Jump to content
dariush

Ile trwa dokładnie postępowanie wyjaśniające

Recommended Posts

Witam !

Mam na oku domenę która wygasła 1 marca 2007 ,,, do dziś trwa postępowanie.

Kiedy sie uwolni ? Dokładnie po miesiącu ? Czy może np: tydzień wcześniej ?? dwa tygodnie później ??

 

Powiedzmy ze NASK "uwalnia" domenę i można ją zarejestrować to czy np: w NAZWA.PL, HOME.PL czy AZ.PL widać od razu po np: 10 sek że jest wolna czy rejestratorzy domen mają jakieś opóźnienia ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam !

Mam na oku domenę która wygasła 1 marca 2007 ,,, do dziś trwa postępowanie.

Kiedy sie uwolni ? Dokładnie po miesiącu ? Czy może np: tydzień wcześniej ?? dwa tygodnie później ??

 

Powiedzmy ze NASK "uwalnia" domenę i można ją zarejestrować to czy np: w NAZWA.PL, HOME.PL czy AZ.PL widać od razu po np: 10 sek że jest wolna czy rejestratorzy domen mają jakieś opóźnienia ??

 

Niby jest to losowy okres, ale ostatnio widzę, że domeny u niektórych rejestratorów wygasają dokładnie po miesiącu. Pewnie chcą jak najdłużej przetrzymać, żeby klient jeszcze mógł zapłacić za przedłużenie i zostać u nich. Chociaż różnie z tym bywa. Obserwuj, żeby nie przegapić. Normalnie jest to 14 dni plus losowo 1-14 dni. Jeśli jest w NASK (ale wtedy nie byłoby 'postępowania wyjaśniającego'), to może i parę miesięcy wisieć. Były też przypadki, że NASK utrzymywał domenę przez kilka lat mimo nieopłacenia abonamentu, a potem nagle sobie przypominał i wysłał fakturę...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzieki za info.

 

Jesli jestes w stanie odpowiedziec na moje drugie pytanie to bardzo chetnie przeczytal odpowiedz :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

podepne sie ze swoim pytaniem: gdzie mozna sprawdzic, kiedy dokladnie domene wygasla tzn, przeszla w stan postepowania?

 

z tego co widze u rejestratorow jest tylko informacja " Trwa postepowanie wyjasniajace dotyczace nazwy domeny", a nie ma zadnej daty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rejestratorzy pobierają informację bezpośrednio z NASK w momencie zapytania, więc nie powinno być żadnych opóźnień. Co innego DNS – domena już po wygaśnięciu może nadal zwracać IP, a tym samym działać normalnie – ale to trwa max 48h, a zwykle sporo krócej, dopóki nie odświeży się informacja w serwerach nazw.

 

Nie znam możliwości wykrycia daty, a tym bardziej godziny, kiedy dokładnie domena wygasła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
podepne sie ze swoim pytaniem: gdzie mozna sprawdzic, kiedy dokladnie domene wygasla tzn, przeszla w stan postepowania?

dropped.pl ale to zbyt dokładne nie jest :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dropped trzeba uważać. Wyświetla oprócz prawdziwych, fałszywe PR. Ja kilka razy się naciołem. Ale jak się sam nauczyłem na błędach to nawet byłem zadowolony. Dalej jednak twierdzę, że jeżeli twórcy serwisu nie są dalej w stanie wyeliminować fałszywych informacji o domenie to powinni o tym informować klienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planuje napisać jakiś skrypt do prechwytywania atrakcyjnych domen. Czy rzeczywiście domena może wygasnąć w ciągu 2-4 tyg.? Słyszałem, że postępowanie trwa 30 dni? Trochę zasobochłonne byłoby monitorowanie domeny przez 2 tygodnie z częstotliwością powiedzmy 1min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jakieś extreme, może trwa postępowanie arbitrażowe :)?

W sporej większości masz ok 30 dni, możesz pisać skrypt :) To się zdaża tak często jak zaćmienie słońca ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli jak puszczę w 29 dzień postępowania to powinno mi ją złapać? Czy częstotliwość sprawdzania co 1min. jest dobra? Może za często lub za rzadko? Jaka jest optymalna wartość?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli jak puszczę w 29 dzień postępowania to powinno mi ją złapać? Czy częstotliwość sprawdzania co 1min. jest dobra? Może za często lub za rzadko? Jaka jest optymalna wartość?

 

Jeśli to bardzo dobra domena, to i przy sprawdzaniu co 1s może się nie udać. Jeśli słaba, to 1 minuta powinna być w porządku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli rezerwuje domene to whois nic nie zwraca dla niej. Ale jak mi minie rezerwacja, to jest blokada. Czy w trakcie blokady whois też nic nie zwraca czy zwraca "trwa postępowanie wyjaśniające" ?

 

Ktoś może mi podać nazwę swojej domeny którą rezerwował, wypuścił i jest teraz ona zablokowana ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli rezerwuje domene to whois nic nie zwraca dla niej. Ale jak mi minie rezerwacja, to jest blokada. Czy w trakcie blokady whois też nic nie zwraca czy zwraca "trwa postępowanie wyjaśniające" ?

 

Zwraca 'postępowanie wyjaśniające'.

 

Ktoś może mi podać nazwę swojej domeny którą rezerwował, wypuścił i jest teraz ona zablokowana ?

 

ming.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżę temat.

Mam domenę zarejestrowaną w NASK. Od kilku dni jest na statusie "Trwa postępowanie wyjaśniające"

Czy nadal trwa ono 30 dni jak było tu w postach czy jest już krótsze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje osobiste odczucie - ze tak jak juz wczesniej wspominalismy na forum - NASK rzadzi sie swoimi prawami i trudno za nimi trafic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postępowanie wyjaśniające w NASK może trwać tyle ile sobie wymyślą. Znam przypadek gdy trwało ponad 100 dni, po czym domena została przywrócona jako zarejestrowana. Znam też przypadek gdy trwało kilka dni, po czym domena wróciła jako zarejestrowana, a po kilku dniach znów weszła w postępowanie i w końcu spadła. Ale zwykle trwa max miesiąc i w tym czasie albo wraca, albo zostaje skasowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×