Jump to content
MARiUSZ

Serwis społecznościowy

Recommended Posts

Tak jak niektorzy wiedzą już , z dużym zapałem oraz odpowiednim funduszem chciałbym ruszyć z serwisem pośrednim miedzy fotką a naszą klasą

 

Być może ktoś z was posiada podobną stronę , niekoniecznie o tematyce fotki czy randki lecz z duża ilością profilii

 

Mam pare pyt :

 

1.Czy ową rzecz trzeba gdzieś zgłaszać ? ( polityka prywatności itp )

 

2.Przy rozkręceniu sie orientacyjne zapotrzebowanie miejsca na dysku jak i transwer

 

3.Pozycjonowanie na powiedzmy 5 znanych fraz przy efekcie top 10 w googlach ( z tym prosze na pw "oferty pozycjonowania )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak jak niektorzy wiedzą już , z dużym zapałem oraz odpowiednim funduszem

znaczy ile milionow chcesz na to przeznaczyc?

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez przesady :) nawet nie mam co dorównywać najwiekszym portalom ;p wystarczy mi pare % userów co mają w całej puli a budżet raczej XXXX zł :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bez przesady :) nawet nie mam co dorównywać najwiekszym portalom ;p wystarczy mi pare % userów co mają w całej puli a budżet raczej XXXX zł ;)

myslisz, ze nie wtopisz kasy :) Dobrze Ci zycze, ale watpie w sukces, poprostu zjedza Cie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym też sie licze dlatego powoli będe do tego podchodził .Licze że znaczna częsc kwoty pójdzie na prof pozycjonowanie . A jak sie nie uda sprzedam całość ( domena+serwer+skrypt)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tym też sie licze dlatego powoli będe do tego podchodził .Licze że znaczna częsc kwoty pójdzie na prof pozycjonowanie . A jak sie nie uda sprzedam całość ( domena+serwer+skrypt)

 

Podstawowe pytanie: Sam napisales silnik strony czy masz programiste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam programistę

 

 

Zapomniałem napisać iż będzie umieszczona jedna mała kontekstowa , wkomponowana w całość reklama adsense :) w celu utrzymania i rozwijania projektu :)

 

Ale jeszcze nikt mi nie odpisał na nurtujące mnie pytania ;) Szczególnie 1

Edited by MARiUSZ

Share this post


Link to post
Share on other sites
2.Przy rozkręceniu sie orientacyjne zapotrzebowanie miejsca na dysku jak i transwer

Nie martwiłbym się miejscem na dysku i transferem. Ważniejsze jest jak szybki jest dysk i jak dużo ramu etc..

Przy dobrze napisanym skrypcie, jeden dedyk za około 200zł w hetzner.de pociągnie około 8k dziennie osób.

 

3.Pozycjonowanie na powiedzmy 5 znanych fraz przy efekcie top 10 w googlach ( z tym prosze na pw "oferty pozycjonowania )

Ja bym to raczej pozycjonował na np imię nazwisko użytkownika lub inne dane ale nie na 10 fraz ;p

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Nie martwiłbym się miejscem na dysku i transferem. Ważniejsze jest jak szybki jest dysk i jak dużo ramu etc..

Przy dobrze napisanym skrypcie, jeden dedyk za około 200zł w hetzner.de pociągnie około 8k dziennie osób.'

 

 

W sumie nigdy nie zamierzałem i nie prowadziłem tak duży serwis .

A nie wystarczy wysokiej klasy hosting ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie przesadzajmy z tymi kosztami. Sądzę, że kilka tysięcy na początek wystarczy. Oczywiście nie będzie miał od razu 11mln użytkowników. Powoli można to rozkręcić nawet przy niskim budżecie. Sam mam kilka domen przygotowanych pod takie serwisy tylko nie mam czasu się tym zająć. Każdy taki serwis to dobra "baza wypadowa" dla innego wlasnego biznesu. Czyli np. polączenie takiego serwisu ze sklepem z komórkami czy nawet oponami :) zamiast nastawiać się na marne pieniądze z klików.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1.Czy ową rzecz trzeba gdzieś zgłaszać ? ( polityka prywatności itp )

 

Tak, bazę użytkowników należy zgłosić do GIODO

 

2.Przy rozkręceniu sie orientacyjne zapotrzebowanie miejsca na dysku jak i transwer

 

Na rozkręcenie serwisu wystarczy Ci dobry hosting w jakiejś porządnej firmie. Potem bedziesz się martwił o coś więcej. No, obyś musiał się martwić :)

 

Tworzysz serwis społecznościowy? Poczytaj z jakimi problemami zmagali się najlepsi - dość ciekawy artykuł na początek

Share this post


Link to post
Share on other sites
myslisz, ze nie wtopisz kasy :) Dobrze Ci zycze, ale watpie w sukces, poprostu zjedza Cie...

