Jump to content
Sign in to follow this  
rocky

Podobne domeny

Recommended Posts

Witam, szybką poradę potrzebuje.

 

Jest sobie domna xxxinfo.pl

 

i jest druga domena xxxinf.pl

 

 

Pod pierwszą istnieje serwis od 2000 roku.

 

Pod drugą istnieje nieco podobny serwis od 2010 roku

 

Właściciele tego 1 przysyłają temu drugiemu pismo aby usunął domenę bo jest to czyn nieuczciwej konkurencji. :rolleyes:

 

Mają podstawy?

Edited by rocky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli oba serwisy traktują o tej samej tematyce, to raczej tak.

 

Wyobraź sobie, że na Allegroo.pl byłby inny serwis aukcyjny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli ta sama branża to jest szansa na odebranie takiej domeny, ale bez nazwy ciężko coś więcej napisać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja mam również pytanie, bo nie jestem pewien.

 

Istnieje domena swiatzabawki.pl (tak naprawdę nie wiem czy istnieje, ale to jest tylko przykład) pod którą jest sklep z zabawkami. Czy ja rejestrując domenę swiatzabawek.pl naruszam prawo?

 

Oczywiście w razie rejestracji domena swiatzabawek.pl pójdzie na sprzedaż, ja osobiście nie postawię tam sklepu z zabawkami. Ewentualnie nabywca.

Edited by Qbaz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy ja rejestrując domenę swiatzabawek.pl naruszam prawo?

 

Nie, pod warunkiem że nie będziesz robił tego samego co ta druga firma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Nie, pod warunkiem że nie będziesz robił tego samego co ta druga firma.

 

A co ma robić? Serwis o rybach słodkowodnych?

 

To jest zupełnie inny przypadek. Kwestia tego czy to TM, czy tak się firma nazywa etc. Bez tego, wg mnie, nie powinno być problemów na linii SwiatZabawki.pl <-> SwiatZabawek.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale zakładając, że ja nie mam zamiaru tam stawiać żadnego sklepu mogę sobie po prostu tę domenę sprzedać i wtedy ja już się nie zastanawiam co nowy właściciel z nią zrobi. Może tam sobie postawić sklep, może tam sobie postawić stronę z opisami zabawek, albo co tam chce. Dobrze rozumuję?

 

Jeszcze jedno pytanie, mogę tę stronę zaparkować?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bez tego, wg mnie, nie powinno być problemów na linii SwiatZabawki.pl <-> SwiatZabawek.pl

 

Teoretycznie nie powinno być problemów, ale wszyscy wiemy jak jest w praktyce, każda firma może zgłosić pozew na konkurencję która ma podobną nazwę, a czy pozew wygra to już zależy od .... wszyscy wiemy od czego ;)

 

Ale zakładając, że ja nie mam zamiaru tam stawiać żadnego sklepu mogę sobie po prostu tę domenę sprzedać i wtedy ja już się nie zastanawiam co nowy właściciel z nią zrobi. Może tam sobie postawić sklep, może tam sobie postawić stronę z opisami zabawek, albo co tam chce. Dobrze rozumuję?

 

W takim wypadku nic się nie dzieje.

 

Jeszcze jedno pytanie, mogę tę stronę zaparkować?

 

Możesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
Teoretycznie nie powinno być problemów, ale wszyscy wiemy jak jest w praktyce, każda firma może zgłosić pozew na konkurencję która ma podobną nazwę, a czy pozew wygra to już zależy od .... wszyscy wiemy od czego ;)

Skoro wszyscy wszystko wiemy to po co takie tematy na forum?

 

Z Twojego postu można wyczytać tyle, że w Polsce, firma może złożyć pozew do sądu przeciwko innej firmie (odkrywcze).

 

 

 

Poza tym piszesz raz tak:

Nie, pod warunkiem że nie będziesz robił tego samego co ta druga firma.

 

A raz tak:

Jeszcze jedno pytanie, mogę tę stronę zaparkować?

Możesz.

 

Jak zaparuje to co? Nie będzie "robił tego samego co ta druga firma" bo będą tam wyświetlane reklamy z tematyki ryb słodkowodnych?

 

 

 

@Qbaz

 

Każdy przypadek trzeba rozpatrywać inaczej. Ten który podałeś, wg mnie, nie powinien stwarzać żadnych problemów prawnych nawet jeśli byś tam założył sklep z zabawkami.

 

Sprzedaż takiej domeny również ominie problem, podobnie jak parking (wykluczając TM i/lub nazwę firmy)

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z Twojego postu można wyczytać tyle, że w Polsce, firma może złożyć pozew do sądu przeciwko innej firmie (odkrywcze).

 

A z Twojego postu po raz kolejny nic nie można wyczytać.

 

Jak zaparuje to co? Nie będzie "robił tego samego co ta druga firma" bo będą tam wyświetlane reklamy z tematyki ryb słodkowodnych?

 

Nie, nie będzie robił tego samego co inna firma ;)

 

Każdy przypadek trzeba rozpatrywać inaczej.

 

Rewelacja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może rozwiążę problem podając nazwę domeny.

