Jump to content
MasterofPoland

Tutorial: Jak zacząć z serwisami...

Recommended Posts

Pewnie wielu z Was chciałoby postawić serwis na Waszej domenie, ale tego nie robi, choćby dlatego że nie ma takich umiejętności.

 

Aby zacząć możemy:

 

A) Zatrudnić programistę WEBowego i Grafika, który stworzy nam unikalny serwis.

 

B ) Nauczyć się programowania i ewentualnie grafiki (a przynajmniej wykuć podstawy HTML'a, głównego języka wykorzystywanego w sieci. - tutaj polecam pierwszy z brzegu kurs: http://www.kurshtml.boo.pl/) :lol:

 

C) Zainstalować gotowy skrypt.

 

 

Oczywiście punkt A) będzie wymagał od Ciebie pieniędzy, a punkt B. dużego samozaparcia i czasu , którego nie mamy przecież na tyle.

 

Na szczęście możemy ściągnąć lub kupić (w przypadku komercyjnych rozwiązań) gotowe skrypty, które w bardzo uproszczony sposób pozwolą nam na wystartowanie.

 

 

Aby zainstalować skrypt będziemy potrzebowali najczęściej:

 

+ Serwera WWW, wyposażonego w:

 

- Obsługę baz danych MySQL (którą można porównać do chronionej teczki z danymi).

 

- Odpowiednią ilość miejsca na dysku (przynajmniej 2 GB, na każdego rodzaju serwis)

 

- Możliwość podpięcia domen/y.

 

oraz co do którego mamy pewność że obsłuży ilość osób, która odwiedzi naszą stronę.

 

 

 

Na początek wystarczy nam zwykły hosting ( współdzielony) , w jakiejś porządnej firmie ( Do liderów nalezą Az.pl , Nazwa.pl , Hekko.pl , Active24.pl , Home.pl i kilku innych).

 

 

Czas teraz zastanowić się, co ma powstać na naszej stronie i jaki skrypt będzie nam potrzebny.

 

W tym celu zaglądamy na stronę typu http://www.darmowe-skrypty.pl/ , gdzie znajdziemy prezentacje, pomagające nam w wyborze, oraz pliki do ściągnięcia.

 

 

Ok, teraz podam kilka najbardziej znanych skryptów

 

PORTAL:

 

-Joomla {{ www.joomla.pl }}

 

-Drupal {{www.drupal.pl }}

 

-PhpFusion {{ www.php-fusion.pl }}

 

-Cportal

 

- xooops

 

Polecam: http://installatron.com/scripts

 

Forum:

 

-Invision Power Board (płatne , 145 $) {{ www.invisionboard.com

 

- vBulletin (płatne , 180$ za pełną licencję, 100$ za roczną) www.vbulletin.com

 

- PhpBB (darmowe , najnowsza wersja: PhpBB3) - www.phpbb.com

 

- PhpBB 2 mod. by Przemo (wersja PhpBB mocno ulepszona) - http://przemo.org

 

- Simple Machines Forum (darmowe)

 

 

Polecam także http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Skr...ów_dyskusyjnych

 

 

 

Blog:

 

- Wordpress ( http://wordpress.org.pl

 

Jest to najpopularniejszy i najlepszy skrypt, dlatego innych nie będę wymieniał.

 

 

 

Teraz, gdy już wybraliście skrypt, będzie trzeba zainstalować go na serwer.

 

Do tego potrzebujemy program , przykładowo FileZilla ( http://filezilla-project.org/download.php.

 

 

Gdy już zainstalowaliście FZ , należy (podaje najczęstszy schemat):

 

1) Ściągnąć skrypt

2) rozpakować na dysk

3) Przeczytać instrukcję instalacji. ;)

3) Zalogować się na serwer przy użyciu FileZilla

4) Przesłać pliki na serwer (może to zając trochę czasu).

5) Nadać plikom podanym w instrukcji odpowiednie uprawnienia (Prawy klik -> Zmień atrybuty).

