Jump to content
deha

Sprzeciw wobec zgłoszenia o ochronę słownego znaku towarowego

Recommended Posts

Tak to się ma, że nie przeczytałeś co napisał wyżej Kangur. A rozszerzając Jego wypowiedź można dodać, że ustawa Prawo Własności Przemysłowej dotyczy tylko i wyłącznie podmiotów gospodarczych.

A w telegraficznym skrócie. Skoro osoba fizyczna nie może zarejestrować znaku towarowego to niemożliwym jest również zgłoszenie prze nią sprzeciwu...

 

edit:

Bardzo dobre opracowanie :

http://www.parp.gov.pl/files/74/81/104/ochrona_wlasnosci.pdf

Przeczytaj stronę 42

 

a teraz poczytaj to:

http://www.uprp.pl/jak-dokonac-zgloszenia-znaku-towarowego/Lead05,162,1714,4,index,pl,text/

 

osoba fizyczna moze rejestrowac i zglosic sprzeciw, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd

 

 

a tu dla wszystkich zeby było jasne:

 

USTAWA

z dnia 30 czerwca 2000 r.

PRAWO WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ

(Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.1)

Art. 3.

1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) osobie – rozumie się przez to osobę fizyczną lub prawną;

2) osobie zagranicznej – rozumie się przez to osobę niemającą

obywatelstwa polskiego i odpowiednio miejsca zamieszkania

albo siedziby bądź poważnego przedsiębiorstwa na obszarze

Rzeczypospolitej Polskiej;

 

 

Brzmienie od 1 stycznia 2013:

http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-30-czerwca-2000-r-prawo-wlasnosci-przemyslowej/tytul-i_przepisy-ogolne/?on=01.01.2013

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

a teraz poczytaj to:

http://www.uprp.pl/jak-dokonac-zgloszenia-znaku-towarowego/Lead05,162,1714,4,index,pl,text/

 

osoba fizyczna moze rejestrowac i zglosic sprzeciw, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd

 

Jak cokolwiek czytasz to czytaj ze zrozumieniem...Wejdź raz jeszcze na stronę której link przesłałeś, przeczytaj uważnie raz jeszcze, a potem otwórz formularz zgłoszenia i daj znać jak wyciągniesz jakieś wnioski...

:)

Edit:

Dla ułatwienia zadam Ci pytanie...Czy znasz osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej a posiadającą REGON?

Bo ja nie

:)

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

na tym sie opierasz? lepiej poczytaj ustawe na pierwszej stronie

Ta dyskusja nie prowadzi do niczego. Ale mam dla Ciebie radę. Zadzwoń do pierwszego lepszego Rzecznika Patentowego i zapytaj. Skoro ja nie potrafię może On Ciebie oświeci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bazyli fragment przytoczonego przeze mnie orzeczenia:

Zdaniem NSA wspomniany przepis liberalizuje kryteria wobec osób mogących zgłaszać sprzeciw, rozszerzając krąg podmiotów uprawnionych do jego złożenia. Sprzeciw może być wniesiony bez względu na status prawny wnioskodawcy, jego związek ze sprawą i motywy, jakimi się kieruje, sięgając po taki środek procesowy. Z powyższych względów, jak podkreślił NSA, sprzeciw, o którym mowa w art. 246 p.w.p., zbliżony jest charakterem do skargi obywatelskiej (actio popularis), która ze względu na ważny interes publiczny dostępna jest każdemu obywatelowi / podmiotowi mającemu zdolność procesową, bez względu na bezpośredni związek ze sprawą lub zainteresowanie nią.

 

W przytoczonym przez Ciebie opracowaniu także jest:

Natomiast w przeciwieństwie do ww. dóbr, gdzie

prawa ochronne przysługiwały zasadniczo twórcy, w przypadku znaku towarowego

Ustawa nie wskazuje wprost podmiotu uprawnionego. W praktyce uprawnionym do

posługiwania się znakiem jest przedsiębiorca, co wynika z natury znaku towarowego

jako oznaczenia wskazującego na pochodzenie towaru lub usługi z konkretnego przed-

siębiorstwa.

 

Ze strony uprp:

 

Zgłoszenia znaku towarowego można dokonać osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Zgodnie z art. 236 ust. 1 i 2 ustawy pwp pełnomocnikiem w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony znaków towarowych może być tylko rzecznik patentowy, a w przypadku osoby fizycznej, z zastrzeżeniem ust. 3 ww. ustawy, może być również współuprawniony, a także rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą przed Urzędem Patentowym działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego. (art. 236 ust. 3 pwp.)

