Jump to content
FlashT

Daty utworzenia a 15 dni...

Recommended Posts

Witam,

 

Ja wracam do tematu tych 15 dni od daty utworzenia domeny...

Wszyscy mowia ze jest tak: data utworzenia np. 20xx-01-01 12:15 ... to data wygasniecia bedzie 20xx-01-16 12:15-12:30 ...

No to moje pytanie brzmi... Jak to mozliwe, ze (konkretny przyklad):

 

1 maja 2008 roku:

abstudio.com.pl : Domena istnieje w stanie STATE_TASTED - data utworzenia z whois to "2003-04-17 13:00:00" ...

 

Czyli wg naszego wzoru domena powinna spasc jutro a nie dzis :/

Dlaczego tak jest?

 

Pozdrawiam,

FlashT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jednk zupelnie tego nie rozumiem... myslalem ze ma to cos wspolnego z latami przystepnymi, ale chyba nie ma:/

 

Kilka przykladow:

 

getzbi.pl - Domena istnieje w stanie STATE_RESERVED - Utworzona: 2006-04-18 14:09:34 (Powinna spasc jutro)

erpfans.pl - Domena istnieje w stanie STATE_TASTED - Utworzona: 2001-04-19 13:00:00 (Powinna spasc jutro lub pojutrze, zalezy czy brac lata przystepne czy nie)

fartsc.pl - Domena istnieje w stanie STATE_TASTED - Utworzona: 2003-04-19 13:00:00 (jak wyzej)

 

itd...

 

Dlaczego tak jest? Ktos umie to wytlumaczyc?

Share this post


Link to post
Share on other sites
63765304ty2.jpg

 

No przepraszam bardzo ale:

 

Utworzona: 2003-04-19 13:00:00 <- to jest na dzien dzisiejszy x pelnych lat -1 dzien, czyli data expiracji powinna byc 3 maja. I tak maja wszystkie podane przeze mnie przyklady. Swoja droga czy Nask upublicznil swoja prezentacje? Nie jest to jakies poufne?

Edited by FlashT

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie wiem - ale moze ten state_tested - to chodzi o to ze domena jest testowana - i moze na testowaniu jest 14 dni???

tez chetnie bym sie dowiedzial

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra sa jeszcze "gorsze kwiatki" jak:

 

cosentino.pl - Domena istnieje w stanie STATE_RESERVED - Utworzona: 2004-04-21 16:33:43, czyli wg wszelkich obliczen, domena powinna wygasnac (uwaga!) - za 4 dni! a juz jest w stanie reserved...

 

Ktos wie o co w tym chodzi??

 

Kiedys bartol i jakas dziewczyna (nie pamietam nicka) mowili ze jestem jakis glupi i ze to zawsze jest dokladnie... to niech sie wypowiedza moze..

Edited by FlashT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inne kwiatki:

 

bielizna-roza.pl - utworzona 2002-04-24 - teraz wolna! (w styczniu byla jeszcze zajeta) - powinna spasc za 6 dni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiedys bartol i jakas dziewczyna (nie pamietam nicka) mowili ze jestem jakis glupi i ze to zawsze jest dokladnie... to niech sie wypowiedza moze..

Nie przypominam sobie nic takiego

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inne kwiatki:

 

bielizna-roza.pl - utworzona 2002-04-24 - teraz wolna! (w styczniu byla jeszcze zajeta) - powinna spasc za 6 dni.

 

No nie :))

Tyle razy juz bylo ! Sam pisalem ze 2 razy .Ale chetnie powtorze .

Domeny NASK sa inaczej traktowane , inaczej spadaja i inaczej sa wieszane to tak w ogolnym skrocie bo sa to domeny "specjalnej troski" :)

Domena ktora wymieniles byla w NASKu ta wiec olej jej date utworzenia bo idziesz zla droga i doszukujesz sie widze spiskowej teori tam gdzie jej nie ma

Share this post


Link to post
Share on other sites
No nie :))

Tyle razy juz bylo ! Sam pisalem ze 2 razy .Ale chetnie powtorze .

