Jump to content
Sign in to follow this  
kazimierzd

Przymusowe przedłużenie domen

Recommended Posts

Witam, mam problem z firmą Intertele.s.a brałem u nich kilka domen w promocji, bodajże po 12 groszy od domeny na rok :) okazało się że gdzieś tam małym druczkiem było że muszę przedłużyć te domeny na kolejny po 122 pln od domeny i teraz przysłali mi że mam wpłacić za przedłużenie domen lub skierują sprawę do sądu, czy ktoś ma z nimi podobny problem, czy taka umowa z ich strony jest zgodna z prawem, zobowiązująca klienta do przedłużenia umowy.

 

Czy tylko straszą czy na prawdę mogą sprawę podać do sądu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesli chcesz znac opinie prawna to:

1. zapoznaj sie szczegolowo z regulaminem jakie wtedy obowiazywal

2. zobacz warunki zawarcia umowy

3. porozmawiaj z prawnikiem

 

potem..

Jesli umowa miedzy stronami byla zawarta na 1 rok (czas okreslony) to nie masz obowiazku wypowiadac umowy bo nieoplacenie domen umowe ta rozwiaze.

Niestety domeny nie beda przedluzone i jesli nie chcesz ich stracic to zaloz na nie opcje u innego operatora (32zl/szt - ale w czasie zakladania opcji domeny nie moga juz wygasac).

Pozostanie Ci wtedy odczekac czas az do spadu (karniak zyciowy) i u nowego rejestratora oplacic rejestracje.

 

Na promocje trzeba uwazac, zwlaszcza przereklamowanych firm (gigantow).

 

Co do straszenia sadem... Jesli umowa ktora zawierales w momencie kupna domeny byla zawierana na okres 2 lat to wtedy nie mozesz z niej rezygnowac, bo jasno wynika wtedy ze 1 rok miales za 12gr a drugi za cene odnowienia.

 

WAZNE: nie tlumacz sie nieznajomoscia regulaminu jesli wtedy jakis obowiazywal, bo twoim obowiazkiem bylo zapoznanie sie z trescia.

 

ps. zeby skierowac sprawe do Sadu firma u ktorej masz domeny musi miec jakis powod. Nikt ne moze zmusic Cie do przedluzenia domeny jesli umowa byla roczna . Zapis w regulaminie ze oplata na kolejny rok bedzie wg cennika mowi tylko o tym ze jesli przedluzysz to wtedy placicsz cene z cennika.

 

Poszukaj na forum sprawy z firma domeny.pl

 

Ja nie jestem prawnikiem, ale nauczylem sie juz w zyciu ze regulaminy i umowy trzeba czytac zeby nie bylo przykrych niespodzianek.

 

pozdr

 

 

ps2. twoj rejestrator obecny sam pisze w regulaminie:

# Warunkiem przedłużenia Usługi rejestracyjnej przez Operatora jest odnotowanie przez Operatora terminowej wpłaty ze strony Abonenta na konto bankowe Operatora w wysokości kwoty określonej na fakturze pro-forma wygenerowanej na kolejny okres abonamentowy określony przez Czas trwania usługi.

# W przypadku nieotrzymania opłaty za następny okres rozliczeniowy, domena z końcem poprzedniego opłaconego okresu jest wygaszana i przechodzi w 14 dniowy okres reklamacyjny.

 

Czyli nie oplacisz uslugi to nie przedluza oni rejestracji.

 

Do tego poczytaj uwaznie regulamin promocji ktory wtedy obowiazywal

 

 

 

 

*****

zobacz czy w rejestrze klauzul niedozwolonych nie znajduja sie zapisy z tej promocji badz regulaminu:

http://www.uokik.gov.pl/download.php?id=616

Edited by vips

Share this post


Link to post
Share on other sites
https://domeny.itl.pl/regulamin/promocja_do...za_zlotowke.pdf

 

tu jest regulamin, proszę o opinię czy wg tego regulaminu muszę zapłacić ? niby jest punkt że w muszę przedłużyć, ale czy wszystko jest zgodnie z prawem ?

