Jump to content
diamond

Proceduty

Recommended Posts

Witam.

Mam pare pytan (moze dla niektorych banalne, ale naprawde ciezko znalezc na nie informacje w internecie) zwiazanych z domenami, cesjami itd. Poprostu nie mam do czynienia z tym na codzien, a nurtuje mnie pare tematow. Kiedys kupilem domene na allegro. Finalem transakcji bylo podpisanie cesji, tak samo jak ja sprzedawalem. Ostatnio jednak zakupilem domene w serwisie dropped.pl. Po wygraniu aukcji domena przeszla na moje konto - w whois sa moje dane itd. Ale w zasadzie przeciez nie mam zadnego dokumentu potwierdzajacego, ze domena jest moja. Czy byly wlasciciel nie moze mi czasem wywinac numeru i zglosic sie do odpowiednich firm o zmiany wpisu (kod authinfo) i przywlaszczyc sobie domeny?

 

Teraz kolejna rzecz. Czemu w niektorych firmach zmiana jakichkolwiek danych - reprezentant, email wiaze sie wysylaniem faxow a w innych to kwestia zalogowania sie do panelu. Mam na mysli np. dropped.pl gdzie edycja czegokolwiek to chwila, i masternet.pl gdzie w zasadzie wszystko trzeba zrobic pisemnie.

 

Czemu ceny domen (przedluzenia) na polskim rynku sa tak zroznicowane. Czy cena swiadczy o jakosci uslugi?

 

Przenioslem utrzymanie domeny od jednego operatora do drugiego. Czy identyfikator klienta (ten bez zadnej domeny) musze jakos usunac?

Edited by diamond

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli zakupiłeś domenę w Dropped.pl, cesja została wykonana elektronicznie. Sprzedający wyraził zgodę na cesję akceptując regulamin i wystawiając domenę na sprzedaż, i Ty również wyraziłeś na nią zgodę składając ofertę kupna. Taka cesja jest ważna i wiążąca w myśl polskiego prawa.

 

Zmiana danych papierowa bądź elektroniczna świadczy o tym, jak bardzo dana firma tkwi jeszcze w socjalistycznym myśleniu (bądź już nie tkwi) i jak bardzo lekceważy czas swoich klientów (bądź nie lekceważy).

 

Cena odnowienia domeny nie świadczy o jakości usługi, a raczej wręcz przeciwnie - firmy o najdroższych odnowieniach to rejestratorzy od których trzeba uciekać jak najdalej.

 

O stary identyfikator troszczy się poprzedni rejestrator, to w jego gestii jest co z nim zrobi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli zakupiłeś domenę w Dropped.pl, cesja została wykonana elektronicznie. Sprzedający wyraził zgodę na cesję akceptując regulamin i wystawiając domenę na sprzedaż, i Ty również wyraziłeś na nią zgodę składając ofertę kupna. Taka cesja jest ważna i wiążąca w myśl polskiego prawa.

Chciałbym się przypomieć po prawie tygodniu i poprosić o link do procedury cesji w serwisie Dropped i przy okazji o zacytowanie tego fragmentu regulaminu, w którym nabywca domeny akceptując Regulamin użytkownika Dropped wyraża zgodę na cesję domeny :blink:

 

P.S.

Informacja dla diamond'a - sam korzystam z tego serwisu i od strony praktycznej nie mam żadnych uwag.

Bywam tylko niekiedy nieco bardziej dociekliwy od niektórych osób dlatego zdarza mi się zadawać dodatkowe pytania :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jeszcze jedno pytanie.

 

Zmiana danych abonamenta domeny np. wlasnie w serwisie dropped.pl to jest to samo co podpisanie cesji w innych firmach? Taki przyklad: Jestem wlascicielem 2 firm i chce przepisac domene z jednej firmy na druga. W serwisach typu masternet bede musial wyslac cesje z pieczatkami 2 firm. Czy zmieniajac dane wlasciciela w dropped.pl (elektronicznie) bedzie to rownowazne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paradoksalnie, najlepszą jakość usług w zakresie obsługi domen oferują firmy które mają najniższe lub jedne z najniższych cen – tylko że większość ludzi o tym nie wie, bo te firmy, jako że nie zdzierają z klientów, nie mają zbyt wiele kasy na reklamę i mydlenie ludowi oczu. ;-) Niskie ceny usług zwykle idą też w parze z przyjaznością dla klienta (czy raczej - bezpośrednio wynikają z niej).

 

Zmiana danych abonamenta domeny np. wlasnie w serwisie dropped.pl to jest to samo co podpisanie cesji w innych firmach? Taki przyklad: Jestem wlascicielem 2 firm i chce przepisac domene z jednej firmy na druga. W serwisach typu masternet bede musial wyslac cesje z pieczatkami 2 firm. Czy zmieniajac dane wlasciciela w dropped.pl (elektronicznie) bedzie to rownowazne?

 

Zmieniając właściciela "z siebie na siebie" nie musisz się absolutnie niczym martwić, bo żadna ze stron na pewno nie złoży skargi w NASK. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zmieniając właściciela "z siebie na siebie" nie musisz się absolutnie niczym martwić, bo żadna ze stron na pewno nie złoży skargi w NASK. :blink:

 

No chyba, że cierpi na schizofrenię.

pb nie odpowiedziałeś na pytanie kolegi.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cesja tak naprawdę nie jest potrzebna do czasu pojawienia się problemów z ustaleniem jej prawowitego abonenta.

Praktyka zmierza w kierunku ułatwiania sobie życia i ograniczania papierologii.

Cesja jako dokument w formie papierowej lub elektronicznej przydaje się chyba tylko wówczas gdy potrzebne są dokumenty do przeprowadzenia postępowania dowodowego przed sądem.

Ja osobiście takich przypadków nie znam.

 

edit: Na Twoim miejscu zmieniłbym tytuł bo pytasz o procedury a nie o politykę :blink:

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

wyrecze pd :blink: - tak jest to rownowazne i rownoznaczne

 

pozdrawiam

 

PS do wypowiedz kangura - cesja to potwierdzenie wlasnosci domeny - wiec czy w formie papierowej czy elektronicznej nalezy ja mieć

Edited by remix

Share this post


Link to post
Share on other sites
PS do wypowiedz kangura - cesja to potwierdzenie wlasnosci domeny - wiec czy w formie papierowej czy elektronicznej nalezy ja mieć

 

Posiadac ja w formie papierowej - rozumiem jednak do zadnej domeny takiej nie mam, a w formie elektronicznej? Jak mozna ja "miec"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×