Jump to content
pb

Świąteczne zmiany w premium.pl!

Recommended Posts

Zgadzam się, trochę zaufanie przy obecnym kształcie spadnie ze strony KK - tak sądzę.

 

Ja bym napisał tak, że jeśli chodzi o negocjacje i kupno domen przez kup teraz i stronę sklepową to ono może nawet wzrosnąć, mogą być z tego spore korzyści dla sprzedawców (choćby to, że klient nie widzi tańszych domen na giełdzie czy to, że klient od razu wie, co ma zrobić - proces sprzedaży prowadzi tu "za rączkę"). Ja ten pomysł uproszczonych, sklepowych stron - znaczy się kierunek oceniam jako bardzo dobry i to samo mówiłem pb na konferencji. Tu zresztą każdy może zdecydować jaki model sprzedaży mu pasuje (sklep czy giełda) jednym klikiem w panelu.

 

Dla *mnie osobiście* (bo ja się teraz nastawiam bardziej na sprzedaż i sprzedaż bezpośrednią niż rynek d2d czy aukcje - taki model jest wtedy przydatny i ja zostaję już tylko przy tych sklepowych stronach). Ale tu jeszcze trochę rzeczy trzeba będzie poprawić (na pewno dobrym pomysłem jest dodać gdzieś tam logo serwisu sklep.premium.pl).

 

Jeśli chodzi o aukcje (bo nie wiedziałem, że one też będą prowadzone na stronie sklepowej, dopiero teraz to zauważyłem) to aktualnie oceniam, że tutaj jeszcze sporo pracy, żeby to wzbudzało choć połowę tego zaufania co np. aukcje Allegro czy w kwestii domen choćby Sedo.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, trochę zaufanie przy obecnym kształcie spadnie ze strony KK - tak sądzę.

 

Tak samo myślę... dlatego wybrałem dla każdej ze swój ponad 500 domen ofertę jako wygląd - Giełda domen - bezpośrednio po wejściu na stronę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
- trzeba się osobno logować na premium.pl i sklep.premium.pl - jeśli jestem zalogowany na premium.pl to nie ma to znaczenia, bo na sklep.premium.pl pokazuje mnie i tak jako Gość (chyba, że się osobno zaloguję na sklep.premium.pl)

 

Racja, już to zgłosiłem programistom.

 

- jest również mechanizm kaucji, a dokładniej pobiera od razu pieniądze za pierwszą ofertę złożoną na aukcji - czyli wygląda na to, że jak jest najwyższa oferta 900 zł na aukcji, a zalicytuję swoją pierwszą ofertę 1000 zł to te 1000 zł przyblokuje mi serwis na poczet aukcji, mi pobrało akurat dużo mniejszą kwotę, bo 11 zł netto za przebicie oferty 1 zł netto na aukcji

 

Kaucje to kwestia dyskusyjna. Będziemy rozważali modyfikacje w tym zakresie. Z jednej strony kaucja (szczególnie w ostatnich minutach) może być problemowa. Z drugiej strony, skoro udział w aukcji ma być pierwszym krokiem użytkownika na rynku domen, to czy wpłata kaucji (która przy płatnościach on-line trwa zwykle kilka sekund) jest tak problemowe? Kaucja powstała dla zabezpieczenia interesów sprzedających - gdy sklep będzie promowany wśród zwykłych internautów, bez kaucji mielibyśmy do czynienia z ogromną ilością nadużyć, bo licytuje się łatwo, a ciężej opłaca. Tak jak mówię, w najbliższych dniach zapadną decyzje co do zmian w tym zakresie.

 

Jest tylko okno do wprowadzenia kwoty, nie widać ani listy innych ofert ani innych kwot, które już padły na aukcji.

 

Tu po raz kolejny przyzwyczajenie. Model aukcji w sklepie ma stymulować do podania swojego maksimum, a nie walki z innymi o jak najniższą kwotę końcową. Chcemy odciąć jak najwięcej elementów "giełdowych" i zostawić jak najwięcej elementów "sklepowych". Kupujący nie powinien się czuć jakby przyszedł negocjować na targ, bo na targu licytuje się drobnymi.

 

Proces sklepowy to bardzo radykalne zmiany, które mają niewiele wspólnego z obecnymi przyzwyczajeniami. Najbliższy czas pokaże, jakie zajdą zmiany w tym module.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o aukcje (bo nie wiedziałem, że one też będą prowadzone na stronie sklepowej) to aktualnie oceniam, że tutaj jeszcze sporo pracy, żeby to wzbudzało choć połowę tego zaufania co np. aukcje Allegro.

