Jump to content
remix

sprawa do wygrania? czy moze nie?

Recommended Posts

witam

 

zarejestrowałem domenę imienazwisko.pl pewnej osoby ( niepelnoletniej ), która dostała się do finału popularnego programu tvn. po pewnym czasie ( nie od razu - około miesiąc po rejestracji ) odezwała się do mnie mama owej osoby z pretensjami iz naruszam dobra osobiste jej córki. Kobieta nie chce słyszeć o zapłacie za domena ( a wcale nie chce dużo :) ), straszy sądem.

 

domena jest dość specyficzna bo to imie i nazwisko ( z nazwiskami często jest prościej ).

 

pytam bardziej doświadczonych i zorientowanych użytkowników - warto iść do sądu, czy rzeczywiście sad może uznać iz jest to naruszenie dobr osobistych. sam mam mieszane uczucia, a niestety nie mam doświadczenia z takimi domenami - tu zawsze istnieje ryzyko. prześledziłem piit nie spotkałem sporu o takowa domena.

 

czekam na Wasze wypowiedzi i opinie, licze takze na rade.

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oddaj za opłatę rejestracyjną. Nie rób "kasy" na zdolnej dziewczynce :) Źle bym się z tym czuł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie baw sie w czyjes imiona i nazwiska... nie warto.

 

PS A domene ze swoim imieniem i nazwiskiem zarejestrowales? Jesli nie, to zacznij od tego na poczatek. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
A jak ktoś cie robi w "konia" żeby przejąć domenę? Wątpię żeby akurat matka zainteresowała się nagle domeną...

sensowna uwaga - pomijając powyższe kwestie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawia mnie kilka rzeczy:

Abonentem domeny zostaje ten, który pierwszy ją zarejestruje - tak mówi teoria. Nie wgłębiam się w zagadnienia prawne.

Wyobraźmy sobie, że dziewczynka zrobi karierę w Polsce. Być może sąd jej przyzna domenę.

Jeśli dziewczynka zacznie robić karierę w Europie? To co? Należy jej się także domena europejska .EU

Dlaczego to piszę? Wątpliwości nasunęły mi się po niedzielnym programie Dzień Dobry TVN .

Otóż przedstawiono tam dziewczynę, która zrobiła karierę w branży muzycznej w Belgii, obecnie w Anglii. Nazwisko tej osoby to Ola (Aleksandra) Kwaśniewska. Nie!!!, to nie ta prezydentowa, choć i ona również "zrobiła" (może duże słowo) karierę.

I teraz najciekawsze spostrzeżenie. Kto ma prawo do domeny np. aleksandrakwasniewska.pl ????

 

Ten, który pierwszy ją zarejestruje, czy ten kto pierwszy zrobi karierę????

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osoba o tym imieniu i nazwisku która jako pierwsza zarejestruje tą domenę niezależnie od tego czy zrobi karierę czy będzie tam tylko bloga prowadzić? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Osoba o tym imieniu i nazwisku która jako pierwsza zarejestruje tą domenę niezależnie od tego czy zrobi karierę czy będzie tam tylko bloga prowadzić? ;)

 

Więc co za problem zrobić bloga o Kulawik? Jak sprawa przycichnie - zmienić content bloga.

Zastanawiające jest to jak szybko ludzie, którzy weszli na wyżyny czują się pokrzywdzeni uważając się za wyjątkowych, którym od tej pory wszystko powinno być dane.

Zapomniał wół jak cielęciem był.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites
Więc co za problem zrobić bloga o Kulawik? Jak sprawa przycichnie - zmienić content bloga.

Zastanawiające jest to jak szybko ludzie, którzy weszli na wyżyny czują się pokrzywdzeni uważając się za wyjątkowych, którym od tej pory wszystko powinno być dane.

