Jump to content
Sign in to follow this  
kwalejko

Domena internetowa - co to jest?

Recommended Posts

Witam,

potrzebuję zdefiniować zwrot: domena internetowa.

Potrzebuję tej definicji do umowy. Pomyślałem, ze domeniarze wiedzą co to jest domena i w kilku słowach pomogą mi sformułować definicję domeny w krótki i zrozumiały dla zwykłego śmiertelnika sposób.

 

Z góry dziękuję

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena jest to adres strony internetowej, czyli to, co się wpisuje w pasku adresu przeglądarki internetowej po http www itd. i się wyświetla się w tym pasku, gdy jesteśmy na stronie.

 

Albo prościej:

np. google.pl... jeśli właściciel tego adresu (domeny) zadecyduje, że po wpisaniu tego adresu mają być tam gołe babki, to będą zamiast wyszukiwarki - to jest właśnie domena ;)

 

P.S. Dla Pań można przyjąć wersję z kosmetykami... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena jest to adres strony internetowej, czyli to, co się wpisuje w pasku adresu przeglądarki internetowej po http www itd. i się wyświetla się w tym pasku, gdy jesteśmy na stronie.

 

Albo prościej:

np. google.pl... jeśli właściciel tego adresu (domeny) zadecyduje, że po wpisaniu tego adresu mają być tam gołe babki, to będą zamiast wyszukiwarki - to jest właśnie domena ;)

 

P.S. Dla Pań można przyjąć wersję z kosmetykami... :P

No pięknie :-)

Bardzo mi się podoba defnicja domeny:

jeśli właściciel tego adresu (domeny) zadecyduje, że po wpisaniu tego adresu mają być tam gołe babki, to będą zamiast wyszukiwarki - to jest właśnie domena

Jak znalazł tylko skopiować i wkleić w treść umowy :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z wiki:

 

Domena internetowa – element adresu DNS wykorzystywanego do nazywania urządzeń w Internecie

 

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

W tym artykule jest nastepujacy opis:

 

"Ogólnie rzecz ujmując domena to element systemu nazywania i identyfikowania komputerów w internecie."

 

To przeciez bzdura. Czy moze ja tu cos zle rozumiem po polsku???

Edited by deli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kluczowy do zrozumienia całości jest zwrot "element systemu". Jeśli nie rozumiesz- trudno. Może to kwestia Twojej lokalizacji ;) Zawsze możesz zaproponować lepszą definicję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kluczowy do zrozumienia całości jest zwrot "element systemu". Jeśli nie rozumiesz- trudno. Może to kwestia Twojej lokalizacji ;) Zawsze możesz zaproponować lepszą definicję.

W tym artykule jest nastepujacy opis:

 

"Ogólnie rzecz ujmując domena to element systemu nazywania i identyfikowania komputerów w internecie."

 

To przeciez bzdura. Czy moze ja tu cos zle rozumiem po polsku???

deli ma rację... Jak domena może identyfikować komputery?

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://rejestrowanie.pl/domeny/czymsa.php

 

"Niestety nie da się dziś ustalić, która domena została zarejestrowana w Polsce jako pierwsza (wszystko to przez reset serwerów NASK na początku lat dziewięćdziesiątych) Według niepotwierdzonych informacji może nią być domena computerland.pl, zarejestrowana 14.12.1994 roku."

 

Pierwsze były oczywiście domeny uczelni, niewykluczone że "najpierwszą" była fuw.edu.pl. Natomiast w aktualnej bazie whois, najstarsza data widnieje przy rodan.waw.pl

 

 

Wracając do tematu, całkiem fajne definicje można znaleźć tu, na pewno da się z nich sklecić to co potrzebne do umowy: http://en.wikipedia.org/wiki/Domain_name#Domain_name_space

Share this post


Link to post
Share on other sites

deli ma rację... Jak domena może identyfikować komputery?

 

Domena, IP, DNS stanowią składowe do identyfikacji. Wpisując nazwę domeny, serwery dns są w stanie zmienić postać słowną na ciąg cyfr (IP) Po adresie IP można zidentyfikować konkretny komputer w sieci. Jak by nie patrzeć domena jest więc elementem systemu nazywania i identyfikowania komputerów w internecie. Tyle ode mnie. Tak jak pisałem, możecie zaproponować lepszą definicję, nie mam nic przeciwko.

Edited by blazej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsze były oczywiście domeny uczelni, niewykluczone że "najpierwszą" była fuw.edu.pl. Natomiast w aktualnej bazie whois, najstarsza data widnieje przy rodan.waw.pl

 

 

Wracając do tematu, całkiem fajne definicje można znaleźć tu, na pewno da się z nich sklecić to co potrzebne do umowy: http://en.wikipedia.org/wiki/Domain_name#Domain_name_space

 

Dzięki za info ;)

 

 

PS. Przepraszam za 2 posty jeden pod drugim...

