Jump to content
tomekpl

Reklama w Gadu Radio a domena

Recommended Posts

Gdy osoba reklamująca w gadu radio reklamuje domenę, która ma polskie znaki w nazwie, ale domena jest bez polskich znaków, to czy warto zainteresować się IDN'em ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdy osoba reklamująca w gadu radio reklamuje domenę, która ma polskie znaki w nazwie, ale domena jest bez polskich znaków, to czy warto zainteresować się IDN'em ?

 

 

Moim zdaniem warto sie interesowac wszystkimi IDNami :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o domenę lodzstock.pl, jak widać ma kilka idenów, albo ktoś napiszę całkiem poprawnie, albo w jakimś momencie się pomyli.

Zarezerwowałem domenę łódźstock.pl i łódźstok.pl, ale nie wiem czy trafnie, choć jeszcze nie opłacona.

Edited by tomekpl

Share this post


Link to post
Share on other sites
IDN-y to dzielo szatana :)

IDN-y to dzieło narodu polskiego, a nie szatana. :)

 

Kali regać wszystkie IDN-y.

Edited by sanit

Share this post


Link to post
Share on other sites
IDN-y to dzielo szatana :)

Moim zdaniem to dobrze, że niektórzy domainerzy tak sądzą. Przynajmniej na razie i dla tych, którzy się do nich przekonali :)

Edited by kubolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem sa niepotrzebne ... prosty przyklad, ludzi od zawsze sie uczylo ze w adresacji nie uzywa sie liter narodowych w adresach. Mlodzi, i to tylko ci bardziej swiadomi posluza sie IDNem, beda widzieli roznice w zapisie. Pozostali, czyli wiekszosc, a nawet zdecydowana wiekszosc widzac reklame z adresem zawierajacym znaki narodowe i tak wpisze nazwe z ich pominieciem :lol: Bezdyskusyjna jest tu kwestia reklamy radiowej lub czytanie adresu w reklamie TV, tu jestem pewien ze ludzie pomina narodowe znaki - chyba, ze w reklamie bedzie wyraznie zaznaczone 'wpisywac z polskimi znakami'.

 

Mysle, ze bylbym gotow sie nawet o to zalozyc, jesli ktos inny zdecyduje sie zrobic wiarygodna sonde (grupa reprezentatywna powinna obejmowac osoby w roznym wieku).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem sa niepotrzebne ... prosty przyklad, ludzi od zawsze sie uczylo ze w adresacji nie uzywa sie liter narodowych w adresach. Mlodzi, i to tylko ci bardziej swiadomi posluza sie IDNem, beda widzieli roznice w zapisie. Pozostali, czyli wiekszosc, a nawet zdecydowana wiekszosc widzac reklame z adresem zawierajacym znaki narodowe i tak wpisze nazwe z ich pominieciem :) Bezdyskusyjna jest tu kwestia reklamy radiowej lub czytanie adresu w reklamie TV, tu jestem pewien ze ludzie pomina narodowe znaki - chyba, ze w reklamie bedzie wyraznie zaznaczone 'wpisywac z polskimi znakami'.

 

Mysle, ze bylbym gotow sie nawet o to zalozyc, jesli ktos inny zdecyduje sie zrobic wiarygodna sonde (grupa reprezentatywna powinna obejmowac osoby w roznym wieku).

masz rację, tak jeszcze jest. Już Ci powiem jaki będzie wynik takiej sondy; tak jak zaznaczyłeś ,starsi będą pisać z pominięciem końcówek, a im dana osoba będzie młodsza to częściej będzie posługiwała się polskimi znakami:)

Nie zapominaj ,ze świadomość użytkowników internetu ewoluuje i to już w oznaczonym kierunku ;)

Czy wiesz jaką "wartość" miały idn'y jeszcze ze 2 lata temu? :) , naprawdę nie widzisz postępu? ten przykład może Ciebie przekona?

