Jump to content
JohnyBravo

Historia opzsgu.pl - domena przejęta przez home.pl

Recommended Posts

Witam,

 

Na wykop trafiła ciekawa historia. Proszę o opinie na ten temat, czy home.pl miało prawo przejąć domenę? Teraz domena jest zaparkowana na sedo , - home ma tam konto ?

 

 

Link do wykopu z opisem sytuacji:

 

 

http://www.wykop.pl/link/331779/jak-home-p...enta-opzsgu-pl/

 

---------------Opis z wykopu sytuacji --------

Piszę do was by prosić o pomoc w bardzo przykrej sytuacji jaka miała miejsce w dniu dzisiejszym której stroną poszkodowaną jest grupa opzsgu.pl.

 

Proszę o poświęcenie chwili na przeczytanie czym właściwie zajmuje się opzsgu.pl.

Tak więc jesteśmy nieformalną liczącą ponad 50 osób grupą ekspertów z dziedziny IT zajmujących się szeroko pojętym audytem bezpieczeństwa. Od niecałych dziewięciu lat zrzeszamy ludzi różnych narodowości z wielu miejsc świata w celu poprawy bezpieczeństwa i neutralności sieci.

 

Zawsze przyświecał nam jeden cel, „wolność słowa„ to jemu poświęcaliśmy cały swój wolny czas oraz serce.

 

Dostarczaliśmy szyfrowane tunele pozwalające na bezpieczną wymianę poglądów w państwach objętych cenzurą. Udostępnialiśmy również mechanizmy umożliwiające szyfrowanie wiadomości w plikach graficznych aby ominąć technologie DPI zamontowane na firewallach pewnych państw, oraz automatyczną publikację tych wiadomości na specjalnie przygotowanych blogach.

 

 

 

Wszelkie wykonywane przez nas audyty bezpieczeństwa dokonywaliśmy zawsze zgodnie z zasadami „White Hat” a o penetracji dowiadywał się tylko i wyłącznie administrator danego systemu, próżno więc szukać w internecie informacji „hacked by opzsgu” ponieważ nie zajmujemy się tego typu dziecinnymi działaniami.

 

 

Walcząc o prawa innych osób dzisiaj sami zostaliśmy zaatakowani...

a wszystko przez polską firmę Home.pl

 

 

Chciał bym zwrócić się w imieniu swoim oraz innych osób które korzystają z naszych usług (a teraz straciły z nami kontakt) o pomoc.

 

Dzisiaj o godzinie 9:45 rejestrator (Home.pl) naszej domeny opzsgu.pl w sposób nielegalny przejął nad nią kontrolę.

 

Doprowadziło to do odcięcia komunikacji wszystkich osób z którymi współpracujemy...

serwery proxy, serwery pocztowe kończąc na komunikatorach w komórkach.

 

 

Home.pl zablokował nam dostęp (brak dostępu do panelu klienta) do opłacanych przez nas domen i wydelegował je na swoje serwery prywatne DNS.

 

Po kontakcie z biurem obsługi klienta, zostałem poinformowany że domena (zarejestrowana i opłacana przez nas od 2008.12.06 18:55:27) została przeniesiona na rzecz Home.pl z powodu „podania nieprawidłowych danych osobowych”. Odmówili oni prawa do ich edycji i ponownego uruchomienia. Również odmówili wydania kodu authinfo co blokuje możliwość przeniesienia domeny do innego rejestratora.

 

 

 

 

Kilkukrotnie kontaktowałem się z biurem obsługi klienta.

 

Odpowiedzią jaką otrzymałem na brak możliwości korzystania z moich opłaconych domen było:

 

Uprzejmie informuje, iz na Panstwa adres e-mail byly kierowane powiadomienia zwiazane z aktualizacja danych osobowych, podanych podczas rejestracji domeny. Jako, ze nie otrzymalismy od Panstwa zadnej informacji zwrotnej, zgodnie z naszym regulaminem, domena przeszla na rzecz home.pl.

 

Zaciekawił mnie punkt o przejściu na rzecz Home.pl mojej domeny !

