Jump to content
domininvadeer

euro2016.cz

Recommended Posts

euro2016.cz

 

Wczoraj nabyłem domenę euro2016.cz  Czy Waszym zdaniem jest coś warta? Jak można na niej zarobić? Zakładam, że ostatnie pytanie może być dla większości z Was śmieszne, jest to jednak moja pierwsza domena i jestem zielony w temacie. Proszę więc pamiętać, że każdy był kiedyś początkujący

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja natomiast radziłbym pamiętać, że w przyszłym roku wchodzi jakieś 2.000 nowych końcówek i może się zdarzyć, że w 2016 nie będzie można sprzedać wogóle żadnej domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wolałbym się aż tak od tematu nie oddalać. Nieszczególnie chce mi się gdybac co będzie za 2 czy 5 lat - równie dobrze może się skończyć świat w grudniu :P

 

po co ktos mialby kupowac od Ciebie domene i robic dla czechow robic serwis informacyjny na eu2016.cz, skoro moze to zrobic globalnie i miec z tego jakies 1000 razy wiecej obrotu na darmowej domenie eu2016.sport, eu2016.football, eu2016.event, itp.

 

Nie chciałbym zniechęcać nikogo do wystartowania w tej branży, ale jedynie przestrzec przed sposobem myślenia, że jakoby "jak było zawsze, tak teraz i na wieki". To, że ktoś zarejestrował 10 lat temu jakiegoś typu domenę i ją teraz sprzedał, nie oznacza bynajmniej, że jeśli się teraz zarejestruje domenę tego typu, to sprzeda się ją za 10 lat. Rozwój internetu idzie do przodu i historia tu się raczej nie powtarza, coś co było opłacalne w przeszłości, nie koniecznie musi być takie w przyszłości. Trzeba z uwagą patrzyć na warunki brzegowe, a tysiące nowych końcówek prawdopodobnie całkowicie zmienią zasady gry.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warunki brzegowe mówisz? To domeny w zagospodarowanych rejestrach (nawet tak skromnie jak .cz) będą dyktować warunki rynku a nie .sport, .event czy .lol - gdzie domen z zawartością przez pierwsze lata będzie kilka...

Nowe końcówki zrobią to samo co uwielbiony .co - bez marketingu (a ciężko się dwa razy nabrać na ten samą tanią sztuczkę gdzie gdy statystyki rejestracji spadały rejestr musiał w pewnym momencie rozdawać jednoliterówki za darmo) umrą po prostu śmiercią naturalną.

Myśl że w 2016 domeny nie będą się już sprzedawać bo każdy zawsze znajdzie super keyword w jakimś egzotycznym rejestrze jest strasznie wtórna - rejestry typu .tm, .cc etc. oferują to od lat a głupia lampa.pl (dostępna w tych rejestrach w rynku pierwotnym) jednak poszła za 50 200 PLN... Dlaczego ten adres był warty takie pieniądze? Bo nie jest alternatywą a celem samym w sobie - wszystkie .rotfl to tylko najtańsze półśrodki które będą wzmacniać rynki ccTLD o ile keyword jest słowem wywodzącym się z danego języka.

Tak naprawdę start tych tysięcy pustych gTLD wzmocni tylko wartość stabilnych rejestrów - a mocne domeny będą warte jeszcze więcej.

Edited by Adelard
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warunki brzegowe mówisz? To domeny w zagospodarowanych rejestrach (nawet tak skromnie jak .cz) będą dyktować warunki rynku a nie .sport, .event czy .lol - gdzie domen z zawartością przez pierwsze lata będzie kilka...

Nowe końcówki zrobią to samo co uwielbiony .co - bez marketingu (a ciężko się dwa razy nabrać na ten samą tanią sztuczkę gdzie gdy statystyki rejestracji spadały rejestr musiał w pewnym momencie rozdawać jednoliterówki za darmo) umrą po prostu śmiercią naturalną.

