Jump to content
jarek13

Dawid vs Goliat ?

Recommended Posts

Witam,

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Mam problem z którym nie za bardzo wiem jak sobie poradzić. Sytuacja wygląda następująco. W lutym 2012 r. zakupiłem na rynku wtórnym domenę pod własne potrzeby. Został tam umieszczony prosty serwis o tematyce turystycznej, będący zapleczem (przez serwis nie sprzedawałem nigdy żadnych usług turystycznych, w serwisie znajdują się tylko reklamy Google). Nic się nie działo do marca b.r. W dniu 27.03.2013 r. otrzymałem mail od firmy Az.pl (u nich mam zarejestrowaną tę domenę) z informacją, że firma która była poprzednim właścicielem domeny, złożyła skargę o naruszenie przez mnie prawa do ich znaku towarowego i żądają zaprzestania naruszeń. Na stronie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej odnalazłem informacje dotyczące tego znaku towarowego. Okazuje się, że w/g Klasyfikacji nicejskiej zastrzeżenie dotyczy "radiowych programów rozrywkowych". Zadzwoniłem jeszcze dla pewności do Urzędu Patentowego, gdzie uzyskałem potwierdzenie, że nie wolno mi używać tego znaku tylko w tym konkretnym zakresie tj. "radiowych programów rozrywkowych". Ponieważ na mojej domenie jest serwis o tematyce turystycznej pomyślałem sobie że wszystko jest w porządku i naruszenie nie występuje. Tak też odpisałem do firmy Az.pl oraz do firmy która złożyła skargę.

 

Ku mojemu zaskoczeniu otrzymałem od firmy będącej właścicielem znaku towarowego mail o następującej treści: ..."Radiu PIN S.A. przysługują prawa zakazowe z tytułu prawa do rejestracji znaku towarowego Pin Club obejmujące prawo zakazywania podmiotom trzecim posługiwania się tym oznaczeniem w reklamie w tym za pośrednictwem sieci interenet (art. 154 pkt 3 ustawy prawo własności przemysłowej). Radiu PIN S.A. przysługuje również skuteczna względem Pana działalności ochrona na podstawie art. 10 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Radio PIN S.A. prowadzi bowiem od blisko 10 lat portal/program lojalnościowy Pin Club (http://www.radiopin.pl/pinclub/) w ramach którego oferowane są usługi zgodne w Pana profilem działalności gospodarczej ( http://www.radiopin.pl/pinclub/turystyka ). Tym samym, prowadząc stronę internetową pod nazwą Pin Club, dopuszcza się Pan deliktu nieuczciwej konkurencji na szkodę Radia PIN S.A.

Mając powyższe na względzie wzywam Pana w imieniu Radia PIN S.A. do niezwłocznego zaniechania powyżej wskazanych naruszeń. Pozwalam sobie przy tym wskazać, że zadoścuczynienie niniejszemu wezwaniu będzie dla Pana o tyle niedolegliwe, że zgodnie z info. zawartą w rejestrze REGON z dniem 31 sierpnia 2012 r. zakończył Pan prowadzenie działalności gospodarczej, a zatem utrzymywanie tej strony nie jest dla Pana celowe i konieczne..."

 

Powiem szczerze, że jestem teraz w kropce. Z tego co dowiedziałem się w Urzędzie Patentowym to sprawa wyglądała klarownie. Natomiast teraz nie wiem co o tym myśleć? Czy podane w mailu prawa zakazowe oraz art. ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mają zastosowanie w tym konkretnym przypadku, czy jest to tylko prawniczy sposób na wymuszenie na mnie określonego działania ?

Opisywana domena to pinclub.pl W załączniku znajdują się cytowane: art. 154 pkt 3 Ustawy Prawo własności przemysłowej oraz art. 10 Ustawy O zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Proszę o pomoc.

 

 

Pozdrawiam

post-10805-0-46246000-1364490831_thumb.jpg

post-10805-0-87326300-1364490973_thumb.jpg

Edited by jarek13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpisałabym owemu mędrcowi, który zwraca uwagę na zwalczanie nieuczciwej konkurencji, iż ta obowiązuje w zakresie podmiot gospodarczy - podmiot gospodarczy...

Bo skoro zauważył że nie prowadzisz już działalności gospodarczej to powinien również zauważyć zasadę działania nieuczciwej konkurencji.

Poza tym zwróciłbym im również uwagę że prowadzona przez nich usługa nie wchodzi w zakres ochronny ich znaku towarowego...

Jednocześnie poinformowałbym ich, że żaden przepis prawa nie określa że osoba fizyczna nie może być abonentem domeny, i sposobu jej wykorzystania dla prywatnych celów...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpisałabym owemu mędrcowi, który zwraca uwagę na zwalczanie nieuczciwej konkurencji, iż ta obowiązuje w zakresie podmiot gospodarczy - podmiot gospodarczy...

Bo skoro zauważył że nie prowadzisz już działalności gospodarczej to powinien również zauważyć zasadę działania nieuczciwej konkurencji.

Poza tym zwróciłbym im również uwagę że prowadzona przez nich usługa nie wchodzi w zakres ochronny ich znaku towarowego...

Jednocześnie poinformowałbym ich, że żaden przepis prawa nie określa że osoba fizyczna nie może być abonentem domeny, i sposobu jej wykorzystania dla prywatnych celów...

 

Mimo wszystko wezwanie do Sądu Polubownego może otrzymać.

 

Bez względu na to czy nie mają tu zastosownaia przepisy o nieuczciwej konkurencji (bo ww. nie prowadzi działalności gospodarczej) oraz to, że zakres ochrony znaku towarowego nie uwzględnia usług turystycznych, a to, że oni coś tam na stronie nazywają "oferowaniem usług turystycznych" - nie oznacza, że nie można być pozwanym.