6) Utworzyć bazę MySQL

7) Otworzyć plik odpowiedzialny za instalację skryptu (np. yourdomain.pl/install.php)

8) Postępować wg. wskazówek.

 

Koniec.

 

 

Bawcie się dobrze!

Edited by MasterofPoland
Ortografia i polskie ogonki - poprawione. My żyć w Polska. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masterio, jak możesz to popraw dla estetycznosci miejsca ze spacją. Ogółem dobra robota :P

Gdy już zainstalowaliście FZ , należy (podaje najczęstszy schemat):

 

1) Ściągnąć skrypt

 

2) rozpakować na dysk

 

3) Przeczytać instrukcję instalacji.

na
Gdy już zainstalowaliście FZ , należy (podaje najczęstszy schemat):

 

1) Ściągnąć skrypt

2) rozpakować na dysk

3) Przeczytać instrukcję instalacji.

 

Proponuję jeszcze dodać do darmowych CMS'ow {Cms Made Simple}. Bardzo estetyczny, rozbudowany, darmowy CMS :P

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Bądź kreatywny. Wybierz własny szablon"

 

Jak ktoś będzie chciał mieć porządny serwis do zleci to firmie lub osobie prywatnej , która wszystko wykona. To oczywiste, bo w przypadku dobrych serwisów sami nie będziemy tego robić, bo po pierwsze nie będziemy umieli, a po drugie za dużo czasu..

 

Darmowe rozwiązania nie przynoszą dużych efektów..

Czego przykładem jest kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy php fusionowskich stronek, albo forum phpbb by przemo..

 

 

Chcesz mieć porządnie? Zapłać porządnie..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darmowe rozwiązania nie przynoszą dużych efektów..

Czego przykładem jest kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy php fusionowskich stronek, albo forum phpbb by przemo..

A czego przykładem są miliony stron opartych na Word Press, który jest darmowy i dobre kilka tyś. stron z dobrą renomą jest na nim własnie opartych?

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czego przykładem są miliony stron opartych na Word Press, który jest darmowy i dobre kilka tyś. stron z dobrą renomą jest na nim własnie opartych?

 

WordPress to bardziej na bloga niż na serwis..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wordpress jest świetny do wszystkiego, wiele już serwisów spotkałem w internecie opartych właśnie na WP lecz tak zmodyfikowanych że w pierwszej chwili nie poznawałem go, gdyby nie stopka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Darmowe-skrypty.pl , jest to de facto strona warezowa, dlatego gdy skrypt Wam się spodoba, wejdźcie na stronę producenta i sprawdźcie licencję produktu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chcesz mieć porządnie? Zapłać porządnie..

 

W moim rozumieniu porządnie znaczy się dużo tak? Jeśli tak to jest to puste gadanie...

W wielu firmach płacimy za ich markę, są firmy, które wykonają to samo tak samo a za dużo mniejszą kasę (oczywiście nie mówię o niektórych freelancerach co robią za grosze).

 

A co do serwerów to nazwa.pl też nie polecam, bo co z tego że za darmo jak lipne te serwery.... A do listy dobrych serwerów można dodać iq.pl

Edited by F.Z.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na początek wystarczy nam zwykły hosting ( współdzielony) , w jakiejś porządnej firmie ( Do liderów nalezą Az.pl , Nazwa.pl , Hekko.pl , Active24.pl , Home.pl i kilku innych).

no to pojechałeś...

 

Nie lepiej jakiś samoaktualizujący się CMS? Coś co pobiera dane z RSS?

