Jump to content
Guest Michal

Jak to w końcu jest z domenami IDN?

Recommended Posts

Guest Michal

"Dnia 11 września 2003 NASK wprowadził możliwość rejestracji domen zawierających polskie znaki. Od tej pory minęło już ponad pięć lat. Półtora roku temu było jeszcze wiele wolnych dobrych IDNów w strefie .pl. Wiem z doświadczenia, gdyż sam wtedy zacząłem się głębiej interesować tymi domenami. Warto było chociażby ze względu na parking, gdyż wiele z nich posiada ruch. Niektóre z nich notują nawet po kilkadziesiąt wejść dziennie, a w pewnych okresach czasowych nawet po kilkaset.

 

[...]"

 

http://www.dnz.pl/blog/jak-to-w-koncu-jest-z-domenami-idn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Artykuł napisany ciekawie i poparty dobrymi przykładami.

 

Z mojego punktu widzenia IDNy jeszcze troche muszą poczekac.

 

Ciężko mi sobie wyobrazic obecnie postawienie serwisu na IDN nie mając nIDNa -natomiast prawdą jest, że stawiając serwis na domenie bez ogonków warto miec tez IDNa, dlatego ja staram się miec je w komplecie.

Byc może z punktu widzenia ruchu mają już teraz uzasadnienie.

 

Moim zdaniem ograniczeniem IDNa jest też dostęp do serwisu dla osób spoza Polski. Jak ktoś ma zbudowac serwis w np. 2-3 wersjach językowych na IDNie. I co dalej. Nawet jeśli wyszukiwarki zaindeksują jako xn--... to potencjalny klient jak coś takiego zobaczy to się wystraszy i nie wejdzie. Kolejna trudnośc to organizacja poczty na takiej domenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem ograniczeniem IDNa jest też dostęp do serwisu dla osób spoza Polski. Jak ktoś ma zbudowac serwis w np. 2-3 wersjach językowych na IDNie. I co dalej. Nawet jeśli wyszukiwarki zaindeksują jako xn--... to potencjalny klient jak coś takiego zobaczy to się wystraszy i nie wejdzie. Kolejna trudnośc to organizacja poczty na takiej domenie.

 

to ty chyba nigdy nie patrzyłeś, jak wyszukiwarki indeksują IDNy :D

 

kijowjh2.jpg

 

kijorgub3.jpg

 

kiesxu1.jpg

 

Jak dla mnie całkiem normalnie się indeksują (dla przykładu powyżej różne IDNy z różnych państw)

 

PS @ Michal: Artykuł bardzo ciekawy, aczkolwiek Michał, nie poruszyłeś jednej ważnej kwestii: marketingu i reklamy (zwlaszcza tej slyszalnej, radiowej, gdzie czesto mowia : wejdz na www. cos tam i jest adres nonIDN a wymawiaja naturalnie po polsku z IDNową głoską ;) )

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
to ty chyba nigdy nie patrzyłeś, jak wyszukiwarki indeksują IDNy :D

Ja się odnoszę do przykładu z tego artykułu (budyń.pl)

Google - jest ok. "W wyszukiwarce Onetu wynik pokazuje adres w formie punycode, aczkolwiek ta wyszukiwarka bazuje na Google: http://www.xn--budy-e2a.pl/. Podobne zjawisko występuje w wyszukiwarce Yahoo! Wyszukiwarka Live firmy Microsoft wogóle nie zaindeksowała domeny budyń.pl"

 

Przeciętny człowiek nie wie, że budyń.pl = xn--budy-e2a.pl. Jak zobaczy ten drugi adres w wyszukiwarce to będzie się bał wejść i myślał, że co to za strona, może to jakieś wirusy itp.

 

Ale żeby nie było - ja nie jestem przeciwnikiem IDNów.

Edited by netkurier

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratulacje za przyłożenie się do napisania obszernego artykułu o IDNach! :D Podaję przykład od siebie:

 

pociągi.pl 120 / 115 = 104%

bramkipolaków.pl 53 / 395 = 13%

 

Widać z niego, że różne są proporcje na IDN i nonIDN a może to zależeć też od długości domeny i zapewne innych czynników (np. układ na klawiaturze). Jedno jest pewne - liczba wejść na domeny z polskimi znakami diakrytycznymi nie jest już zjawiskiem pomijalnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wojaz.pl i wojaż.pl przyklad z niedalekiej przeszlosci.

 

Podzielma zdanie DD.Niektore z moich domen IDN maja wiecej wejsc niz odpowiedniki nIDN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny IDN posiadają pewne ograniczenia tak jak napisałeś. Jako ważne ograniczenie uważam właśnie przyzwyczajenie. Wprowadzenie ich do obrotu wygenerowało na pewno dodatkowy ruch transakcyjny i sieciowy. Większe możliwości dałoby planowane uwolnienie domen najwyższego poziomu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domeny IDN posiadają pewne ograniczenia tak jak napisałeś. Jako ważne ograniczenie uważam właśnie przyzwyczajenie. Wprowadzenie ich do obrotu wygenerowało na pewno dodatkowy ruch transakcyjny i sieciowy. Większe możliwości dałoby planowane uwolnienie domen najwyższego poziomu.

 

dlatego marketing, marketing i jeszcze raz marketing: zacząć od szkoleń dla branzy public relations i agencji reklamowych/kreatywnych, uświadomic wartość IDNów przy wymyslaniu kampanii reklamowych i rejestracji domen na potrzeby klientów, pokazywac zle i dobre przyklady itd. :D i jeszcze na takich szkoleniach mozna by zarobic pieniążki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
i jeszcze na takich szkoleniach mozna by zarobic pieniążki :D

Słuszna uwaga ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
dlatego marketing, marketing i jeszcze raz marketing: zacząć od szkoleń dla branzy public relations i agencji reklamowych/kreatywnych, uświadomic wartość IDNów przy wymyslaniu kampanii reklamowych i rejestracji domen na potrzeby klientów, pokazywac zle i dobre przyklady itd. :D i jeszcze na takich szkoleniach mozna by zarobic pieniążki ;)

Myślę że nawet nie aż tyle.