Rodzice albo rodzeństwo osoby prawnej?

 

Czy to co piszesz to jest Twoja interpretacja przepisów? Mógłbyś mi przedstawić jakiś dokument, z którego jednoznacznie wynika Twoja teza? Bo ja na razie nie widzę jej podparcia.

Edited by deha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta dyskusja nie prowadzi do niczego. Ale mam dla Ciebie radę. Zadzwoń do pierwszego lepszego Rzecznika Patentowego i zapytaj. Skoro ja nie potrafię może On Ciebie oświeci.

bo rzecznik ma swoją jakąś inną tajną ustawe....

Share this post


Link to post
Share on other sites

UPRP to nie tylko znaki towarowe ale patenty i inne...fragment : Zgodnie z art. 236 ust. 1 i 2 ustawy pwp pełnomocnikiem w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony znaków towarowych...dotyczy całości a nie tylko znaków towarowych.

Osoba fizyczna może np. zgłosić wynalazek...ale znaku towarowego już nie...

 

 

bo rzecznik ma swoją jakąś inną tajną ustawe....

 

Ma tą samą, tyle, że w przeciwieństwie do Ciebie potrafi czytać ze zrozumieniem...

:)

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

UPRP to nie tylko znaki towarowe ale patenty i inne...fragment : Zgodnie z art. 236 ust. 1 i 2 ustawy pwp pełnomocnikiem w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony znaków towarowych...dotyczy całości a nie tylko znaków towarowych.

Osoba fizyczna może np. zgłosić wynalazek...ale znaku towarowego już nie...

Ma tą samą, tyle, że w przeciwieństwie do Ciebie potrafi czytać ze zrozumieniem...

:)

czy tylko ja mam wrazenie ze trolujesz?

art. 236 dotyczy pełnomocnictwa

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy tylko ja mam wrazenie ze trolujesz?

art. 236 dotyczy pełnomocnictwa

 

Jak napisałem wyżej, "dyskusja" z Tobą nie ma sensu. Bo jak nie rozumiesz podstaw to i reszty też nie zrozumiesz. Wyżej napisałem co mógłbyś zrobić. Jak nie masz na telefon, to śmiało daj znać, dołożę Ci...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bo nie umiesz dyskutowac, ustawa mowi wyraznie i nie ma tu zadnej dyskusji chyba ze wnioski wyciagasz z jakiegos formularza

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze jeden wpis:

Na stronie: http://www.uprp.pl/jak-dokonac-zgloszenia-znaku-towarowego-nazwy-i-logo/Lead19,660,1937,5,index,pl,text/

punkt 9.: Zachęcamy także do lektury poradnika "Znaki towarowe w działalności małych i średnich przedsiębiorstw".

W przytoczonym tekście na stronie nr 9:

Kto ma prawo ubiegać się

o uzyskanie prawa ochronnego?

Zgłoszenia znaku towarowego z wnioskiem

o udzielenie prawa ochronnego przez Urząd

Patentowy RP na indywidualny znak towarowy

może dokonać każda osoba fizyczna lub

prawna.

Czy może "każda" jednak nie oznacza "każdej"? ;)

 

 

***

edytka:

Jak nie masz na telefon, to śmiało daj znać, dołożę Ci... :)

Bardzo proszę bez takich wycieczek. Próbuję się tu czegoś poważnego dowiedzieć, może i ktoś inny kiedyś skorzysta.

Edited by deha
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy może "każda" jednak nie oznacza "każdej"? ;)

oczywiscie ze kazdy moze zglaszac znak i sprzeciw do zgłoszenia, tylko utarło sie ze znakami TM operują duze firmy

jak widac nie wszyscy to rozumieją

 

PS: mało tego, przepisy unijne jeszcze bardziej kladą na to nacisk i wyraznie mówią o osobie fizycznej w tej kwestii,

do tego stopnia ze kazdy moze zarejestrowac albo wniesc sprzeciw znakowi zarejestrowanemu na terenie całej unii

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

oczywiscie ze kazdy moze zglaszac znak i sprzeciw do zgłoszenia, tylko utarło sie ze znakami TM operują duze firmy

jak widac nie wszyscy to rozumieją

 

PS: mało tego, przepisy unijne jeszcze bardziej kladą na to nacisk i wyraznie mówią o osobie fizycznej w tej kwestii,

do tego stopnia ze kazdy moze zarejestrowac albo wniesc sprzeciw znakowi zarejestrowanemu na terenie całej unii

Śpiewać też każdy może....

