Jump to content
Sign in to follow this  
kuba.puch

Wycena domeny i strony likwidowanej spółki

Recommended Posts

Koledzy,

 

Mój przyjaciel jest w trakcie podziału majątku firmy, w skład którego wchodzi m.in. domena wraz ze stroną.

Domena to a*b*i*k*o*n.com (przepraszam, ale ze względu na delikatność sprawy muszę zaszyfrować nazwę przed zbyt łatwym przypadkowym wygooglaniem tego wątku.).

 

Pytanie jest następujące: jaka wg Was jest wartość tej domeny i serwisu.

Strona jest bardzo dobrze wypozycjonowana (regionalne wyszukiwania pozycje 1-3) w szczególności na frazy:

- architekt (+ gdynia, gdańsk i okoliczne miejscowości)

- architekci (jak wyżej)

- budowa domów (jak wyżej)

 

Ile byłaby dla Was warta gdybyście byli sprzedającym, a ile kupującym (te dwie opcje wchodzą w rachubę), mając na uwadze że pozostajecie w tej samej branży tylko zmieniacie logo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy powinienem wypowiadać się w sytuacji kiedy to nie jest Twoja domena, ale skoro już zacząłem pisać...

 

Domena jest "nic-znacząca", zawiera jedynie nazwę jakiejś firmy. Na rynku domenowym 0zl.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mój przyjaciel jest w trakcie podziału majątku firmy, w skład którego wchodzi m.in. domena wraz ze stroną.

...

Pytanie jest następujące: jaka wg Was jest wartość tej domeny i serwisu.

...

Ile byłaby dla Was warta gdybyście byli sprzedającym, a ile kupującym (te dwie opcje wchodzą w rachubę), mając na uwadze że pozostajecie w tej samej branży tylko zmieniacie logo?

W przypadku prawdopodobnego sporu odnoszącego się do wartości niematerialnych i prawnych nie ma większego znaczenia zdanie osób będących na forum.

Najlepiej jest je wycenić przed wniesieniem ich do spółki.

W obecnej sytuacji potrzebna będzie rzetelna wycena biegłego lub raczej rozsądek stron.

Ponieważ na rzetelną wycenę domeny i na 'wymiar sprawiedliwości' bym w takiej sytuacji nie liczył , najlepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie ekwiwalentu pieniężnego w zamian za przekazanie praw.

W jakiej wysokości ?

Nic nie zaproponuję bo nie wiem ile rozsądku i majątku mają dotychczasowi wspólnicy ... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zrozumieliście problemu.

Nie chodzi o to za ile inny domainer mógłby ja kupić ("rynek domenowy"), tylko mając na uwadze fakt, ze przez kilka ładnych lat pracowała na swoja pozycje w wyszukiwarkach i ma porządną historie, będzie funkcjonowała dalej u jednego ze wspólników.

 

Pytanie (nie moje, tylko jednego ze wspólników, który prosi za moim pośrednictwem o Wasza pomoc) jest takie: gdybyś miał firmę, którą budowałeś 10 lat, masz domenę z ruchem i dobra pozycja w wyszukiwarkach, to jak w PLN oceniłbyś jej wartość, gdybyś miał ją:

a) przekazać byłemu wspólnikowi

:) odkupić i przekierować na stronę swojej nowej firmy

Wyceńcie proszę domenę jako gotowy produkt, który hipotetycznie tworzyliście przez cały czas trwania spółki a teraz coś z nim trzeba zrobić.

 

To nie ma być wycena d2d czy d2k. Chodzi o pomoc we wzajemnych rozliczeniach.

 

@kangur: właśnie chodzi o to, żebyś zaproponował kwotę, gdybyś był jednym z nich :) Chodzi o ustalenie bazy do rozmów. Czy się dogadają i na ile, to już nie moja brocha. Ustalmy poziom początkowy.

Edited by kuba.puch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego moim zdaniem nie da się tak wycenić.

Domena ma wartość taką, jaką ktoś jest zdecydowany za nią zapłacić.

Też mam wspólnika z którym jestem mocno skłócony i mieliśmy kilkakrotnie sytuacje że musieliśmy między siebie podzielić pewne rzeczy (elementy majątku wspólnego) których nie da się przeciąć na pół lub rozsądnie sprzedać. Stosowaliśmy metodę wyceny, tzn ja i on określaliśmy ile jesteśmy w stanie za tę rzecz dać odstępnego drugiej stronie... i wygrywał ten który dawał więcej. Coś na kształt wewnętrznej licytacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie zrozumieliście problemu.

...

@kangur: właśnie chodzi o to, żebyś zaproponował kwotę, gdybyś był jednym z nich :) ... Ustalmy poziom początkowy.

Może ja a może Ty i Twój znajomy nie rozumiecie problemu ...

Skąd mam wiedzieć na ile dana marka jest znana na rynku i czy tylko na lokalnym czy też na szerszym ?

Jakie były dotychczasowe przychody/dochody tej spółki oraz jej perspektywy ?

...