Edited by blazej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena, IP, DNS stanowią składowe do identyfikacji. Wpisując nazwę domeny, serwery dns są w stanie zmienić postać słowną na ciąg cyfr (IP) Po adresie IP można zidentyfikować konkretny komputer w sieci. Jak by nie patrzeć domena jest więc elementem systemu nazywania i identyfikowania komputerów w internecie. Tyle ode mnie. Tak jak pisałem, możecie zaproponować lepszą definicję, nie mam nic przeciwko.

Raczej by był skłonny powiedzieć, że domena i IP są częściami składowymi DNS. A DNS (Domain Name System) jest systemem serwerów, protokołu komunikacyjnego oraz usługi zapewniającej zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu (domeny) na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową (IP).

Raczej nie powiem, ze domena jest elementem systemu nazywania i identyfikowania komputerów w internecie (chyba, że czegoś nie rozumiem, bo np. jaką domene ma mój komputer?).

Edited by kwalejko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

potrzebuję zdefiniować zwrot: domena internetowa.

Potrzebuję tej definicji do umowy. Pomyślałem, ze domeniarze wiedzą co to jest domena i w kilku słowach pomogą mi sformułować definicję domeny w krótki i zrozumiały dla zwykłego śmiertelnika sposób.

 

Z góry dziękuję

W tej sytuacji można by sklecić coś o systemie DNS, NASK-u i słownych zamiennikach adresów IP. Wydaje mi się jednak, że to totalny bezsens umieszczać coś takiego w umowie.

 

Tutaj jeszcze co nieco...

Przyjazna człowiekowi transkrypcja adresu internetowego” – oto definicja domeny przyjęta przez WIPO, zresztą jedna z wielu przytaczanych w literaturze. Domena internetowa jest więc niejako tłumaczeniem wyłącznie numerycznego adresu IP komputera naciąg wyrazów łatwy dozapamiętania przez człowieka. Łatwy do zapamiętania tym bardziej, że każda domena jestniepowtarzalna – nie jest bowiem możliwa rejestracja dwóch identycznych domen. Rejestracja taka następuje zreguły wmyśl zasady określanej powszechnie wliteraturze mianem first come, first served, co oznacza, że o pierwszeństwie zarejestrowania decyduje jedynie pierwszeństwo złożenia odpowiedniego wniosku, nie zaś materialnoprawne podstawy do posługiwania się przez wnioskodawcę określonym oznaczeniem odróżniającym, takim jak np. znak towarowy, firma. Zasada ta rządzi też zasadniczo rejestracją krajowych domen internetowych z końcówką .pl, której dokonuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), oraz tzw. domen europejskich z końcówką .eu, dokonywanych przez The European Registry of Internet Domain Names (EURiD).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej by był skłonny powiedzieć, że domena i IP są częściami składowymi DNS. A DNS (Domain Name System) jest systemem serwerów, protokołu komunikacyjnego oraz usługi zapewniającej zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu (domeny) na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową (IP).

Raczej nie powiem, ze domena jest elementem systemu nazywania i identyfikowania komputerów w internecie (chyba, że czegoś nie rozumiem, bo np. jaką domene ma mój komputer?).

 

Jak najbardziej!

To jest wlasciwe ujecie stanu rzeczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jest. W tym cytacie jest najprostsze i dla wszystkich zrozumiale wytlumaczenie. Lepiej nie da sie tego ujac:

 

"Domena internetowa jest tłumaczeniem wyłącznie numerycznego adresu IP

komputera na ciąg wyrazów łatwy do zapamiętania przez człowieka"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jest. W tym cytacie jest najprostsze i dla wszystkich zrozumiale wytlumaczenie. Lepiej nie da sie tego ujac:

 

"Domena internetowa jest tłumaczeniem wyłącznie numerycznego adresu IP

komputera na ciąg wyrazów łatwy do zapamiętania przez człowieka"

 

Po co jest domena, jaką rolę pełni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jest. W tym cytacie jest najprostsze i dla wszystkich zrozumiale wytlumaczenie. Lepiej nie da sie tego ujac:

 

"Domena internetowa jest tłumaczeniem wyłącznie numerycznego adresu IP

komputera na ciąg wyrazów łatwy do zapamiętania przez człowieka"

 

Taki zapis nie obejmuje domen jednoliterowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja szukając znalazłem taki zwrot:

"Domena jest niepowtarzalnym adresem internetowym, który po wpisaniu w okno przeglądarki prowadzi do strony WWW".

 

E: literówka.

Edited by Mr.Tea
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Domena internetowa jest tłumaczeniem wyłącznie numerycznego adresu IP

komputera na ciąg wyrazów łatwy do zapamiętania przez człowieka"

 

Jakiego komputera?

Edited by kwalejko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×