Jump to content
Saint

A ty ile domen .CO.PL zarejestrujesz?

Ankieta  

108 members have voted

  1. 1. Czy co.pl Twoim zdaniem odniesie sukces?

    • Tak
      8
    • Nie
      89
    • Trudno powiedzieć
      11
  2. 2. Czy co.pl ma szansę aby przyjąć się jako "nowe rozszerzenie"?

    • Tak
      9
    • Nie
      86
    • Trudno powiedzieć
      7
    • Czas pokaże
      6
  3. 3. Ile co.pl plnujesz zarejestrować?

    • 0-25
      99
    • 25-100
      5
    • 100-300
      1
    • 300-1000
      0
    • 1000 i więcej
      3


Recommended Posts

Dostałem w mailu: "Domeny .co.pl są alternatywnym rozszerzeniem dla polskich domen, niezależnym od rozszerzenia .pl administrowanego przez NASK. Otwarcie możliwości rejestracji tych domen to niebywała okazja do nabycia wartościowych, generycznych nazw."

Czy to znaczy, że co.pl to nie jest subdomena, ale domena podlegająca innym przepisom niż NASK? W jaki sposób PZU, jakimi przepisami, może odzyskać pzu.co.pl?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dostałem w mailu: "Domeny .co.pl są alternatywnym rozszerzeniem dla polskich domen, niezależnym od rozszerzenia .pl administrowanego przez NASK.

Jak ktoś bardzo się uprze, to nie dostrzeże nawet najmniejszej zależności od .pl i NASK :)

 

edit: Swoją drogą chętnie poczytam dlaczego pojawia się ze strony AM taki przekaz ?

Rozumiem potrzebę stosowania różnych zabiegów marketingowych ale czyż takie działanie nie jest świadomym wprowadzaniem klientów w błąd ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy to znaczy, że co.pl to nie jest subdomena, ale domena podlegająca innym przepisom niż NASK? W jaki sposób PZU, jakimi przepisami, może odzyskać pzu.co.pl?

Z tego co słyszałem, to AM ma podpisaną umowę z arbitrażem także pewnie w ten sposób.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytania w tej ankiecie zostały bez sensu postawione. Pierwsze dwa w zasadzie się dublują, chyba tylko autor sądzi, że można odnieść sukces jednocześnie nie przyjmując się :) Ale to pikuś. Opcja zakupu 0-25 to niezła manipulacja wynikiem bo daje główę, że większośc miała na myśli zerowy zakup a teraz można powiedzieć, że 90% prawdopodobnie zakupi takie domeny ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co słyszałem, to AM ma podpisaną umowę z arbitrażem także pewnie w ten sposób.

Regulamin domen .pl ( a taką jest też domena co.pl ) pozwala na rozpatrywanie sporów przed sądem powszechnym lub przed jednym z sądów wymienionych na stronie http://dns.pl/spory.html

Centrum Mediacji i Arbitrażu przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej ( WIPO ) jest właściwym sądem w przypadku zgłaszania sporów, w których dwie strony posiadają miejsce zamieszkania lub siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Chętnie dowiem się więc jak legalnie można to ominąć i podpisać umowę na arbitraż z Czeskim Sądem Arbitrażowym ADR (§ 1 p.13) ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chętnie dowiem się więc jak legalnie można to ominąć i podpisać umowę na arbitraż z Czeskim Sądem Arbitrażowym ADR (§ 1 p.13) ?

 

ADR w Pradze rozstrzyga spory dla wielu domen, więc powiedzenie, że jest tylko czeski to trochę za duże uproszczenie. Jest jedynym sądem rozstrzygającym spory dla .eu i może też rozstrzygać spory dla .cz, .com, .net, .org, .biz, .info, .mobi, .tel, .nl, .co

 

Źródła:

http://www.adr.eu

http://en.soud.cz/arbitration-court

 

Jest tam też wymieniona wśród domen podlegających temu sądowi domena .co.nl (bardzo podobna w mechanizmie działania do domeny co.pl, bo też nie jest domeną rejestru tylko prywatnej firmy), więc pewnie to zaważyło, ten sam współwłaściciel domeny co.pl co domeny co.nl w sumie.

 

Polski sąd arbitrażowy by mógł mieć problem ze stwierdzeniem czy domena google.co.pl jest domeną czy nie, większy może niż to czy się należy abonentowi czy Google. W ogóle ciekawy whois jest z domeny google.co.pl:

 

whois google.co.pl whois.co.pl

 

************************************************************

co.pl WHOIS server @ whois.co.pl

Data usage pending restrictions. See http://www.co.pl/whois

************************************************************

 

Domain data:

Name...: GOOGLE.CO.PL

Status.: REGISTERED

Created: 1901.12.13 22:09:52

LastMod: 1901.12.13 22:09:52

Expires: 2015.01.01 00:00:00

 

Nameservers:

NS.....: parking1.47.pl

NS.....: parking2.47.pl

 

Country: PL

Since..: 1901.12.13 22:09:52

 

Please note that the WHOIS database is refreshed every hour.

