Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Hit

Jak to jest z tymi domenami?!?

Recommended Posts

Witam serdecznie =)

Mam takie dwa nurtujące mnie pytania:

1. Jak dowiedzieć sie kto jest włascicielem danej domeny pl, bo w whois wiedze tylko rejestratora, czy musze do niego napisać, aby uzyskać, namiary na właściciela? Czy rejestrator przekarze mojego maila do właściela? i czy jezeli domena jest zaparkowana na sedo, to czy tam moge sprawdzić własciciela?

2. Chciałem sie również dokładnie dowiedzieć, jak to jest z zastrzeganiem nazwy domeny i jak zapisac swoją domene do BOWI i czy jeżeli juz ją tam zapisze, to nikt nie będzie mógł tak nazwać domeny i mieć podobnego serwisu? Bo powiedzmy, że mam firme o nazwie di i jeżeli zastrzege sobie ta nazwę, to czy wszystkie domeny o nazwie di będa musiały przejść w moje rece, czy nie ma to żadnego znaczenia? I jeszcze jedno, czy jezeli np. w biurze patentowym zastrzegłbym nazwe di, to wszystkie domeny di nie moga istenieć bez mojej zgody. czy równiez nie ma to żadnego znaczenia?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. Jak dowiedzieć sie kto jest włascicielem danej domeny pl, bo w whois wiedze tylko rejestratora, czy musze do niego napisać, aby uzyskać, namiary na właściciela? Czy rejestrator przekarze mojego maila do właściela? i czy jezeli domena jest zaparkowana na sedo, to czy tam moge sprawdzić własciciela?

 

Zapewne chodzi o domenę zarejestrowaną na osobę fizyczną, z ukrytymi danymi. Teoretycznie rejestrator nie powinien ujawniać takich danych, ale chyba NASK może – w uzasadnionych przypadkach. W każdym razie zdarzyło mi się kilka razy otrzymać mail na adres, na który była zarejestrowana domena z ukrytymi danymi. Co zrobi rejestrator, to już od niego zależy. Raz zadzwoniła do mnie kobieta z AZ, mówiąc, że ją jakiś facet męczy o maila do mnie i czy może mu podać. Ale zaznaczyła, że „normalnie tego nie robią”, więc nie wiem. ;-)

Co do sedo – jeśli jest tam możliwość kliknięcia na „ta domena jest na sprzedaż” czy coś takiego, to możesz co najwyżej wpisać cenę, wszelkie dane i tak pozostaną ukryte, bo sedo czai się na prowizję od sprzedaży.

 

2. Chciałem sie również dokładnie dowiedzieć, jak to jest z zastrzeganiem nazwy domeny i jak zapisac swoją domene do BOWI i czy jeżeli juz ją tam zapisze, to nikt nie będzie mógł tak nazwać domeny i mieć podobnego serwisu? Bo powiedzmy, że mam firme o nazwie di i jeżeli zastrzege sobie ta nazwę, to czy wszystkie domeny o nazwie di będa musiały przejść w moje rece, czy nie ma to żadnego znaczenia? I jeszcze jedno, czy jezeli np. w biurze patentowym zastrzegłbym nazwe di, to wszystkie domeny di nie moga istenieć bez mojej zgody. czy równiez nie ma to żadnego znaczenia?

 

Możesz sobie zastrzec nazwę, jednak nie ma to żadnego wpływu na domeny, szczególnie te istniejące. Może jeśli nazwałbyś się dgsfgdf, a dzień później ktoś by zarejestrował dgsfgdf.pl, to sprawa byłaby do wygrania przed sądem arbitrażowym. Ale nazywanie firmy nazwą istniejącej domeny i późniejsze próby jej odebrania już było – i spełzło na niczym. Sędziowie nie są tacy głupi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dziękuje za szybka i satysakcjonującą mnie odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie:

 

 

a jak to jest z tym BOWI co to mi daje i jak dodać domene do bowi.org.pl??

Share this post


Link to post
Share on other sites
dziękuje za szybka i satysakcjonującą mnie odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie:

a jak to jest z tym BOWI co to mi daje i jak dodać domene do bowi.org.pl??

 

Pierwszy raz o tym słyszę, ale z tego co przeczytałem na ich stronie, to zajmują się oni ochroną *treści*, a nie adresu. No bo niby jak mieliby chronić adres? To już robota dla biura patentowego, czy gdzie tam się logosy i znaki towarowe zgłasza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×