Jump to content
thomas01

Fakturka

Recommended Posts

Witam, mam pytanko.

 

Załóżmy, że kupię jakąś fajna domenę, za którą będzie chciała zapłacić jakaś firma.

Firma, jak to firma koniecznie będzie chciała fakturę.

 

Czy jeżeli nie prowadzę działanosci gospodarczej, jest jakieś inne rozwiazanie tego problemu?

 

Czy fakturę może wystawić za mnie ktos inny (domena jest na mnie)?

 

 

Pozdro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam, mam pytanko.

 

Załóżmy, że kupię jakąś fajna domenę, za którą będzie chciała zapłacić jakaś firma.

Firma, jak to firma koniecznie będzie chciała fakturę.

 

Czy jeżeli nie prowadzę działanosci gospodarczej, jest jakieś inne rozwiazanie tego problemu?

 

Czy fakturę może wystawić za mnie ktos inny (domena jest na mnie)?

Pozdro.

 

Robisz zmiane abonenta na osobe/firme ktora znasz i ktora prowadzi dzialalnosc i zgadza sie na wystawienie fak .Zawsze masz prawo zrobic "nie odplatenie cesje" domeny na kogo tylko chcesz :)

I ta osoba jest strona sprzedajaca domene .Odajesz tej osobie co zrozumiale caly VAT oczywiscie i najczesciej pokrywasz caly p.dochodowy czyli w wiekszosci przypadkow 19%.

Firme ktora nabywa domene informujesz ze taki manewr robisz zeby nie wygladalo ze cos kombinujesz i po wszystkim .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Robisz zmiane abonenta na osobe/firme ktora znasz i ktora prowadzi dzialalnosc i zgadza sie na wystawienie fak .Zawsze masz prawo zrobic "nie odplatenie cesje" domeny na kogo tylko chcesz :)
Tylko ze ona wtedy wedlug przepisow musi zaplacic podatek (nawet od czegos co dostala za darmo :) ).

 

Jesli jestes osoba prywatna to wystarczy ze podpiszesz umowe kupna-sprzedazy i firma moze na podstawie takiej umowy wrzucic dany zakup w koszty :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko ze ona wtedy wedlug przepisow musi zaplacic podatek (nawet od czegos co dostala za darmo :) ).

Jaki podatek co ty opowiadasz ??? Od jakiej wartosci ten podatek od ceny rejestracji np wpromocji czyli od 15 z ? :))

Wedlug jakich przepisow bo ja takich nie znam a chetnie sie dowiem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinno to wyglądać tak: cedujesz domenę na firmę A (bezpłatnie), musisz odczekać 21 dni (nigdy nie robiłem dwóch cesji podrząd, ale wymagany jest chyba okres 21 dni), firma A sprzedaje domenę firmie B (klient końcowy). Firma A musi zapłacić podatek dochodowy od wartości umowy, czyli np. sprzedałeś (firma A sprzedała) domenę za 1000zł, to z tego co pamiętam od 800zł płacisz 19% (firma A płaci). Za grzeczność idziesz z właścicielem firmy A na flaszkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

A w Polsce nie można wystawiać faktury jako osoba prywatna (oczywiście bez VAT)?

 

Pozdrawiam

 

Michał

 

umowa.info

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chcę się zająć domenami na poważnie, a to mi utrudnia cały proceder.

 

Bardzo pozytywna była wypowiedź, że wystarczy umowa kupna-sprzedazy, a dana firma wrzuci to sobie w koszty.

 

Robienie cesji na inna osobe i czekanie 21 dni, wogóle mija sie z celem, i raczej nie będę wygladał zbyt wiarygodnie w takiej sytuacji. Juz nie mówiąc o sytuacji, gdy do wygasnięcia domeny pozostanie np 20 dni.

 

Nie chce mi się wietzyc, że każdy z was prowadzi działalność gospodarczą, musi być jakiś inny sposób.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Chcę się zająć domenami na poważnie, a to mi utrudnia cały proceder.

Jeżeli chcesz się zająć tym na poważnie, to powinieneś założyć działalność.

 

Nie chce mi się wietzyc, że każdy z was prowadzi działalność gospodarczą, musi być jakiś inny sposób.

Każdy pewnie nie, ale ci którzy zarabiają konkretne pieniądze pewnie tak :)

 

Pozdrawiam

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chcę się zająć domenami na poważnie, a to mi utrudnia cały proceder.

 

Bardzo pozytywna była wypowiedź, że wystarczy umowa kupna-sprzedazy, a dana firma wrzuci to sobie w koszty.

 

Robienie cesji na inna osobe i czekanie 21 dni, wogóle mija sie z celem, i raczej nie będę wygladał zbyt wiarygodnie w takiej sytuacji. Juz nie mówiąc o sytuacji, gdy do wygasnięcia domeny pozostanie np 20 dni.

