Jump to content
pokoleniex

Sprzedaz domeny

Recommended Posts

Witam,

Chcialem sie dowiedziec jak legalnie przeprowadzic sprzedaz domeny majacej mniej niz miesiac. Tylko prosze o brak komentarzy typu, ze juz bylo na forum, bo tego nie znalazlem. Wszystko musi byc legalne i z jak najwiekszym dla mnie zyskiem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chcialem sie dowiedziec jak legalnie przeprowadzic sprzedaz domeny majacej mniej niz miesiac. Tylko prosze o brak komentarzy typu, ze juz bylo na forum, bo tego nie znalazlem. Wszystko musi byc legalne i z jak najwiekszym dla mnie zyskiem :)

 

Było. 19% od 80% ceny (czyli jakieś 15,2%) dla fiskusa od ciebie, 2% ceny dla fiskusa od kupca (jeśli transakcja przekracza 1000 zł).

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie mozecie zrobic transakcji mailowo gdzie serwery sa w kraju gdzie sie nie placi takich podatkow i jest umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania w pl ?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
A nie mozecie zrobic transakcji mailowo gdzie serwery sa w kraju gdzie sie nie placi takich podatkow i jest umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania w pl ?

 

Bajki opowiadasz.

 

A co do umowy – oczywiście będzie to normalna umowa kupna-sprzedaży.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem wtedy gdy rejestrujesz po to zeby sprzedac. Ma to znamiona dzialalnosci gospodarczej a wiec powinienes zalozyc firme.

Najlepiej sprzedawac domene po 6 miesiacach - jako rzecz używana - wtedy faktycznie umowa kupna-sprzedazy jest ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Problem wtedy gdy rejestrujesz po to zeby sprzedac. Ma to znamiona dzialalnosci gospodarczej a wiec powinienes zalozyc firme.

 

To zależy od ilości, ale interpretacja należy do US...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Miałbym kilka zastrzezen i pytań w tej materii, gdyż moje rozumowanie jest troche inne:

 

1) do użytkownika "pb" który napisał: "Było. 19% od 80% ceny (czyli jakieś 15,2%) dla fiskusa od ciebie, 2% ceny dla fiskusa od kupca (jeśli transakcja przekracza 1000 zł)."

 

Z 2% od kupca na poczet PCC zgadzam się. Natomiast skąd bierze się tutaj te 80% ceny jako podstawa podatku dochodowego? Rozumiem, że pokoleniex nie prowadzi działalności gospodarczej, i jest twórcą sformułowania występującego w domenie. Odliczenie wg. mnie to 50% ceny za jaką zbywa domenę + koszt rejestracji domeny + koszt zbycia. Interesowałoby mnie na jakiej podstawie opiera się to "zryczałtowane" 20% kup?

 

2) do uzytkownika "jamesbond" który napisał: "Problem wtedy gdy rejestrujesz po to zeby sprzedac. Ma to znamiona dzialalnosci gospodarczej a wiec powinienes zalozyc firme.

Najlepiej sprzedawac domene po 6 miesiacach - jako rzecz używana - wtedy faktycznie umowa kupna-sprzedazy jest ok."

 

W moim przekonaniu to rozumowanie można odnieść do rzeczy materialnych, natomiast zbycie prawa [cesja domeny, przeniesienie] odnosi sie do wartosci niematerialnych i prawnych (WNiP) jakim jest prawo majatkowe - w tym wypadku prawo do domeny. Podatek musisz zapłacić więc niezależnie od okresu w jakim masz daną domenę.

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz. Mam nadzieje ze bylem pomocny choć troche.

Share this post


Link to post
Share on other sites
skąd bierze się tutaj te 80% ceny jako podstawa podatku dochodowego? Rozumiem, że pokoleniex nie prowadzi działalności gospodarczej, i jest twórcą sformułowania występującego w domenie. Odliczenie wg. mnie to 50% ceny za jaką zbywa domenę + koszt rejestracji domeny + koszt zbycia. Interesowałoby mnie na jakiej podstawie opiera się to "zryczałtowane" 20% kup?

 

Zryczałtowany koszt uzyskania przychodu osób fizycznych to 20%, dlatego podatek dochodowy (19%) liczy się od 80%. 50% koszt uzyskania przychodu funkcjonuje w przypadku umów objętych prawami autorskimi, a handel domenami się tu nie wlicza (posiadam interpretację urzędu skarbowego tak stwierdzającą – oczywiście każdy może zapytać o to w swoim US, a chyba od 1 lipca interpretacje będzie wydawać MF i będzie w końcu jednolicie). Kosztu rejestracji i innych rzeczy oczywiście w żaden sposób nie doliczamy, bo jest on zawarty w koszcie uzyskania przychodu. Inaczej byłoby w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie wszystkie koszty, w tym koszty rejestracji, liczone są według swojej wartości, a nie istnieje ów ryczałt 20%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. Dziękuję za szybką odpowiedź i kontynuuję wątek :P ...

