Jump to content
Sign in to follow this  
kuduaty

[Pytanie] Pobyt w Irlandii a sprawa papierków.

Recommended Posts

Witam!

 

Jak już pewnie część z Was wie jestem obecnie w Irlandii. A na domiar złego postanowiłem spróbować swoich sił w domenach.

Jako operatora wybrałem xip.pl (Czy to jest dobry wybór? Ktoś ma jakieś doświadczenia?) i na wysłanego do nich maila z zapytaniem o politykę odsprzedaży domen otrzymałem odpowiedź, która po trosze mnie zastanawia a po trosze cieszy.

Otóż w momencie chęci przekazania domeny komuś innemu dostanę mail który należy wydrukować, podpisać i przefaxować do ich biura. Czy to jest to będzie authinfo o którym tak głośno na forum?

Sprawa sama w sobie wygląda dość prosto. Ale to chyba tylko wierzchołek góry, prawda?

 

Załóżmy sytuację taką: nabyłem domenę, która nagle okazała się absolutnym hitem ( :) ) i Wielce Zamożna Firma (WZF) postanowiła ją ode mnie odkupić.

Dostałem maila z ofertą, oferta okazała się na tyle optymistyczna, że momentalnie poprosiłem xip.pl o przetransferowanie mojego dobytku na dane firmy.

Przyszedł mail, drukuję, faksuję i... co dalej? :)

Bo chyba na tym się nie skończy, z WZF musze podpisać umowę. (Dziękuję za wzór umowy, wyszukałem gdzieś na forum! :P).

Muszę wysłać pocztą papiery, tą samą drogą papiery odebrać... Chyba. Nie wiem, nie robiłem tego jeszcze i wolę uniknąć wtopy przy pierwszej transakcji (która, jak już ustaliliśmy, będzie absolutnym hitem ;-)).

 

Jak to wygląda od strony technicznej? Na co powinienem się przygotować? Czy ktoś próbował takich rzeczy z Irlandii?

Jeżeli taki post jest już na forum - przepraszam. Szukałem, nie znalazłem niczego, co jasno wyjaśniałoby kwestie poruszające mnie tak bardzo :-).

 

Pozdrawiam!

K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Mail, który byś dostał od danego rejestratora zapewne będzie zawierał dokument cesji. Z tego co zauważyłem, transfer domeny przed pierwszym przedłużeniem jest płatny, więc z góry radziłbym Ci zmienić rejestratora, na takiego gdzie kod authinfo będzie darmowy, a rejestracja i przedłużenie będzie w przyzwoitej cenie. Takim registrarem jest m.in. Active24, z którego usług sam korzystam i jestem bardzo zadowolony.

 

Kod authinfo jest potrzebny by w razie potrzeby wytransferować domenę do innego rejestratora, oraz bardzo upraszcza sprawę samej sprzedaży domeny. Będąc w Irlandii nie będziesz miał z tym żadnych problemów, gdyż wszystko odbywa się drogą elektroniczną.

 

Co do reszty- czytaj dużo forum, wszystko już było niejednokrotnie wałkowane. :)

 

Aha i jeszcze coś. Zanim zarejestrujesz pierwszą domenę, wejdź na przekombinowane.pl. :) Lektura nie jest długa, a dzięki niej możesz zaoszczędzić kilka groszy. :P

 

Pozdrawiam,

Kuba

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Irlandii jest sporo wolnych generykow i to ty bardzo dobrych w j angielskim gdyż są:

 

1 Spore restrykcje.

2 co.uk jest popularniejsza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeżeli na "domiar złego zająłeś się domenami" :)

to proponuję wybierając Registrara, kierować się poniższymi kryteriami;

 

1/ kody authinfo bez dopłat wysyłane na mail, który podałeś podczas rejestracji u Registrara

2/ rozsądne ceny rejestracji i przedłużenia

3/ możliwość edycji whois domeny z poziomu panelu użytkownika

4/ faktury dostępne do wydruku w panelu /przydatne kiedy przebywasz za granicą/

5/ transfer wewnętrzny pomiędzy użytkownikami jednego registrara

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów :)

Domeny to dobra pasja i przednia zabawa, lepsza niż clubbing i shoping razem wzięte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm.. ok! ;-) Spróbuję Active24 (nie wiem czemu na początku ubzdurałem sobie, że to jest to samo co NetArt).

