Jump to content
Sign in to follow this  
witek

Jak wnieść domeny do jednoosobwej DG?

Recommended Posts

Witajcie:)

 

Chce mieć wreszcie porządek aby nie mieć problemów, a z urzędami jest jak jest... Założyłem jednosobową działalność gospodarczą. A że mam troche domen to chciałbym wnieść domeny do firmy, sprzedawać je na fakturki, robić koszty z przedłużeń/rejestracji . Jak najlepiej to zrobic? Zmiana danych na firmowe w dropped, whois to błahostka. Lecz jak to zrobić aby było poprawne księgowo? Posiadam troche domen. Były kupowane w różnych okresach, u różnych rejestratorów.

 

Przy zakładaniu działalności robi się spis z natury/remanent i to jest chyba jedyna okazja aby rzeczy z osoby prywatnej zrobic firmowymi.

Niestety nie przywiązywałem wagi do dokumentów zakupu domen, czyli rachunków od rejestratorów, przy kilku domenach nie bylo by klopotu ale jak mam kilkadziesiat domen u roznych rejestratorow, kupionych w roznych okresach to zgromadzenie dokumentow zakupu byłoby straszną męczarnia.

(w sprawie domen księgowa zielona była, jedyna rada zeby miec dowod zakupu i z nim domene wniesc do firmy)

Zatem wielka prośba macie może jakaś rade wygrzebać się z małego "burdelu"? :) jak wy robiliście z tym porządek, radzicie sobie aby urzędy nie zjadły;)

 

Z góry dzieki za odp:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po co chcesz wnosić domeny do firmy jednoosobowej. Firma jednoosobowa = Ty. Masz domeny zarejestrowane na Jan Kowalski, możesz je sprzedać jako FHPU Sprzedaż Domen Jan Kowalski :) Nie ma potrzeby wciągania czegolokwiek, tym bardziej że są to "produkty" wirtualne. Zmień dane abonenta na firmowe ewentualnie, a w przyszłości koszty odnowienia wrzucisz w koszty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak księgowa nie wie, to kto ma wiedzieć? Może lepiej ją zmienić.

 

 

heh;) wiem wiem zabieram właśnie w piątek swoje papiery. Z polecenia tam trafiłem, jak widać nie na długo.

 

Dziekuę wszystkim za pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po co chcesz wnosić domeny do firmy jednoosobowej. Firma jednoosobowa = Ty. Masz domeny zarejestrowane na Jan Kowalski, możesz je sprzedać jako FHPU Sprzedaż Domen Jan Kowalski :) Nie ma potrzeby wciągania czegolokwiek, tym bardziej że są to "produkty" wirtualne. Zmień dane abonenta na firmowe ewentualnie, a w przyszłości koszty odnowienia wrzucisz w koszty.

 

+1

 

Działalność prowadzisz jako osoba fizyczna posiadająca pewien majątek. Ten majątek możesz swobodnie sprzedawać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli tylko mieści się on w klasach, jakie wpisałeś w EDG. Wadą oczywiście będzie brak kosztu - chyba że domeny nabyłeś krótko przed założeniem działalności, na wszystkie masz faktury i udowodnisz że kupowałeś je właśnie na potrzeby prowadzenia działalności - w ten sposób można wrzucić w koszty początkowe wszelkie koszty "przygotowawcze" poniesione w związku z zakładaniem działalności, ale nie gwarantuję że us spojrzy akurat na domeny w ten sam sposób.

 

Nie robisz remanentu początkowego, bo domeny to nie towar, więc nie łapią się do tej kategorii. Jeśli księgowa takich rzeczy nie wie - to warto podziękować za współpracę zanim wsadzi Cię na jakąś minę. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ja np. nie byłem w stanie znaleźć biura księgowego które ogarniało domeny, więc poszedłem do *dobrego* biura i zaproponowałem im wyzwanie w postaci prowadzenia księgowości mojej firmy, hehe. Już trzecie pokolenie stażystek się kształci na tej bazie. ;-)

 

Aha, jeszcze jedno - niech nie przyjdzie Ci do głowy pokazywanie faktur z USA, takich bez vatu, jako dowód zakupu - bo będziesz musiał, jako osoba fizyczna, zapłacić od takich faktur vat tytułem importu usług. No chyba że już zapłaciłeś, ale szczerze to wątpię by ktokolwiek te faktury zgłaszał i odprowadzał vat, skoro wszyscy tak pieją z zachwytu że w delaware się kupuje bez vat. ;-) polecam (nie moja strona): http://importusług.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×