Jump to content
sylwiakw

Rozliczenia NameDrive - faktury, działalność gospodarcza itp

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Zapoznałam się z kilkoma wątkami na forum na temat, który poruszam, ale nadal mam wątpliwości, zatem pozwalam sobie ponownie poruszyć to na forum i poprosić o wyjasnienie:

 

1. Mam (można powiedzieć nową) działalnosć gosp., zarej. jako płatnik VAT (w tym VAT-EU);

2. W lutym otrzymam pierwsze pieniądze z NameDrive;

 

Pytania:

 

1. Z jaką stawką VAT ma zostać wystawiona faktura: np? Czy 0%? Na forum są sprzeczne zeznania ;), aczkolwiek to eksport usług do USA więc obstawiam stawkę "np".

 

2. Czy tytuł "świadczenie usługi reklamowej dla NameDrive" jest poprawny?

 

3. Zakładam, że wypłatę otrzymuję na konto złotówkowe - czy może ktoś podać wzrór dokumentu dot. różnic kursowych?

 

4. Kiedy (z jaką datą) ma być wypełniony ten dokument?

 

5. Zakładamy, że przelewam pieniądze jednak na PayPal: czy konto PP powinno zostać zgłoszone do Urzędu Skarbowego?

 

6. Czy jeśli za np. miesiąc przeleję pieniądze z PP na konto złotówkowe (firmowe) to wtedy muszę wypełnić "różnice kursowe"?

 

Przepraszam za masę pytań, ale niestety wątki, które są na forum, nie wyczerpują tamatu pozostawiając wątpliwości.

 

Jeśli ktoś byłby tak uprzejmy i napisał od A do Z jak on wypełnia faktury itp byłabym OGROMNE wdzięczna :)

 

Myślę, że jeśli uda się tu odpowiedzieć na te pytania, będzie można stworzyć miniporadnik dla starujących w ND, co niewątpliwie im pomoże.

 

Z góry dziękuję wszystkim,

Sylwia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie bawię się w jakieś różnice kursowe. Wystawiam fakturę w dniu otrzymania przelewu na kwotę jaka została zaksięgowana na koncie.

 

Towar na fakturze to "usługa elektroniczna" a stawka VAT "np" - nie podlega.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja nie bawię się w jakieś różnice kursowe. Wystawiam fakturę w dniu otrzymania przelewu na kwotę jaka została zaksięgowana na koncie.

 

Ale dzień sprzedaży jest równy z dniem otrzymania przelewu? Czy na koniec poprzendiego miesiąca (bo tak powinien być z tego co wyczytałam)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale dzień sprzedaży jest równy z dniem otrzymania przelewu? Czy na koniec poprzendiego miesiąca (bo tak powinien być z tego co wyczytałam)?

 

ja wystawiam fakture z data ostatniego dnia miesiaca i podaje termin platnosci 30 dni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja wystawiam fakture z data ostatniego dnia miesiaca i podaje termin platnosci 30 dni.

 

Czyli: 31 stycznia (no, 2 lutego jak będzie podsumowanie stycznia) zobaczę, że np. do wypłaty jest 150 dolarów. Wystawiam fakturę z datą sprzedaży 31 stycznia na kwotę 150 dolarów, termin płatności 30 dni, ale kurs dolara wziąć z którego dnia?

 

Czy jednak z fizyczny wystawieniem faktury wstrzymać się do samego przyjścia przelewu i wtedy wystawić z datą 31 stycznia znając kurs z dnia, kiedy przelew wpadł?

 

Bo ciągle to jest zagadką dla mnie - a może się faktycznie nie przejmować tymi różnicami?

 

@lufthansa: przyjmijmy, że firmowe.

Edited by sylwiakw

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli: 31 stycznia (no, 2 lutego jak będzie podsumowanie stycznia) zobaczę, że np. do wypłaty jest 150 dolarów. Wystawiam fakturę z datą sprzedaży 31 stycznia na kwotę 150 dolarów, termin płatności 30 dni, ale kurs dolara wziąć z którego dnia?

 

Czy jednak z fizyczny wystawieniem faktury wstrzymać się do samego przyjścia przelewu i wtedy wystawić z datą 31 stycznia znając kurs z dnia, kiedy przelew wpadł?

 

Bo ciągle to jest zagadką dla mnie - a może się faktycznie nie przejmować tymi różnicami?

 

@lufthansa: przyjmijmy, że firmowe.

 

Myślę że:

1. Powinnaś wystawić fakturę za dany miesiąc w/g kursu na dzień wystawienia

2. Na dzień przelewu wprowadzić różnice kursowe.

3. Zapytać księgowej/ pani w US czy dobrze robisz.

4. Założyć firmę w USA/na Cyprze/ albo nawet w Mongolii

 

PS

Znajomy z Francji kupuje u nas art biurowe(prowadzi tam firmę a tu bywa) i wystarczą mu paragony:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każdy po swojemu :)

ND udostępnia plik z wypłatą okolo 15tego i ten mozna zaksięgować. Czy nie? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×