Pakietu hostingowego od nich nie wezmę, ale domeny - jak najbardziej. Dzięki za link! Przy przekombinowanych uśmiałem się zdrowo, muszę przyznać, że sam celowałem w podobne domeny :)

 

Czy A24 umożliwia drukowanie faktur z panelu? I o co dokładnie chodzi z transferem w obrębie serwera?

Patrzyłem w xip.pl na panel domen i mam tam możliwość zmiany DNSów, IP, i danych kontaktowych, natomiast o transferze domeny nic nie wiadomo. Jak już mówiłem spróbuję A24, ale w xIP mam swoją starą domenę (pozostałość po stronie, która okazała się niewypałem ;-)) i tam też patrzę, żeby zorientować się co i jak...

Wybaczcie te naiwne pytania, ale "transfer domeny" brzmi na tyle groźnie, że wole dowiedzieć się wszystkiego "od podszewki"...

 

Z tego wszystkiego wnioskuję, że transferu jako - takiego nie można zrobić za pomocją "point & click" i zajmuje się tym operator (Registrat, tak? :)) i to właśnie do tego potrzebuję authinfo. Git.

No i jeszcze ważna sprawa - Qba napisałes, że wszystko załatwię drogą elektroniczną - znaczy się, żadnego biegania po pocztach, stania w kolejkach i słania kilogramów makulatury? Czy zawsze muszę podpisywać jakąś umowę z kupującym czy jeżeli sprawa zostanie załatwiona np. przez Allegro wtedy nie muszę się o to martwić? Z tego co pamiętam z regulaminu allegro to wygrana aukcja jest równoznaczna z zawarciem umowy kupna - sprzedaży. Dobrze rozumuję? O.o

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Czy A24 umożliwia drukowanie faktur z panelu?

 

Tak, zarówno proforma, jak i FV.

 

 

I o co dokładnie chodzi z transferem w obrębie serwera?

 

Chodzi o to, że jeżeli sprzedasz domenę komuś kto posiada konto u tego samego registrara, to wystarczy zlecić przeniesienie danej domeny do panelu nowego Abonenta, co jest równoznaczne z przeniesieniem do niej praw (cesją) na daną osobą. W A24 nowy abonent musi jeszcze zmienić w panelu swoje dane we WHOIS. Jest to tzw. transfer wewnętrzny.

 

 

(...)"transfer domeny" brzmi na tyle groźnie(...)

 

Tu chodzi o wytransferowanie domeny do innego rejestratora. Czyli jeżeli coś u operatora Twoich domen Ci się nie spodoba, to możesz w każdej chwili się od niego wyprowadzić. Do tego procesu jest potrzebny właśnie kod authinfo. U jednych operatorów jest on dostępny z poziomu panelu, u innych dostajesz go na maila. U niektórych registrarów wydanie kodu authinfo wiąże się z uiszczeniem dodatkowej opłaty, np. musisz przedłużyć domenę (powiedzmy 80-100zł), by kod otrzymać. Np. w Active24.pl, Dropped.pl, czy Az.pl (jeżeli rejestrujesz poza promocją) authinfo jest za darmo.

 

Przy sprzedaży authinfo jest na tyle pomocne, że wydajesz je nabywcy domeny i on przenosi domenę do swojego panelu u dowolnego rejestratora. Jednak część rejestratorów przypisuje domenie dane "starego" Abonenta, lecz u większości przypisywane są dane nowego.

 

 

(...)żadnego biegania po pocztach, stania w kolejkach i słania kilogramów makulatury? Czy zawsze muszę podpisywać jakąś umowę z kupującym(...)

 

Umowę warto spisać, kiedy nie masz możliwości wystawienia FV, czyli kiedy domeny masz na sobie jako osobę fizyczną. Czasami warto również wypełnić dokument cesji (np. TAKI), zeskanować i wysłać go chociażby mailem. Dzięki temu możesz uniknąć pewnych nieprzyjemności związanych np. z reklamacjami dotyczącymi danej domeny złożonymi w NASK.

