Jump to content
Grzegorz

Co mówili tzw. eksperci o wejściu Polski do strefy euro

Recommended Posts

Hej,

 

ostatnio popełniłem tekst na temat panującego swego czasu zachwytu nad zapowiedzią premiera o przystąpieniu Polski do strefy euro w 2011 roku.

Myślę, że ciekawie wyszło:-)

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nie-tylko-Balcerowicz-musi-odejsc-2612878.html

 

pozdrawiam

Grzesiek

 

Może listę Andrzeja Leppera należy zaktualizować?

 

To zdecydowanie ;)

 

A to, czy jestesmy w strefie Euro, czy nie, ma o tyle znaczenie, ze pewien premier zdrajca i sprzedawczyk, zgodzil sie, bysmy i my, pomimo ze w tejze strefie nie jestesmy, placili kolejny haracz na bankrutujace panstwa strefy euro. Wniosek? Lepiej by bylo, gdybysmy jednak w tej strefie byli, bo przynajmniej wiadome, ze za przynaleznosc do tego elitarnego klubu placic trzeba. Teraz placimy, pomimo ze do niego nie nalezymy...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzisiaj w świetle ograniczonej wiedzy, którą mamy wydaje się, że najlepszą strategią obrony przed kryzysem jest szybkie przyjęcie euro. Prof. Krzysztof Rybiński, tv.rp.pl, 13.01.2009

 

No proszę, to TEN Rybiński?

 

***

 

Jak uratować strefę Euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

za przynaleznosc do tego elitarnego klubu placic trzeba

 

elitarny klub bankrutów

 

Londyn przygotowuje się na wystąpienie z Unii.

 

 

 

raczej jak szybko zatopić, to jest tekst komiczny:

 

Rzecz w tym, aby nakazać wszystkim państwom, że deficyt budżetowy nie może przekraczać 3%, a dług publiczny nie może przekraczać 30% PKB. W przypadku przekroczenia jednego z tych dwóch progów, musiałyby one podjąć równie słuszną co odważną decyzję: przyjąć, że najwyższa stawka opodatkowania dochodów osób fizycznych obejmuje tych wszystkich, których roczne dochody netto na jednostkę konsumpcyjną [7] wynoszą ponad 35 tys. euro, i automatycznie podnieść ją do 90%.
Edited by Andro

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)przyjąć, że najwyższa stawka opodatkowania dochodów osób fizycznych obejmuje tych wszystkich, których roczne dochody netto na jednostkę konsumpcyjną [7] wynoszą ponad 35 tys. euro, i automatycznie podnieść ją do 90%.

 

No kiedyś już tak było:

 

Podatek dochodowy dla najbogatszych - ewolucja:

 

428081_336126989766280_1078287475_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zachowanie narodowej waluty ustrzegło Polskę przed większymi konsekwencjami światowego kryzysu

 

Niby wszystko jedno, jaka waluta, a ja jestem przeciwny. Byłem przeciwko Unii Europejskiej. I mam swoje zdanie w sprawie złotówki. Myślicie, że inflacja jest zła? Lekka inflacja napędza gospodarkę i pomaga zwalczać bezrobocie - tak stwierdziła Ekonomia. Słaba złotówka pomaga nam w eksporcie i zmniejsza import. Po co nam to całe Euro - myślicie, że będziemy wtedy mieć więcej w portfelach?

Edited by master17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niby wszystko jedno, jaka waluta, a ja jestem przeciwny. Byłem przeciwko Unii Europejskiej. I mam swoje zdanie w sprawie złotówki. Myślicie, że inflacja jest zła? Lekka inflacja napędza gospodarkę i pomaga zwalczać bezrobocie - tak stwierdziła Ekonomia. Słaba złotówka pomaga nam w eksporcie i zmniejsza import. Po co nam to całe Euro - myślicie, że będziemy wtedy mieć więcej w portfelach?

 

Wszystko byloby ok, gdyby zloty mial staly albo spadkowy kurs do euro, a niestety/na szczescie tak nie jest i trend bedzie taki, ze zlotowka bedzie sie umacniac... To nie by o tym decydujemy. Wprawdze rzad i NBP maja narzedzia, by odpowiednio stymulowac ten proces, ale tam podobnie jak w domenach, nie wiadomo, na jakiego spekulanta sie trafi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze względu na zmiany zachodzące w Unii Europejskiej pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro wstrzymał prace nad Narodowym Planem Wprowadzenia Euro - poinformował resort finansów w sprawozdaniu z działania pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia euro.

 

http://waluty.onet.pl/mf-wstrzymalo-prace-nad-narodowym-planem-wprowadze,,5328761,1,news-detal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest dziwna manipulacja informacjami i porównywanie dwóch nieporównywalny spraw. Sytuacja funta i złotówki jest odmienna. Żeby to zauważyc niech każdy się wybierze do kantoru i kupi euro i funta;) funt niestety droższy. I tutaj mamy odpowiedź dlaczego Brytyjczycy nie chcą słabej waluty, dla nich to zwykła dewaluacja. Gdyby wysłac naszych ekspertów od zwiększania eksportu to Wielka Brytania pędem przyjęłaby euro... U nas cały czas istnieją zwolennicy osłabiania waluty i ciągłej dewaluacji (jako pseudo wspierania eksporterów) , o imporcie się nie wspomina. Drobiazg, że ropą handluje się w dolarze, drobiazg, że rozliczamy się z innymi krajami w euro. Wszyscy zadowoleni, że tankujemy za wyższą cenę.

Jeszcze tylko jeden szczególik na wartośc rynkową walut ma wpływ popyt podaż. Żeby nasza waluta była słaba to najlepiej byłoby, żeby eksport malał i wzrastał import najlepiej ten rozliczany w euro. Wraz ze wzrostem eksportu wartośc euro spada bo jest go więcej w kantorach. Nasi zwolennicy słabej waluty więc interweniują za pomocą banku centranego, który skupuje euro (czytaj NBP tworzy rezerwy walutowe w euro) i eksporterzy się cieszą. Problem w tym, że co ma zrobic z tymi rezerwami? jeśli sprzeda na rynku lokalnym to umocni złotówkę (a tego w imie pomocy eksporterom ) nie ma na celu;) najlepiej więc oddac skąd przyszły;)

A skąd NBP bierze środki na tworzenie rezerw? z ustalania stóp procentowych. Czyli czym więcej płacimy za kredyt i czym mniej oprocentowane mamy lokaty tym lepiej dla nas;) dziwne myślenie.

To tak jakbyśmy na giełdzie domenowej prosili, żeby paru licytujących się wycofało bo domena pójdzie za drogo i potem nowi kupujący będą przerażeni, że tak drogo sprzedajemy i możemy nie miec nowych chętnych:D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×