Odnośnie Twojego podanego przykładu; nie sądzę aby użytkownicy internetu łączyli adresowanie kopert z adresami internetowymi :P chyba, ze Ci uzytkownicy po 35r zycia, ale tacy stanowią nieliczną grupę użytkowników internetu i przyrosty liczebności tej grupy, są dużo mniejsze niż przyrostu "świeżej krwi" świadomej idn'a. Dzięki temu przedmiotowa świadomość o idnach rośnie i ja się cieszę :lol:

Edited by zyzaczek

Share this post


Link to post
Share on other sites
masz rację, tak jeszcze jest. Już Ci powiem jaki będzie wynik takiej sondy; tak jak zaznaczyłeś ,starsi będą pisać z pominięciem końcówek, a im dana osoba będzie młodsza to częściej będzie posługiwała się polskimi znakami:)

Nie zapominaj ,ze świadomość użytkowników internetu ewoluuje i to już w oznaczonym kierunku :)

Czy wiesz jaką "wartość" miały idn'y jeszcze ze 2 lata temu? :lol: , naprawdę nie widzisz postępu? ten przykład może Ciebie przekona?

Odnośnie Twojego podanego przykładu; nie sądzę aby użytkownicy internetu łączyli adresowanie kopert z adresami internetowymi :) chyba, ze Ci uzytkownicy po 35r zycia, ale tacy stanowią nieliczną grupę użytkowników internetu i przyrosty liczebności tej grupy, są dużo mniejsze niż przyrostu "świeżej krwi" świadomej idn'a. Dzięki temu przedmiotowa świadomość o idnach rośnie i ja się cieszę ;)

 

kompletnie się nie zgadzam, to właśnie starsi ludzie wpisują domeny z polskimi znakami - lubią dokładność. Młodzież to pomija ponieważ są przyzwyczajeni do pisania smsów, krótkich wiadomości na gg i innych komunikatorach, w których zazwyczaj nie używają polskich znaków - ludzie po 35r. jak zaznaczyłeś nawet na komunikatorach mogą pisać jedną krótką wiadomość pół godziny tylko po to, aby była ona zapisana poprawnie gramatycznie i korzystała z polskich znaków diaktrycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kompletnie się nie zgadzam, to właśnie starsi ludzie wpisują domeny z polskimi znakami - lubią dokładność. Młodzież to pomija ponieważ są przyzwyczajeni do pisania smsów, krótkich wiadomości na gg i innych komunikatorach, w których zazwyczaj nie używają polskich znaków - ludzie po 35r. jak zaznaczyłeś nawet na komunikatorach mogą pisać jedną krótką wiadomość pół godziny tylko po to, aby była ona zapisana poprawnie gramatycznie i korzystała z polskich znaków diaktrycznych.

 

Ufffff... to jeszcze mam pół roku luzu :lol:

 

A na poważnie to Jarek17 ma całkowitą rację. Młodzi ludzie przyzwyczajeni do smsów nie używają polskich znaków. Wystarczy spojrzeć ile osób korzysta z polskich znaków przy posługiwaniu się smsami. Nie mówiąc już o tym, ze czasami wcale nie zważają też na gramatykę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ufffff... to jeszcze mam pół roku luzu :lol:

 

A na poważnie to Jarek17 ma całkowitą rację. Młodzi ludzie przyzwyczajeni do smsów nie używają polskich znaków. Wystarczy spojrzeć ile osób korzysta z polskich znaków przy posługiwaniu się smsami. Nie mówiąc już o tym, ze czasami wcale nie zważają też na gramatykę :)

 

Co do znaków, dodam jeszcze, że nasi krajanie są już pewnie w każdym miejscu na ziemi.

Odzwyczaiłem się trochę od polskich literek, jak pisałem z kimś u kogo te znaki się krzaczyły. Potem jak pisałem cokolwiek to musiałem czesto edytować bo ogonkow nie było.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ufffff... to jeszcze mam pół roku luzu :)

 

A na poważnie to Jarek17 ma całkowitą rację. Młodzi ludzie przyzwyczajeni do smsów nie używają polskich znaków. Wystarczy spojrzeć ile osób korzysta z polskich znaków przy posługiwaniu się smsami. Nie mówiąc już o tym, ze czasami wcale nie zważają też na gramatykę ;)***

 

