną domeną, której nazwa jest miejscowością, jeżeli Ty taką znalazłeś, to możesz ją bardzo szybko i łatwo stracić.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nigdy nie spotkałem się z wolną domeną, której nazwa jest miejscowością, jeżeli Ty taką znalazłeś, to możesz ją bardzo szybko i łatwo stracić.

 

Wg wikipedii:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejscowo%C5%9B%C4%87

 

Miejscowość - jednostka osadnicza lub inny obszar zabudowany odróżniający się od innych miejscowości odrębną nazwą, a przy jednakowej nazwie - odmiennym określeniem ich rodzaju.

 

 

Więc trafiają się jeszcze wolne.

rozanka.pl

marcinowawola.pl

czolna.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Więc trafiają się jeszcze wolne.

rozanka.pl

marcinowawola.pl

czolna.pl

 

Masz rację, sam chyba nawet kiedyś pisałem Tobie gdzieś, że czółna to jakaś tam miejscowość - coś mi się tak przypomina :(

ale nadal uważam, że to są domeny o podwyższonym ryzyku, co nie znaczy że nie warto mieć takich w swojej kolekcji ;)

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz rację, sam chyba nawet kiedyś pisałem Tobie gdzieś, że czółna to jakaś tam miejscowość - coś mi się tak przypomina :P

ale nadal uważam, że to są domeny o podwyższonym ryzyku

 

Pisałeś. Czolna.pl rejestrowałem z myślą o czółnach takich do pływania. Następnie google pokazało, że to również nazwa miejscowości. :lol: Nie wiem jak z ryzykiem bo ta domena akurat jest dwuznaczna :lol: Natomiast nazwy, które podałem nie są nazwami miast ani nawet gmin. Zwykłe małe wioski chyba. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pisałeś. Czolna.pl rejestrowałem z myślą o czółnach takich do pływania. Następnie google pokazało, że to również nazwa miejscowości. :lol: Nie wiem jak z ryzykiem bo ta domena akurat jest dwuznaczna :lol: Natomiast nazwy, które podałem nie są nazwami miast ani nawet gmin. Zwykłe małe wioski chyba. :lol:

 

Napisałem tak bo choć to małe wioski, to zawsze są jakimiś tam jednostkami administracyjnymi, a ich rejestracja naruszała regulamin nask, mimo że rejestracja nie była zablokowana, jak np. ropa.pl, czy gzy.pl. Oczywiście o żadny naruszeniu prawa tutaj nie ma mowy.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak ktoś się boi ryzyka to nie powinien się zajmować domenami w Polsce. Sytuacja tych jest niejasna dzięki polityce NASK.

Tutaj akurat sytuacja jest jasna: nie wolno rejestrować :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie za bardzo, gdyż w regulaminie jest napisane, że NASK może odmówić przyjęcia oferty czyli rejestracji nazwy, ale nie musi. Nie wiadomo też czy chodzi tylko o nazwy oficjalne i co z nazwami, które NASK zwolnił do rejestracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie za bardzo, gdyż w regulaminie jest napisane, że NASK może odmówić przyjęcia oferty czyli rejestracji nazwy, ale nie musi. Nie wiadomo też czy chodzi tylko o nazwy oficjalne i co z nazwami, które NASK zwolnił do rejestracji.

 

Nazwę regionalną odpowiadającą nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w domenie .pl może zarejestrować jedynie właściwa jednostka samorządu terytorialnego albo właściwy organ administracji reprezentujący Skarb Państwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6.NASK może odmówić przyjęcia Oferty w szczególności, gdy:

 

c. Oferta dotyczy Nazwy Domeny odpowiadającej nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w Domenie .pl, chyba że Oferentem jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa reprezentowany przez właściwy organ administracji ; Oferta dotycząca Nazwy Domeny odpowiadającej nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w Domenie .pl może być złożona tylko bezpośrednio w NASK,

 

http://dns.pl/regulamin.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×