Zakładam, że jeśli duże portale, wypromowały by po jednym nowym projekcie opartym na chwytliwym IDN, to samo wszystko się potoczy jak lawina.... własnie niestety bez pokazywania wartości IDN tak jak się powinno pokazać. Wykształciło by sie nie tyle nowe przyzwyczajenie co nowa moda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe,

fragment tak gdzieś 1min39 sek. do 1min. 45 sek. OCzywiście IDN nadal wolny (ciekawe jak długo jeszcze? :D )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze mówiłem że domeny IDN to świetlana przyszłość.

Są świetną inwestycją, bo przynajmniej mają ruch i dobrze zarabiają, w przeciwieństwie do .EU Daniel :D. Tak jak już kiedyś napisałem na jednym forum; jeden IDN zarabia na siebie w miesiąc (niektóre w jeden dzień), a resztę zarabia na inne nonIDN.

Edited by sanit

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zawsze mówiłem że domeny IDN to świetlana przyszłość.

Są świetną inwestycją, bo przynajmniej mają ruch i dobrze zarabiają, w przeciwieństwie do .EU Daniel :D. Tak jak już kiedyś napisałem na jednym forum; jeden IDN zarabia na siebie w miesiąc (niektóre w jeden dzień), a resztę zarabia na inne nonIDN.

A moje IDNy zarabiają na siebie i domeny .eu ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
A moje IDNy zarabiają na siebie i domeny .eu :D

 

DD

Masz na koncie jakąś sprzedaż domeny IDN dla odbiorcy końcowego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz na koncie jakąś sprzedaż domeny IDN dla odbiorcy końcowego?

Jeśli traktować Hedena jak odbiorcę końcowego, który chce pod domenami postawić realne serwisy, to tak :D Ale prawda jest taka, że ja raczej kupuję (99,9%) niż sprzedaję (0,01%) domeny IDN.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mam na koncie kilka sprzedazy IDNow do wlascicieli nonIDNow :D

Zdarzają się też zapytania o zakup nonIDNów przez właścicieli IDNów ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio stwierdziłem - ku swojemu zaskoczeniu - w swoim portfolio kilka, że tak nazwę pół-IDNów, które też nawet zarabiają.

Podam przykład swojego: SzkołaKierowcow.pl

 

Ciekawe jakie Wy macie doświadczenia z takimi tworami. Już kiedyś DD przedstawiał swoje tego typu domeny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie spada moja domena krzyzówki*.pl. Przez cztery miesiące na ND zarobiła dolara, wcześniej na Sedo też coś tam zarabiała. :D

 

Mam jeszcze sciągi*pl i ściagi*pl, w sumie zarabiają jakieś 1 Eur miesięcznie. Ta pierwsza ma dwa razy większy ruch.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie żałuję nie przedłużonych domen. Z wyjątkiem IDNów :D Wspomniana już na tym forum naleśnikarnia*pl bardzo ładnie poradziła sobie na licytacji w dropped :-)

 

Nie wiem czy Wy też macie tak, że jak widzicie gdzieś banner czy reklamę w postaci linka etc to od razu sprawdzacie czy jej odpowiednik IDN kieruje właśnie na nIDN?

 

Ja za każdym razem ;) Dlatego też w ten sposób zakupiłem ostatnio szkołagiełdowa*pl oraz sekretyhakerów*pl, wiele, wiele innych domen IDN testowałem. Na test lub rejestrację innych spóźniłem się lata świetlne czyli kilka minut, a nawet sekund :-)

 

DD, możesz napisać jaki ruch jest/był na szkołahakerów*pl? Pamiętam, że kiedyś siedziała na ND. Były pytania o cenę?

 

Moją pierwszą domeną IDN była i nadal jest gołębiewski*pl - sposób rejestracji troszkę inny, bo tu od razu wpisałem IDN do paska adresu.

 

Bomba IDNowa będzie wtedy, kiedy myślą będziemy mogli "wklepać" adres WWW. Przecież łatwiej w myślach wymówić nazwę z ogonkami niż bez :-)

 

EDIT: Generalnie do każdej domeny nIDN rejestrowanej z palca od razu biorę również IDN, oczywiście jeśli jest dostępna, bo i taki przypadek się zdarzył ;)

Edited by kulas

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja rejestruje wszystkie mozliwe idn-y..uwazamz e za jakis zcas komputery beda na tyle inteligentne ze slowa wpisywane przez internautow beda mialy od razu poprawna postac

 

#oświadczyny*pl

#wędrownik*pl

#przetwórnia*pl

 

i masę innych :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ostatnio stwierdziłem - ku swojemu zaskoczeniu - w swoim portfolio kilka, że tak nazwę pół-IDNów, które też nawet zarabiają.

Podam przykład swojego: SzkołaKierowcow.pl

 

Ciekawe jakie Wy macie doświadczenia z takimi tworami. Już kiedyś DD przedstawiał swoje tego typu domeny

Ja mam taką literówkę IDNa, jest to moja-ostrołeka.p. Do tego mam MojaOstrołęka.pl - jak przeczyta to posiadacz MojaOstroleka.pl, to niech napisze - porównamy statystyki :D

 

Z kolei właściciel eOstrołeka.pl i eSlupsk.pl nie jest zainteresowany odkupieniem eOstrołęka.pl oraz eSłupsk.pl, mimo że w mediach serwisy są reklamowane jako IDN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×