Jump to content
Sign in to follow this  
LEZELL

Czy prawo może mi pomóc w przypadku rejestracji domeny?

Recommended Posts

Mam nietypową dość sprawę. Oto przykład:

 

- chcę zarejestrować firmę, której nazwą będzie moje nazwisko - przyjmijmy X.

- istnieje firma o tej samej nazwie - X - znana na całym świecie

- chcę opatentować tą nazwę, gdyż działam w innej branży

 

Czy mogę to zrobić?

 

 

Jeśli tak i mam patent, a:

 

- wszystkie główne domeny są już zajęte, gdyż ma je firma X, która działa w innej branży i jest znaną marką

- domena X.pl jest wolna, ale sprzedający stawia opory by ją sprzedać lub podał zbyt wysoką cenę

 

Co mogę wtedy zrobić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej nic nie możesz zrobić ponieważ jeżeli jest tak jak piszesz że to firma znana na całym świecie to zapewne już mają ochronę swojego znaku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaku, ale mogę zrobić inne logo - prawda?

 

 

Ale Tobie chodzi o domenę tak? I chciałbyś im ją odebrać? Dobrze zrozumiałem ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

(..)

Jeśli tak i mam patent, a:

 

- wszystkie główne domeny są już zajęte, gdyż ma je firma X, która działa w innej branży i jest znaną marką

- domena X.pl jest wolna, ale sprzedający stawia opory by ją sprzedać lub podał zbyt wysoką cenę

 

Co mogę wtedy zrobić?

 

Napisałem wyraźnie, domena "X.pl" jest na sprzedaż - "wolna" - w takim sensie, że nie zajęta przez znaną firmę X. Co mogę, gdy mam patent na nazwę, a sprzedający nie chce mi jej sprzedać lub chce za nią gigantyczne pieniądze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patent? Mam nadzieję że nie masz na nazwisko Apple ;) Ty powinieneś raczej starać się o zarejestrowanie znaku towarowego słowno-graficznego, taki znak chroni logo i pomaga ustrzec się przed podróbkami/podszywaniem się. Mając taki znak mógłbyś wystąpić do sądu polubownego PIIT o odebranie adresu poprzedniemu abonentowi ale (patrząc w kryształową kulę) przy tych okolicznościach które wymieniłeś nie masz żadnych szans na odebranie domeny.

EDIT: W żadnym przypadku nie można interpretować że domena X jest wolna.

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam na nazwisko Apple, ale w innej branży jest ono równym gigantem. Skoro mam tak na nazwisko, to nie uprawnia mnie to do tego?

 

EDIT: gdyby była zajęta przez firmę "X" nie byłoby totalnie żadnych szans, więc dlatego tak to ująłem.

Edited by LEZELL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domyślam się że nie jesteś jedyną osobą z takim nazwiskiem... niemniej jednak każdy możne wnieść do sądu sprawę, mogę to nawet zrobić ja w sprawie facebook.pl... - jeżeli Twoja linia obrony leży w:

- zbieżność z nazwiskiem

- świeżo zarejestrowanym znaku słowno-graficznym (słownego przy tak dużym podmiocie konkurującym nikt ci nigdy nie da)

- fakcie że sprzedający nie chce ci jej oddać tylko żąda za nią astronomicznej kwoty

To bez świadomości że idziesz do PIIT po prostu wyrzucić w błoto 5000 PLN nie za bardzo widzę całą sprawę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(..)

To bez świadomości że idziesz do PIIT po prostu wyrzucić w błoto 5000 PLN nie za bardzo widzę całą sprawę.

 

Można jaśniej, bo nie rozumiem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]gdyż działam w innej branży

Jeśli działasz w innej branży to nie potrzebujesz w ogóle żadnego znaku towarowego, bo niczyich praw nie naruszysz.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli działasz w innej branży to nie potrzebujesz w ogóle żadnego znaku towarowego, bo niczyich praw nie naruszysz.

 

Celem jest zdobycie tej domeny, więc taki raczej potrzebuję.. Wszystko wyraźnie napisaaane..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Celem jest zdobycie tej domeny, więc taki raczej potrzebuję.. Wszystko wyraźnie napisaaane..

Działać możesz bez problemu, nawet bez znaku towarowego, ale domeny w ten sposób nie zdobędziesz.

To co chcesz zrobić to się nazywa wyłudzenie domeny (z angielskiego reverse domain hijacking).

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82udzenie_domeny

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Wyłudzanie domeny internetowej (ang. Reverse domain hijacking) – praktyka, która polega na próbie przejęcia środkami prawnymi atrakcyjnej domeny internetowej, powołując się na swoje prawa do znaku towarowego/zastrzeżonej nazwy i oskarżając oryginalnego jej właściciela o naruszenie tych praw."

 

- nie chcę oskrażać nikogo, byłbym w stanie ją odkupić, ale nie wiem jakiej kwoty może chcieć

- nie zaliczyłbym tej domeny do "atrakcyjnych", marka X nie potrzebuje promocji na Polskim rynku, więc praktyczna ta nazwa jest bezwartościowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]byłbym w stanie ją odkupić, ale nie wiem jakiej kwoty może chcieć

[...]

 

 

To nie prościej napisać i zapytać ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisałem, że mam zamiar otworzyć taką działalność - czyli jej jeszcze nie mam. Jest to forum, więc stąd ten temat - może przydać się w przyszłości nie tylko mi, gdyż opisany jest w taki sposób, że można go podpisać pod kilka przykładów. Chcę znać odpowiedź, bo mnie to ciekawi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisałem, że mam zamiar otworzyć taką działalność - czyli jej jeszcze nie mam. Jest to forum, więc stąd ten temat - może przydać się w przyszłości nie tylko mi, gdyż opisany jest w taki sposób, że można go podpisać pod kilka przykładów. Chcę znać odpowiedź, bo mnie to ciekawi.

