Jump to content
blazej

Trade mark status w bazie oami.europa.eu

Recommended Posts

Przeszukiwałem bazę i chciałbym wyjaśnić swoje wątpliwości:

 

Przy każdym rekordzie znalezionym w tej bazie znajdują się m.in.

 

1. trade mark number (numer znaku towarowego)

2. filling date (data złożenia aplikacji)

3. trade mark status (status zastrzeżenia znaku)

 

Mam wątpliwości co do punktu 3. O ile status "Registered" jest wiadomy i oznacza zarejestrowanie znaku, o tyle co oznacza status "Application withdrawn"? Dosłowne tłumaczenie i logika podpowiada, że wniosek jest wycofany i ochrony nie ma, ale jak to się ma do punktu 1? W interesującym mnie przypadku pomimo faktu, że wniosek jest wycofany, nadal widnieje trade mark number (czy jest to tylko numer wycofanego zgłoszenia, czy oznacza on coś więcej-czytaj ochronę?)

 

Nie chciałbym podawać konkretnego słowa, ale myślę, że wyraziłem się dość precyzyjnie.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wpis z jakiegoś powodu został wykreślony. Prawo ochronne wcześniej obowiązywało, ale obecnie już nie. Wpis może zostać wykreślony na prośbę właściciela patentu/znaku towarowego bądź na wniosek Sądu (np. ktoś udowodnił, że wykorzystywał znak/technologię wcześniej) - nie należy mylić tego z wygaśnięciem prawa ochronnego w wyniku jego przedawnienia.

Zachowanie takich rekordów to zabieg czysto techniczny (archiwizacja). Dla przykładu - UPRP w swoich bazach przechowuje również wnioski, których zasadność została podważona przez Sąd (mają status odrzuconych - ochrona nigdy nie obowiązywała) a także znaki towarowe, które podlegały ochronie w poprzednim ustroju (nie wiem jak konkretnie wyglądało to ze strony prawnej, ale znaleźć można wpisy datowane na tamten okres - zobacz sobie np. Elwro).

 

Pamiętaj, że prawo patentowe to dość rozbudowana i luźno interpretowana gałąź prawa. To, że jakaś firma posiada patent nie oznacza, że uda jej się przeforsować ten fakt przed Sądem w przypadku, gdy inne przedsiębiorstwo wykorzystuje go bez zgody właściciela.

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×