Chcesz żebym coś napisał to podam kwotę 5 tys. PLN tylko nie miej do mnie pretensji, że "strzelam z kapelusza".

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że jednak zrozumieliśmy problem. Niestety nie wycenimy czegoś co dla nas nie ma wartości ( a może mieć wartość dla właścicieli firmy tylko i wyłącznie ) inaczej. Domena na rynku wtórnym jest warta 0zł... Tyle możemy pomóc. :)

Edited by qrka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm... A jak ja dałem do wyceny viper.pl to było ciach i do widzenia bo domena nie moja, mimo, że jestem z nią dużo bliżej związany...

Ehh...widać wszystko zależy od humoru osób na forum i moderoatorów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hmm... A jak ja dałem do wyceny viper.pl to było ciach i do widzenia bo domena nie moja, mimo, że jestem z nią dużo bliżej związany...

Ehh...widać wszystko zależy od humoru osób na forum i moderoatorów.

 

Życie jest wredne. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) wartość samej domeny/marki

2) wartość ruchu

3) wartość pozycji w wyszukiwarce

4) inne wartości

 

Niech sobie kolega wyceni poszczególne wartości, zsumuje je i otrzyma w ten sposób wycenę domeny. Jak mu się nie chce, albo nie umie, to niech zleci taką wycenę (na przykład mi :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

1.

Zbadaj, ile jest wart ruch dla poszczególnych keywordów, na które jest wypozycjonowana ta domena (google.com/sktool). Załóżmy, że jest to 1 PLN/wejście.

 

2.

Sprawdź, jaki ruch generują domenie abi***.com te pozycje. Załóżmy, że jest to 1000 wejść miesięcznie.

 

3.

Ustal koszty utrzymania aktualnych pozycji w Google, tj. koszty utrzymania obecnego efektu. Załóżmy, że jest to 100 PLN miesięcznie (tworzenie i utrzymywanie linków, praca nad treścią strony, strukturą etc.).

 

4.

Upraszczając zagadnienie wychodzi na to, że domena jest w stanie wygenerować wartość w wysokości 1000 PLN miesięcznie za 100 PLN/miesiąc, tak że w każdym miesiącu generuje 900 PLN. Te 900 PLN musisz pomnożyć przez współczynnik zależny od prawdopodobieństwa, z którym opisany stan rzeczy się nie zmieni. Jeżeli przez pół roku pozycje (zatem ruch) zostaną zachowane na 80% i przez kolejne pół roku tylko na 50% a później 0%, możesz wartość SEO tej domeny (przy powyższych założeniach) wycenić na kwotę ok. 6 * 80% * 900 PLN + 6 * 50% * 900 PLN = 7 020 PLN. Ustalenie tych prawdopodobieństw jest tutaj najtrudniejszym zagadnieniem. W najlepszej pozycji ich przewidywania jest osoba, która pozycjonowała tę domenę i obserwowała wyniki (różne formy pozycjonowania mają różne efekty, niektóre są krótkotrwałe, inne jednak są bardzo solidne i przynoszą efekty przez lata).

 

 

Dodatkowo możesz wycenić wartość marki Abi*** na rynku i tę wartość wliczyć do całościowej wyceny.

 

Wartość samej gołej domeny (o której mówimy) może się wytworzyć dopiero wtedy gdy np. firma działająca pod .pl podejmie decyzję, że chce wejść na międzynarodowy rynek i będzie w tym chcelu chciała przejąć .com (na razie mają jeszcze .eu). Ostatnio np. sprzedałem sześcioliterową domenę .com (rówież nic nie znaczący brand, ale bez problemu "k"<->"c") za 10K PLN netto.

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję w imieniu swoim i kolegi za pomoc w wycenie.

 

Proponowane przez Was kwoty pokrywały się z zakresem, który ja mu również sugerowałem.

Dla waszej wiadomości: prawa zostały dzisiaj przekazane za kwotę pow 10kPLN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawa do czego?

Domeny? Nazwy spółki?

Sama domena to nie wszystko. Zawsze ktoś może rościć prawa również do nazwy firmy. Tym bardziej, że jak napisałeś to jeden ze wspólników chce nadal prowadzić pod tą nazwą działalność. Jak mu nie pójdzie to mały problem. Gorzej gdy mu się uda coś z tego zrobić ciekawego. Wtedy mogą zacząć się problemy. Co do Twojego pytania o wycene to od razu było wiadomo, że nikt Ci nie pomoże. Chociażby dlatego, że nie podałeś wielu istotnych informacji. Przykładowo może się okazać, że jeden klient trafiający z witryny pod podanym przez Ciebie adresem wygeneruje 100k dochodu. Wszystko zależy od branży. Domena wcale nie musi być wypozycjonowana aby wygenerować wystarczająco duży dochód.

 

Dziękuję w imieniu swoim i kolegi za pomoc w wycenie.

 

Proponowane przez Was kwoty pokrywały się z zakresem, który ja mu również sugerowałem.

Dla waszej wiadomości: prawa zostały dzisiaj przekazane za kwotę pow 10kPLN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×