W przypadku, kiedy domena widoczna w sklepie jest dostępna w sprzedaży na aukcji, optymalnym rozwiązaniem byłoby po prostu przeniesienie zainteresowanego na stronę aukcji w standardowej formie, na giełdę premium, gdzie w/w zainteresowany będzie mógł się zarejestrować i wziąć udział w licytacji. Skoro już sprzedający zdecydował się wystawić domenę na sprzedaż w tej formie, odcinanie potencjalnego (i mogącego licytować) kk od giełdy premium (w standardowej formie) jest w takim konkretnym przypadku (chyba) zbyteczne?

Może to być np. rozwiązanie doraźne, obowiązujące do czasu, kiedy wszelkie procedury związane z wdrożeniem sklepu nie zostaną udoskonalone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednym słowem przekombinowane rozwiązania. Sklep powinien być tylko dla ofert z ceną KT lub zaproponuj, nie dla aukcji. Kaucje nie trafione, ograniczone zaufanie = zmniejszenie liczby sprzedanych domen dla KK.

 

Nie rozumiem wizji Premium.pl... Z jednej strony chcecie jak najbardziej rozgraniczyć rynek D2D od KK przy zastosowaniu sklepu, a z drugiej strony domeny przechwycone przekierowujecie bezpośrednio na aukcje i KK może kupić domenę w opcji KT z czego użytkownicy zlecający ją do przechwycenia nie mają NIC...

 

W AM można dołączyć do aukcji domeny przechwyconych, ale domena nie kieruje bezpośrednio na tą aukcję, co w 99% ogranicza dostęp KK. Jeżeli KK okaże się kumaty i znajdzie daną aukcję w AM to stanowi 1%.

 

PS. Od jakiegoś czasu Premium nie zapamiętuje logowania na 14 dni.

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że samo logo Premium nie załatwi sprawy, przydałby się napis w stylu "Witamy na największej giełdzie domen w Polsce"(przykład).

Proponowałbym również umieścić po prawej stronie ikonkę "kup teraz" a następnie "negocjacje", a "aukcja" całkiem z prawej.

I jak pisali poprzednicy - powiększyć napis "ta domena jest na sprzedaż".

Czy w przypadku gdy klient wpłaci kaucję i kliknie "kup teraz" a nie opłaci domeny to kaucja wpłynie na moje konto ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zmieniłem ustawienia domen, tak aby wyświetlały się w starym formacie a nie w formacie "sklep", ale ciągle z głównej domeny mojego sklepu w premium.pl, po kliknięciu w domenę wchodzi się na wersję "sklep" (takie są zaszyte linki). Można to gdzieś ustawić na stare wyświetlanie?

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zmieniłem ustawienia domen, tak aby wyświetlały się w starym formacie a nie w formacie "sklep", ale ciągle z głównej domeny mojego sklepu w premium.pl, po kliknięciu w domenę wchodzi się na wersję "sklep" (takie są zaszyte linki). Można to gdzieś ustawić na stare wyświetlanie?

 

DD

 

Cache parkingu jest ustawione na 30 minut. Do tego czasu zaczną być widoczne zmiany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy zrezygnowaliście ostatnio z 14 dniowej karencji przy ponownej próbie wystawienia domeny na aukcje (tuż po zakończonej aukcji - jeśli domena się nie sprzedała oczywiście) ?

 

Sebastian

alpine5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Jak ma się obecnie sprawa z wysokością prowizji za sprzedaż domeny?

Była zniżka za to, że domena kierowała bezpośrednio na ofertę na giełdzie.

Czy taka sama zasada obowiązuje przy przekierowaniu na sklep?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o moduł sklepowy, to oceniam go zdecydowanie in plus. Przejrzałem ostatnie posty i widzę, że jest w nim przysłowiowy koncert życzeń :) Z jednej strony dobrze - wiele pomysłów jest ok, ale i tak najważniejszy będzie user experience.

Dajmy temu troszkę "popracować". Dopiero wtedy będzie można cokolwiek optymalizować :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cache parkingu jest ustawione na 30 minut. Do tego czasu zaczną być widoczne zmiany.

Zmieniłem ustawienia wczoraj ;) Na pojedynczych domenach jest OK. Linki z marketdomen.pl trafiają na nową wersję strony sklep..

