Jump to content
Sign in to follow this  
Alex

Kryteria wyboru i wyceny domen

Recommended Posts

Chciałbym się dowiedzieć jakimi kryteriami kierujecie sie przy wyborze i wycenie domen.

Widzę ze sporo domen podanych do wyceny tutaj to kompletne abstrakty więc zastanawiam sięczy jest jakaś metoda w tym szaleństwie? :)

 

Dla porównania podam czym ja się kieruje a wy spróbujcie mnie poprawić / dołozyć coś od siebie

 

domeny .COM

- polskie i angielskie popularne wyrazy i zwroty

- jak najprostrze do zapamiętania nazwy, lub zwroty proste w marketingu.

- tylko zwroty dotyczace gałęzi przemysłu, biznesu lub turystyki (gdzie obrót pieniezny jest największy)

- jak najprostrze do zapamiętania nazwy, lub zwroty proste w marketingu.

 

domeny .PL

- Polskie wyrazy w liczbie mnogiej lub pojedynczej (w zależności od tematu)

- Angielskie wyrazy ale tylko popularne i krótkie (z jak najmniejsza mozliwoscią literówek)

- tylko zwroty dotyczace gałęzi przemysłu, biznesu lub turystyki (gdzie obrót pieniezny jest największy)

- W miarę mozliwosci komplet "zwykła" domena + jej odpowiednik IDN

- jak najprostrze do zapamiętania nazwy, lub zwroty proste w marketingu.

 

domeny .EU

- angielskie wyrazy i zwroty priorytetowo

- polskie wyrazy, ale jak najkrótsze i jak najbardziej popularne (tylko takie które nawiazują do końcówki)

- tylko zwroty dotyczace gałęzi przemysłu, biznesu lub turystyki (gdzie obrót pieniezny jest największy)

- jak najprostrze do zapamiętania nazwy, lub zwroty proste w marketingu.

- temat domeny musi nawiazywać do końcówki (nie może byc np. afryka.eu)

 

zawsze zakładam ze najbardziej rozwinietym internetowo krajem są Niemcy gdzie jezyk Angielski jest popularny.

Tak samo jest UK czy państwa skandynawskie. Tak więc .EU posiada swoja osobną mentalnosc.

 

Moim zdaniem jezeli firma działa tylko na terenie Polski to powinna się koncentrować na rozszerzeniu .PL

Mozna wykupić .EU na przekierowanie (jak to srobili np. baseny.eu) ale ludzie i tak będa szukać .PL za względu na rynek działania firmy

 

Jezeli firma działa w Polsce ale także exportyje swoje produkty czy serwis na rynek EU no to dobrze mieć oba rozszerzenia.

Z czego ja mysle najlepszym rozwiazaniem mieć komplet typu:

 

nazwafirmy.pl

nazwafirmy.eu

 

jezeli nazwa firmy to słowo powrzechnego uzycia jak np. szkło

to wtedy rejestrowałbym

 

szkło.pl

szklo.pl

szklo.com

glass.com

szklo.eu

glass.eu

 

Oczywiscie zakładam ze nie wszystkie są wolne ale w miarę mozliwości zarejestrowałbym najwiecej z mozliwych.

 

Jezeli chodzi zaś o stopień końcówek to :

Dla firmy działajacej na terenie Polski - .pl > .com

Dla firmy działajacej na terenie EU - .com > .eu > .pl

Dla firmy dzialajacej globalnie - .com > .eu > .pl

 

 

Chiałbym się zorientować co wy myślicie na temat tego typu kryteriów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie same zasady wyszły mi na logikę i przez obserwację.

Mam tylko jakąś osobistą niechęć - ściśle subiektywną do eu. Wolę .com.

 

Są też inne branże gdzie kasa leży, nisze są też czasem wielce zyskowne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Takie same zasady wyszły mi na logikę i przez obserwację.

Mam tylko jakąś osobistą niechęć - ściśle subiektywną do eu. Wolę .com.

 

Są też inne branże gdzie kasa leży, nisze są też czasem wielce zyskowne.

 

no tak .com jest nadrzedna do .eu bezapelacyjnie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

no no no może uszatku napiszesz prace magisterską na ten temat, początek już masz ;)

Ja jestem nazwofilem lub nazwoholikiem ;) mam umysł ścisły i podoba mi się to co już widziałem;)

Bardzo rzadko zdarza mi się rejestrować domeny inne niż .pl i .eu końcówka .com nie jest już dla mnie żadną przyszłością jeśli chodzi o polskie nazwy (chociaż zaliczyłem parę nindż.com)

Tak samo traktuje .com.pl które powoli odchodzą w niebyt, chociaż jeśli słowo jest fajne ( ostanio zarejestrowałem salonspa.com.pl) to czemu nie.

Kiedy trafiam na fajne słowo to sprawdzam ile jest zajętych końcówek i co jest pod nimi a potem biegiem do google po wyniki, wtedy wiem czy warto czy też nie, ot cała filozofia :) nie mam żadnych narzędzi ani znajomości a tylko moje szczątkowe IQ ;)

 

A wycena domeny jak dla mnie zależy od popularności słowa w google zawartego w domenie. Po wystukaniu nazwy w google widać czy to słowo jest powszechnie używane i najważniejsze jak to jest na lini firma - nazwa domeny czyli ile jest firm (handel - produkcja) dla których nazwa tej domeny będzie cennym nabytkiem. Czyli już wiem że rejestrując np. sprzetmedyczny.eu zarobiłem miliony ;) ( SELES sorry :P )

Często bywa tak że małe firmy mają szefów którzy mają ambicje sięgające chmur i jeśli poda im się na talerzu domenę która w nazwie ma to czym zajmuje się firma i przekona się takiego człowieka że dzięki tej domenie firma zwiększy obroty ( często jest to prawda - tak właśnie działają dobre adresy internetowe )

to można na tym zarobić mnóstwo pieniążków. Ale uwaga, jeśli swoją domeną zainteresujcie kilka firm i sprzedacie jednej to pozostałe firmy mogą być bardzo nieprzyjemne ;)

Wciąż właściciele firm mało wiedzą o możliwościach domeny to się zmienia bo do gry wchodzi coraz młodszy rocznik. Jakiś czas temu miałem taką sytuację że szef jednej z największych firm internetowych w Polsce zrobił u mnie zakupy ( domena .com za dobrą cenę) i zdziwilibyście sie jak mało wiedział na temat domen internetowych no ale zrobił inwestycje i teraz domenka leży sobie niewykorzystana, pewnie czeka na lepsze czasy.

 

Z domenami to jest jak z rozmową o pracę jeśli kupujący sam Cię nie znajdzie a to Ty znajdziesz potencjalnego kupca to musisz go przekonać że domena przyniesie zysk kupującemu czyli jeśli Cię przyjmą do firmy to na pewno przyniesiesz zysk firmie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zgadzam sie zupełnie :)

ale zastanowiło mnie to zdanie...

 

końcówka .com nie jest już dla mnie żadną przyszłością jeśli chodzi o polskie nazwy

 

czy mam to rozumieć ze po prostu pozostało mało dobrych polskich domen z końcówką .com ,

czy .com wogóle cię nie interesuje ze względu na końcówkę?

 

Moim zdaniem np. domy.com lekarze.com, samochody.com maja wiekszą "moc rażenia" niż samochody.pl chociaż akurat w tym przypadku .pl i .eu ma bardzo dobre zastosowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×