 

 

1. Cena rejestracji domeny w niniejszej promocji wynosi 1zł netto + VAT dla pierwszego rocznego okresu abonamentowego

- nie pisze ze na drugi rok musisz oplacic domene pisze tylko o cenie za 1 rok i o tym ze w kolejnych latach bedzie wg cennika bez promocji

 

2.W przypadku transferu domen zarejestrowanych w niniejszej promocji do innego usługodawcy przed pierwszym ich odnowieniem na kolejny rok, Uczestnik zobowiązuje się do wniesienia Operatorowi rekompensaty, w wysokości przedstawionej w tabeli nr 1, dla każdej transferowanej domeny.

- dlatego nie transferuj domen w trakcje trwania umowy rocznej

 

3. W przypadku rezygnacji z odnowienia domen zarejestrowanych w ramach niniejszej promocji na kolejny rok, Uczestnik zobowiązuje się do wpłaty na konto Operatora rekompensaty w wysokości przedstawionej w tabeli nr 1, dla każdej domeny, której rezygnacja dotyczy.

- zapis bazuje na zalozeniu ze musisz odnowic domene, a tego nie musisz robic poniewaz nikt nie moze spowodowac ze podpisujac umowe na rok jest w niej zapis ze podpiszesz umowe po skonczeniu na kolejny rok.

 

Ten punkt jest troche sprzeczny z ich regulaminem na stronie.

Najlepiej napisac do UOKiK (uokik.gov.pl)

 

Ja bym zalozyl opcje gdzies indziej (ppd.pl dropped.pl) na te domeny i nie pisal byl do tej firmy.

Do tego mozesz sprzedac domene tzn przetransferowac na inne dane w obrebie tej firmy np fikcyjne i zostaw domeny tak jak sa. albo je usunal albo z nikim sie nie skontaktuja. Moze glupi pomysl ale do Ciebie nalezy decyzja.

 

 

NA REGULAMINIE NIE MA NAPISANE CZY BYLY JAKIES ZMIANY OD CHWILI GDY TY REJESTROWALES DOMENY.

Moze oryginal byl inny ale jesli nie masz kopii to musisz bazowac na tym co jest na ich stronie www.

 

Mysle ze na forum duzo bylo pisane o wymuszeniach przedluzenia promocji.

Poszukaj, bo nie jestem prawnikiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
niby jest punkt że w muszę przedłużyć, ale czy wszystko jest zgodnie z prawem ?

Tam nie jest punkt, że musisz przedłużyć, tam jest

9. W przypadku rezygnacji z odnowienia domen zarejestrowanych w ramach niniejszej

promocji na kolejny rok, Uczestnik zobowiązuje się do wpłaty na konto Operatora

rekompensaty w wysokości przedstawionej w tabeli nr 1, dla każdej domeny, której

rezygnacja dotyczy.

IMHO "rezygnacji z odnowienia domen" jest niezgodne z prawem.

Poza tym niejasne:

czy nie płacenia za przedłużanie znaczy rezygnacja?

czy nie płacenia czynsz za mieszkanie znaczy rezygnacja z lokalu?

czy nie płacenia ZUS znaczy rezygnacja z ZUS?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tam nie jest punkt, że musisz przedłużyć, tam jest

IMHO "rezygnacji z odnowienia domen" jest niezgodne z prawem.

Poza tym niejasne:

czy nie płacenia za przedłużanie znaczy rezygnacja?

czy nie płacenia czynsz za mieszkanie znaczy rezygnacja z lokalu?

czy nie płacenia ZUS znaczy rezygnacja z ZUS?

 

Lepiej bym tego nie ujal.

Jesli regulamin nie jest czytelny, zrozumialy lub wprowadza w blad zatem ciezko jest okreslic czy firma ma racje.

Wedlug mnie strasza... i nic nie zrobia bo za duze koszty by poniesli a wygrana jest watpliwa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tam nie jest punkt, że musisz przedłużyć, tam jest

IMHO "rezygnacji z odnowienia domen" jest niezgodne z prawem.