Myśl że w 2016 domeny nie będą się już sprzedawać bo każdy zawsze znajdzie super keyword w jakimś egzotycznym rejestrze jest strasznie wtórna - rejestry typu .tm, .cc etc. oferują to od lat a głupia lampa.pl (dostępna w tych rejestrach w rynku pierwotnym) jednak poszła za 50 200 PLN... Dlaczego ten adres był warty takie pieniądze? Bo nie jest alternatywą a celem samym w sobie - wszystkie .rotfl to tylko najtańsze półśrodki które będą wzmacniać rynki ccTLD o ile keyword jest słowem wywodzącym się z danego języka.

Tak naprawdę start tych tysięcy pustych gTLD wzmocni tylko wartość stabilnych rejestrów - a mocne domeny będą warte jeszcze więcej.

 

 

amen :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warunki brzegowe mówisz? To domeny w zagospodarowanych rejestrach (nawet tak skromnie jak .cz) będą dyktować warunki rynku a nie .sport, .event czy .lol - gdzie domen z zawartością przez pierwsze lata będzie kilka...

 

Chyba nikt nie twierdzi, ze wsrod domen z nowymi koncowkami bedzie duzo "domen z wartoscia", wrecz przeciwnie ja napisalem, ze moze sie zdazyc, ze w 2016 nie bedzie mozna sprzedac jakiejkolwiek domeny. Tzn. osiagalnosc wysokiej jakosci (ale nie koniecznie wartosci) adresow globalnych za friko moze spowodowac spadek cen domen (szczegolnie tych poza .com) do zera na rynku wtornym, albo przynajmniej do tak niskiej wartosci, ze rejestracja domen w celach spekulacyjnych w cctld moze mijac sie z celem.

 

Nowe końcówki zrobią to samo co uwielbiony .co - bez marketingu (a ciężko się dwa razy nabrać na ten samą tanią sztuczkę gdzie gdy statystyki rejestracji spadały rejestr musiał w pewnym momencie rozdawać jednoliterówki za darmo) umrą po prostu śmiercią naturalną.

 

Oj widze, ze ciezko umoczyles dupe w landrushu .co, albo moze w innych. pewnie narejestrowales bez opamietania jakis polskich keywordow. Jestes pewny, ze wiesz o czym mowisz? Ja jak do tej pory zarobilem na kazdym landrushu, w ktorym bralem udzial: od .eu, poprzez krótkie .de, aż po .co, nawet na .tel zarobilem, tylko na IDN.pl do tej pory jeszcze nie ;) Mysle, ze takze w przypadku innych inwestorow, ktorzy sprzedali do tej pory .co na XX.XXX USD tez raczej ciezko mowic o nabraniu sie. Trzeba po prostu wiedziec co sie robi. I czy jakas koncowka umrze smiercia naturalna, czy nie, nie ma w tym wypadku absolutnie znaczenia, bo byc moze za 10-20 lat nazwa domeny utraci jakiekolwiek znaczenie i CALY rynek domen "umrze smiercia naturalna". Trzeba zarabiac pieniadze, wtedy kiedy sa do zarobienia, tu i teraz, a nie liczyc na zlota przyszlosc, albo na powtorke z historii.

 

Natomiast trzeba byc wyjatkowym optymista majac nadzieje, ze zwiekszenie podazy domen o faktor 10 na rynku pierwotnym nie bedzie mialo wplywu na rynek wtorny. To tak jakbys myslal, ze jakby nagle pojawilo sie w warszawie 10 razy tyle wolnych mieszkan do wynajecia, niz jest obecnie wszystkich mieszkan, to ceny wynajmu nie uleglyby zmianie, "bo moje mieszkanie jest najmieszkansze" ;)

 

Myśl że w 2016 domeny nie będą się już sprzedawać bo każdy zawsze znajdzie super keyword w jakimś egzotycznym rejestrze jest strasznie wtórna - rejestry typu .tm, .cc etc. oferują to od lat a głupia lampa.pl (dostępna w tych rejestrach w rynku pierwotnym) jednak poszła za 50 200 PLN...

