Jump to content
roberto_one

Stawianie serwisów na domenach z nazwami komiksów

Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym się dowiedzieć czy będą jakieś konsekwencje kiedy postawię serwis na domenie z nazwą z filmu lub komiksu(chodzi tu o producenta Marvel) np. Hulk.pl, spiderman.pl, ironman.pl(domeny nie są moje podane dla przykładu ale chodzi mi głównie o producenta i jedną nazwę komiksu/filmu) Czy taki Marvel może po jakimś czasie wyciągnąć ręce po swoją nazwę tyle, że w *pl(sprawdzałem, że wszystkie nazwy filmów i komiksów posiadają końcówki *com i kierują na główną stronę producenta), bo szkoda by mi było coś tworzyć od początku aby po roku czy dwóch musiałbym oddać domenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy czy ma to być fanpage danego komiksu, czy strona zarobkowa, czy może coś zupełnie niezwiązane z komiksem, np. "Iron Man Usługi Spawalnicze".

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

raczej nie będzie to związane w ogóle z komiksem, serwis tupu prześmiewczego ala demotywatory czy coś podobnego

 

Może być to uznane za wykorzystanie renomy marki do celów komercyjnych. A więc wszystko zależy od słowa (tytułu komiksu), jakie masz na myśli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

uznaje się, że fantastyczne/unikatowe/oryginalne tytuły filmów, książek itp. mogą podlegać ochronie autorsko prawnej, jednakże większość z nich nie posiada wystarczającego poziomu twórczości (oryginalności), by zostać uznane za utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Czasem tytuły są rejestrowane jako znaki towarowe.

źródło

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Zaryzykuję stwierdzenie, bez sprawdzania, że Marvel zgłosił wszystkie swoje tytuły jako TM, przynajmniej w USA. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaryzykuję stwierdzenie, bez sprawdzania, że Marvel zgłosił wszystkie swoje tytuły jako TM, przynajmniej w USA. ;-)

Chyba dużo nie ryzykujesz. Można nawet zapoznać się z niektórymi szczegółami w książce Marvel Comics.

 

Droga Marvela na szczyt była niezwykle wyboista. .... Dzisiaj ma status niepokonanej korporacyjnej bestii.

(...) opisy procesów sądowych, sporów o prawa autorskie, obrazy zimnej kalkulacji, z jaką stwarzano lub uśmiercano kolejnych komiksowych bohaterów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jak nie ma TM w Polsce to daje jakiś cień nadziei, chodzi mi o nazwę Punisher

 

Jesteś na forum 7 lat i takie pytania zadajesz ?

 

Jedna rejestracja, dokonana w jednym języku i drogą elektroniczną, jest ważna we wszystkich państwach członkowskich UE.

Międzynarodowa rejestracja znaku towarowego

Jeżeli zgłosiłeś lub zarejestrowałeś już swój znak towarowy w innej części świata, możesz uzyskać wspólnotowy znak towarowy w ramach „rejestracji międzynarodowej", wybierając UE w formularzu wniosku.

źródło

 

Punisher - 01/04/2016CTM expiry date

Type: Word

Organisation Marvel Characters, Inc

 

W w/w linku masz podane szczegóły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Twoja nadzieja jest w obszarach, w których ta nazwa posiada ochronę - musisz sobie przejrzeć dokładnie dane z linku, który wcześniej podałem.

Swoją drogą, to wcale nie jest dobra nazwa i to nie tylko dlatego, że możesz liczyć się z kłopotami natury prawnej.

Wbrew pozorom nie wszyscy ją kojarzą i jest dosyć trudna, zwłaszcza dla osób nie znających angielskiego.

Upieranie się przy nazwie tylko dlatego, że w chwili obecnej ma się taka a inną, jest mocno dyskusyjne..

Tym bardziej jeśli można ją zastąpić lepszą.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×