 

Proszę spojrzeć na regulamin:

http://home.pl/dokumenty/regulaminy/home

 

Nie widzę tu takiego podpunktu...

 

W związku z powyższym natychmiast odpisałem, z prośbą o wskazanie na jakiej podstawie zostało dokonane to zagrabienie:

 

Witam,

 

 

"Jako, ze nie otrzymalismy od Panstwa zadnej informacji zwrotnej, zgodnie z naszym regulaminem, domena przeszla na rzecz home.pl"

 

Brak informacji zwrotnej świadczy o fakcie nieodczytania wiadomości lub braku jej doręczenia.

 

 

Domena opzsgu.pl oraz inne przez nas zarejestrowane nie są i nigdy nie były waszą własnością tak więc nie mogą przejść na waszą rzecz. Jesteście jedynie pośrednikiem między mną a NASK-iem.

 

 

 

"home.pl jest uprawnione do odmowy zawarcia umowy i świadczenia usługi lub też odstąpienia od zawartej już umowy, w przypadku, gdy:

 

* Abonent poda dane żądane przez home.pl niezgodnie z rzeczywistością,"

 

 

 

Patrząc na artykuł II (zawarcie umowy) paragraf 8 podpunkt pierwszy macie prawo do odmowy świadczenia usługi lub odstąpienia od zawartej umowy jednak odmowa świadczenia usług nie określa możliwości zagrabienia mienia jaką jest moja domena.

 

Jeżeli rozwiązujecie ze mną umowę:

Proszę o dostarczenie wypowiedzenia umowy wraz z terminem odwołania.

 

A następnie w związku z powyższym proszę o wydanie kodu authinfo domeny, abym mógł przenieść ją do innego rejestratora.

 

Ponadto zgodnie artykułem V (domeny) paragraf 30 regulaminu

 

"Abonent ma pełne prawo dysponowania domeną. home.pl zobowiązuje się do realizowania dyspozycji Abonenta w zakresie zarządzania domeną, zgłaszanych w formie pisemnej lub za pomocą mechanizmów dostępnych on-line, za podaniem danych autoryzacyjnych"

 

 

"został poinformowany o prawie dostępu do swoich danych osobowych oraz ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania oraz sprzeciwu wobec ich przetwarzania,"

 

 

Jeżeli omyłkowo podane zostały niepoprawne dane to na podstawie artykułu II (zawarcie umowy) paragraf 9 podpunkt 4 żądam możliwości wglądu i ich poprawienia.

 

 

 

 

 

 

Proszę o informacje w jaki sposób rozwiążemy zaistniały problem ?

 

Najważniejsze jest dla mnie przywrócenie prawidłowego działania moich usług których jestem WŁAŚCICIELEM.

 

 

 

 

 

Pozdrawiam

 

Niedługo później dostałem odpowiedz, poniżej cytat z biura obsługi klienta

Niczym nie różniący się od poprzedniego e-maila.... katarynka wstukała to samo.

Uprzejmie informuje, iz jako, ze nie otrzymalismy od Panstwa zadnych informacji zwiazanych z wysylanymi przez nasze Biuro prosbami o aktualizacje Panstwa danych, domena zostala przeniesiona na rzecz home.pl. Home.pl w tej kwestii spelnia wymagania NASK odnosnie prawidlowych danych dysponenta domeny. Panstwa dane nie byly prawidlowe, zarowno imie/nazwisko, jak numer telefonu czy dane pocztowe, w zwiazku z czym w sytuacji braku kontaktu z Panstwa strony, domena przeszla na rzecz home.pl.

 

 

W regulaminie nie ma ani słowa o „przejmowaniu na własność” opłaconych usług...

 

Faktycznie jest podpunkt o odmowie świadczenia usług, ale odmowa wydania kodu authinfo jest całkowitym złamaniem wszystkich norm. (opzsgu.pl to domena która była już odnawiana w Home.pl po normalnej stawce – nie promocja).

Edited by JohnyBravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym na Waszym miejscu powiadomił prokuraturę....

