Jump to content
gtone

SONDA: Wartość domeny a jej końcówka (polskie frazy, polski rynek)

Wartość domen a ich końcówki  

66 members have voted

  1. 1. Domeny z jaką końcówką - Twoim zdaniem - przedstawiają największą wartość w Polsce, zaraz po .pl i .com (tylko domeny z polską frazą, zastosowanie ogólne)?

    • net.pl
      0
    • info
      2
    • eu
      16
    • biz
      1
    • org.pl
      0
    • com.pl
      27
    • fm
      0
    • net
      8
    • tv
      5
    • org
      0


Recommended Posts

a po trzecie czy wy też nei odnosicie wrażenia, że końcówka z dwiema samogłoskami jest mimo wszystko dziwna i trudniej ją się wymawia niż com.pl ?

Nie. com.pl dłużej się wymawia a jak trafisz na początkującego i podyktujesz mu adres przez telefon to Ci jeszcze kom.pl wpisze do przeglądarki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jednak nie .eu moim zdaniem z prozaicznego powodu. Polacy są przyzwyczajeni do polskich końcówek, druga kwestia to że na początku internetu w Polsce mocno lansowano własnie com.pl, a po trzecie czy wy też nei odnosicie wrażenia, że końcówka z dwiema samogłoskami jest mimo wszystko dziwna i trudniej ją się wymawia niż com.pl ?

 

Weź pod uwagę fakt, że za parę lat w polskim Internecie będzie więcej Internautów, którzy nie będą pamiętali czasów, kiedy com.pl było popularne, za to więcej będzie pamiętało czasy początków domeny .eu. Świat się zmienia, profil Internauty również.

 

--

Daniel Dryzek

http://www.active24.pl

http://dryzek.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Często przeszukując internet trafiam na wolne domeny com.pl - chociaż cała reszta końcówek jest zajęta, niestety com.pl traci na wartości i myślę że w końcu przestanie być atrakcyjna dla nabywców dlatego też najbardziej przyszłościowe są domeny .pl .com .eu a dla polskich słów najatrakcyjniejsze to .pl i .eu

Końcówka .eu musi się zaaklimatyzować a spychanie jej na koniec czy też zaniżanie wartości jest specjalnością wielu handlujących domenami ponieważ wielu z nich nie ma otwartych umysłów co do przyszłości domen internetowych.

Często słowo "klucz" w domenie przesądza o wartości domeny i na teraz w Polsce według mnie liczą się trzy końcówki .pl .com .eu z tym że z czasem końcówkę .com zastąpi .eu i Ci którzy inwestują w .eu wyjdą na swoje ( .com jest "ich"a .eu jest "nasze")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Jeszcze raz zachęcam do brania udziału. Dobrze by było, aby chociaż 10% forumowiczów wypowiedziało się. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam. Jeszcze raz zachęcam do brania udziału. Dobrze by było, aby chociaż 10% forumowiczów wypowiedziało się. Pozdrawiam!

 

Bez wglednie logicznym jest ze domena pierwszego rzedu czyli eu z samej swojej konstrukcji jest wartosciowsza .

Domeny oferowne przez NASK w postaci domen com.pl to tak naprawde "subdomeny" w domenie pierwszorzedowej ;)

Przeciez to sztuczne twory wymyslone sprytnie przez nask .Jestem przekonany ze czasami jesli ktos jest abonentem fajnej dwu czy trzyliterowki ich subdomeny sa "lepsze" od com.pl

Czyli reasumujac oczywiscie ze eu o rzad wielkosci jest lepsza koncowka od com.pl .Zgadzam sie z niektorymi ze nawet niektore polskojezyczne domeny z koncowka eu sa wrecz idealne i duzo lepsze do zapamietania .Przeciez duzo lepiej wyglada domena np APTEKA.EU niz APTEKA.COM.PL

Mimo iz z pewnoscia ta druga ma z palca wiekszy ruch .Jednak do promocji outdoorowej ta pierwsza wydaje sie o niebo lepsza Ale to moze tylko moje zdanie ?;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam obecnie zablokowany dostęp do głosowania. Zagłosowałem wcześniej i został mój głos anulowany.

Ad rem: najlepsze z tego całego zestawu są .info i .eu i myślę, że będą coraz popularniejsze. Oficjalny serwis Zakopanego ma się przenieść właśnie na .eu Zakopane w internecie. Dla programów, seriali itp najlepsze są bezsprzecznie .tv a dla radia .fm tak samo jak dla organizacji .org.