Rowniez zycze powodzenia i szczescia, bedzie potrzebne

 

Samo wypozycjonowanie nic nie da, serwis musi stawiac na usability i layout i miec to cos, ten magnesik, te wartosc dodana, to odroznienie - to tak na zachete

 

W biznesie spod znaku web 2.0 zasada jest jedna: jesli w Polsce jest juz jakis serwis spolecznosciowy z danej dziedziny czy tematyki, nie klonuj, innymi slowy "Nie idz ta droga". Przejdz sie na pierwsza lepsza konferencje poswiecona web 2.0 czy e-biznesowi, gdzie uslyszysz dobre rady w stylu: "Ok, mamy 10 klonow fotki czy NK, tylko ja nie wiem, jak tych pozostalych 9 bedzie zarabiac i jak sie utrzymaja". Z 10 klonów, może jeden ugryzie kawalek tortu - reszta nie ma szans i padnie, i moje zdanie jest takie, ze zaden inwestor nie da ci kasy, jesli uslyszy, ze robisz klon juz istniejacego serwisu - to tyle, zeby tobie odradzic.

 

Polecam stronki...

 

... prezentujace istniejace juz start-upy - zawsze mozna jakis z USA czy Niemiec sklonowac u nas

 

http://www.deutsche-startups.de/

http://www.killerstartups.com/

www.startups.pl

http://www.techcrunch.com/

http://www.webware.com/

 

...oraz lekture specow od social networks:

http://antyweb.pl/

http://mashable.com/

http://netto.blox.pl/html

http://www.techkultura.com/

http://web20.pl/

http://netzwertig.com/

http://www.readwriteweb.com/

 

warto sie z ta wiedza zapoznac przed planowaniem startupu (jesli myslisz o biznesie, a nie hobbystycznym przedsiewzieciu :) )

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeszcze tylko gwoli uzupelnienia do tego, co napisalem wczesniej, jesli chodzi o klony, ze na rynku i tak pozostanie najwyzej jeden

 

Witam wszystkich,

A co sądzicie o portalu społecznościowym dla studentów studentix.pl (polska wersja popularnego w Niemczech StudiVZ), który wystartował jesienią 2006, ale nie zyskał popularności w Polsce. Zastanawiam się dlaczego...Za mało funkcji? Kiepski PR? Gdzie Waszym zdaniem lezy przyczyna?

http://www.goldenline.pl/forum/web-2-0/368110/s/1#6491452

 

no wlasnie, przyklad StudentIX pokazuje, jak ciezka jest to walka na rynku - pomimo ze w Niemczech osiagnal sukces (gdzie pod nazwa StudiVZ byl wlasnie pierwszy na rynku w tej tematyce, tak jak u nas N-K i swietuje tryumfy tak jak N-K), a za portalem tym stoi potezny fundusz wydawnictwa Georg von Holtzbrinck GmbH oraz slynnych braci Samwer , to jakos o sukcesie StudentIX na polskim rynku nie slyszalem. Wiec jesli jednak mimo tego liczysz na sukces z portalem podobnym do tego (nie za bardzo rozumiem co znaczy "miedzy N-K a Fotka"), a przynajmniej na promil uzytkownikow, to powodzenia. Dla mnie to kasa wyrzucona w bloto

 

Troszkę mnie przeraziło to GIODO

Na jakiej zasadzie dostaje się pozwolenie od nich ? Jakieś akty prawne ? Wykupienie certyfikatu ?

jesli chcesz profesjonalnie podejsc do rzeczy, to raczej powinienes zadzwonic do GIODO, a nie pytac sie na forum o takie rzeczy :)

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites
pomimo ze w Niemczech osiagnal sukces

 

 

A slyszales o tym, aby jakikolwiek serwis spolecznosciowy odnoszacy sukces za naszymi granicami powtorzyl to w Polsce? ZADEN. Dlaczego? Bo sie nie potrafia nauczyc - zwlaszcza Niemcy - ze nie wystarczy pojechac serwisu translatorem aby zawojowac nasz rynek.

 

Niech siegne w Google po przyklady:

 

- najglosniejsza porazka to luvoo.pl, za licencje do luvoo.com nieznana polska spolka zaplacila 375k USD w 2006 roku. Teraz nie ma ani luvoo.pl ani luvoo.com

- single.pl - niemiecki tworek pojechany translatorem w taki sposob, ze sie mozna niezle usmiac

- ilove.pl - rowniez niemiecki tworek, ktory zostal dretwo przetlumaczony

 

Byc moze te dwa ostatnie przyklady sa teraz lepiej tlumaczone, rozeznanie robilem ze 2-3 lata temu, kiedy planowalem buzdet na inwestycje w tego typu serwis. Luvoo padlo nawet w stanach, co mnie mocno dziwi bo mieli bardzo duza popularnosc ... i reklamy z Carmen Electra :)

 

 

EDIT: ja mysle, ze warto wzorowac sie na serwisach zagranicznych, ale jesli chodzi o sukces to od zawsze panuje zasada:

 

"jesli jestes pierwszy na rynku zrob to jak najszybciej, byle sie pojawic. jesli nie jestes pierwszy na rynku zrob to conajmniej dwa razy lepiej"*

 

Zycze powodzenia w realizacji planow. Podeslij pozniej adres serwisu, chetnie co jakis czas rzuce okiem jak Ci idzie, no i bede kibicowal.