Edited by seba-zzdw

Share this post


Link to post
Share on other sites

hosting - polecam ehost.pl - praktycznie 0 problemów przez 2 lata, szybki i dość tani, latwa konfiguracja i dobry support

 

CMS - do prostych serwisow polecam snewscms.com (patrz iname.pl)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a moze ktoś bardziej rozwinie wątek na temat zalozenia forum ? :D chce zalożyć forum o tematyce którą jestem ostatnio bardzo pochloniety:) i nie mam tu na myśli domen;) chcialbym aby rowniez te forum choć troche na siebie zarabialo mam tu na mysli np. AdSense

Szukałem darmowych portali oferujących zalożenie fora jednak nazwa domeny fora jest związany z tym portalem (w sumie da sie to przeboleć) a to co najbardziej mi sie nie podoba to to ze zastrzegają sobie prawo do usuniecia forum bez podania przyczyny, ostrzezenia itp. ^_^ i w wiekszosci nie mozna dodawac reklam

mam wiec pytanie jaki portal byscie polecili do zalozenia forum niekoniecznie darmowego ale za to dobrego

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jaki hosting bedzie odpowiedzi pod forum? Pojemność serwera 1 GB, Roczny pakiet ruchu z/do sieci Internet 300 GB (oferta home.pl "windows starter") cos takiego bedzie dobre? czy lepij szukac czegos innego?

co to jest oskryptowane forum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początek polecam ofertę hostingową firmy HEKKONET - hekko.pl - solidnie i niedrogo, support pierwsza klasa. Jeśli chcesz zaoszczędzić te parę groszy na hostingu to może zainteresuje Cię oferta zagranicznego usługodawcy, mianowicie: 000webhost.com - otrzymasz zupełnie za darmo, bez reklam serwer o pojemności 1,5GB, transferze 100GB, obsługę PHP, MySQL - a wszystkim będziesz mógł zarządzać w przejrzystym panelu cPanel (łatwy w obsłudze). Niestety jak to mówią nie ma nic za darmo, a w tym przypadku akurat jest problem z FTP w godzinach kiedy to najwięcej osób korzysta z FTP - w nocy i wczesnym rankiem nie ma problemów, czasem są w dzień, ale FTP poprzez www działa b. dobrze bez względu na godzinę.

 

Jeśli chodzi o 'oskryptowanie' - był już o tym temat na forum - poszukaj. Na początek polecam PhpBB w wersji 3, którego pobierzesz za darmo stąd. Instalacja jest łatwa, ale jeśli miałbyś z czymkolwiek problemy to zajrzyj na forum dostępne pod phpbb.pl.

 

Wychodzi na to, że zupełnie za darmo możesz założyc w pełni sprawne forum dyskusyjne, z czasem jeśli forum się rozkręci polecam przesiadkę na płatny hosting (tutaj hekko będzie dobrym wyborem) i ewentualną zmianę oskryptowania na IP.Board - na którym to działa forum di.pl.

 

 

PS. Podałem linki referencyjne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pod forum używam proste.pl 1 i 2 poziom. Na początek pierwszy w zupełności wystarczy, co do skryptu to używam phpbb3 i jestem zadowolony. Trzeba na początku troche posiedzieć aby załapac co i jak, ale jak już sie opanuje to sama przyjemnosć a i wsparcie polskie jest bardzo dobre.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a moze ktoś bardziej rozwinie wątek na temat zalozenia forum ? :rolleyes: chce zalożyć forum o tematyce którą jestem ostatnio bardzo pochloniety:) i nie mam tu na myśli domen;) chcialbym aby rowniez te forum choć troche na siebie zarabialo mam tu na mysli np. AdSense

Szukałem darmowych portali oferujących zalożenie fora jednak nazwa domeny fora jest związany z tym portalem (w sumie da sie to przeboleć) a to co najbardziej mi sie nie podoba to to ze zastrzegają sobie prawo do usuniecia forum bez podania przyczyny, ostrzezenia itp. :ph34r: i w wiekszosci nie mozna dodawac reklam

mam wiec pytanie jaki portal byscie polecili do zalozenia forum niekoniecznie darmowego ale za to dobrego

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi

 

Pozdrawiam

lepiej kup tani hosting i sam sobie postaw forum a nie baw się w fora w 3 sekundy bo źle na tym wyjdziesz

 

boo.pl na start ci styknie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×