Jump to content
Sign in to follow this  
wlodecky

Data wygaśnięcia domeny .eu we whois

Recommended Posts

Witam

 

Pytanie mam, bo jakoś tak nie do końca czuję sie komfortowo z odpowiedzią otrzymaną od rejestratora...

 

Opłaciłem przedłużenie domeny .eu, rejestrator mówi że wszystko pięknie, ale we whois dalej widnieje niezmieniona data wygaśnięcia. Na próbę drążenia tematu otrzymałem odpowiedź, że we whois data wygaśnięcia zmieni się automatycznie w dniu... ehem... wygaśnięcia nazwy domeny (to cytat).

 

Czy tak rzeczywiście jest, ćwiczyliście to ?

Bo trochę strach... ;)

 

Dzięki za pomoc

W.

Edited by wlodecky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwalam sobie podbić, bo termin się zbliża.

 

Wie ktoś może ?

 

Czy jest może tak, że domeny .eu rejestr odnawia z automatu i potrzebny jest "czynny sprzeciw" rejestratora żeby domena sie nie odnowiła ? Wiem że jest tak np. z domenami .je . To by poniekąd uprawdopodobniało odpowiedź rejestratora w sprawie mojej domeny .eu (z postu powyżej).

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

W.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozwalam sobie podbić, bo termin się zbliża.

 

Wie ktoś może ?

Będę wdzięczny za pomoc.

 

W.

 

Domeny .eu dopiero od niedawna można rejestrować na okres dłuższy niż 1 rok i być może Twój rejestrator nie zmienił oprogramowania i odnowienie domeny ustawia na "AUTORENEW" (wcześniej tylko tak odnawiało się domeny .eu). Tylko rejestrator jest w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbliża się termin zwolnienia domeny (już domena jest w kwarantannie) czy termin wejścia domeny w kwarantannę?

 

Najlepiej to sprawdzić na http://www.eurid.eu/en/content/whois-result

 

Jeśli status jest AVAILABLE to domena obecnie jest jeszcze aktywna a jeśli QUARANTINE to w kwarantannie.

 

Dla domeny w kwarantannie podany jest termin wygaśnięcia (Available) i jeśli odnowisz domenę to ona powinna być z kwarantanny wyciągnięta momentalnie (bez żadnego czekania) i doliczony jeden rok do jej ważności. :) A jeśli nie zostanie odnowiona to po terminie "Avaliable" domena się zwolni, wydaje mi się, że rejestrator wprowadza Cię w błąd.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi...

 

 

No właśnie to mnie konfuduje.

Konkretnie można tu zobaczyć:

Status REGISTERED

Registered 12 September, 2008

Expiry Date 31 August, 2011

Last update 6 August, 2010, 1:50 pm

 

Opłata wpłynęła do rejestratora 22.lipca, już nawet wystawił fakturę.

Ale daty pozostają j/w.

I na prośbę o wyjaśnienie dlaczego daty się nie zmieniły we whois - odpowiedź, że daty się przekręcą w dniu wygaśnięcia domeny (też nie wiem, czy mają na myśli koniec sierpnia jak we whois, czy 6. sierpnia ze swoich przypominających maili).

 

Osssooochozzzi ?

 

W.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie status REGISTERED nie AVAILABLE (jakoś tak błędnie przepisałem). :)

 

To nie masz się czym martwić, bo domena o dacie podanej we whois czyli 31 sierpnia dopiero weszłaby w kwarantannę (tam tkwi aż 40 dni i jeszcze możesz ją odnowić), nie utraciłbyś tej domeny, ona dopiero może się zwolnić najwcześniej w połowie października.

 

Wydaje mi się, że mają u tego rejestratora jakiś system odnowień, która tak odnawia domeny i pozostaje wtedy zaufać rejestratorowi, że ta domena zostanie odnowiona 31 sierpnia, a jeśli domena wpadnie w kwarantannę to napisać do supportu i zrobić małą aferę, że zostałeś wprowadzony w błąd. ;) Ale to już raczej na początku września, o ile tak się stanie. Na teraz to niestety nie stwierdzisz jak będzie z tą domeną i musisz bazować na tym, co Ci napisali w BOK-u (nawet jeśli brzmi to dość dziwnie, że płacisz, masz już fakturę, ale domenę odnawiają po jakimś czasie), bo jeśli twierdzą, że tak odnawiają to dużo większa jest szansa, że odnowią niż, że nie.