 

* no chyba, ze ktos ma farta w postaci pismaka, ktory sie tak podnieci serwisem ze zrobi piekna reklame w mediach za friko ;-)

Edited by arekp

Share this post


Link to post
Share on other sites
Troszkę mnie przeraziło to GIODO

 

Na jakiej zasadzie dostaje się pozwolenie od nich ? Jakieś akty prawne ? Wykupienie certyfikatu ?

 

Pisałeś, że masz zapał i budżet ale chyba nie do końca jesteś przygotowany. Może najpierw poczytaj więcej. Co do rejestracji bazy w GIODO to powienien o tym pomyśleć każdy posiadacz serwisów wg mnie nawet jak zbiera tylko adresy mailowe użytkowników.

Edited by Heden

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do rejestracji bazy w GIODO to powienien o tym pomyśleć każdy posiadacz serwisów wg nawet jak zbiera tylko adresy mailowe użytkowników.

 

O ile nie zaznaczy, ze uzytkownik zglaszajac swoj adres e-mail oswiadcza, ze nie jest on dana osobowa - czyli nie zawiera imienia i nazwiska. Coraz czesciej taki zapis pojawia sie przy kampaniach marketingowych roznych produktow w sieci, co daje najwyrazniej - bo nie bylem az tak ciekawy zeby sprawdzic dokladnie - mozliwosc nie rejestrowania bazy w GIODO.

 

Jesli email zawiera imie i nazwisko, dolaczymy do tego na przyklad plec i religie oraz miejsce zamieszkania (miasto/wojewodztwo) to sa to juz dane podpadajace pod definicje danych osobowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do rejestracji bazy w GIODO to powienien o tym pomyśleć każdy posiadacz serwisów wg nawet jak zbiera tylko adresy mailowe użytkowników.

 

Zgadza się - przechowywanie wszelkich danych osobowych (a email to też taka jest) wymaga rejestracji w GIODO.

Oni narzucaja pewne standardy ochrony dancyh, ale myśle że jak masz w miare dobrego programiste nie będzie problemu z dostosowaniem się.

Jeśli chodzi o koszty i nne sprawy patrz tutaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdziwiłoby by mnie, gdyby adres mail był daną osobową i w związku z tym podlegał gido. Chyba lepiej sprawdzić u źródła niż opierać się na niesprawdzonych informacjach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zdziwiłoby by mnie, gdyby adres mail był daną osobową i w związku z tym podlegał gido. Chyba lepiej sprawdzić u źródła niż opierać się na niesprawdzonych informacjach.

 

Nie jest dana osobowa, ale jak pisalem wyzej w niektorych akcjach marketingowych mozna spotkac sie z zapisem 'oswiadczam, ze podany adres e-mail nie zawiera imienia i nazwiska', czyli adres e-mail w postaci imie@nazwisko.* jako dana osobowa moze byc traktowany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o serwisy. Miałem coś ala fotka.pl w roku 2005... Nie mialem pieniedzy na reklame/modernizacje, a przy tym czasu. Strona miala jakos 3k uq dziennie przy czym zarobek przy dobrej optymalizacji wynosil dziennie 15$. Sprzedalem za 10k potrzebowalem pieniedzy - zbieralem na nowe autko :) W sumie teraz zaluje, ale glupi pozostanie glupim hehe ;)

 

Nie powiem, ze strona nawet sie rozrosla... ale nadal jets zaniedbana :)

 

PS. Nie polecam pozycjonowania od platnosci za miesiac - bo szlak Cie trafi jak za miesiac zleceniobiorca napisze "niech Pan zobaczy jakie wspaniale statystyki! Juz jestesmy na 150 miejscu w google" prosze zaplacic 100 zl na nastepny miesiac i pniemy sie w gore" :)

 

PS2. Moj budzet, ktory wlozylem to 3000zl.

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites
i transwer

 

Zatrudnij jakiegoś copywritera przy pomocy prowadzenia serwisu, bo przy takich błędach daleko nie zajedziesz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A prosze powiedzieć czy ten cały certyfikat od GIODO jest obowiązkowy do małego portalu ? gdyz odrazu z niego nie zrobi się duży portal.

 

Hipotetycznie jeżeli sami by się odezwali z prośbą o okazanie owego certyfikatu coś mi grozi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zawracaj sobie tym głowy. Nasza klasa dopiero teraz kombinowała z GIODO, ale oni zbierają zupełnie innego rodzaju dane. 90% włascicieli portali nie wiem w ogóle co to jest GIODO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×