Heden.pl nie ubliżałbym tak młodym ludziom i nie siał propagandy w ten sposób;) Probujesz sprzedac argument podobny do tego, którego chciał sprzedać Jarek17 :lol:. Ja jestem przekonany ,że adresowanie kopert pisanie smsów a klepanie adresów w przeglądarkę to zupełnie odróżniane przez młodych sprawy. Po za tym jeśli ktoś widzi adres w reklamie z polskimi znakami to go będzie wpisywał z polskimi znakami przeciez (Zaraz się uczepicie argumentu ,ze sa tacy co odruchowo wpiszą bez poslich znaków -Ci nieliczny starsi użytkownicy internetu) A ja wówczas odeślę Was do mojego wcześniejszego postu ,ktory mówi, ze te sytuacje najczęściej będą pojawiały się u osób starszych którzy stanowią nieliczną grupę użytkowników internetu i nie ma co Sobie nimi głowy zawracać.:)

***Heden.pl idąc dalej twoim tropem mam dojsc do wniosku zeby nie zważać na gramatyke ?:P

Jarek ma rację, ale nie w temacie "czy idn bedzie popularny" tylko w tym ,że "starsi ludzie są dokładniejsi" Racja ta jest tylko tylko częściowa nie wpływa wymiernie na świadomość o domenach IDN. Bo tak jak powiedziałem ludzie Ci starsi o których pisze Jarek17 stanowia najmniejliczną grupę użytkowników w której znajdują się tacy co najczęściej piszą albo nie piszą polskich końcówek.

Więc argument ten jest nie trafiony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IDN to nie tylko dzieło szatana :lol: , ale i biznes - szczególnie literówkowy,

na ten czas IDN, jeżeli nie posiadam nonIDNa, to jest tylko literówką w moim mniemaniu.

 

a do tego tańszy podczas przedłużenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wystarczy spojrzeć ile osób korzysta z polskich znaków przy posługiwaniu się smsami

 

Tu akurat swoją rolę mają telefony i operatorzy: liczba dostępnych znaków w SMS przy pisaniu bez pl-znaczków jest dużo większa (160), niż z pl-znaczkami (czyli z Unicode - około 80). Czyli dany sms napisany poprawnie będzie droższy (zostanie wysłany w większej liczbie części), stąd dużo ludzi używa "uproszczonego kodowania" aby wysyłać bez ogonków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tu akurat swoją rolę mają telefony i operatorzy: liczba dostępnych znaków w SMS przy pisaniu bez pl-znaczków jest dużo większa (160), niż z pl-znaczkami (czyli z Unicode - około 80). Czyli dany sms napisany poprawnie będzie droższy (zostanie wysłany w większej liczbie części), stąd dużo ludzi używa "uproszczonego kodowania" aby wysyłać bez ogonków.

 

tak,

 

ale ja na przykład pisząc smsa czy korzystając z komunikatora nigdy nie używam polskich znaków diaktrycznych, natomiast pisząc np. tutaj na forum zawsze. Jeśli chodzi o gramatykę... na tym forum to zjawisko nie jest tak wielkie (powiedziałbym znikome, ale da się zauważyć u niektórych brak znajomości zasad pisowni, np u tych nowych użytkowników, gdzie średnia wieku jest dużo niższa niż obecnie forum, albo u osób które piszą zza granic gdzie zapewne nie podkreśla błędów ort.). Ale wejdźmy na forum typu forumowisko czy jakiekolwiek inne gdzie średnia wieku to 16 lat (są i dzieci po 8lat, są też i ludzie po 30tce) - aż żal serce ściska, że można tak język ojczysty kaleczyć i jedyną wymówką jest "co sie czepiasz, mam dyslekcję" - skoro ma papierek to czemu nie wie chociaż jak on się nazywa poprawnie i ogólnie szczerze to nie wierzę w te papierki - ludzie idą, załatwią papierek i mają problem z głowy, nie trzeba się uczyć zasad pisowni - bo po co? "Przecież mam zaświadczenie". To jest jedna wielka ściema starająca się zasłonić analfabetyzm wtórny w naszym kraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś nie lubi kukułek, a ja bardzo, to nie będę go zmuszał do jedzenia i kłócił się. Więcej zostanie dla mnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zauważalny podział na młodych i starych. Przypominają mi się granice epok i moja prezentacja maturalna na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×