Domeny NASK sa inaczej traktowane , inaczej spadaja i inaczej sa wieszane to tak w ogolnym skrocie bo sa to domeny "specjalnej troski" :)

Domena ktora wymieniles byla w NASKu ta wiec olej jej date utworzenia bo idziesz zla droga i doszukujesz sie widze spiskowej teori tam gdzie jej nie ma

 

Czy to oznacza ze dla domen rejestrowanych przez NASK nie ma zaczenia ani data ani godzina?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy to oznacza ze dla domen rejestrowanych przez NASK nie ma zaczenia ani data ani godzina?

 

No nareszcie :)

Moze nie do konaca nie ma to zadnego znaczenia bo ma ! Ale jedno jest pewne nie przykaladaj regulek spadu i zawieszenia domen naskowych z domen partnerskich bo naskowe zachowuja sie inaczej .AMEN

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale jedno jest pewne nie przykaladaj regulek spadu i zawieszenia domen naskowych z domen partnerskich bo naskowe zachowuja sie inaczej .AMEN

dziwi tylko, ze NASK to instytucja naukowo-badawcza. W badaniach niezbedna jest dokladnosc i precyzja, a tu, prosze, taka flejowatość ze strony NASKu, ze nie przykladaja wagi do daty spadu i nie mozna jej precyzyjnie okreslic i ukazanie sie domeny jako FREE we whois graniczy z cudami religijnymi. A moze jest to wiedza tajemna i skrywana bardziej niz algorytm google? A moze jednak NASK nie prowadzi zadnych badan, stad nie wie o precyzji? :)

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
dziwi tylko, ze NASK to instytucja naukowo-badawcza. W badaniach niezbedna jest dokladnosc i precyzja, a tu, prosze, taka flejowatość ze strony NASKu, ze nie przykladaja wagi do daty spadu i nie mozna jej precyzyjnie okreslic i ukazanie sie domeny jako FREE we whois graniczy z cudami religijnymi. A moze jest to wiedza tajemna i skrywana bardziej niz algorytm google? A moze jednak NASK nie prowadzi zadnych badan, stad nie wie o precyzji? :)

 

Prowadzi badania pt. "Wytrzymalosc psychiczna konsumentow na niekonsekwencje producentow" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja jeszcze troche pomarudze:

 

nazwa - stan - registrar - data utworzenia

 

usarice.pl - Domena istnieje w stanie STATE_RESERVED - Key-Systems GmbH - 2004-04-20 14:11:35

visum.pl - Domena istnieje w stanie STATE_BLOCKED - DomainMaker - 2004-04-20 13:03:16

 

no i nie jest to nask...

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ja jeszcze troche pomarudze:

 

nazwa - stan - registrar - data utworzenia

 

visum.pl - Domena istnieje w stanie STATE_BLOCKED - DomainMaker - 2004-04-20 13:03:16

 

no i nie jest to nask...

 

Co tu według Ciebie jest nie tak? Spadnie dziś o 13:03:16...

A ta druga może była w NASK ?

 

a.

Edited by ams

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co tu według Ciebie jest nie tak? Spadnie dziś o 13:03:16...

A ta druga może była w NASK ?

 

a.

 

 

Nie rozumiem... mowie przecie ze byla w Key-Systems GmbH.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie wiem - ale moze ten state_tested - to chodzi o to ze domena jest testowana - i moze na testowaniu jest 14 dni???

tez chetnie bym sie dowiedzial

 

Tak, wlasnie chodzi o ten stan. Testowanie domen jest inna usluga. W trakcie testowania (stan tasted), jak i w trakcie blokady po testowaniu (stan tasted_blocked) mozna zarejestrowac testowana domene (tylko registrar, ktory testuje/testowal).

Ponadto cytowany tu fragment prezentacji dotyczy tylko domen, ktore nie zostaly przedluzone. Inaczej to wyglada dla domen usunietych (5 a nie 15 dni + 0-15 min.) i inaczej dla domen rezerwowanych, bo po rezerawcji trwajacej 14 dni, domene moze zarejestrowac kazdy registrar, bez wzgledu na trwajacy stan book_blocked.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, wlasnie chodzi o ten stan. Testowanie domen jest inna usluga. W trakcie testowania (stan tasted), jak i w trakcie blokady po testowaniu (stan tasted_blocked) mozna zarejestrowac testowana domene (tylko registrar, ktory testuje/testowal).