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielu z Was, mam wrażenie, komentuje nowy proces zakupu ze swojego punktu widzenia, a nie z punktu widzenia klienta końcowego. A to że trzeba się od nowa logować, a to że trzeba wpłacać kaucję, a to że za proste - tylko że sklep nie jest dla Was, nie korzystajcie z niego! ;-) To jest moduł specjalnie stworzony dla klientów, którzy nie używali nigdy w życiu giełdy. Giełda jest dla inwestorów, a "normalny człowiek" robi zakupy w sklepie. To jest coś co on zna, w czym potrafi się odnaleźć. Prowadzimy kupującego za rękę, aby jak najwygodniej kupił domenę, aby jak najszybciej zostawił u Was swoje pieniądze. :-) Kaucja jest potrzebna, pozwala na wyeliminowanie głupich żartów, daje pewność, że oferta, która wpłynęła, jest poważna, że licytacja w aukcji nie jest tylko dla zabawy. Jeśli ktoś twierdzi, że konieczność przedpłaty powstrzyma potencjalnego kupca przed zakupem domeny - to raczej ma na myśli inwestora, który kupuje/licytuje/negocjuje jednocześnie wiele domen (a dla inwestorów jest giełda, a nie sklep). Konieczność przedpłaty "odfiltruje" niepoważne oferty (które po zaakceptowaniu nie są opłacane), poza tym dla wszystkich pozostaje możliwość kontaktu przez formularz, więc żadna droga nie jest zamknięta. Oczywiście *na giełdzie* kaucja nie obowiązuje, można negocjować bez przedpłaty. X osób narzekało że można kupić domenę i nie opłacić, teraz X osób narzeka że nie można - wiadomo że nigdy nie stworzy się produktu idealnego dla wszystkich, nawet gdyby się dało, byłby on zapewne skazany na porażkę, bo nie wszystkie życzenia są przemyślane. Zgadzam się, że sklep jest jeszcze trochę surowy i wkrótce dodamy trochę elementów dzięki którym będzie wyglądał "poważniej" - ale chodzi też o to, by nie odciągać uwagi od głównego celu, którym jest zakup domeny. Oczywiście jeśli ktoś woli stary widok ofert, to ma możliwość zmiany - nikogo nie zamierzamy przymuszać. Jeśli swoją ofertę kieruje przede wszystkim do inwestorów, to ma to nawet sens. ;-)

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

pb - oczywiście, nie można dogodzić każdemu, ale na pewno warto każdego wysłuchać. Nikt (a przynajmniej większość) komentujących nie neguje samej idei sklepu, jedynie zgłasza na gorąco swoje uwagi, propozycje, dzieli się wrażeniami itd - dotyczącymi tej nowej formuły sprzedaży, a zarazem nowemu wymiarowi komunikownaia się na linii domainer - klient. Na dzień dzisiejszy niektórzy, w tym ja, wolą pozostać przy obecnej formule prezentacji ofert, co nie oznacza, że swoje oferty kierują tylko do inwestorów. Każdy z nas z wytęsknieniem czeka na kk, to oczywiste, a ewentualne sprzedaże D2D są często po prostu smutną koniecznością. <_<

Piszesz, że giełda jest dla inwestorów, a "normalny człowiek" robi zakupy w sklepie. Podejrzewam, że napisałeś to pod wpływem emocji, bo chyba sam w to nie wierzysz. Giełda jest dla wszystkich, a jeśli stworzyłeś giełdę premium.pl tylko dla inwestorów - po co integrowałeś ją z home.pl? Po to, zeby ściągnąć na giełdę wiecej inwestorów, czy po to, by ściągnąć na nią więcej KK?

Osobiście przyklaskuję idei sklepu, ale poczekam na jego finalne wdrożenie, a w międzyczasie na jakieś statystyki, opinie itd potwierdzające skuteczność tej formy sprzedaży.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście giełda jest dla wszystkich, chodzi o to że nie każdy czuje się na niej tak samo swobodnie. Podobnie jak po codzienne zakupy chodzimy do spożywczaka, a nie na giełdę rolną - mimo że i tam moglibyśmy kupić co trzeba. Możesz być spokojny o to, że czytamy i analizujemy wszystkie sugestie i planujemy jeszcze dużo pracy nad sklepem - chciałem jedynie zwrócić uwagę na to, że na sklep trzeba spojrzeć z trochę innej perspekrywy niż ta, do której jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni jako aktywni uczestnicy rynku domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed momentem sprzedałem domenę przez "kup teraz" w sklepie premium.pl i wszystko zadziałało w porządku (od strony technicznej).

 

Mam pytanie - czy będzie jakakolwiek możliwość personalizacji swoich ofert sprzedaży w sklepie premium.pl czy nie bardzo?