 

A jakby domena już teraz obecnie była w 40-dniowym okresie kwarantanny to po jego minięciu to już się zwalnia ostatecznie.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
To nie masz się czym martwić, bo domena o dacie podanej we whois czyli 31 sierpnia dopiero weszłaby w kwarantannę (tam tkwi aż 40 dni i jeszcze możesz ją odnowić), nie utraciłbyś tej domeny, ona dopiero może się zwolnić najwcześniej w połowie października.

Mentalność domainera... :)

 

Problem w tym, że po wejściu w stan kwarantanny dns-y przestają przekierowywać, a ja tej domeny intensywnie używam (ważne konto e-mail). Dlatego nawet chwilowa kwarantanna mi bardzo mocno nie odpowiada.

 

Na to, że rejestrator czegoś trochę nie ogarnia, wskazuje to, że on uważa że domena wygasa 6.08, a whois uważa że 31.08. Może i dlatego ryzyko jest mniejsze (jak 6.08 daty się nie przekręcą to mam jeszcze 3 tygodnie na zrobienie dymu u rejestratora), ale nie podoba mi się. Zdecydowałem się tedy na eskalację. Do jutra pan kierownik BOK przysiągł się wyjaśnić sprawę detalicznie, a jeśli trzeba, spowodować wymuszenie zmiany dat we wchois. Zobaczymy.

 

W.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na to, że rejestrator czegoś trochę nie ogarnia, wskazuje to, że on uważa że domena wygasa 6.08, a whois uważa że 31.08. Może i dlatego ryzyko jest mniejsze (jak 6.08 daty się nie przekręcą to mam jeszcze 3 tygodnie na zrobienie dymu u rejestratora), ale nie podoba mi się. Zdecydowałem się tedy na eskalację. Do jutra pan kierownik BOK przysiągł się wyjaśnić sprawę detalicznie, a jeśli trzeba, spowodować wymuszenie zmiany dat we wchois. Zobaczymy.

 

Nie jest to żaden błąd, z podanego przez Ciebie wpisu w WHOIS można wywnioskować, że 6 sierpnia 2010 lub 2009 roku była zrobiona albo cesja domeny, albo transfer. Po cesji lub transferze domen .eu okres rejestracji był resetowany do 1 roku licząc od daty zakończenia cesji lub transferu. Dla rejestratora liczy się 1 rok, a więc do 6 sierpnia 2011. Eurid natomiast jako datę wygaśniecia rejestracji i przejścia do stanu kwarantanny liczy ostatni dzień miesiąca kalendarzowego w którym domena wygasa. Stąd te różne daty, ale nie jest to błąd rejestratora, ponieważ domena została odnowiona wcześniej na 1 rok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie jest to żaden błąd, z podanego przez Ciebie wpisu w WHOIS można wywnioskować, że 6 sierpnia 2010 lub 2009 roku była zrobiona albo cesja domeny, albo transfer. Po cesji lub transferze domen .eu okres rejestracji był resetowany do 1 roku licząc od daty zakończenia cesji lub transferu. Dla rejestratora liczy się 1 rok, a więc do 6 sierpnia 2011. Eurid natomiast jako datę wygaśniecia rejestracji i przejścia do stanu kwarantanny liczy ostatni dzień miesiąca kalendarzowego w którym domena wygasa. Stąd te różne daty, ale nie jest to błąd rejestratora, ponieważ domena została odnowiona wcześniej na 1 rok.

A widzisz, więc z tego co piszesz widać, że bardzo dobrze może być tak, iż moje "rejestrator nie ogarnia" znaczy w istocie "klient nie zna tych szczegółów i się lęka, a BOK nie bardzo jest w stanie wyjaśnić"... umówmy się że jedno i drugie do wybaczenia :)

 

Brakuje mi tylko jeszcze klocka pod nazwą "to do kiedy właściwie domena jest ważna i kiedy te daty się powinny zmienić we whois", 6.08 czy 31.08. Jeśli robi to rejestrator, to pewnie 6.08, jeśli rejestr - to pewnie 31.08.

 

Dzięki za wyjaśnienie, ciekawe że rejestr czeka do końca miesiąca, to chyba nie jest bardzo powszechna praktyka choć oczywiście mogę się mylić, nie znam dobrze szczegółów "kuchni" rejestratorów.

 

W.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×