Odpowiedź jest taka, że skoro nie masz praw do domeny X.pl i nie jest ona na sprzedaż (lub sprzedający nie jest zainteresowany taką sprzedażą) to nie będziesz jej miał - musisz wtedy działać pod inną domeną niestety.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpowiedź jest taka, że skoro nie masz praw do domeny X.pl i nie jest ona na sprzedaż (lub sprzedający nie jest zainteresowany taką sprzedażą) to nie będziesz jej miał - musisz wtedy działać pod inną domeną niestety.

 

Czekam na wypowiedzi innych, bo czytając wszystkie mam mieszane zdanie co do wiarygodności Twojej informacji - bez obrazy oczywiście. :)

 

Skoro temat rozpocząłem, to niech wypowie się kilka osób.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czekam na wypowiedzi innych, bo czytając wszystkie mam mieszane zdanie co do wiarygodności Twojej informacji - bez obrazy oczywiście. :)

Nie obrażam się, mogę się mylić w tej kwestii i w wielu innych. Też chętnie poczytam inne wypowiedzi z różnego punktu widzenia na ten temat. Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czekam na wypowiedzi innych, bo czytając wszystkie mam mieszane zdanie co do wiarygodności Twojej informacji - bez obrazy oczywiście. :)

 

Skoro temat rozpocząłem, to niech wypowie się kilka osób.

 

 

Więc poczytaj jeszcze trochę forum, poczytaj wyroki Sądu Polubownego.

 

Po pierwsze, nazwy się nie patentuje. patentuje się wynalazki.

 

Na nazwę można jedynie mieć ochronę znaku słowno-graficznego lub słownego. To jest elementarna wiedza.

 

Po drugie, twoja propozycja ma prostą nazwę Reverse domain hijacking.

 

nie tędy droga.

 

Jest kilka opcji:

 

1. Załóż opcję i czekaj, módl się po chrześcijańsku, żeby abonent domeny postradał zmysły, zabił się w wypadku, zapominał hasła do panelu (niepotrzebne skreślić).

 

2. Czekaj, aż abonent nIe opłaci domeny.

 

3. Czekaj, aż abonent wystawi ją na sprzedaż w rozsądnej cenie.

 

4. Daj se siana, zapomnij o tej nazwie, wymyśl sobie inną, pogrzeb w innym worku z prezentami.

 

BTW, zeby zdobyć ochronę na znak towarowy, trzeba:

- byc przedsiębiorca

- wykazać, że znak towarowy jest używany w obrocie towarowym przez ten podmiot gospodarczy

- znak słowny ma zdolnośc odróżniającą.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okej, mniej więcej już wiem co i jak. Jeszcze prosiłbym użytkownika Adelard, o wyjaśnienie, o co mu chodziło. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czekam na wypowiedzi innych...

 

Zarejestrowałeś się na forum o domenach i pytasz jak ukraść komuś domenę?

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarejestrowałeś się na forum o domenach i pytasz jak ukraść komuś domenę?

 

Nie, pytam co prawo może w takich przypadkach. Odpowiedź daje mi info w obie strony:

 

- jeśli potrzebowałbym taką domenę

- jeśli ja jestem właścicielem takiej domeny

 

EDIT: Od początku chodzi o przykład. Poruszyłem ten temat, bo mnie ciekawi odpowiedź.

Edited by LEZELL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do samej domeny to na podstawie swoich założeń jej nie odbierzesz od obecnego abonenta. Zakładając, że domena nie spadnie z rejestru możesz tylko i wyłącznie złożyć propozycję obecnemu abonentowi odkupienia jej i liczyć na przychylne stanowisko obecnego abonenta. Bez znaczenia jakie wzory słowne i graficzne zarejestrujesz to będzie to mieć miejsce "po" rejestracji domeny i nie uprawnia Ciebie w większości przypadków do odbioru domeny (co do rejestracji obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy). Można by ewentualnie zarzucić obecnemu abonentowi w takim przypadku działanie w złej wierze dot. rejestracji domeny przed rejestracją znaku ale to też zależy od tego co to jest za znak i na jaki okres przed rejestracją znaku domena została zarejestrowana. W Twoim przypadku to nie zda egzaminu ponieważ słowo X to powszechne nazwisko i jak ktoś wyżej już wspomniał nie tylko Ty je zapewne nosisz. Poza tym X może być wyrazem słownikowym określającym "coś jeszcze" i tym bardziej szanse odebrania tej domeny spadają praktycznie do zera bowiem znaki towarowe na takich wyrażeniach sprowadzają się tylko do częściowej ochrony (możesz o szczegółach poczytać w odpowiednim dziale na forum). Pozostaje Ci zatem albo założenie opcji na domenę albo złożenie propozycji odkupienia jej.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słowo "X" nie jest w tym przypadku ani nazwiskiem powszechnym, ani wyrazem słownikowym. Mimo wszystko - moja ciekawość została zaspokojona - kilka lat wstecz, gdy wg. nie podejmowałem się działań dot. internetu, stron, grafik itp. - ciekaw byłem jak to jest. Teraz już mam odpowiedzi na pytania sprzed lat - dziękuję. :)

 

Temat uważam za zamknięty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×