Jump to content
Sir_Elwood

Konfiguracja DNS: rekord MX vs. rekord A

Recommended Posts

Mam następujący problem:

 

Posiadam serwis "formalnosci.pl" umieszczony na serwerze "A". Jest to dedyk na którym jest kilka różnych stron internetowych. Na potrzeby poczty w domenie "formalnosci" wykupiłem w Home.pl pakiet hostingowy. DNS został ustawiony na serwer "A" a tam został ustawiony rekord MX kierujący maile na Home.pl.

 

Działało to przez dwa miesiące poprawnie ale od tygodnia coś się zepsuło.

 

Pojawiają mi się następujące komunikaty błędów:

 

<kontakt@formalnosci.pl>: host formalnosci.home.pl[79.96.78.107] said: 553 We

don't relay a mail (in reply to RCPT TO command)

 

ewentualnie:

 

553 Requested action not taken: mailbox name not allowed

 

Rozmawiałem z Home.pl i oni mi zaproponowali, żeby wydelegować domenę na serwer dns home.pl, a następnie stamtąd przekierować ją na stronę www rekordem A. Fakt, że działało a potem przestało tłumaczą to tym, że domena skierowana jedynie rekordem mx na serwer home.pl, byla w ich systemie stworzona sztucznie. Po pewnym czasie system automatycznie usuwa domeny, które nie są fizycznie wydelegowane na serwery dns home.pl.

 

Co myślicie o propozycji homa? Czy to jest prawidłowe postępowanie pod względem wydajności serwisu?

Czy może lepsza była moja pierwotna konfiguracja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie podałeś niestety jak dokładnie wyglądały rekordy, które działały. Według mnie najlepiej zrobić to w ten sposób:

 

mail.formalnosci.pl. -> 79.96.78.107 (rekord A na IP serwera home.pl, który ma odbierać pocztę)

formalnosci.pl. -> mail.formalnosci.pl. (rekord MX)

 

Oczywiście słowo mail można zastąpić każdym innym, i również powinno działać. Jeśli przy takiej konfiguracji nie działa, trzeba się upewnić, że domena jest dodana do serwera w home.pl (nie chodzi o delegację domeny na serwerach DNS). Nie wiem niestety jak wygląda panel hostingu w home.pl, ale powinna być lista domen dodanych do serwera. Upewnij się też, że utworzyłeś maila kontakt@formalnosci.pl w systemie :) .

 

Co do propozycji home.pl właściwie nie ma wpływu na działanie serwisu to, jakie serwery DNS ma ustawiona domena (no chyba, że serwery DNS nie są stabilne, i nie odpowiadają na zapytania). Myślę, że serwery DNS home.pl są dobre, wystarczy przeczytać na ich stronie, jak są rozmieszczone. Jednak mają ograniczenia... Jeśli nie będą Ci te ograniczenia przeszkadzać, nie widzę problemu aby wydelegować domenę na serwery DNS home.pl (jeśli możesz sobie pozwolić na około 24-godzinny czas propagacji). Ale z tego co widzę, serwis dopiero startuje, więc z tym nie powinno być problemu.

 

Jednym słowem proponuję pierwsze rozwiązanie (swoje serwery DNS), ponieważ jest to większa swoboda, nie ma żadnych ograniczeń.

Jeśli jednak mimo starań nie będzie chciało działać, wtedy wybierz drugie rozwiązanie.

Jeśli będą Ci przeszkadzać ograniczenia w konfiguracji strefy DNS na serwerze home.pl, będziemy dalej myśleć, co z tym fantem zrobić :) .

 

Jeśli chcesz dalszej pomocy, napisz koniecznie jak wcześniej była ustawiona strefa DNS (szczególnie wpisy MX i A).

Edited by Klipa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×