Bo z jednej strony byłoby to przydatne, a z drugiej strony mogłoby wprowadzić trochę chaosu na stronie oferty, bo mało tam obecnie miejsca, by coś dodać.

Sprecyzuję, że chodzi mi np. o dodanie opisów do domen lub opisu sprzedającego domenę.

Przydałyby się jeszcze wersje językowe dla sklepowej strony oferty.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sklep będzie szeroko promowany wśród klienta końcowego. Na giełdzie mamy do czynienia z różnym zaawansowaniem użytkowników w zakresie grafiki, a czasami również niestety języka polskiego. Z tego też powodu będziemy się raczej starali ograniczyć możliwość personalizacji sklepu, bez wchodzenia w relacje klient-właściciel domeny (gdzie co domena, właścicielem jest ktoś inny, ma inne sposoby na promocję swoich domen i sposób wpłynięcia na klienta). To oczywiście wstępne założenia i w najbliższych dwóch miesiącach jeszcze wiele się wydarzy w zakresie sklepu premium.pl, tak więc finalną odpowiedź na te pytania poznamy za jakiś czas. Póki co skupiamy się na szlifowaniu aktualnej wersji, wykonujemy audyty usability, analizujemy skuteczność formy kanałów sprzedaży. To dla nas (i dla Was) duże zmiany, które muszą jeszcze odrobinę okrzepnąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sklep będzie szeroko promowany wśród klienta końcowego. Na giełdzie mamy do czynienia z różnym zaawansowaniem użytkowników w zakresie grafiki, a czasami również niestety języka polskiego. Z tego też powodu będziemy się raczej starali ograniczyć możliwość personalizacji sklepu, bez wchodzenia w relacje klient-właściciel domeny (gdzie co domena, właścicielem jest ktoś inny, ma inne sposoby na promocję swoich domen i sposób wpłynięcia na klienta).

 

Konkretny argument - w zasadzie to faktycznie dobra nazwa domeny się obroni i bez opisu, a mógłby powstać trochę śmietnik na ofertach, rozumiem.

Przepraszam jeśli wprowadzam zamieszanie, ale myślę, że przy tak nowatorskim rozwiązaniu przyda się pewnie i taki feedback i pomysły.

 

Mam jeszcze pytanie do procesu zakupu domeny w sklepie przez kup teraz - po zakupie domeny w sklepie do momentu opłaty jest ona dalej dostępna na sprzedaż. Czemu tak się dzieje? Czy to znaczy, że oferta zakupu jest wiążąca dopiero po faktycznej zapłacie za domenę? Czy sprzedawca dostanie informację o sprzedaży domeny w sklepie po jej zakupie przez klienta czy dopiero po jej faktycznym opłaceniu? Wydaje mi się, że to drugie - zważając na fakt, że u mnie maile dotyczące sprzedaży domeny i jej opłacenia przyszły praktycznie jeden po drugim mimo, że od rejestracji klienta w sklepie minęło kilkanaście godzin i być może wtedy już dokonał zakupu, a opłacił dziś.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest tak jak mówisz - w przypadku sklepu domena jest "blokowana" (znika z giełdy) dopiero po zaksięgowaniu wpłaty. Z perspektywy sprzedającego jest to obojętne (skoro jest to publiczna oferta, a nie transakcja bezpośrednia, to sprzedający chce ją po prostu sprzedać w konkretnej cenie - jeśli raz na tysiąc zakupów dwie osoby będą chciały kupić domenę przez sklep, wygra szybszy, a drugi otrzyma automatyczny zwrot). Kolejnym powodem jest oczywiście praktycznie całkowite pozbycie się problemów generowanych przez żartownisiów.

 

W chwili obecnej podobne rozwiązanie można już włączyć na giełdzie (wymuszając płatność z salda). W sklepie jest o tyle wygodniej, że nie ma salda, tylko opłaca się konkretny zakup.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z perspektywy sprzedającego jest to obojętne (skoro jest to publiczna oferta, a nie transakcja bezpośrednia, to sprzedający chce ją po prostu sprzedać w konkretnej cenie - jeśli raz na tysiąc zakupów dwie osoby będą chciały kupić domenę przez sklep, wygra szybszy, a drugi otrzyma automatyczny zwrot). Kolejnym powodem jest oczywiście praktycznie całkowite pozbycie się problemów generowanych przez żartownisiów.

 

Dobre rozwiązanie i pomysłowe - faktycznie dla sprzedającego nie ma różnicy komu sprzedaje domenę w ustalonej cenie kup teraz (przeważnie jest to zresztą cena na miarę oczekiwań).