 

Trochę się zapędziliśmy, wydaje mi się... Skoro nazywasz się Kowalski, to nie za bardzo rozumiem dlaczego tak bardzo pragniesz domeny Nowak.com, skoro swoją już masz. Oczywiście, wolny rynek, to naturalne, ilu domainerów kolekcjonuje nazwiska, jednak... postepujmy zgodnie z zasadami "fair use / fair play" (aha, zapomniałem ;) przecież rynku domen "fair play" nie dotyczy). Niech o domenę Kwasniewska.pl bije się nawet 10 osób, ale o nazwisku Kwasniewska (wiem, że z tym, co tutaj piszę, nie wszyscy się zgodzą i zaraz poczuję szarżę husarii ;) - ja sam osobiscie trzymam się od domen z nazwiskami innymi niż moje z daleka). Np. w Niemczech, czy innym cywilizowanym kraju, taki myk by nie przeszedl. Sędzia najpierw by się zapytał: "a po co Panu domena Nowak.com, jak Pan się nazywasz Kowalski?". Koniec dyskusji. Zreszta co tu duzo dyskutowac, jest wyraznie i bardzo przejrzyście napisane w tym artykule Piotra Waglowskiego (z którym się zgadzam), że

 

I ja uważam podobnie jak ostatni z cytowanych: że można się zwrócić do sądu, gdyż przepisy o ochronie dóbr osobistych dają taką możliwość również temu, "czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem"
Czyli właściwa jest prewencyjna ochrona dóbr osobistych np poprzez uniemozliwienie juz samej rejestracji domeny ( a nie tylko korzystania z niej po fakcie). Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

mam 100% pewnosci ze jest to matka

 

zasiegam jeszcze rady prawnika - powiem jak sie skonczylo

 

pozdrawiam

Edited by remix

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Czas szansy otrzymania jako takich pieniędzy za tę domenę (allegro+bajer) niestety już minął.. ;)

 

A co do wątku - to niestety ale właściciel imienia i nazwiska ma pierwszeństwo rejestracji domeny o tej samej nazwie przed osobami, które się tak nie nazywają..

 

A ja podam inny problem.

 

Powiedzmy, że nazywam się Jan Kujawa. Z zawodu jestem kowalem. I rejestruję domenę JanKowal.pl (jako promocję swoich usług)

 

I nagle pozywa mnie ktoś kto w dowodzie ma Jan Kowal.. Czy sprawa jest oczywista? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja podam inny problem.

Powiedzmy, że nazywam się Jan Kujawa. Z zawodu jestem kowalem. I rejestruję domenę JanKowal.pl (jako promocję swoich usług)

I nagle pozywa mnie ktoś kto w dowodzie ma Jan Kowal.. Czy sprawa jest oczywista? ;)

 

naturalnie jest tu szereg różnych czynników do rozpatrzenia

 

- jeśli domena wcześniej była wolna, prowadzisz działalnośc komercyjną (i np. dodatkowo masz znak towarowy) to tutaj raczej będzie twoje zwyciestwo (ale naturalnie nigdy nie mozna powiedziec ze 100-procentową pewnością).

 

a tak na marginesie warto przypomniec ciekawą sprawę domeny Nissan.com czyli spór Nissan Motor vs. Nissan Computer (named after its founder and current president, Mr. Uzi Nissan) - choc tak nie do konca chodzi tu o spór Nazwisko vs. Nazwisko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z nazwiskami jak z imionami papieży. Kto ma wnieść o naruszenie dóbr osobistych? Sam papież? Wierni? Episkopat? Proboszcz miejscowej parafi? Życiorys, zdjęcia, i wszelkie inne dane tej Kasi Kowalskiej umieszczone np. w domenie KasiaKowalska.coś tam będzie wykorzystaniem znaku. Tak jak wykorzystanie materiałów o sąsiadce Katarzynie Nowak na stronie KatarzynaNowak.XXX bez jej zgody i wiedzy będzie naruszeniem prawa. W opisanym przez autora postu temacie, jeśli nie zaistniał na tej domenie obrót danymi -fotografie-życiorys itp itd- tej konkretnej osoby to żaden sąd ani nikt nie jest w stanie udowodnić że domena ma związek z młodą artystką. No chyba że autor sam się przyzna. Ja bym tej domeny nie oddawał, oczywiście jeśli pod owym adresem nie znalazły się jakiekolwiek dane na temat owej artystki. Za to udałbym się do Urzędu stanu cywilnego z zapytaniem ile osób o tym imieniu i nazwisku mieszka w Polsce . I jeśli okazałoby się że choć o jedną więcej niż owa artystka to owej mamusi kazałbym się w dupę cmoknąć.

