Jump to content
Luken

Co jest opłacalne?

Recommended Posts

Witam.

W końcu odważyłem się, aby coś napisać na forum. Czytam o domainingu już jakiś czas, interesuje się tym jednak nadal wszystkiego dobrze nie wiem i nie chce inwestować nie wiedząc w co.

 

Chodzi o pierwsze kroki. Myśle by na początek kupić domenę z ruchem ponad 200 za 200zł, która wygasa w czerwcu tego roku.

I teraz myślę sobie tak:

Przecież jeżeli to miałaby być dobra inwestycja to już nie powinna istnieć, bo na pewno jest wiele inwestorów, którzy nie przepuścili by okazji.

Czy takie coś sie opłaca?

 

Ja po prostu chyba boje się zacząć i potrzebuje jakiejś podpowiedzi.

I własnie o to proszę ;)

Edited by Luken

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ktoś kiedyś powiedział... "Boisz się sparzyć to się nie ogrzejesz". Nie ma dobrej recepty. Wielokrotnie było w historii biznesu domenowego tak, że ktoś kupił domenę na rynku za 200 złotych a sprzedał za kilka tysięcy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak to prawda masz rację. Spodziewałem sie takich komentarzy, lecz czy z takim ruchem strona to dobra inwestycja? według mnie tania a nawet za tanio by kupić.

Co myślicie?

 

Dodam tylko, że to domena z błędem literówkowym.

Edited by Luken

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie w jakim celu domenę kupujesz i jak długo ją będziesz trzymać.

1. Czy planujesz ją sprzedać (czy ma potencjał ku temu)?

2. Czy chcesz ją użyć jako domenę kierującą ruch na jakąś Twoją stronę?

3. Czy w końcu chcesz ja postawić na parking i na niej zarabiać?

W takim przypadku wszystko zależy od kilku czynników:

- czy te 200 unikalnych IP na miesiąc to już po odfiltrowaniu wszelkich robotów - czyli, że 200 uu pokazuje parking, czy nie

- zależ skąd jest ruch i jakie reklamy się będą wyświetlać (z jakiej branży) przykładowo stawki mogą być 0.02 EUR za kliknięcie (dla ruchu z PL) a może być i prawie 1 EUR za kliknięcie dla ruchu np.z Niemiec (IP niemieckie internauty) na reklamy o Forexie, kredytach i innych bogatych branży, które duże stawki za reklamy mają.

- liczy cię jaki będzie współczynnik kliknięć CTR czy przekroczy 20% (czy nie) czy 30% etc. Czyli jak często kto wejdzie na stronę kliknie reklamę (zależy od wielu czynników, optymalizacji, ciekawych reklam etc.)

 

policz sobie... 200 uu / miesiąc przy CTR = 25% daje Ci 50 kliknięć w miesiącu

w zależności od stawki da Ci to zarobek. Może więc być to 1-2 EUR / miesiąc (bardziej prawdopodobne) a może i być ... XX EUR.

Pomnóż x 12 i zobacz czy Ci się będzie się opłacało - rozpatrz też czarny scenariusz, ruch zaniknie, CTR spadnie poniżej 10% , a stawka za kliknięcie wyniesie 0,01 E

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak wiec na co patrzeć? No i oczywiście żeby zarobić :P

 

Edit:

Dzięki adir, posta pisałem w trakcie gdy dostałem odpowiedź.

Edited by Luken

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak wiec na co patrzeć? No i oczywiście żeby zarobić :P

 

Głównie na nazwę. Domeny generyczne (czyli takie, które oznaczają jakieś istniejące towary, przedmioty, usługi, branże) są najbardziej cenne, mogą mieć ruch lub nie, ale przeważnie to nie ma dla nich dużego znaczenia. Największe znaczenie ma łatwość, intuicyjność zapamiętania i wykorzystania takiej nazwy np. budownictwo.pl, gry.pl, meble.pl i od razu wiadomo o co chodzi. ;)

 

Ruch ma duże znaczenie głównie przy literówkach - jeśli masz przykładowo taką domenę jak banier.pl (literówka od bankier.pl), parkujesz ją z reklamami finansowymi i zarabiasz - wtedy można sobie liczyć ten ruch, CTR, stawki za kliknięcia i całą resztę.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ewentualnie jeżeli masz ruch to możesz go także wynajmować różnym firmom i portalom. Najlepiej sprzedaje się ruch targetowany, ale do tego statystyki z premium, aftermarket czy parkingu to mało. Jak dla mnie to statystyki google analytics, bo pokazują wiele danych które podnoszą wartość kosztu najmu ruchu. Nie są idealne, ale dorobiły się już jakiejś reputacji, więc w trakcie negocjacji w zupełności wystarczą. Aha, i 200 uu to mało, średnio za 1 uu nietargetowanego stawka to ok. 2gr i ok. 5gr za targetowanego (mówimy o opłacie miesięcznej za 1 uu).