 

Jeszcze takie pytanie, bo przyszła mi nietypowa sytuacja związana ze sprzedażą do głowy. Podam jakieś hipotetyczne daty, żeby lepiej pokazać o co mi chodzi:

26 lutego - klient rejestruje się w sklepie i dokonuje zakupu domeny w cenie 1000 zł netto, ale jeszcze jej nie opłaca,

27 lutego - sprzedawca podwyższa ceny na domenach i na danej domenie zmienia cenę na 2000 zł netto (nie wiedząc o tym, że ktoś ją zakupił w sklepie),

28 lutego - klient chce opłacić domenę i klika link w mailu, przechodzi bezpośrednio do zapłaty za daną domenę.

 

Pytanie brzmi - czy klient ma tu do zapłaty starą cenę 1000 zł netto (czyli ustaloną w momencie zakupu) czy nową cenę 2000 zł netto (ustaloną na daną chwilę przez sprzedawcę)?

Bo tutaj mamy tylko 1-2 dni różnicy, w rzeczywistości mogą to być terminy sięgające kilku dni, może więcej i cena domeny może i ma prawo w tym czasie się zmienić.

 

EDIT: jeszcze taka dygresja - testując zakup i negocjacje domen przez sklep utargowałem u jakiegoś sprzedawcy cenę całkiem dobrej domeny z kup teraz 30 zł na 20 zł po negocjacjach - to nieźle dowodzi, że jest to całkiem trafny pomysł z oddzieleniem sklepu od domen z giełdy rzutujących na wartość "pobliskich" domen dla klientów końcowych znaczy zaniżających ją (tzw. bo "podobna" domena jest kilkadziesiąt razy tańsza).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobre rozwiązanie i pomysłowe - faktycznie dla sprzedającego nie ma różnicy komu sprzedaje domenę w ustalonej cenie kup teraz (przeważnie jest to zresztą cena na miarę oczekiwań).

 

Jeszcze takie pytanie, bo przyszła mi nietypowa sytuacja związana ze sprzedażą do głowy. Podam jakieś hipotetyczne daty, żeby lepiej pokazać o co mi chodzi:

26 lutego - klient rejestruje się w sklepie i dokonuje zakupu domeny w cenie 1000 zł netto, ale jeszcze jej nie opłaca,

27 lutego - sprzedawca podwyższa ceny na domenach i na danej domenie zmienia cenę na 2000 zł netto (nie wiedząc o tym, że ktoś ją zakupił w sklepie),

28 lutego - klient chce opłacić domenę i klika link w mailu, przechodzi bezpośrednio do zapłaty za daną domenę.

 

Pytanie brzmi - czy klient ma tu do zapłaty starą cenę 1000 zł netto (czyli ustaloną w momencie zakupu) czy nową cenę 2000 zł netto (ustaloną na daną chwilę przez sprzedawcę)?

Bo tutaj mamy tylko 1-2 dni różnicy, w rzeczywistości mogą to być terminy sięgające kilku dni, może więcej i cena domeny może i ma prawo w tym czasie się zmienić.

 

EDIT: jeszcze taka dygresja - testując zakup i negocjacje domen przez sklep utargowałem u jakiegoś sprzedawcy cenę całkiem dobrej domeny z kup teraz 30 zł na 20 zł po negocjacjach - to nieźle dowodzi, że jest to całkiem trafny pomysł z oddzieleniem sklepu od domen z giełdy rzutujących na wartość "pobliskich" domen dla klientów końcowych znaczy zaniżających ją (tzw. bo "podobna" domena jest kilkadziesiąt razy tańsza).

 

Jeśli przerwanie procesu zmiana oferty nastąpi przed wpłatą kaucji - kupujący otrzyma po prostu nową ofertę. Jeśli po wpłacie - kaucja zostanie automatycznie zwrócona przez system tym samym kanałem, którym przyszła. Kupujący będzie mógł ponownie zainicjować proces. Jeśli procent płatności zwykłym przelewem będzie znaczący, wprowadzimy decyzję: odrzucenie nowej oferty lub dopłata (wzorem negocjacji).

 

Warto też zauważyć, że sklep posiada jedną istotną cechę: dane do konta kupujący otrzymuje dopiero po uiszczeniu należności. Tym samym komunikacja zawsze będzie ograniczała się do prostych komunikatów, wiadomości e-mail i tym samym nawet jeśli w procesie nastąpią komplikacje, klient nie pozostanie sam sobie z rozbudowanym panelem premium.pl tylko co najwyżej z czytelną instrukcją co dalej.

Edited by Interson

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×