 

Co do Allegro, to nie jestem pewien, ale chyba dobrze rozumujesz, że wygrana aukcja jest równoznaczna z zawarciem umowy. Lecz tak, czy inaczej czasami warto spisać dokument potwierdzający przekazanie praw do domeny, gdyż, jak już pisałem, możesz dzięki temu zaoszczędzić trochę nerwów i czasu. Zdarza się również, że rejestrator tego wymaga. Sprzedając domenę zarejestrowaną w NetArt, nie unikniesz latania na pocztę z makulaturą, ale już np w Home.pl, wystarczą tylko skany dokumentów, tudzież fax.

 

 

Jeżeli coś źle napisałem, to proszę mnie skorygować :)

 

 

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy A24 umożliwia drukowanie faktur z panelu?

Dokładnie tak - w Active24.pl możesz drukować wszystkie faktury (zarówno proforma jak i VAT) z poziomu panelu administracyjnego.

 

I o co dokładnie chodzi z transferem w obrębie serwera?

Chodzi o transfer domeny z jednego konta Klienta Active 24 na inne konto w A24. Jeśli oboje korzystają z usług tej samej firmy, to wystarczy zlecenie do Biura Obsługi Klienta o przeniesienie domeny z jednego konta na drugie i załatwione. Domena należy do nowego Abonenta (po zmianie danych w WHOIS domeny).

 

Z tego wszystkiego wnioskuję, że transferu jako - takiego nie można zrobić za pomocją "point & click" i zajmuje się tym operator (Registrat, tak? :)) i to właśnie do tego potrzebuję authinfo. Git.

Tak jak wyżej pisałem - jeśli obie strony transakcji mają konto w Active 24, to transfer domeny to wtedy kwestia wysłania emaila. Można też utworzyć konto nowemu Abonentowi domeny i przetransferować ją w ramach A24. A jeśli Klient chce domenę przenieść do innego operatora, to wystarczy pobrać bezpłatnie AuthInfo z Active24.pl, zmienić dane Abonenta i wydać kod kupującemu. Wtedy dzięki niemu przeniesie domenę do swojego rejestratora.

 

No i jeszcze ważna sprawa - Qba napisałes, że wszystko załatwię drogą elektroniczną - znaczy się, żadnego biegania po pocztach, stania w kolejkach i słania kilogramów makulatury? Czy zawsze muszę podpisywać jakąś umowę z kupującym czy jeżeli sprawa zostanie załatwiona np. przez Allegro wtedy nie muszę się o to martwić? Z tego co pamiętam z regulaminu allegro to wygrana aukcja jest równoznaczna z zawarciem umowy kupna - sprzedaży. Dobrze rozumuję? O.o

Umowa zawarta na Allegro ma status umowy cywilno-prawnej. Jednak do celów np. księgowych firma, która kupi od Ciebie domenę może chcieć papierową umowę (chyba, że też prowadzisz firmę i możesz wystawić fakturę i przesłać np. emailem.) Jednak ze strony kwestii technicznych przeniesienie domeny między jednym podmiotem a drugim nie wymaga żadnych papierowych listów, faksów itd. - przynajmniej w Active 24.

 

Mam nadzieję, że pomogłem :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję Wam bardzo! Teraz już mi się trochę rozjaśniło :-).

Pozostaje mi czekać aż pieniądze z banku tutejszego wpłyną do banku Polskiego i mogę zacząć.

 

No i po bliższym zapoznaniu się z ofertą A24 chyba jednak zdecyduję się na ofertę hostingową, choć trapi mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie:

 

Np. w Active24.pl, Dropped.pl, czy Az.pl (jeżeli rejestrujesz poza promocją) authinfo jest za darmo.

 

Zastanawiam się nad półroczną wersją Active Home (9.99 zl) - oczywiście jest to promocja :).

I teraz tak... wykupuję ten promocyjny hosting wraz z domeną a do tego dokupuję domenę, które planuję odsprzedać - czy wtedy jest to traktowane jako zakup w promocji i muszę dopłacać do authinfo? Jeżeli tak, to jaki jest koszt jego wydania i czy nie opłaci się bardziej zakup wersji "pełnej" hostingu?

