Jump to content
Luke

Czy umowa drogą mailową jest wiążąca prawnie ... ?

Recommended Posts

Cała historia toczyła się drogą elektroniczną - email ;)

 

Chciałem kupić pewną domenę. Po krótkich negocjacjach uzgodniliśmy cenę i termin transakcji. W tzw. międzyczasie termin był kilkakrotnie przesuwany przez sprzedającego. Prośby o cierpliwość, itd. ... a później cisza... Okazało się, że sprzedał 10% drożej komuś innemu :)

 

I tutaj pytanie: czy taka umowa drogą mailową jest wiążąca prawnie, czy mogę ją sobie w przysłowiową ............ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
nie

Na terenie Niemiec jest. Zdziwiłbym się, gdyby w Polsce było inaczej.

 

W praktyce jednak zostaje kwestia udowodnienia, że przedstawione maile na prawde były wysyłane przez daną osobę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście że jest wiążąca. Nie wiem tylko jaką drogę prawną możesz obrać, chyba że wpłaciłeś już kasę, wtedy sprawa jest oczywista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie chodzi o wykładnię prawną. Może ktoś oświeci linkiem jakimś ... ?

 

Dziękuję Panowie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

W jednym z moich dawnych postów pisałem o tym.

Niemniej umowa wg mnie jest wiążąca jeśli zostały zachowane wszystkie warunki podane w Kodeksie Cywilnym .

Sprawdź zwłaszcza:

DZIAŁ II. ZAWARCIE UMOWY Art. 66

 

Możesz też sprawdzić Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Przepraszam ale nie chce mi się teraz szukać szczegółów.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
W jednym z moich dawnych postów pisałem o tym.

Niemniej umowa wg mnie jest wiążąca jeśli zostały zachowane wszystkie warunki podane w Kodeksie Cywilnym .

Sprawdź zwłaszcza:

DZIAŁ II. ZAWARCIE UMOWY Art. 66

 

Dziękuję za linki:

 

"Art. 72. (42) § 1. Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.§ 2. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję za linki:

 

"Art. 72. (42) § 1. Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.§ 2. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy."

Ja na uczelni słyszałem coś na tej zasadzie od profesora z prawa cywilnego. Nawet bazgroły o podziale udziałów zapisane na chusteczce przez obie strony mogą być podstawą do ich egzekwowania. Twierdził on, że prowadził już takie sprawy (w których dowodem zawarcia umowy były właśnie takie zapiski (e-maile, bazgroły na byle kartce itp).

Edited by xtr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście nie będę się z kimś ganiał po sądach, bo nie mam na to ani czasu, ani ochoty. Muszę się pogodzić z sytuacją i jest to dla mnie nauka na przyszłość ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście że jest wiążąca. Nie wiem tylko jaką drogę prawną możesz obrać, chyba że wpłaciłeś już kasę, wtedy sprawa jest oczywista.

zdania sa podzielone więc zachęcam REGISTRATORÓW do wyrażania swoich opinii:

zwłaszcza:

AZ.pl i Active24.pl

..........................

edit:

PS : spodziewałem się, że nie będzie chętnych do dyskusji ze strony registratorów;)

Edited by datasafe

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj prawnik powiedzial ze nie jest wiazaca , kiedys pewien Pan Producent ktory mnie wyrolowal wystawil mi FV wszytko bylo zalatwiane droga mailowa ja nie wplacilem niczego on wystawil FV po 2 m-cach powiedzial ze jesli nie zapalce tej FV to mnie poda do sadu fv byla chyba na 10.000zl. Fakture sobie anulowal powiedzialem ze przyjade na rozprawe jak ma na to ochote :)

 

D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kopmax : to zmien prawnika :) bo z przedstawionego stanu nie wynika nic co oznaczałoby, że nie byłaby prawnie skuteczna. Wymóg formy umowy - a o to tutaj chodzi wynika z przepisów kodeksu cywilnego. Generalną zasadą jest, że obowiązuje forma dowolna - czyt. najczęściej ustna (99% procent umów to umowy ustne - kupno biletu w kiosku to umowa kupna-sprzedaży). Kodeks w nielicznych przypadkach zastrzega formy umów dla poszczególnych czynności - najlepszy przykład to przeniesienie własnosci nieruchomosci - zastrzeżono tutaj forme aktu notarialnego pod rygorem niewaznosci. Sama wartość przedmiotu umowy nie ma tutaj znaczenia. Pamiętać należy zawsze, że przy sporządzaniu umowy dot. domen nie mówimy o ich sprzedaży, a o przeniesieniu prawa do używania tej domeny. Nie ma tu podstaw aby wprowadzać forme pisemna ( dla wiadomosci: mail nie jest formą pisemną. forma pisemna to taka gdzie widnieją podpisy stron, chocby cala umowa byla wydrukowana).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×