 

Ogólnie literówki za 200zł z 200uu bym nie kupił. Za mało jak na mnie. Jak kupuję/licytuję literówki to minimum dla mnie 300+ uu dla targetowanego ruchu (typu literówki od styropian.pl czy meble.pl) i 1000+ dla nietargetowanego (czyli literówki od kwejk.pl czy facebook.com). Za 200zł można kupić dużo lepsze literówki czy nawet domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze kojarzę, to całkiem niedawno (jeśli nie dziś), było na forum ogłoszenie o sprzedaży literówki z ruchem około 500 UU/dzień, za 150 PLN.

 

W życiu bym nie kupił literówki z tak małym ruchem jak podajesz za 200 PLN (no chyba, że by zarabiała średnio w przeliczeniu minimum 2,5 zł na dzień na parkingu).

 

Sebastian

alpine5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę jeden bardzo duży plus na Twoją korzyść: nie zachłysnąłeś się domainingiem tylko próbujesz metodycznie znaleźć w tym swoją metodę. Tylko tak dalej! Przemyśl otrzymane odpowiedzi oraz swoje oczekiwania co do ruchu o ile prowadzisz np swoje strony www i odpowiedz sobie na pytanie na ile dla Ciebie ruch na poziomie 200uu byłby ruchem za który byłbyś skłonny zapłacić?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mając 200 zl kupiłbym trzy literki...poszukasz, znajdziesz...

Jest to jakaś myśl. Trzeba jednak pamiętać, że postawienie wszystkiego na jedną domenę trzyliterową to tak jakby wszystko postawić na jednego konia. Może się okazać, że będziemy tę domenę karmić a nigdy nie znajdzie się na nią kupiec. Portfel 3-literówek to już jednak coś zupełnie innego. Niestety, nie ma biznesu bez ryzyka. Biznesplan można sobie ułożyć wzorowy a i tak życie pokaże jak wyjdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety, jak wszędzie dzisiaj, tak i w domenach sprawdza się "długi ogon". Na pewno trzeba mieć szerokie portfolio, żeby niewielka ilość mogła wygenerować odpowiedni zysk. Stawianie raczej na kilka domen to loteria takak jak lotto. Ile kosztuje kupon w totka?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety, jak wszędzie dzisiaj, tak i w domenach sprawdza się "długi ogon". Na pewno trzeba mieć szerokie portfolio, żeby niewielka ilość mogła wygenerować odpowiedni zysk. Stawianie raczej na kilka domen to loteria takak jak lotto. Ile kosztuje kupon w totka?

 

Nie gram w totka, więc nie wiem :) Natomiast, to co napisałeś, potwierdzają także moje doświadczenia i obserwacja osób, którzy z domen żyją albo dobrze na nich dorabiają. Ich zbiory idą najczęściej w setki i tysiące - nie mylić z portfoliami ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadal Panowie nic nie zrobiłem tylko czytam i ogladam aukcje a tak na prawdę dalej nie wiem co się opłaca. Przeczytałem poradnik Filipa Lewandowskiego ale już chyba mało pomocny na te czasy gdzie z rejestracją dobrej domeny ciężko.

 

Ile dalibyście pieniędzy za ruch na stronie ponad 6000? a ile za literówkę która ma ponad 1500?

 

Dodatkowo chciałbym się dowiedzieę na co patrzycie kupując domene. Czy ważny jest dla was ruch czy sama w sobie silna nazwa? kupujecie na aukcjach czy proponując cenę?

Edited by Luken

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aukcja to dobra okazja na zakupy, tylko jest ich tak dużo, że ciężko to ogarnąć. Druga rzecz, że na aukcjach perełek jest mało. Co do samych zakupów, to nie można jednoznacznie określić na co się patrzy. Zależy jakie portfolio się buduje i na czym chce się zarabiać. Jak na wynajmowaniu ruchu/ parkingu/ reklamach z ministronek to ruch jest ważny, ale ważna jest też np klikalność (jeżeli są takie informacje). Wydaje mi się, że większość ma jednak portfolia pod sprzedaż dla kk, a tam się liczy przede wszystkim atrakcyjność nazwy samej w sobie.

 

Dobrą okazją są także wyprzedaże, można też cukiereczki znaleźć, tylko znów trzeba odsiewać ziarna od plew. Osobiście domenom poświęcam jakieś 3-6 godzin dziennie, głównie na przeglądanie tego co można kupić i analizy. Do tego dochodzi jeszcze szukanie opcji do zakładania + przeglądanie listy spadów. Bardzo pomaga też dokładne określenie budżetu. Złota zasada jest taka, że nie wolno wydać więcej niż się założyło i koniec, nieważne jaka to domena i jak wielki potencjał się w niej widzi. Rozwiązłość w tym temacie to droga do szybkiej ruiny, bo trzeba pamiętać, że to jednak biznes, ma być na + i koniec. Jak ma wychodzić 0 czy - to lepiej lokatę otworzyć, wyjdzie z większą korzyścią :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×