Nie dostanie ochrony TM ktoś nie posiadający REGONU !!!

Wniosek bez REGONU zostanie odrzucony !!!

Dotarło?

A REGON kto posiada?

Pani Krysia smażąca placki ziemniaczane na niedzielny obiad czy panna Zosia sprzedająca takie same placki w bistrze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

proszę, prosto od rzecznika:

http://www.abapat.pl/pl/przewodnik/65-znak-towarowy

Informacje i dokumenty potrzebne do zgłoszenia znaku towarowego w UPRP:

Numery: NIP (krajowy), REGON lub PESEL

 

rzeczywiście, nie umiesz czytać

Aż ciekawe po co NIP...skoro osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej już jakiś rok nie obowiązuje...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aż ciekawe po co NIP...skoro osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej już jakiś rok nie obowiązuje...

:)

ciężki przypadek, na takich wlasnie zarabiają prawnicy, na wypelnianiu im formularzy

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co w przypadku, gdy chcę zarejestrować domenę, która jest wolna, i której nazwa jest identyczna, jak nazwa jednej z polskich Sp. z o.o., od dawna funkcjonującej? Nazwa nie jest generykiem, nie ma jej w słowniku, taki słowo-twór, ale nie jest TM. Czy Sp. z o.o. może po zarejestrowaniu takiej domeny może skutecznie rościć do niej prawa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

A co w przypadku, gdy chcę zarejestrować domenę, która jest wolna, i której nazwa jest identyczna, jak nazwa jednej z polskich Sp. z o.o., od dawna funkcjonującej? Nazwa nie jest generykiem, nie ma jej w słowniku, taki słowo-twór, ale nie jest TM. Czy Sp. z o.o. może po zarejestrowaniu takiej domeny może skutecznie rościć do niej prawa?


Mój nauczyciel mawiał dawno temu: "Nie masz kłopotów, kup sobie Syrenkę"
Jeżeli i Ty szukasz kłopotów, to zawsze możesz zaryzykować. Nikt Tobie tego nie zabroni.
Tylko pamiętaj, że jak ktoś pcha się na ring, to musi liczyć się z tym, że dostanie po gębie.

Tutaj był podobny temat na DI , tutaj na GL, który do tego się odnosi.

Tylko jeśli wdepniesz w g...o, to nie proś o pomoc bo na tym forum byli tacy, którzy przy podobnych przypadkach pytali Boże widzisz i nie grzmisz ?
A inni odpowiadali: Ja wiedziałem, że tak będzie, ja wiedziałem ... ;) Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co jeśli, ja sam tą nazwę wymyśliłem (tak było, w tym przypadku) i pomyślałem sobie, że fajnie by było ją zarejestrować, bo mi się bardzo podoba? Chyba mam prawo coś wymyślić i tego bronić, jako dobra intelektualnego? Nie byłem pracownikiem tej firmy, mam zamiarów na tej nazwie zarabiać, kosztem Sp. z o.o., jako "nieuczciwy konkurent", ani jej odsprzedawać tej firmie, chcę zwyczajnie pod tą domeną postawić swój autorski projekt, który nie jest związany z działalnością przedmiotowej Sp. z o.o.

 

W tym przypadku sprawdziłem, że taka Sp. z o.o. istnieje i domeny nie zarejestruję, ale przecież nie mam obowiązku tego sprawdzać za każdym razem w KRSie, jak coś wymyślę (chyba, że mam, tylko z jakiego §?). Co innego, jeśli chodzi o TM i Urząd Patentowy - tam sprawdzam i wiem, żeby nie ruszać. Czy nie jest tak, że za gapiostwo się słono płaci? Jak ktoś zakłada spółkę, to niech - zanim to zrobi - zarejestruje domenę o tej nazwie, chyba że chce działać pod *.biz albo *.net, zamiast pod *.pl. Przecież jest tyle TLD, nie mówiąc już o innych tworach. Kto powiedział, że podmiotom gospodarczym należą się domeny w *.pl "z urzędu" odpowiadające ich nazwom, bez względu, czy je zarejestrują, czy nie?