 

Kodeks cywilny: Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

 

W komentarzach do owego artykułu przewija się tendencja iż naruszenie dóbr osobistych musi posiadać swojego adresata. Czyli konkretną osobę której dobra i wizerunek zostały w jakikolwiek sposób naruszone. Ta Kasia Kowalska nie może wskazać iż jej dobra osobiste zostały w jakikolwiek sposób naruszone na portalu pod domeną KASIAKOWALSKA...xxx skoro znajdują się tam zdjęcia na golasa KASI KOWALSKIEJ ale będącej Twoją sąsiadką. Bo tylko sąsiadka mogłaby w tym wypadku wnieść pozew przeciwko Tobie i wygrać postępowanie. A czy jest to osoba pełnoletnia czy nie, to nie ma żadnego znaczenia....Tyle w telegraficznym skrócie.

 

ps. A mnie ciekawi jak zakończy się sprawa domen z nazwiskiem Saleta.

Edited by yogipoz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kodeks cywilny: Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

 

 

jezeli zarejestruje pseudonim np: AsiaSi.pl (rowniez z tego samego show na tvn)

 

to sprawa o 'oddanie' domeny z gory przegrana? ;)

Edited by epson

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...]

I teraz najciekawsze spostrzeżenie. Kto ma prawo do domeny np. aleksandrakwasniewska.pl ????

 

Ten, który pierwszy ją zarejestruje, czy ten kto pierwszy zrobi karierę????

 

Ten, kto ma droższego prawnika.

 

 

A propos prawników - osobiście przychylam się do tej interpretacji w podanym przez Pana Grzegorza artykule:

 

Z jednej strony Robert Smoktunowicz, który - zgodnie z artykułem - uważa, że "samo tworzenie [takich domen] nie jest zakazane", a o zakaz publikacji treści można zwrócić się do sądu wówczas, gdy pod domeną znajdzie się serwis z treściami "niestosownymi", lub w przypadku, gdy ktoś będzie się podszywał pod osobę związaną z nazwą domenową.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jezeli zarejestruje pseudonim np: AsiaSi.pl (rowniez z tego samego show na tvn)

 

to sprawa o 'oddanie' domeny z gory przegrana? ;)

 

Rejestracja jest dozwolona. Używanie czyjegoś wizerunku i innych danych bez wiedzy i zgody owej osoby jest czynem zabronionym. Jeśli okaże się że istnieje parę osób posługujących się owym pseudonimem to niezmiernie trudno byłoby udowodnić czyje dobra zostają w ten sposób naruszone skoro pod domeną nie będzie przetwarzanych żadnych informacji identyfikującą daną osobę. Bo nie wyobrażam sobie sytuacji że Asiasi1 Asiasi2 Asiasi3 są w stanie jednocześnie udowodnić ze to ich dobra zostały naruszone. No chyba że Asiasi to nazwa zespołu a te panny występujące byłyby ponumerowane. Pisałem wyżej o adresacie czyli osobie której dobra zostały naruszone. To podobnie się ma jak z wypadkiem drogowym. Kierujący pojazdem przekracza dozwoloną prędkość i uderza w drzewo. To mimo tego że w pojeździe znajdowały się inne osoby sprawcą może być tylko i wyłącznie jedna osoba....kierujący. Troszkę uprościłem ale sens pozostał.

Edited by yogipoz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • Jutro godzina 20:00 koniec aukcji.   https://0-0.pl/ 
    • wycenamajatku.pl   WycenaMajatku.pl 500 zł    
    • L-4.PL   Sell: https://www.aftermarket.pl/domena/l-4.pl/
    • zomo.pl   Zapraszam na aukcję domeny od 69 PLN bez ceny minimalnej:   https://ddregistrar.pl/aukcje/10052/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-29 15:37:30) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-08 godz. 19:15   DD
    • logistyczna.pl   Aukcja od 1 zł bez ceny minimalnej:  https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605727/  
    • Zapraszam na aukcję domen od 89 PLN bez ceny minimalnej:   pokolorujto.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10012/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:53:48) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   ginekolog24.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10011/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:50:34) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   DD
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,181
    • Most Online
      898

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×