Jednak dla prowadzenia biznesu, bo o tym głównie mówimy za najlepszą uważam obecnie po .pl i .com właśnie .eu i to przy całej mojej niechęci do Unii Europejskiej. Dla każdego coś miłego. Rejestrowanie czegokolwiek w .com.pl, .net.pl uważam za rozwiązania połowiczne i trochę niepoważne. Jest tyle wolnych jeszcze adresów w TLD, że posiłkowanie się subdomenami subdomen nie ma najmniejszego sensu. Co nie znaczy, że takie adresy nie mają wartości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bez wglednie logicznym jest ze domena pierwszego rzedu czyli eu z samej swojej konstrukcji jest wartosciowsza .

Domeny oferowne przez NASK w postaci domen com.pl to tak naprawde "subdomeny" w domenie pierwszorzedowej ;)

Przeciez to sztuczne twory wymyslone sprytnie przez nask .Jestem przekonany ze czasami jesli ktos jest abonentem fajnej dwu czy trzyliterowki ich subdomeny sa "lepsze" od com.pl

Czyli reasumujac oczywiscie ze eu o rzad wielkosci jest lepsza koncowka od com.pl .Zgadzam sie z niektorymi ze nawet niektore polskojezyczne domeny z koncowka eu sa wrecz idealne i duzo lepsze do zapamietania .Przeciez duzo lepiej wyglada domena np APTEKA.EU niz APTEKA.COM.PL

Mimo iz z pewnoscia ta druga ma z palca wiekszy ruch .Jednak do promocji outdoorowej ta pierwsza wydaje sie o niebo lepsza Ale to moze tylko moje zdanie ?;)

 

nie do końca się zgodzę (głosowałem na .com.pl). pamiętajmy, że pytanie dotyczy polskich fraz i polskiego rynku. wydaje mi się, że Polakom zawsze lepiej będzie się kojarzyła domena z końcówką .pl (cokolwiek przed tym by nie było), a pewnych przyzwyczajeń nie da się uniknąć. ktoś napisał, że dyktując komuś przez telefon adres z .com.pl ta druga strona wpisze .kom.pl.. nie wydaje mi się to najtrafniejszym argumentem, bowiem samo .com już tak bardzo weszło do świadomości ludzi, że raczej nikt nie pomyli tego z .kom (tak jak nikt nie będzie pisał koka-kola tylko coca-cola).

 

a idąc tym tropem, to można wysnuć tezę, że ludzie będą zamiast adres.eu wpisywać adres.eu.pl albo adres.ue! (co wydaje mi się baardzo prawdopodobne, patrząc na to, co potrafią wpisywać ludzie do przeglądarek np. po samym KD i literówkach). w Polsce zawsze .pl będzie dominować, a .eu ma marne szanse na przyjęcie się w Polsce (wystarczy spojrzeć jaki % tych domen zostało zarejestrowanych u nas do tej pory, dlaczego nagle ilość rejestracji miałaby się zwiększyć?).

 

aha, jeszcze odnośnie tego, że .com.pl to wymysł NASK'u - może i tak, ale takie domeny funkcjonują też w innych państwach, nie mówiąc o tym, że w UK działa tylko .co.uk (piszą tylko mam na myśli, że nie ma .uk) i jakoś dobrze im z tym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny 'PL' będą dominować, jednak przeciętnemu Kowalskiemu coraz trudniej zarejestrować cokolwiek ... Lwia część ciekawych i mniej ciekawych haseł jest obstawiona, nawet większość lepszych 2-wyrazowych fraz. Com.pl owszem, czemu nie - jednak obstawiłam EU. Przyglądam się często wycenom domen, zazwyczaj wygląda to tak .. "Eee tam, gdybyś miał PL to by było coś, a ten twój **.net.pl czy **.eu to regfee" ... Właśnie - "gdybyś" ... Gdyby babcia miała wąsy, to wiadomo ... Dobre domeny są zajęte, cała branżówka i 99% haseł z encyklopedii ... Dlatego stawiam na EU, bo można tu wyszperać całkiem porządne nazwy. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, dwadzieścia kilka lat temu na półkach mieliśmy tylko ocet i sól, dziś wygląda to inaczej ;) Kwestia przełamania swojej niechęci do zmian, zaakceptowania - a wręcz kreowania nowych trendów i mody, patrzenia w przyszłość, kwestia braku kurczowego trzymania się "tradycji". W styczniu 2007 nie będzie już tradycyjnych granic w EU, złośliwego celnika i żołnierza za szlabanem ... Za kilka lat naszą walutą może być EUro ... Polacy są zaściankowi, zapatrzeni w siebie, koń, szabla - jednak dotyczy to pokolenia starszego, już wymierającego. To co było dobre 10 lat temu, dziś nie interesuje nikogo. To co dziś wydaje się odległe, za kilka lat może być kolejnym standardem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkich tych którzy nie brali jeszcze udziału w sondzie - zapraszam! Jak narazie jedynie ok. 5% użytkowników wzięło udział!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×