Jump to content
Sign in to follow this  
Wos Jarosław

www.formella.pl

Recommended Posts

ale oni używają kaszubskiego :P

dobre tzn. popularne sprzedają się powyżej 1k, słabego nie sprzedasz za 0,1k (to należy do tych drugich)

cierpliwie czekaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale oni używają kaszubskiego :P

 

I tu się mylisz. Akurat mieszkam w rejonie kaszubskim i prawie wszyscy mówią normalną polszczyzną. Oczywiście poza słynnym słowem "jo" co niektórzy używają, ale to zazwyczaj prości i nie wykształceni ludzie lub co mają w rodzinie kaszubów. Natomiast starsze osoby (tj. babcie i dziadkowie) korzystają z kaszubskiego języka z wiadomych względów :) Co więcej język kaszubski moim zdaniem zanika ponieważ już skupia się jedynie do malutkich wioskach, gdzie wciąż panuje tam bieda i prymitywność. Próbują tworzyć stowarzyszenia żeby podtrzymać tę kulturę, ale chętnych w większych aglomeracjach to można policzyć na palcach jednej ręki. Chyba mogę zaryzykować, że ten język tylko podtrzymują właśnie starsze osoby z malutkich wiosek i na tym koniec. Natomiast młode pokolenie bo nieraz sprawdzałem nie potrafi, poza pojedynczymi słowami, spleść ani jednego porządnego zdania po kaszubsku :P Sorry za mały OT ;)

Edited by grey007

Share this post


Link to post
Share on other sites

wstawilem usmiechnietego emotikona

nie mam nic przeciwko Kaszubom wiem tylko, ze ich nie rozumiem

a ze czasami tam jestem wiem tez ze nie jest ich tak malo (poslugujacych sie kaszubskim)

OT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×