 

Moja domena to swiatfajek.pl, a na stronie swiatfajki.pl jest sklep internetowy. Jak to wygląda dokładnie w tym przypadku? Mogę sprzedać, założyć sklep internetowy, zaparkować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz zaparkować, możesz sprzedać domenę, możesz założyć sklep internetowy ale działający w innej branży.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis
możesz założyć sklep internetowy ale działający w innej branży.

 

Może z rybami słodkowodnymi? ;) Jaki Ty byś tam sklep widział różniący się branżowo?

 

@Qbaz

Możesz założyć sklep działający w tej samej branży. Nie będzie to ani nieuczciwa konkurencja, ani typosquatting. "Świat Fajki" to nie "Świat fajek".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może z rybami słodkowodnymi?

 

Masz jakiś kompleks ryb słodkowodnych ;)

 

Jaki Ty byś tam sklep widział różniący się branżowo?

 

Pomyśl trochę to będziesz wiedział, nie będę nikomu narzucał jaki ma sklep założyć ;)

 

Możesz założyć sklep działający w tej samej branży.

 

Spróbować zawsze możesz :P

 

Nie będzie to ani nieuczciwa konkurencja

 

Możesz wytłumaczyć dlaczego, jestem ciekawy jakie masz na to argumenty ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

@Jackal

 

To co piszesz, nijak ma się do rzeczywistości.

 

Firma "Świat Fajki" nie ma utrudnionego dostępu do rynku. Posiadają domenę, sklep i jedynie słowno-graficzny znak towarowy "Świat Fajki" (swoją drogą dopiero za drugim wnioskiem ta nazwa została w ogóle zarejestrowana).

 

Takie przypadki działają w internecie od dawna i nie ma żadnych szans na wyrok w takiej sprawie.

 

swiatlazienek.pl

swiatlazienki.pl

swiatlazienek.waw.pl + swiatlazienek.eu

 

i masa innych.

 

I chętnie też bym przeczytał Twoje argumenty, przemawiające za tym że jednak będzie to nieuczciwa konkurencja.

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie będę się sprzeczał bo to nie ma sensu, to co opisujesz jest wyjątkiem, wyjątkiem może być również to że akurat ta firma odda sprawę do sądu i może wygrać, może nie wygrać, ale po co ryzykować jak można zrobić to samo pod inną nazwą, albo zrobić coś innego na tej domenie nie koniecznie robiąc konkurencję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

@Jackal

 

Prosiłbym Cię jeszcze jednak o jakieś ARGUMENTY przemawiające za tym że to jednak będzie nieuczciwa konkurencja bo póki co operujesz zwrotami "teoretycznie nie powinno", "wszyscy wiemy jak jest w praktyce," "zależy od .... wszyscy wiemy od czego", "Pomyśl trochę to będziesz wiedział" z których NIC nie wynika. Masz problemy z udowodnieniem własnego zdania czy nie jesteś go po prostu pewien?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne że nie jestem pewien w stu procentach, ponieważ to wszystko zależy od interpretacji danej firmy (czy inna firma zagraża jej interesom, czy też nie), następnie jeśli już dana firma stwierdza że jednak tak i wtedy oddaje sprawę do sądu to pozostaje jeszcze inna kwestia której nikt nie jest pewien na sto procent, czyli jak sąd zinterpretuje pozew.

 

Zachęcam do przeczytania artykułu który nie da odpowiedzi Tak czy Nie, ale wyjaśni parę rzeczy.

 

http://www.temidius.pl/gospodarka-a-20-8.html#_ftn1

 

i jeszcze jeden :

 

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nieuczciwa...ja-2267367.html

Edited by Jackal

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

@Jackal

 

Za to ja jestem pewny w 100% że powództwo zostało by w całości oddalone.

 

Domena SwiatFajki.pl nie jest znaną marką i/lub rozpoznawalną firmą by móc się domagać zaprzestania (teoretycznie) przyszłej działalności pod domeną SwiatFajek.pl powołując się na czyn nieuczciwej konkurencji określone w art. 5, 6 i 7 ZNKU (uzasadniając to tym że klient może zostać wprowadzony w błąd na domenie SwiatFajek.pl)

 

"Świat Fajek" nie jest nazwą handlową używaną przez firmę (jest nią "Świat Fajki"). Na linii l. mnoga - l. pojedyncza nie występuje znamię typosquattingu, ani "podróbki", ani czyny określone w art. 10 i 13 ZNKU

 

Jak już pisałem, za pośrednictwem domeny SwiatFajek.pl nie została by utrudniona dostępność rynku dla firmy działającej pod SwiatFajki.pl na podstawie art. 15 ZNKU. Obie domeny traktować należy równorzędnie.

 

 

Rekapitulując:

Twoje posty nie zawierają żadnego konkretu (ani uzasadnienia, ani argumentu) na temat tego dlaczego NIE MOŻNA postawić tam sklepu internetowego zawierającego produkty związane z branżą tytoniową. W związku z tym nie zamierzam już więcej odpisywać na Twoje posty w tym temacie.

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites

A w przypadku KierunkiStudiow*pl, a KierunekStudiow*pl ? Ta pierwsza jest zastrzeżonym znakiem słowno-graficznym. Czy pod drugim adresem może powstać serwis opisujący kierunki studiów itp. ?

Edited by Cortez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×