 

 

1) Jest jednak pewna roznica miedzy keywordem lampa i eu2016

2) Jak sprzedasz lampa.pl po 2016 za te cene, to z calym szacunkiem przyznam ci racje

 

Dlaczego ten adres był warty takie pieniądze? Bo nie jest alternatywą a celem samym w sobie - wszystkie .rotfl to tylko najtańsze półśrodki które będą wzmacniać rynki ccTLD o ile keyword jest słowem wywodzącym się z danego języka.

 

1) Z jakiego jezyka wywodzi sie eu2016? Z czeskiego?

2) Powyzsze podejscie jest niezwykle "regionalne", wiekszosc populacji swiata mieszka w krajach w ktorych panuje wiecej niz jeden jezyk (indie, chiny, rosja, ...), albo ich jezyk uzywany jest tez w innych krajach (np. hiszpanski, angielski, chinski, francuski, niemiecki, serbsko-chorwacki, arabski). Dla wszystkich tych krajow nowe tlds beda o wiele bardziej atrakcyjne niz mogloby sie to wydawac "z polskiej perspektywy"

 

Tak naprawdę start tych tysięcy pustych gTLD wzmocni tylko wartość stabilnych rejestrów - a mocne domeny będą warte jeszcze więcej.

 

Co to sa "stabilne" rejestry? Zaliczasz .cz do takowych? Co to sa "puste" gTLD? Za jakie kwoty byly do tej pory sprzedawane domeny typu eu2016.cz? Za jaka sume twoim zdaniem beda sprzedawane takie "mocne domeny" .cz po wprowadzeniu 2000 nowych koncowek?

 

Czyli ogolnie: Adelard widzi w eu2016.cz dobry interes dla domininvadeer?

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już wiem czemu wypowiedziałeś się w tym wątku i czemu część moich argumentów nie pasuje do najważniejszej sprawy w całym tym temacie czyli wycenianej domeny.

Nie jestem fanem piłki i byłem święcie przekonany że euro w 2016r. jest organizowane w Czechach... tymczasem odbywa się we Francji. Takiego adresu nie da się obronić i chyba rozumiem dlaczego napisałeś że każdy ogólny gTLD będzie lepszy od tej kombinacji - z czym się zgadzam bo euro2016.cz jest po prostu fatalna. Dodatkowo dochodzi tutaj sprawa sezonowości adresu (który po 2016r. będzie kompletnie bezwartościowy - i tak np. euro2012.pl stało się w ciągu ostatnich dwóch tygodni kandydatem do spadu którego nikt nie tknie)no i fakt że trzeba będzie opłacać ją (inkubować?) aż 4 lata, co tylko zwiększa ryzyko inwestycji a pomniejsza ROI. Ta domena jest słabym pomysłem początkującego domainera.

 

Reszta moich argumentów (choć trochę bez kontekstu w tym przypadku) jest IMHO dalej prawidłowa. Rejestry narodowe są lepsze od raczkujących i celujących w próżnie gTLD. Sam musisz przyznać że marketing .co był czymś wyjątkowym a jego sukces też tkwi w samych Kolumbijczykach którzy nareszcie zyskali swoją domenę narodową i zaczęli budować swoje onety, interie ;) Bardzo się cieszę że tyle zarobiłeś - mam nadzieję że twoi klienci na tych inwestycjach nie stracili... Choć ja oczywiście w żadną wysoką sprzedaż .co która nie skończyła się zagospodarowaniem domeny przez KK po prostu nie wierzę.

 

Nie wierzę też żeby otworzenie tysięcy nowych rejestrów miało jakikolwiek wpływ na rynek wtórny poza długotrwałym POZYTYWNYM. Klienci nie chcą byle jakich domen tylko dlatego że takowe są dostępne. Co prawda z trwogą obserwowałem aukcje "premium" domen .co.pl ale w te adresy inwestowali tylko inwestorzy tworząc dla rejestru na start bardzo trudną sytuację - wszystkie sensowne keywordy zajęte, a klient w takiej sytuacji zamiast wybrać słabą subdomenę na pewno zwróci się do rynku pierwotnego .pl (Kupując np. domenę dwuwyrazową) albo wybierze coś atrakcyjnego w jego oczach od inwestora.

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×