Ponadto cytowany tu fragment prezentacji dotyczy tylko domen, ktore nie zostaly przedluzone. Inaczej to wyglada dla domen usunietych (5 a nie 15 dni + 0-15 min.) i inaczej dla domen rezerwowanych, bo po rezerawcji trwajacej 14 dni, domene moze zarejestrowac kazdy registrar, bez wzgledu na trwajacy stan book_blocked.

 

To niczego nie wyjasnia... domena nie mogla przejsc z BLOCKED na TASTED bez wygasniecia, a wygasla przed uplynieciem pelnych lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ja jeszcze troche pomarudze:

 

nazwa - stan - registrar - data utworzenia

 

usarice.pl - Domena istnieje w stanie STATE_RESERVED - Key-Systems GmbH - 2004-04-20 14:11:35

visum.pl - Domena istnieje w stanie STATE_BLOCKED - DomainMaker - 2004-04-20 13:03:16

 

Warto się przyjrzeć tym statusom, bo to są dwa rózne statusy. Czym innym jest STATE_RESERVED a czym inny STATE_BLOCKED...

Przy róznych stanach domen są różne terminy (o ile wiem) wracania tych domen do rejestracji. Jesli domena byla zarejestrowana i wygasła to faktycznie jest 15 dni (+ 15 minut), ale jeśli domena była np. testowana lub prerejestrowana to ten okres trwa 14 dni a nie 15 dni. Przynajmniej do niedawna tak było :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Warto się przyjrzeć tym statusom, bo to są dwa rózne statusy. Czym innym jest STATE_RESERVED a czym inny STATE_BLOCKED...

Przy róznych stanach domen są różne terminy (o ile wiem) wracania tych domen do rejestracji. Jesli domena byla zarejestrowana i wygasła to faktycznie jest 15 dni (+ 15 minut), ale jeśli domena była np. testowana lub prerejestrowana to ten okres trwa 14 dni a nie 15 dni. Przynajmniej do niedawna tak było :)

 

Czy ja jestem jedyna logicznie myslaca osoba tutaj czy po prostu jestem glupi jak but? Jesli domena zostala utworzona w 2004 roku to mogla zostac zarezerwowana dopiero po wygasnieciu, a wiec po uplycieciu x pelnych lat. Jesli bylaby wczesniej w tasteingu lub tylko rezerwowana, nie mialaby daty utworzenia 2004, tylko 2008. Status reserved oznacza ze domena zostala zwolniona z niewiadomych przyczyn wczesniej niz powinna... i o to wlasnie sie rozchodzi. Specjalnie wybralem 2 domeny wygasajace (utworzone) tego samego dnia grubo po godzinie w ktorej ten post byl pisany, zeby pokazac ze cos jest niehalo.

Edited by FlashT

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy ja jestem jedyna logicznie myslaca osoba tutaj czy po prostu jestem glupi jak but? Jesli domena zostala utworzona w 2004 roku to mogla zostac zarezerwowana dopiero po wygasnieciu, a wiec po uplycieciu x pelnych lat. Jesli bylaby wczesniej w tasteingu lub tylko rezerwowana, nie mialaby daty utworzenia 2004, tylko 2008. Status reserved oznacza ze domena zostala zwolniona z niewiadomych przyczyn wczesniej niz powinna... i o to wlasnie sie rozchodzi. Specjalnie wybralem 2 domeny wygasajace (utworzone) tego samego dnia grubo po godzinie w ktorej ten post byl pisany, zeby pokazac ze cos jest niehalo.

 

Najwyrazniej problem polega na niedopuszczeniu mysli, ze domena, oprocz wygasniecia ("po uplynieciu x pelnych lat") moze tez zostac usunieta (w dowolnym momencie okresu rozliczeniowego).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najwyrazniej problem polega na niedopuszczeniu mysli, ze domena, oprocz wygasniecia ("po uplynieciu x pelnych lat") moze tez zostac usunieta (w dowolnym momencie okresu rozliczeniowego).

 

Co oczywiscie zdaza sie tak czesto, ze kilka takich domen dziennie spada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×