Też mnie to zainteresowało, jak to w ogóle jest regulowane w NASK?

 

Czy NASK narzuca rejestratorom, że jesli ktoś zrezygnuje z domeny .pl poprzez jej "porzucenie" i nie odnowi, to domena wygasa, czy tak jest w jakimś regulaminie? Bo co się stanie, gdy np. któryś z rejestratorów małym druczkiem napisze, że warunkiem rezygnacji z domeny jest pisemne wypowiedzenie (tak jak to jest w Niemczech na przykład)? Czy to jest możliwe, czy tez rejestratorzy są w jakiś sposób zobligowani, że nie moga samowolnie automatycznie przedłużac klientowi domeny, a potem domagac się zapłaty, gdy ten nie wypowiedział?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też mnie to zainteresowało, jak to w ogóle jest regulowane w NASK?

 

Czy NASK narzuca rejestratorom, że jesli ktoś zrezygnuje z domeny .pl poprzez jej "porzucenie" i nie odnowi, to domena wygasa, czy tak jest w jakimś regulaminie? Bo co się stanie, gdy np. któryś z rejestratorów małym druczkiem napisze, że warunkiem rezygnacji z domeny jest pisemne wypowiedzenie (tak jak to jest w Niemczech na przykład)? Czy to jest możliwe, czy tez rejestratorzy są w jakiś sposób zobligowani, że nie moga samowolnie automatycznie przedłużac klientowi domeny, a potem domagac się zapłaty, gdy ten nie wypowiedział?

 

Rejestratorzy maja ograniczone tez mozliwosci ustalania regulaminow i promocji - nie moze byc zapisow ktore znajduja sie w rejestrze klauzul niedozwolonych, regulamin musi byc jasny, zrozumialy i nie moze wprowadzac w blad czy stawrzac mozliwosci dwojakiej interpretacji (kodek cywilny i handlowy chyba tez to reguluje - w zaleznosci kim sa strony)

 

Wydaje mi sie ze rejestrator po porzuceniu domeny przez klienta nie moze jej przedluzyc jesli dany klient ma opcje.

Domena musi spasc i prawo pierwokupu ma klient. Jesli rejestrator moglby robic takie rzeczy (rejestrowac domene na siebie gdy klient nie przedluzy domeny) nie bylo by wtedy spadow domen i rejestratorzy mogli by robic spekulacje na dobrych domenach. Po to chyba wymyslono opcje, ale ciezko samemu dac odpowiedz na to pytanie.

 

Wydaje mi sie ze mozna porzucic domene. Rejestrator nie ma praw zmienic danych osobowych abonenta domeny na siebie (chyba home.pl tak kiedys robil i dostalo mu sie za to). Dlatego domena po nieoplaceniu musi spasc bo tylko jej prawowity wlasciciel ma prawo ja posiadac i nia zarzadzac. Zaden rejestrator bez wiedzy abonenta nie moze przepisac domeny. Placil by wtedy kare do NASK i pewno na tym by sie skonczyla wspolpraca z NASK. Dlatego zawsze ze jest wyjscie zeby niby sprzedac domene komus fikcyjnemu i czekac do spadu. Rejestrator ma wtedy 2 wyjscia.

1. Bedzie domagal sie kasy od nowego abonenta. Ale ten nie odpowie i nie zaplaci. Co wowczas sie stanie? Chyba nie podadza go do Sadu.

2. Da sobie spokoj, bo wie z gory ze jest skazany na niepowodzenie

 

ps. sugerowane rozwiazanie i slowo fikcyjny klient nie jest namowa do takich akcji. ma na celu przedstawienie ze regulamin o wymuszeniu odnowienia domeny nie jest ani do konca wszechwladny ani tez obowiazujacy obecnego wlasciciela. Zawsze abonent/"wlasciciel" przed wygasinieciem domeny moze sie zmienic i stary abonent nie bedzie odpowiadal za prawa i obowiazki "nowego wlasciciela" :P

Edited by vips

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×