 

Wyciąłem w sumie dane abonenta, bo jest to osoba prywatna, nie Google i pewnie by sobie tego nie życzyła, ale i tak daty są dość... dziwne?! ;)

 

Chciałem się już nie wypowiadać na forum, ale przy takim miażdzącym newsie nie dałem po prostu rady, realnie zasłabłem od tych 4,5 tys. aukcji domen .co.pl na Aftermarket, od sprzedaży za milion zł i wszystkich tych newsów o co.pl. :)

 

A odpowiadając na pytania to nie będę rejestrował domen .co.pl, bo szkoda mi trochę pieniędzy, może będę żałował, może nie. Kilka kolumbijskich domen .co z hiszpańskimi keywordami przyznam, że zakupiłem, ale to chociaż były domeny, a co.pl trudno póki co określić. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać:

 

2rf6clv.jpg

 

Niemal wszyscy są zgodni w kwestii co.pl. Zwyciężył zdrowy rozsądek? :)

Edited by e-demon

Share this post


Link to post
Share on other sites
... powiedzenie, że jest tylko czeski to trochę za duże uproszczenie.

Nie czeski jako przymiotnik tylko Czeski - z dużej litery jako część oficjalnej nazwy ( Czech Arbitration Court ) :)

... może też rozstrzygać spory dla .cz, .com, .net, .org, .biz, .info, .mobi, .tel, .nl, .co

Jest tam też wymieniona wśród domen podlegających temu sądowi domena .co.nl (bardzo podobna w mechanizmie działania do domeny co.pl, bo też nie jest domeną rejestru tylko prywatnej firmy), więc pewnie to zaważyło, ten sam współwłaściciel domeny co.pl co domeny co.nl w sumie.

Jak sam zauważyłeś - dla rozszerzenia .nl spory mogą być rozpatrywane przez ADR.

Dlatego nie ma żadnych przeszkód formalnych by były rozpatrywane także dla .co.nl

 

Podobieństwo modelu biznesowego pomiędzy .co.nl oraz .co.pl ani powiązania kapitałowe nie mają większego znaczenia bo istotne dla domeny .pl są zasady ustalone przez NASK.

A te - jak mi wiadomo - nadal obowiązują i nie można ich zmieniać wg własnego uznania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie czeski jako przymiotnik tylko Czeski - z dużej litery jako część oficjalnej nazwy ( Czech Arbitration Court ) ;)

 

Faktycznie nie zwróciłem uwagi na ten detal w postaci dużej / małej litery, chyba nie odrobiłem lekcji z zasad pisowni. :)

 

Jak sam zauważyłeś - dla rozszerzenia .nl spory mogą być rozpatrywane przez ADR.

Dlatego nie ma żadnych przeszkód formalnych by były rozpatrywane także dla .co.nl

 

W sumie jak tak to podkreśliłeś to jest rzeczywiście bardzo logiczne i spójne, że jak spory .nl mogą być rozpatrywane przez ADR to i .co.nl i tu żadnego problemu nie widać.

 

Podobieństwo modelu biznesowego pomiędzy .co.nl oraz .co.pl ani powiązania kapitałowe nie mają większego znaczenia bo istotne dla domeny .pl są zasady ustalone przez NASK.

A te - jak mi wiadomo - nadal obowiązują i nie można ich zmieniać wg własnego uznania.

 

A to już nie jest takie logiczne i spójne - tu rzeczywiście jest trochę nieścisłość lub nawet konflikt, bo sama domena co.pl na pewno podlega pod sądy z listy http://www.dns.pl/spory.html a subdomeny w co.pl już nie. Brakuje mi wiedzy prawnej, żeby osądzić czy jest to zgodne ze stanem prawnym czy nie, ale jest to jednak trochę niezgodne z logiką.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
A to już nie jest takie logiczne i spójne - tu rzeczywiście jest trochę nieścisłość lub nawet konflikt, bo sama domena co.pl na pewno podlega pod sądy z listy http://www.dns.pl/spory.html a subdomeny w co.pl już nie. Brakuje mi wiedzy prawnej, żeby osądzić czy jest to zgodne ze stanem prawnym czy nie, ale jest to jednak trochę niezgodne z logiką.

Mi też brakuje w tym zakresie wiedzy dlatego założyłem kiedyś podobny temat ale nie uzyskałem żadnej konkretnej odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×