 

Nie chce mi się wietzyc, że każdy z was prowadzi działalność gospodarczą, musi być jakiś inny sposób.

 

Nie wiem jakie zrodla mowia o jakims czekaniu 21 dni ! Skad ta wiedza , nic takiego nie ma .Dwadziscia jeden dni to krolik jest w ciazy :)

Co to pomyslu wystawiania umowa kupna-sprzedazy to pomysl fatalny i brzemienny w skutkach ! Bylo to wiele razy walkowane i na forum rowniez .

To sie spradza tylko jesli jest pewnosc ze to TYLKO jednorazowe dzialnie i kwota jest taka ze nie idziesz w kolejny prog opodtkowania .Czyli jesli jeste prorokiem i wiesz ze nigdy juz nie sprzedaz zadnej domeny w ten sposob to tak zrob ale jak trafisz na kanalie w US to ci powiezie nawet z takiej jednej transakcji .

A tak cesja na firme, firma sprzedaje nawet tego samego dnia ( nie ma zadnej mowy o jakims terminie 21 dni ) placi firma podatek dochodowy i VAT i wszyscy sa zadowoleni .Amen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest niby umowa kupna-sprzedaży (poprawnie to się chyba nazywa umową sprzedaży), ale w praktyce mało kto to wystawia, bo każdy kręci jak sprzedać na lewo. Co do pytania Michała – każdy może wystawić fakturę (nie VAT), tylko że taka faktura jest mało warta. A więc w praktyce jedynym bezproblemowym dokumentem dla firmy jest faktura VAT. Poniżej krótki opis jak można to zrobić przez znajomą firmę.

 

Załóżmy, że masz domenę wartą kilkanaście tysięcy.

Firma X podpisuje z tobą umowę o dzieło polegającą na pozyskaniu i dostarczeniu domeny xxx.pl

Firma Y kupuje od fimy X domenę za 12 950 zł + VAT = 14 999 zł i dostaje oczywiście fakturę VAT

Firma X płaci VAT (2705 zł) do US, odprowadza również twój podatek dochodowy (1800 zł) do US, wypłaca ci 10 000 zł i zostaje jej 500 zł za fatygę.

Cesja jest z ciebie na firmę Y – wszak nie jest to żaden dokument skarbowy, a ty jesteś podwykonawcą, więc nie ma problemu.

Wszystkie kwoty w zaokrągleniu, bo liczyłem w pamięci. Oczywiście Firma X może chcieć więcej za fatygę, szczególnie przy mniej wartych domenach, gdzie naprawdę tej fatygi szkoda.

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Oczywiście nie biorę żadnej odpowiedzialności za w ten sposób przeprowadzone operacje. ;-)

Radzę zgłosić się jako płatnik VAT (tak, osoba fizyczna też może być płatnikiem VAT), a jeszcze lepiej – założyć działalność gospodarczą, zanim fiskus dostrzeże w twojej sprzedaży domen działalność prowadzoną bez rejestracji i poczęstuje się 75% dochodów (czy przychodów? nie pamiętam już).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jaki podatek co ty opowiadasz ??? Od jakiej wartosci ten podatek od ceny rejestracji np wpromocji czyli od 15 z ? :))
No normalnie, od wartosci rynkowej. To jest cos na zasadzie darowizny..

 

Wedlug jakich przepisow bo ja takich nie znam a chetnie sie dowiem

Wedlug polskich, nie znam sie na tym, jesli masz ksiegowa to sie jej zapytaj to Ci wyjasni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...

A Jeżeli sprzedajemy domenę xxx.pl firmie i podpisujemy z Nią umowę Sprzedaży, to w jaki sposób się z Tego rozliczyć?

Jak to zakwalifikować?

Na jakiej zasadzie to działa?

Mówię tutaj o stanowisku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może sprzedam ze 2-3 domeny w roku ( a może żadnej bo będę kiepski w tym co robię), więc nie opłaca mi się zakładać działalności i płacić comiesięczną składkę Panu Kaczorowi :)

 

Z drugiej strony wolę być zabezpieczony na wszelki wypadek, a nóż rozwinę skrzydła...

 

Może jest jakaś forma działalności gospodarczej, w której rozliczam sie tylko z uzyskanego przychodu. Czyli np przez pół roku lipa, negle sprzedają domenę za 3000 i z tego odprowadzam podatek i tak do następnej transakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może jest jakaś forma działalności gospodarczej, w której rozliczam sie tylko z uzyskanego przychodu. Czyli np przez pół roku lipa, negle sprzedają domenę za 3000 i z tego odprowadzam podatek i tak do następnej transakcji.