 

Co więcej mogę handlować domenami, a np. jedną z nich (tą właśnie z nazwą firmy) przeznaczyć dla siebie. Rozumiem, że jakbym robił to nagminnie, miał jakieś wtyki w urzędach i rejestrował setki domen będących nazwami firm, spamował biednych przedsiębiorców i nękał "chęciami zabezpieczenia ich nazwy" to można by mieć pretensje i byłby one uzasadnione.

 

Pozostaję niepocieszony, bo jak jest się ptaszkiem, to trzeba uważać na kotki. W sumie wyrośnięty orzeł zające pochłania, to i kotu by dał radę. Są i małe ptaszki, które sobie radzą nie najgorzej i to, rzec można przypadkiem, mimochodem, co mnie już jakoś lepiej nastraja:

 

 

Po fajnym rozluźniającym filmiku, naga i zimna prawda. Wszystko sprowadza się do znajomości haków prawnych - niestety. Wola i intencje to coś czego dowieść się nie da, a w zasadzie tego dowodzić nie trzeba, bo i nikogo to nie interesuje, a bardziej to (niedawno na forum przywołany paskudny kolokwializm), czy kasa się zgadza. A na poważnych zawiłościach prawnych najwięcej zyskują "rozjemcy".

 

P.S. Mijałem dziś..., już wczoraj Syrenkę. Niecodzienny widok. Stała na poboczu. Tak sobie przypominam podróże tym wehikułem... to był cud techniki, model 105L, ach... łza się w oku kręci... i ten zapach spalin w kabinie... coś wspaniałego. 85/h na prostej wyciągała, a górki 95 - wszystkie blachety latały... :) Te czasy nie wrócą...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozostaję niepocieszony, bo jak jest się ptaszkiem, to trzeba uważać na kotki. W sumie wyrośnięty orzeł zające pochłania, to i kotu by dał radę. Są i małe ptaszki, które sobie radzą nie najgorzej i to, rzec można przypadkiem, mimochodem, co mnie już jakoś lepiej nastraja:

 

A jak się ma ptaszka to trzeba też na kotki uważać...

:)

I tak a'propos kotka i ptaszka:

 

Siedział robaczek na drzewie i zobaczył jabłuszko.

Myśli sobie: zjem jabłuszko.

Ale po chwili myśli: Poczekam, dojrzeje, będzie lepsze.

Przyleciał ptaszek i zobaczył robaczka.

Myśli: zjem robaczka.

Ale od razu stwierdził: Poczekam, robaczek zje jabłuszko, będzie lepszy.

Na drzewko, po cichutku wszedł kot i zobaczył ptaszka.

Myśli chytrze: zjem ptaszka.

Ale za chwilę myśli: Poczekam, ptaszek zje robaczka, będzie lepszy.

W końcu cierpliwość wszystkich została nagrodzona. Jabłko wreszcie dojrzało i tak, jak każdy z nich pomyślał, tak zrobił. Robaczek zjadł jabłuszko, ptaszek zjadł robaczka, a kotek zjadł ptaszka. Ale po tym ptaszku, taki się zrobił ciężki, że spadł z gałęzi, wprost w wielką kałużę...

 

A morał z tej opowiastki jest taki, że im dłuższa gra wstępna, tym bardziej mokre futerko... :)

Edited by Bazyli
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co jeśli, ja sam tą nazwę wymyśliłem (tak było, w tym przypadku) i pomyślałem sobie, że fajnie by było ją zarejestrować, bo mi się bardzo podoba? Chyba mam prawo coś wymyślić i tego bronić, jako dobra intelektualnego?

Do jakich dóbr intelektualnych chciałbyś zaliczyć domeny ?

Patenty lub znaki towarowe - zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej ?

Czy prawa własności intelektualnej - zgodnie z Ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych ?

Kwestie praw własności intelektualnej były już na tym forum kilka razy poruszane.

Wystarczy poszukać, np. tutaj

Co więcej mogę handlować domenami, a np. jedną z nich (tą właśnie z nazwą firmy) przeznaczyć dla siebie.

Możesz handlować domenami o ile nie naruszasz praw innych.

Możesz ją wykorzystywać do własnych celów, zwłaszcza jeśli ta działalność będzie prowadzona w zupełnie innym obszarze niż tamten podmiot - pytanie tylko czy w momencie rozpoczęcia ew. sporu faktycznie domena ta będzie w ten sposób wykorzystana czy tylko będziesz mówił, że masz taki zamiar ?

Pozostaję niepocieszony...

Czyżby ktoś to Tobie tutaj obiecywał ?

Od tego są pocieszycielki ;)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×