Jeżeli chodzi o interpretacje, to masz rację, będzie je wydawać teraz MF - koszt 75zł za jedno zapytanie, do tej pory było za darmo...

 

Ale odbiegłem troche od tematu, a miałbym jeszcze jedno zapytanie. Czyli jak to jest przy działalności - do kosztów zaliczamy koszty rejestracji, zbycia + jeszcze 50% kup od wartosci transakcji? Pytam tylko, aby wyczerpać ten temat do końca, bo moim zdaniem tak nie jest (zresztą jak napisałeś: "50% koszt uzyskania przychodu funkcjonuje w przypadku umów objętych prawami autorskimi, a handel domenami się tu nie wlicza"), gdyż co należałoby najpierw odjąć od przychodu? Wiadomo, że podatnik chciałby jak najwięcej zachować dla siebie, czyli najpierw obliczyłby 50%, dopiero potem rzeczywiste wydatki, nie zaniżając podstawy odliczenia :(

 

Pozdrawiam serdecznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy DG nie ma żadnych procentów. 50% to zryczałtowany koszt uzyskania przychodu w przypadkach objętych prawem autorskim, ale u osób fizycznych. W DG kosztem uzyskania przychodów jest wszystko to, co możesz udokumentować – tzn. masz rachunki/faktury i potrafisz wykazać, że posłużyły one do uzyskania przychodu. I nie traktujesz każdej transakcji osobno, tzn. jeśli w danym miesiącu sprzedasz 1 domenę za 1000 zł i kupisz 10 po 100 zł, to twój dochód wynosi 0 i nie płacisz podatku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W moim przekonaniu to rozumowanie można odnieść do rzeczy materialnych, natomiast zbycie prawa [cesja domeny, przeniesienie] odnosi sie do wartosci niematerialnych i prawnych (WNiP) jakim jest prawo majatkowe - w tym wypadku prawo do domeny. Podatek musisz zapłacić więc niezależnie od okresu w jakim masz daną domenę.

 

Jasne, że podatek musisz zapłacic. Ale jeśli podobnych transakcji umow kupna-sprzedazy dokonujesz wiele, to mozna to uznac za niezgloszona dzialalnosc gospodarcza. Ja przy sprzedaży nowych domen byłbym powsiągliwy :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jasne, że podatek musisz zapłacic. Ale jeśli podobnych transakcji umow kupna-sprzedazy dokonujesz wiele, to mozna to uznac za niezgloszona dzialalnosc gospodarcza. Ja przy sprzedaży nowych domen byłbym powsiągliwy :(

 

Podatek dochodowy to jedna kwestia ale zupelnie inna sprawa to VAT .I tu walsnie jest pies pogrzebany jesli jest to czynnos powtarzanjaca sie to bez watpienia zostanie to uznane za dzialalnosc i wowczas wstecznie moze zostac naliczony VAT + kara i odsetki ! To jest mniej wiecej taka sytuacja .Jesli masz kawalek duzej dzialki budowlanej i sprzedaz ja raz i w calosci nie ma mowy o placeniu VAT .Ale jesli ta sama dzialke podzielisz na mniejsze parcele i zaczniesz sprzedawac to na 100% skarbowy uzna to za dzialalnosc .A to juz jest VAT .Oczywiscie mowimy tu o sumerycznych kwotach powyzej 10 tys Euro .Ale widze ze jesli np. domena 123.pl zostala sprzedana za 15 tys zl ( info z tego forum ) to jesli abonent tej domeny sprzeda taka druga za podobna kwote to ma mozliwosc wpadki pod VAT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie jest tak jak mówisz. Taka sprzedaż domen bez DI może kiedyś "zaboleć".

 

Oczywiscie mowimy tu o sumerycznych kwotach powyzej 10 tys Euro .

 

Faktycznie tak mówią przepisy ? Nie wiedziałem. Dobrze, że sprzedawałem na faktury :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Pb napisał: "Zryczałtowany koszt uzyskania przychodu osób fizycznych to 20%, dlatego podatek dochodowy (19%) liczy się od 80%." Szukałem podstawy prawnej zryczałtowanych kup od osób fizycznych, ale nie mogłem nigdzie znalećźć. Masz może jakiś paragraf na te 20%? Dzięki!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam. Pb napisał: "Zryczałtowany koszt uzyskania przychodu osób fizycznych to 20%, dlatego podatek dochodowy (19%) liczy się od 80%." Szukałem podstawy prawnej zryczałtowanych kup od osób fizycznych, ale nie mogłem nigdzie znalećźć. Masz może jakiś paragraf na te 20%? Dzięki!

 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×