 

Przecież tak właśnie jest – rozliczasz się tylko od uzyskanego przychodu, i to dopiero powyżej pewnego limitu. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie ZUS...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przecież tak właśnie jest – rozliczasz się tylko od uzyskanego przychodu, i to dopiero powyżej pewnego limitu. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie ZUS...
Zawsze mi sie wydawalo ze od dochodu :) A co do limitu..hmm..zalezy jaki sposob rozliczenia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zawsze mi sie wydawalo ze od dochodu :) A co do limitu..hmm..zalezy jaki sposob rozliczenia :)

 

No właśnie, bo skąd US wie, jaki masz dochód przez cały rok? Zaliczkę chyba i tak i tak musisz odprowadzić :-).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie się rozchodzi o to, czy poważana firma może być zainteresowana kupnem domeny od osoby prywatnej, nie prowadzącej działalności poprzez podpisanie umowy kupna? Ja płacę podatek 19% z 80% wartości domeny i wszystko jest legalne.

 

Czy firma może być czymś takim zainteresowana?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Mnie się rozchodzi o to, czy poważana firma może być zainteresowana kupnem domeny od osoby prywatnej, nie prowadzącej działalności poprzez podpisanie umowy kupna? Ja płacę podatek 19% z 80% wartości domeny i wszystko jest legalne.

 

Czy firma może być czymś takim zainteresowana?

Zdziwiłby się, jakby ktoś nie był zainteresowany np. domeną samochody.pl, jeżeli sprzedawcą byłaby osoba prywatna. Tak jak było już mówione: osoba prywatna również może wystawić fakturę. Nie ma tak, że kupujesz coś za konkretne pieniądze, chcesz to kiedyś wpuścić w koszty (np. przy dalszej sprzedaży domeny) i US nie pozwoli na to, aczkolwiek możesz udokumentować transakcje (faktura od osby prywatnej, wyciągi z kont itp.).

 

Pozdrawiam

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

 

Ludzie, przecież ten wątek jest tragiczny! Jeśli ktoś chce coś wiedzieć na ten temat to niech lepiej zapyta księgowej (niewiele droższa od rejestracji domeny)... Albo czytajcie te steki bzdur, a potem bawcie się z urzędami skarbowymi... Większość wypowiedzi jest całkowicie poniżej poziomu kogokolwiek kto prowadziłby działalność gospodarczą na podstawowym poziomie...

 

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest anglik

Mnie dobija ZUS.

Są chyba jeszcze te przepisy, które gwarantują osobie świeżo rejestrującej firmę, opłaty na ZUS po około 250zł? Na miesiąc oczywiście. Osoby które nie prowadziły firmy przez ostatnie pięc lat, też chyba podlegają pod te przepisy. Dużo mniej ZUS-u płaci się też w przypadku zatrudnienia o umowę o pracę, wtedy jest to kwota bodajże rzędu 140zł. Liczby podaję orientacyjnie. To chyba nie są wielkie koszty....

Ja natomiast uciekac muszę z rejestracją firmy na Wyspy. ZUS w wysokości ~ 800zł poprostu by mnie unicestwił. Na wyspach płaci się około 7 funtów ichniego Zusu tygodniowo.

 

A podatki?.. podatkami wszędzie je trzeba płacic. :)

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludzie, przecież ten wątek jest tragiczny! Jeśli ktoś chce coś wiedzieć na ten temat to niech lepiej zapyta księgowej (niewiele droższa od rejestracji domeny)...
Nie no ksiegowa to koszt 100-200zl miesiecznie, domeny jednak sa troche tansze :) Natomiast najlepiej isc do biura rachunkowego / ksiegowej i oni udziela Ci bezplatnych porad na poczatek, powiesz ze jestes zainteresowany zalozeniem dzialalnosci. Jesli sie zdecydujesz to juz od samego poczatku pomoga Ci z papierkowa robota (np. podczas zakladania firmy).

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)

 

Ludzie, przecież ten wątek jest tragiczny!

 

:)

 

Omnibus się znalazł.

 

Jak jest tragiczny, to po co zadajesz sobie trud i odpowiadasz - widać tylko dla Ciebie jest tragiczny bo innych zainteresował.

 

Może całe to forum też jest tragiczne, bo zawsze można iść do specjalisty informatyka, zapłacić mu i on też Ci odpowie nawet w sprawie domen!

 

Pytanie po co? Skoro fora są po to aby sobie pomagać i dzielić się wiedzą!

 

I tym nieopymistycznym akcentem zamykam temat, chyba że ktoś ma jeszcze coś ciekawego do powiedzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za bardzo bierzesz to do siebie. To była porada, a nie pieniactwo. Prowadzę firmę już kilka lat i nie teoretyzuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Twoja wypowiedź uderza we Wszystkich którzy zabrali głos...

Jeżeli już prowadzisz jakąś działalność a nie chcesz podzielić się żadnymi informacjami to proszę chociaż nie krytykuj innych, którzy starają się w jakiś sposób pomóc.

To Tyle z mojej strony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×