Dzisiaj przeprowadziłem ciekawą rozmowę na temat wprowadzenia tego typu zapisu w regulaminie. Są to działania absolutnie nielegalne ze strony rejestratora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja bym na Waszym miejscu powiadomił prokuraturę....

Dzisiaj przeprowadziłem ciekawą rozmowę na temat wprowadzenia tego typu zapisu w regulaminie. Są to działania absolutnie nielegalne ze strony rejestratora.

Jeśli jest to prawda (mnie jeszcze to nie spotkało i oby nie spotkało), to dziwi mnie postępowanie Home.pl, firmy z taką tradycją, aspirującą do zostania firmą taką jak Domeny Sp. z o.o. NIe tędy droga. W ogóle nie wiem po co im to działanie. Jeslit o prawda, że tak się dzieje, to kwalifikuje się to do prokuratury. Ciekawe, czy wkrótce czeka Home.pl zalew pozwów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wierzysz w to... ?

 

NASK jest zwolennikiem eliminacji domen z nieprawidłowymi danymi Abonentów i sam goni Partnerów w tym zakresie. Słusznie z resztą.

 

Zdanie swoje na ten temat już wypowiedziałem w bliźniaczym temacie. Dodam tylko, że teraz oczywiście będzie lincz na Home.pl tylko pomyślcie, że oni mogą mieć setki albo tysiące domen z nieprawidłowymi danymi - w takiej sytuacji Abonenci naruszyli regulamin usługi, a ludzie próbowali wyłudzić rejestracje w promocjach zakładając domeny na fikcyjne dane. Nie widzę innego uzasadnienia dla przeprowadzonej przez ich akcji. Nie zmienia to oczywiście faktu, że wystarczyłoby w pierwszej kolejności domenę np. zablokować, zmienić konfigurację itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj podniecałem się ich pozycją na rynku i nawet umieściłem ich poradnik z linkiem na swoim portfolio. Muszę się zastanowić co reklamuje...

home.pl :)

 

p.s. ale z serwerem u nich nie mam od ponad roku żadnego problemu, z kontaktem telefonicznym mailowym itp to samo oraz dodają punkty za które wpadło mi ostatnio 6miesięcy serwera za free

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak widać home.pl to złodzieje, ta firma dołączyła do domeny.pl, i psuje bardzo opinię rynku domen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj wieczorem widać jakąś zmianę na domenie i pojawia się chyba zaślepka Pana JohnyBravo. Czyżby sytuacja uregulowana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli wszystko ze strony abonenta jest prawdiłowe (dane whois, etc.) to wydaje mi się, iż sprawa może sięgać wyżej niż NASK.

 

Wszystko zależy kto korzystał z ich tuneli szyfrowanych i jakich państw to dotyczy. Chiny są w stanie bardzo daleko się posunąć i wywierać mocny wpływ na kraje/firmy, które pomagają / wspierają np. opozycję w Chinach (przez wiele lat case Google).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli wszystko ze strony abonenta jest prawdiłowe (dane whois, etc.) to wydaje mi się, iż sprawa może sięgać wyżej niż NASK.

 

Wszystko zależy kto korzystał z ich tuneli szyfrowanych i jakich państw to dotyczy. Chiny są w stanie bardzo daleko się posunąć i wywierać mocny wpływ na kraje/firmy, które pomagają / wspierają np. opozycję w Chinach (przez wiele lat case Google).

 

:)

 

Albo zbyt daleko posunięta ironia i nie nadążam albo... tymbardziej nie nadążam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)

 

Albo zbyt daleko posunięta ironia i nie nadążam albo... tymbardziej nie nadążam ;)

 

Nie, to nie ironia. Scenariusz jak najbardziej możliwy. Pytanie tylko na jaką skalę faktycznie ta strona działała.. Tak jak powiedziałem, tu nie chodzi o teorie spiskowe. Jeśli zafałszowany whois to zrozumiała blokada. Jeśli wszystko było w porządku - to "jakiś" inny powód musi być.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto by się tu pojawiła informacja wyjaśniająca:

 

Uwaga: Sytuacja została już rozwiązana.

 

W dniu dzisiejszym tj 23 marca 2010 roku home.pl przywróciło poprawne działanie moich domen.