 

Cofam słowa o niemożności zastosowania ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Oczywiście, przepisy mają tu zastosowanie, ponieważ abonentem domeny jest FIRMA

 

ABONENT:

 

firma:

Jarosław Mirek

 

Człowiek Dom Środowisko Jarosław Mirek

ulica:

ul. Radzikowskiego 79/5

miasto:

31-315 Kraków

lokalizacja:

PL

telefon:

+48.668350103

ostatnia modyfikacja:

2012.03.05

 

radiopin.jpg

 

 

 

Podsumowując uważam jednak, że istnieje jakieś 10% 50% szans, że jarek13 przegrałby - wszystko zależałoby od skuteczności prawników ewentualnego Powoda.

 

Warto by było jeszcze wiedzieć, jaki jest zakres prowadzonej działalności gospodarczej przez Radio PIN, tzn. czy pozwolenie obejmuje również usługi turystyczne i czy oferowanie przez partnerów Radia PIN takich usług oznacza prowadzenie de facto takich usług przez Radio.

 

(update) w związku z powyższym wpisem we whois

Moim zdaniem (które nie ma żadnego znaczenia pod względem prawnym) jarek13 nie narusza praw ww. Radia PIN. jak najbardziej może naruszać prawa ew. Powoda.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Dziękuję za odpowiedzi i liczę jeszcze na więcej opinii w tej sprawie. Mam pytanie do umberto. Nie znam wszystkich zasad redagowania postów na tym forum i chciałbym wiedzieć jak mam rozumieć przekreśloną na czerwono wypowiedź ? Bo jeśli jest ona nieaktualna to po co pisać, że nie narusza i przekreślać, a obok pisać, że jednak narusza?

 

Co do pytania umberto o zakres prowadzonej działalności przez Radio Pin to z oczywistych względów nie mogę teraz tego sprawdzić (święta). Natomiast interesujące rzeczy znalazłem wczytując się w Regulamin programu "Pin Club". Radio Pin wyjaśnia na wstępie czym jest Pin Club

 

..."Informacje podstawowe

1. PinClub jest programem funkcjonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który upoważnia uczestników do korzystania z przywilejów, oferowanych przez zarządzającego programem, w tym do otrzymania rabatów w punktach handlowo-usługowych objętych programem.

4. Informacje o sieci Akceptantów i o obowiązujących zniżkach będą dostępne i na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej www.pinclub.pl oraz na stronie www.radiopin.pl/pinclub....."

źrodło:http://www.radiopin.pl/pinclub/regulamin

 

Dla mnie bardzo dziwnym jest fakt, że w Regulaminie podają jako źródło informacji adres strony (pinclub.pl) która od lutego 2012 r. do nich nie należy ! Sprawdzałem na web.archive.org i ich Regulamin nie zmienił się od 2011 r. W opisie programu nie wspominają też ani słowem o ofertach turystycznych.

 

Natomiast na podstronie pod nazwą TURYSTYKA (http://www.radiopin.pl/pinclub/turystyka) znajduje się informacja podpisana przez zespół flight.pl. mówiąca o zniżkach (na bilety lotnicze, hotele i samochody) przysługujących posiadaczom karty Pin Club. Wygląda mi to na zwykły program partnerski gdzie Radio Pin udostępnia swoją stronę, a w zamian za sprzedane usługi poprzez serwis flight.pl otrzymuje określoną prowizję. Ciekawostką jest także to, że aktualnie żaden z podanych linków nie funkcjonuje!

 

Abonentem domeny jest aktualnie osoba fizyczna. Inny wpis wynikał z faktu, że nie uaktualniłem danych we Whois po zamknięciu działalności (nie wiedziałem, że to trzeba zrobić). Dane zostały uaktualnione 29.03.2013 r. na żądanie firmy Az.pl.

 

 

Pozdrawiam

Edited by jarek13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Dziękuję za odpowiedzi i...

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem i to co przekreślił Umberto...

Radio Pin nie prowadzi usług turystycznych a ewentualne umowy pomiędzy Radiem a partnerami prowadzącymi takowe usługi nie daje ŻADNYCH praw ochronnych z tego tytułu.

 

Istotne jest również to, ile posiadasz domen i jak je wykorzystujesz.

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Udało mi się uzyskać informację o przedmiocie działalności Radia Pin (to do pytania zadanego przez umberto). Nie ma tam słowa o usługach turystycznych. W załączniku zrzut ekranu z Krajowego Rejstru Sądowego.

 

Dziękuję za wyjaśnienie Bazyli. Mam jeszcze pytanie. A jaki związek ze sprawą ma liczba posiadanych przeze mnie domen i sposób ich wykorzystania?

 

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

post-10805-0-22830700-1364743542_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...A jaki związek ze sprawą ma liczba posiadanych przeze mnie domen i sposób ich wykorzystania?

Ano taki, że brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wcale nie powoduję tego, że przestajesz prowadzić działalność gospodarczą. ( Radca Prawny 2003, nr 3, s. 26 i NSA wyrok z dnia 28 kwietnia 2011r. II OSK 333/11 Lex nr. 992553 )

Generalnie chodzi o to, że możesz zostać uznany za prowadzącego działalność gospodarczą ze względu na ilość domen i charakter ich wykorzystania. Tutaj się kłania Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej ( art. 2 z dnia 02.07.2004 r. ) cyt...działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły...

 

Warto przeczytać:

http://www.podatki.biz/artykuly/13_33.htm

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×