 

Zobaczymy, jak to wszystko wygląda, póki co będę działał jako osoba fizyczna. Jeżeli uda mi się cokolwiek zwojować na tym rynku pewnie zarejestruję działalność gospodarczą.

 

Jeszcze raz dziękuję za takie szczegółowe i dużo rozjaśniające odpowiedzi!

 

Pozdrawiam

K.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziękuję Wam bardzo! Teraz już mi się trochę rozjaśniło :-).

Pozostaje mi czekać aż pieniądze z banku tutejszego wpłyną do banku Polskiego i mogę zacząć.

Jeśli wpłacasz pieniądze na konta zagraniczne, to lepiej skorzystać z płatności kartą lub przelewu z polskiego banku do polskiego banku. Inaczej zapłacisz sporo za prowizje.

 

Zastanawiam się nad półroczną wersją Active Home (9.99 zl) - oczywiście jest to promocja :).

I teraz tak... wykupuję ten promocyjny hosting wraz z domeną a do tego dokupuję domenę, które planuję odsprzedać - czy wtedy jest to traktowane jako zakup w promocji i muszę dopłacać do authinfo? Jeżeli tak, to jaki jest koszt jego wydania i czy nie opłaci się bardziej zakup wersji "pełnej" hostingu?

Tylko hosting jest w promocji, więc domena jest Twoja na cały rok i AuthInfo jest bezpłatne. Ale jeśli kupujesz domenę wraz z hostingiem za 19.90 zł netto (w przypadku .pl), to lepiej kupić oddzielnie domenę za 9.90 i hosting Active Home za 9.90 zł na pół roku niż potem rozdzielać te dwie usługi. Szczególnie, jeśli domenę będziesz chciał sprzedać.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem jest tylko taki, że przed wyjazdem wyczyściłem konta w Polsce do zera (a nawet poniżej:D) i teraz muszę je jakoś zapełnić, co też niniejszym czynię ;-). Niestety, przelew idzie około 3 - 5 dni...

 

Wykupię hosting z domeną dla mnie, prywatną i do tego kupię domenę(y) które wprowadzę do obrotu :)

 

Dzięki wszystkim za poświęcony mi czas!

Spadam do pracy, pewnie mnie przystrzygą za spóźnienie...

To forum jednak potrafi wciągnąć... :)

 

Pozdr!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale już np w Home.pl, wystarczą tylko skany dokumentów, tudzież fax.

 

nie do konca, na dokumencie cesji musza sie podpisac obie strony, a wiec papiery musza raz isc poczta pomiedzy kupujacym i sprzedajacym

 

kuduaty:

czy Ty aby nie myslisz, ze do trzymania domen bedziesz potrzebowal serwera? Tak, nie jest bo domene mozna zaparkowac na wolnych dnsach u rejestratora lub na parkingu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panie Grzegorzu: dziękuję za informację, jednakże serwera potrzebuję na prywatną stronę :)

Prócz domen staram się także udzielać literacko i chce mieć jedno miejsce, w którym zeskładuję to wszystko bez ograniczeń itd. a oferta Active24 wygląda na tyle przystępnie, że się skuszę (-:

 

nie do konca, na dokumencie cesji musza sie podpisac obie strony, a wiec papiery musza raz isc poczta pomiedzy kupujacym i sprzedajacym

O właśnie, zwróciłem na to uwagę przy oglądaniu dokumentu i zapomniałem zapytać... czy w każdym przypadku potrzebne są podpisy obu stron czy jest jakiś sposób aby to obejść?

 

Pozdrawiam!

K.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O właśnie, zwróciłem na to uwagę przy oglądaniu dokumentu i zapomniałem zapytać... czy w każdym przypadku potrzebne są podpisy obu stron czy jest jakiś sposób aby to obejść?

 

Zalezy gdzie rejestrujesz, np. w Home czy Nazwa nie da sie tego obejsc, w Active wszystko jest via e-mail wiec nie trzeba kombinowac, zawsze najlepiej skontaktowac sie z bokiem Twojego rejestratora i zapytac jak przeprowadzic cesje, bedziesz mial informacje z pierwszej reki :)

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×