 

Po przesłaniu poprawionych danych osobowych oraz kserokopii dokumentu potwierdzającego tożsamość odzyskałem dostęp do swoich kont.

 

Proszę zauważyć że wczorajsza procedura "przejścia domeny na rzecz home.pl" która miała być procesem nieodwracalnym dzisiaj już nie miała racji bytu.

 

Sukces możemy zawdzięczać interwencji wykopu (w jednej z wiadomości z BOK-u zostałem poproszony o napisanie w tym miejscu o zakończeniu sprawy).

 

Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc która doprowadziła do odzyskania mojej własności.

 

 

PS: Jeszcze raz dla sprostowania dodam że moja skarga nie dotyczyła tymczasowego zablokowania domeny do wyjaśnienia, ale jej fizycznego przejęcia na własność przez home.pl co miało miejsce podczas usunięcia moich wpisów DNS i zaparkowania domeny w sedo oraz poinformowaniu mnie o braku możliwości jej odzyskania.

http://pokazywarka.pl/prosba_o_ratunek_dla_opzsgu_pl/

 

Wszystkie strony w domenie już działają, http://www.google.com/search?hl=pl&q=site:opzsgu.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to Panie autorze - jak wyglądały dane Abonenta? Regulamin został przez Was naruszony (chodzi oczywiście o konieczność podania prawidłowych danych)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to Panie autorze - jak wyglądały dane Abonenta? Regulamin został przez Was naruszony (chodzi oczywiście o konieczność podania prawidłowych danych)?

 

to nie ma żadnego znaczenia, jedynie formalnie w sądzie, tylko sposób w jaki home przeprowadza swoją akcję, sposób weryfikacji, czas, i kogo dotyczy, właścicieli pojedynczych domen, wszystko z pozycji siły, na dodatek jeżeli domena była z 2008 roku, to pewnie musiała być opłacona w pełnej cenie, więc jakaś ochrona należy się,

 

ta cała akcja, pewnie wynikła dlatego, że home stosował dumpingowe promocje (pytanie czy zgodnie z prawem), i były osoby, które rejestrowały domeny w cenie promocyjnej w dużej ilości, home poczuł się oszukany, i teraz się odgrywa, reakcja zwrotna, tylko, że sprawa teraz dotyczy wszystkich,

Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisałem już w innym wątku ale powtórzę. Tego typu działania ze strony Home.pl są krótko pisząc nie zgodne z prawem.

Wczoraj, kiedy rozmawiałem z ich pracownikiem, ten wyjaśnił że przecież wprowadzili taki zapis regulaminowy. Wie ktoś może kiedy DOKŁADNIE ów zapis został wprowadzony?

Bo to że ten zapis figuruje w ich regulaminie tego nikt nie kwestionuje. Rzecz tylko w tym iż Home.pl nie może żądać skanów dokumentów to raz, dwa, nie może dysponować w sposób dowolny domenami abonentów a taka sytuacja niestety ma miejsce. Wystawianie domen klientów na parking Sedo jest totalnym nieporozumieniem bo de facto doprowadza do sytuacji gdzie nie abonent ale rejestrator decyduje o domenie. Co do systemu weryfikacji kont. Gdyby chcieli mogliby to robić w sposób zgodny z prawem i wzorem Allegro wysyłać listy aktywacyjne. Skuteczność jest podobna jak z wysyłaniem skanów dowodów osobistych. Z tą jednak różnicą że list aktywacyjny konta wysłać mogą a żądać skanu dokumentów niestety nie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko widzicie moi drodzy to jest tak - teraz piszecie że Home powinno pierwotnie zadbać o lepszą weryfikację, a gdyby to robili np. wedle wskazań Bazylego to byłaby wialka afera jacy to nie są porfesjonalni. Tak źle i tak niedobrze, nigdy nie dogodzisz.

 

Wracając do tematu kluczowy jest fakt, że zmienili zapisy regulaminu i z tego co rozumiem (aktualnie nie mam już nic w Home.pl) NIE POWIADOMILI O TYM FAKCIE KLIENTÓW. Zgadza się?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×